Przy stole z Hitlerem

2019-10-02
2019-10-02
Tomasz Kwiecień
Hitler II wojna światowa Niemcy

Ciekawa historia, o której się nie słyszało a przecież oparta na faktach. Historia grupy kobiet, których zadaniem było sprawdzanie dań, które ma zjeść Hitler. Dzień za dniem zabawa w rosyjską ruletkę, która może się skończyć tragicznie. Trudno sobie wyobrazić chodzenie do takiej "pracy". Mało tego, żołnierze, którzy przyglądają się temu obojętnie. Poświęcenie, które państwo III Rzeszy jest skłonne podjąć. A kobiety w tak niewyobrażalnej sytuacji próbują rozmawiać, żyć normalnie.. Choć może nie jestem zachwycona tak bardzo książką, ale jestem wdzięczna, że dzięki niej usłyszałam o czymś takim

Nie do przebrnięcia dla mnie.

Miałki nijaki potok słów bez głębszego (no może oprócz próby wybielenia "dobrych" Niemców) sensu.

Opowieść o kobietach testujących jedzenie Hitlera w Wilczym Szańcu. Bohaterki są tak "napisane", że w połowie książki (do tego momentu dotrwałem) czytelnik nie odróżnia ich od siebie.

Nieudana próba fabularyzacji ciekawej historii.

Moja ocena - zdecydowanie nie warto.

Nie do przebrnięcia dla mnie.

Nieudana próba fabularyzacji ciekawej historii.

Moja...

Niestety pomimo chwytliwego tytułu i moich wielkich oczekiwań, ksiazka okazała się niewypałem.

Niestety na książce się zawiodłam. Koniec i wiele innych fragmentów były dla mnie niezrozumiałe. Książka mnie czasami zwyczajnie nudziła i nie miała sensu. W postaciach łatwo się pogubić, jednak mnie zaciekawiły, mimo irytacji na główną bohaterkę. Na początku fabuła jeszcze mnie trzymała, ale z czasem zaczęło się to ciągnąć i ciągnąć. Pod koniec się polepszyło, zwrot akcji mnie zaskoczył...i na koniec naciąganie znowu wróciło. Da się przeczytać i coś z tego wyciągnąć, ale może trzeba się w to bardziej zagłębić? Mnie osobiście za bardzo nie przypadła, ale nie żałuję przeczytania jej.

Dłużyła się ta powieść będąca próbą pokazania Niemców podczas drugiej wojny z innej perspektywy. Nie przemówiła do mnie niestety, choć tytuł chwytliwy. Dałam się na niego złapać.

Rosa Sauer jest degustatorka dan, które ma spożyć Hitler. Ogarnięty wojna kraj wierzy w zbawiciela jakim ma być wódz. Ona jednak odczuwa najbardziej stratę swojego męża, którym nie zdążyła się nacieszyć po ślubie. Nie ma potomka, a cała jej rodzina zginęła. Mieszka więc z teściami i oczekuje powrotu męża.
Z tęsknoty jaka nią targa po otrzymaniu listu o zaginięciu męża, wpada w romans z jednym ze strażników. Historia pokazuje relacje między kobietami, które razem pracują a także ich rozterki w czasie pracy i w życiu prywatnym.

Z tęsknoty jaka nią targa po otrzymaniu listu o zaginięciu męża,...

Książka bardzo mi się podobała chociaż myślałam, że to prawdziwa historia i z tego powodu byłam skłonna wybaczać dość banalne, a chwilami nierzeczywiste fragmenty. Myślałam sobie: skoro tak było, to tak było i się nie czepiaj...😉 Dopiero po skończeniu książki sprawdziłam, że to fikcja (oparta na faktach) i poczułam się trochę rozczarowana. Ale generalnie słuchało mi się jej bardzo dobrze.

Czytając tę książke cały czas myślałam o tym, co czuły kobiety będące degustatorkami samego Hitlera. Z jednej strony przyzwyczajone do biedy i głodu dostały szansę od losu, z drugiej strony musiały żyć w ciągłym strachu czy ich właśnie zjedzony syty posiłek nie jest jednocześnie ich ostatnim. Myślę o tym, ile myśli musiało kłębić się w ich głowach, poczynając od tego czy dobrze robią obcując z wrogiem kończąc na tym, że nie mają wyjścia, bo nie mogły odmówić. Czy ktoś miał prawo je oceniać? Czy mogły postępować inaczej? Na te pytania każdy musi sobie sam odpowiedzieć zgodnie ze swoimi przekonaniami i sumieniem.

Spodziewałem się trochę więcej, bo sam pomysł wydał mi się niezwykle intrygujący. Ocenę podnoszę za tło historyczne, które bardzo mnie interesuje.

Jak często czytam w opiniach: pomysł dobry, potencjał był, ale nie został wykorzystany. Zabrakło treści, autorka jakby nie miała czym zapełnić stron swojej książki.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Przy stole z Hitlerem