Paryż

Okładka książki Paryż
Edward Rutherfurd Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
literatura piękna

Portret miasta

Link do recenzji

1097 48 165

Niesamowita.
Autor opisuje skomplikowane dzieje Francji, jednak historia opisana w książce przyciąga jak magnes.

Fascynująca książka. Czekała na półce na mój powrót z Paryża. Bardzo polecam takie rozwiązanie, czytając tak na świeżo można sobie przedłużyć wakacje:) autor zabiera czytelnika na długie spacery paryskimi uliczkami, zwiedzamy, chłoniemy klimat i poznajemy historię.

Książka fascynująca i rozczarowująca zarazem. Poprzednio przeze mnie czytany Londyn, bardziej przybliżał mi miasto powstające i rozwijające się przez wieki. Tu jest trochę inaczej, dużo mniej szczegółowo, ale również ciekawie. Myślę i myślę i nie wiem jak ją opisać bez spoilerów. Przeczytajcie sami, bo warto.

Rutherfurd jak zwykle powala rozmachem, umiejętnością umieszczania swoich bohaterów w realiach historycznych oraz talentem do opowiadania. To opowieść o mieście, ale i o tożsamości, polityce, więzach rodzinnych, małych krokach stających się kamieniami milowymi.

Powieść to istna saga historyczna, w której śledzimy losy sześciu francuskich (paryskich) rodów od XIV wieku do...

Styl nie jest zbyt lotny, historie raczej przeciętne. Dużo wątków, łatwo się w nich pogubić bo każdy rozdział dzieje się w innym czasie, trochę jak saga. Dla mnie jedyną ciekawą historią był opis budowy wieży Eiffla oraz historia ekskluzywnego domu pań do towarzystwa.

To książka o Paryżu i jego mieszkańcach. Fabuły nie będę opisywać, bo tą można znaleźć w opisie książki w każdej księgarni mającej "Paryż" w swojej ofercie.
Napisze moje odczucia po lekturze...
Cóż...Mam mieszane uczucia dot. tej książki: z jednej strony bardzo mnie denerwowało (i utrudniało czytanie) ciągłe skakanie między latami/wiekami i bohaterami. Przez kilkadziesiąt...

Polecam. Piękne opisy Paryża na tle realiów historycznych. Mimo objętości nie ma dłużyzn i nudnawych fragmentów.

Książka oczywiście pochłonęła mnie od pierwszych stron
Jest wciągająca i tak samo jak od Londynu nie mogłam się oderwać. Wspaniały obraz ludzi i zmieniającego się świata, naprawdę warto przeczytać

Jeżeli ktoś szuka powieści o Paryżu to prawdopdobnie nie ma bardziej odpowiedniego wyboru. Głównym bohaterem książki "Paryż" jest właśnie miasto. To jego losy ważą się na każdej stronie. Pozostali bohaterowie, ich przygody, troski, dylematy współtworzą opowieść o Mieście Świateł. "Paryż" skłania do refleksji nad historią Francji oraz jej mieszkańców. Wielokrotnie poruszany,...

Na półkach: , , , ,

Absolutnie niesamowita, dawno lub nigdy nie czytałam książki napisanej z takim rozmachem. Z każdą stroną było mi coraz bardziej przykro, że się kończy. Byłam zachwycona budując wieżę Eiffel'a razem z Thomasem, bardzo zbulwersowana latami w Paryżu sprzed rewolucji, nie potrafiłam zrozumieć prześladowania arystokracji, protestantów, ani Żydów. Rozumiem, że antysemityzm w...

1 894
  • Chcę w prezencie