Paryż

Okładka książki Paryż Edward Rutherfurd
Okładka książki Paryż
Edward Rutherfurd Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
Szmaragdowa seria
Paris: The Novel
Czarna Owca
2014-11-01
2014-11-01
Agnieszka Mitraszewska
Paryż intrygi dramaty miłość

Portret miasta

Siedem stuleci, cztery rodziny, jedno miasto - Paryż.
Bardzo dobra saga historyczna, opowiadająca o losach czterech rodzin z różnych warstw społecznych na tle ważniejszych wydarzeń historycznych, kulturalnych i społecznych we Francji. O niektórych faktach nie miałem pojęcie, inne zostały mi przybliżone lub spojrzałem na nie z innej perspektywy. Książka ma prawie 1000 stron, ale czyta się płynnie i zupełnie nie nudzi. W kolejce już czeka Nowy Jork.
Polecam.

Siedem stuleci, cztery rodziny, jedno miasto - Paryż.

”Paryż” Rutherfurda to jedna z tych książek, które miałam w czytelniczych planach na 2023 rok. Wtedy się nie udało, ale już sam początek 2024 pozwolił mi zapoznać się z prezentowaną przez autora historią Miasta Świateł. Choć tomiszcze to liczy sobie ponad 900 stron, to mnie udało się – korzystając z dłuższego wolnego – przeczytać je w kilka dni, bo opowieść wciągnęła mnie praktycznie już od pierwszych stron.

Powieść ”Paryż” to saga francuskiej stolicy, którą poznajemy z perspektywy kilku pokoleń wybranych rodzin z różnych klas społecznych (co ma dla tej historii znaczenie istotne). Dowiadujemy się zatem, jak na przestrzeni wieków wyglądało życie na przykład arystokracji, dzięki ukazaniu dziejów rodu de Cygne, ale również ambitnych przedsiębiorców jak Blanchardowie, czy robotników tak jak rodzina Gascon.
Autor lawiruje pomiędzy epokami i wydarzeniami, pokazując nam z perspektywy różnych osób ważne dla Francji wydarzenia, ale również osoby z jej historii, kulturę i społeczeństwo. Żeby wymienić choćby niektóre, wspomnieć można sąd nad Templariuszami, Rewolucję Francuską, czy – bardzo istotny z perspektywy rodziny Gascon – moment budowy słynnej Wieży Eiffla.

Świadomie wspominam o tym, że książka ta jest sagą Paryża, a nie konkretnych rodów i rodzin. Perypetie poszczególnych bohaterów mają bowiem służyć ukazywaniu dziejów Francji i jej stolicy. Warto to nadmienić, bo w przeciwnym wypadku powieść niezasłużenie może wydać się czytelnikowi dość oszczędną w środkach i wręcz naiwną, jeśli chodzi o akcję. Co mam na myśli?

Członkowie wybranych rodzin na przełomie wieków wciąż i wciąż spotykają się ze sobą. Czasem zawierając znajomości, częściej występując jako tło (jak wtedy, kiedy w restauracji obsługującym de Cygne kelnerem jest chłopak od Gasconów). Poza tym wszyscy bohaterowie są nie tylko świadkami ważnych z perspektywy historii światowej wydarzeń, ale i ich aktywnymi uczestnikami. Ba! Często sami są danego wydarzenia prowodyrami. Stykają się też ze znaczącymi postaciami ze świata polityki, kultury i nie tylko. Z perspektywy fabuły może to wydać się naciągane, czy wręcz właśnie naiwne. Ale skupiając się na opowieści o mieście, daje to czytającemu wgląd do najciekawszych momentów z kronik Paryża, nierzadko wyjątkowo tragicznych.

Dla mnie ”Paryż” był fascynującą opowieścią o mieście, o którym od pokoleń wielu marzy. Mieście, który dla wielu jest synonimem romantyzmu, sztuki, kultury i elegancji. Rutherfurd, który jest pisarzem kompletnym i szczegółowym, nie mam co do tego wątpliwości, wyjaśnia, skąd wzięły się te opinie i tłumaczy, czy aby na pewno są one tak zasłużone, jak można by przypuszczać.
Choć kreowani przez niego bohaterowie są dosyć stereotypowi, to każdy z nich ma w tej książce do odegrania konkretną rolę i nie pojawia się w niej przypadkiem. Powieść jest skarbnicą ciekawostek i nazwisk. Ja co chwila sprawdzałam na Wikipedii jakieś szczegóły, co jeszcze bardziej uprzyjemniało mi lekturę.

Nie zrażajcie się grubością, ”Paryż” to powieść, przez którą się płynie. Jest angażująca i nie oferuje żadnych elementów dłużyzny, czy znudzenia dla swoich czytelników.
Na pewno w tym roku sięgnę jeszcze po jakąś powieść autora, zwłaszcza że wszystkie wydane po polsku tytuły dumnie stoją na moim rogale.

Polecam!

Jeśli było się w Paryżu czytając tą książkę na pewno tam powrócisz mimo, że siedzisz na kanapie.

Dobrze napisane, ciekawie prowadzona narracja. Książka przybliża historię Paryża w ciekawy sposób.

Wspaniała 🥰

Wspaniała 🥰

Jedyny zarzut (?) to obszerność: w tej frapująco opisywanej, wiedzionej przez stulecia historii społeczeństwa jednak od czasu do czasu można się pogubić.

„Paryż” - Edwarda Rutherfurda to powieść mająca swoje wady i zalety. Zaletą tej książki jest to że ciekawych faktów dowiadujemy się o tym pięknym mieście np. budowa Wieża Eiffla jak to wszystko się odbywało. Chociaż przyznam szczerzę że liczyłem na znacznie więcej opisów samego Paryża i jego historii. Wadą tej powieści to skakanie autora z wątku na wątek i ciągłe zastanawiania się kto kim jest.
Jeśli dobrze pamiętam to od połowy czytało mi się już znaczenie lepiej i jeszcze bardziej wciągnęła. Okres pierwszej i drugiej wojny światowej i prowadzenie luksusowego domu publicznego przez Panią Louise w Paryżu też bardzo ciekawe.

Ogólnie rzecz biorąc książka dobra ale wymagająca skupienia i przyzwyczajenia się że za chwilę cofniemy się np o 300 lat.

Kiedyś jeszcze wrócę do tej powieści bo mimo wszystko czytało się całkiem przyjemnie i polecam jeśli nie przeszkadza wam taki styl pisania Rutherfurda i blisko 1000 str (czcionka duża) nie męczy się wzrok.

Czytając jesteś Paryżem, oddychasz Paryżem, zatracasz się w Paryżu. Piękna i niepowtarzalna podróż.

Autor bardzo dobrze przygotował się do napisania tej książki. Szkoda tylko, że końcówka to taki duży przeskok w historii Paryża.

Wspaniała lektura !!!

Wspaniała lektura !!!