Szczygieł

Brzemię rzeczy posiadanych

Link do recenzji

1414 108 128

Doskonała. Po prostu.
Dużo osób pisze o paplaninie i treści bez znaczenia, ale nie zgodzę się. Każde słowo ma tutaj znaczenie, każde wydarzenie. Opisy są piękne, poruszane tematy nadają niesamowity klimat tej historii: historia, sztuka, żałoba, narkotyki, NY, przyjaźń, miłość, dzieciństwo... Zdecydowanie nie jest to książka na raz, ale to też nie jest minus. Przejście przez tyle lat życia z Theo było piękną przygodą. Było czuć gorące lata, zapach sklepu meblarskiego, surowość mieszkania Państwa Barbour. Niesamowite. Po przeczytaniu takiego małego arcydzieła pozostaje już tylko szczęście.

P.S. co do opinii, że Theo mówi w ten sam sposób w wieku 13 i 33 lat...może dlatego, że poznajemy go jako dorosłego opowiadającego swoją historię, a nie jako dziecko, które dojrzewa. W tej książce nie ma przypadków.

Doskonała. Po prostu.

Moja druga książka tej autorki. Obie oceniam bardzo wysoko. W opisie wydawcy jest wszystko, co należy wiedzieć przed przystąpieniem do czytania. Książka o miłości niemożliwej i przyjaźni pomimo niesprzyjających okoliczności.

O "Szczygle" tak wielu napisało już tak wiele, że jedyne co mogę, to dołączyć do grona adoratorów tej dość obszernej i frapującej książki.

- [ ] Szczygieł to wybitna powieść o nieuchwytności życia i śmierci. To historia o tym, jak doświadczenia i środowiskowo, w którym żyjemy, kształtują nasz charakter.
- [ ] Losy Theo, głównego bohatera niejednokrotnie mną wstrząsnęły. Pytałam sama siebie-czy może być jeszcze gorzej? I było.
- [ ] Historia osieroconego chłopca, przeradza się w opowieść o mężczyźnie, który przeżył w życiu wiele bolesnych wydarzeń, ale i doświadczył prawdziwych do szpiku kości uczuć.
- [ ] Wciągająca, piękna, zaskakująca historia. Polecam!

Książka marna, przegadana i pozbawiona wdzięku. Główny bohater nieciekawy, ma identyczny stan świadomości w wieku 13 i 33 lat. Wszystko, co w tej lekturze interesujące, ujęto w filmie, który bardzo polecam! Przynajmniej nie trzeba brnąć przez 800 stron grafomańskich wynurzeń autorki.

Dobra książka. Czy lepsza od Tajemnej…? Nie wiem, ale podoba mi się. Nie zgadzam się z opinią jakoby autorka nie wiedziała jak ją zakończyć. Wiedziała od samego początku. Polecam.

Tartt powinna się zastanowić nie o tym, co pisać, tylko o czym nie pisać.

Tartt powinna się zastanowić nie o tym, co pisać, tylko o czym nie pisać.

Wartościowa powieść, która na długo zostawia ślad w pamięci.

Wartościowa powieść, która na długo zostawia ślad w pamięci.

Arcydzieło. Pięknie napisana. Każde słowo ma znaczenie. Fascynująca fabuła z głębszym przesłaniem. Wyjątkowa.

Czy tylko ja mam wrażenie, ze ta książka jest jednak trochę banalna?

Czy tylko ja mam wrażenie, ze ta książka jest jednak trochę banalna?

Donna Tartt Szczygieł Zobacz więcej
Donna Tartt The Goldfinch Zobacz więcej