Za głosem serca

Małgorzata
10.12.2019

Amerykański pisarz André Aciman zasłynął książką, która w Polsce znana jest pod niezbyt udanym tytułem „Tamte dni, tamte noce” i opowiada poruszającą historię miłości dwóch młodych mężczyzn. Zapewne sporą część czytelników tej powieści zaskoczył fakt, że autor zdecydował się napisać jej kontynuację, pokazać, jak potoczyły się dalsze losy Elia i Olivera. Ryzykowne posunięcie – można by się zastanawiać, czy pierwszy tom potrzebuje jakichkolwiek uzupełnień. W takich przypadkach zawsze istnieje obawa, że autor zawiedzie miłośników poprzedniej części – poprowadzi fabułę w kierunku, który im się nie spodoba, obróci w ruinę ich wyobrażenia. Aciman musiał być tego świadomy, a jednak podjął ryzyko. Czy można powiedzieć, że się opłaciło?

Trzeba zaznaczyć, że „Znajdź mnie” wyraźnie różni się od swojej bestsellerowej poprzedniczki. Nie mamy tu jednej historii i jednego narratora – książka składa się z czterech rozdziałów, a każdy z nich to właściwie odrębna opowieść. Ta pierwsza jest nieco rozczarowująca – oderwana nie tylko od głównego wątku „Tamtych dni, tamtych nocy”, ale również, jak się wydaje, od rzeczywistości. Jednak niezmiennie doskonały styl autora, jego sprawność w budowaniu dialogów i oddawaniu emocji postaci, zachęca do dalszego czytania.

Kolejne rozdziały łatwiej znajdują drogę do serca i wyobraźni czytelnika, choć tempo rozwoju zaprezentowanych w nich relacji może zdumiewać. Sporo tu długich rozmów, miłości i muzyki, Aciman znów daje nam też materiał do refleksji.

Motywem, który spaja wszystkie części tej książki, są złe decyzje, przekierowujące ludzkie życie na niewłaściwe tory. Jak to możliwe, że świadomie wybieramy drogę, która nie prowadzi do szczęścia? Dlaczego boimy się sięgnąć po to, czego naprawdę pragniemy? Czy zawsze możemy liczyć na drugą szansę?

„Znajdź mnie” to książka zupełnie inna niż „Tamte dni, tamte noce”. Bohaterowie przeszli ewolucję, czas wywarł znaczący wpływ na ich sposób myślenia i postępowania, ale jedno pozostało niezmienne. Elio, Oliver oraz reszta postaci, które spotkamy na kartach nowej powieści Acimana, chcą zostać odnalezieni. Przez miłość. Bez wątpienia warto sięgnąć po ten tytuł.

Małgorzata Pawlak

Kup książkę