Żuławski. Szaman

Okładka książki Żuławski. Szaman
Aleksandra Szarłat Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2019-09-11
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-11
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326829352
Tagi:
biografia reżyser film
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
94 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
48

Na półkach:

Obszerna i bardzo ciekawa biografia Andrzeja Żuławskiego, reżysera, scenarzysty, pisarza.
Urodził się w 1940 r, we Lwowie. Pierwsze wspomnienia późniejszego reżysera to wojna i bomby spadające na miasto. Półtoraroczny Andrzej zapamiętał scenę, w której niemiecki oficer uratował jego i matkę podczas łapanki.
Poznajemy dzieje rodziny Żuławskich podczas drugiej wojny i po niej.
Mirosław Żuławski /ojciec Andrzeja/ zostaje wysłany do ambasady w Paryżu, potem do Pragi, na krótko wraca do Polski i znów Paryż. Wraz z nim podróżuje cała rodzina, żona i trzech synów.
Poznajemy różne czasy, miejsca i ludzi.
Przewija się tu mnóstwo znanych postaci, a są to Żuławskich sąsiedzi, znajomi, koledzy szkolni Andrzeja, znajomi z pracy.
Np. Julian Tuwim z małżonką i córką Ewą /pierwsza miłość Andrzeja/, Stanisław Dygat. państwo Osmańczykowie, Brandysowie, Andrzej Korzyński, Zbigniew Herbert i Stanisława Grabska/córka ministra/ - ci dwoje ostatni pracowali razem z ojcem Andrzeja we Lwowie jako karmiciele wszy, Roman Polański, Irena Kirszenstein-Szewińska i wiele innych.
Poznamy ciekawe anegdoty z życia rodziny Żuławskich, np. to, że Andrzej zanim zamieszkał ze swoją pierwszą żoną Barbarą Baranowską, poprosił o jej rękę pierwszego męża Barbary - Adolfa Rudnickiego.
Ciekawa podróż przez różne czasy i miejsca.
Polecam ludziom ciekawym świata.

Niżej wklejam link do melodii skomponowanej przez Andrzeja Korzyńskiego (przyjaciela z czasów szkolnych) do filmu Andrzeja Żuławskiego "Szamanka":

https://www.youtube.com/watch?v=K5LT0ywgvVw

Obszerna i bardzo ciekawa biografia Andrzeja Żuławskiego, reżysera, scenarzysty, pisarza.
Urodził się w 1940 r, we Lwowie. Pierwsze wspomnienia późniejszego reżysera to wojna i bomby spadające na miasto. Półtoraroczny Andrzej zapamiętał scenę, w której niemiecki oficer uratował jego i matkę podczas łapanki.
Poznajemy dzieje rodziny Żuławskich podczas drugiej wojny i po...

więcej Pokaż mimo to

14
avatar
1830
300

Na półkach:

Szaman nie szatan. Wraz ze śmiercią Żuławskiego polska kultura straciła twórcę wyjątkowego. O takich ludziach pisze się dziś książki - Żuławski, Beksińscy. Takie ploty z magla o twórcach, którzy dla miłych pań pozostaną psycholami. Po ich śmierci tylko to nam pozostanie - ploty, babskie obgadywanie. Tym jest dzisiejsza kultura. Żuławski, Herzog, Tarkowski - twórcy bezkompromisowi, wierzący w swą artystyczną wizję, podporządkowujący sztuce swoje życie. Kocham ich filmy, które nigdy nie były pisane pod dyktando mód i wzorów. Anna Szarłat pisze o Żuławskim dobrze. Sfeminizowana, słaba i rozhisteryzowana kulturka mogłaby od pani z magla oczekiwać więcej - seksizmu, przemocy domowej, całego tego dzisiejszego zestawu jęków ku chwale poprawności i akuratności. Z książki wyłania się obraz postaci niejednoznacznej, skomplikowanej mimo całego skupienia na sobie i zalegającej jego duszę mgły zazdrości w zasadzie o wszystko. Gdyby był dostosowany i dopasowany nigdy nie stworzyłby takich filmów - filmów aktualnych swą metafizyczną prawdą. Anna Szarłat oddaje mu sprawiedliwość - miał najpiękniejsze kobiety, bo właśnie taki był. Okrutny, bezlitosny i jednocześnie pełen miłości i ciepła, a właściwie ognia, który spala na popiół - także ludzi obok. Jak wytrzymał? Dzięki sztuce - ona pozostanie. Filmy i książki. Podczas lektury wracałem do tych wielkich dzieł - "Kobieta publiczna", "Na srebrnym globie", "Szamanka". I "Mowa ptaków" - zajechany przez syna scenariusz ojca. Tylko Andrzej Żuławski mógł wypełnić te sceny skrajnymi emocjami i wizją.

Szaman nie szatan. Wraz ze śmiercią Żuławskiego polska kultura straciła twórcę wyjątkowego. O takich ludziach pisze się dziś książki - Żuławski, Beksińscy. Takie ploty z magla o twórcach, którzy dla miłych pań pozostaną psycholami. Po ich śmierci tylko to nam pozostanie - ploty, babskie obgadywanie. Tym jest dzisiejsza kultura. Żuławski, Herzog, Tarkowski - twórcy...

więcej Pokaż mimo to

19
avatar
481
244

Na półkach:

Zachwyciła mnie ta książka. Przeczytałam jednym tchem, mimo że o Żuławskim nie wiedziałam prawie nic. Polecam każdemu, bardzo ciekawa lektura o niesztampowej osobowości.

Zachwyciła mnie ta książka. Przeczytałam jednym tchem, mimo że o Żuławskim nie wiedziałam prawie nic. Polecam każdemu, bardzo ciekawa lektura o niesztampowej osobowości.

Pokaż mimo to

3
Reklama
avatar
1066
973

Na półkach: ,

Czytając książkę Aleksandry Szarłat, zdałam sobie sprawę, że szerokiej publiczności Andrzej Żuławski był chyba bardziej znany jako skandalista niż artysta. O jego trudnym charakterze, wysokich wymaganiach wobec aktorów, nieeleganckim traktowaniu partnerek rozpisywały się kolorówki jeszcze w epoce przedtabloidalnej, zresztą on sam przy różnych okazjach również nie szczędził pikantnych szczegółów oraz niewybrednych uwag. Prowokował, siał ferment, jątrzył.

Niewątpliwie był szamanem, niejednego/ą potrafił zauroczyć, mnie zresztą też – książkowe wywiady świadczą o ogromnej erudycji. Mówił dużo i chętnie, najwyraźniej lubił skupiać na sobie uwagę. Autorka biografii na szczęście wypowiedzi mistrza często konfrontuje z opiniami jego bliskich i ludzi ze środowiska filmowego, dowodząc, że reżyser lubił koloryzować i naginać fakty, nierzadko dramatyzował. Postać absolutnie nietuzinkowa, twórca o nieposkromionej wyobraźni i rozmachu, które nie przystawały do peerelowskich warunków. Po pierwsze, filmy Żuławskiego spotykały się z niezrozumieniem i nierzadko oburzeniem krytyków, po drugie, może najważniejsze, nie spełniały oczekiwań decydentów. Między innymi dlatego nakazano przerwać zdjęcia do ekranizacji Na srebrnym globie i zniszczyć nakręcony materiał, nad czym wielu ubolewa do dziś – zapowiadało się ponoć wyjątkowe dzieło.

O ile filmowy życiorys reżysera jest dość dobrze znany kinomanom, to historia jego rodziny już mniej. A jest o czym czytać, choćby w kontekście wojennych losów rodu Żuławskich czy późniejszych konfliktów na te światopoglądowym. Warto zaznaczyć, że podobnie jak ojciec (Mirosław) i bodaj aż dwóch stryjów, Andrzej również pisał – opublikował ponad dwadzieścia książek, o czym rzadko się pamięta. Szarłat bardzo zgrabnie i zajmująco to wszystko zaprezentowała, na koniec serwując równie interesujące rozmowy z trzema synami głównego bohatera.

https://czytankianki.blogspot.com/2020/02/szaman.html

Czytając książkę Aleksandry Szarłat, zdałam sobie sprawę, że szerokiej publiczności Andrzej Żuławski był chyba bardziej znany jako skandalista niż artysta. O jego trudnym charakterze, wysokich wymaganiach wobec aktorów, nieeleganckim traktowaniu partnerek rozpisywały się kolorówki jeszcze w epoce przedtabloidalnej, zresztą on sam przy różnych okazjach również nie szczędził...

więcej Pokaż mimo to

14
avatar
718
409

Na półkach:

Aleksandra Szarłat podejmuje się z doskonałym zresztą rezultatem opisu, a raczej wpisu w rozmaite tła postaci tak kontrowersyjnej jak i nietuzinkowej - Andrzeja Żuławskiego. Docierając do tych, którzy go kochali i tych nienawidzących go, ukazuje całą złożoną osobowość bohatera.

Żuławski to typowe "resortowe dziecko" w wieku siedmiu lat znajduje się we Francji, która staje się jego drugą ojczyzną. Postrzegając jego dwoistość, szarość PRL-u, a z drugiej strony różnorodność i blichtr świata za kurtyną, dzięki czemu świetnie odnajduje się po obu stronach, stając się obywatelem świata.
Pierwszą pasją i miłością Żuławskiego jest kino. Obok kina jego fascynacją stają się kobiety. Ma wokół siebie plejadę chętnych, partnerek, miłostek i miłości.
Jego poczynania rodzą mit, świat wokół niego staje się obiektem miłości i nienawiści. Sam buduje swój image: jest siewcą wolności i bezwzględnym dyktatorem. Przylegają do niego łatki: bufona, skandalisty, szowinisty i ateisty.
Równolegle z świata filmu wchodzi w świat literatury. Pisarstwo jego to przede wszystkim opowieści, eseje i felietony. Szybko "dopada" go sława, zła sława.
Zniesławia występujących pod własnym nazwiskiem lub ośmieszającymi pseudonimami, posuwa się do obsceniczności, patologicznej wręcz niechęci.

Pisanie o Żuławski jest bardzo trudne, autorka poradziła sobie jednak doskonale, nie opowiada się po jasnej lub ciemnej stronie bohatera, nie diagnozuje jego poczynań, osąd zostawia czytelnikowi.

Aleksandra Szarłat podejmuje się z doskonałym zresztą rezultatem opisu, a raczej wpisu w rozmaite tła postaci tak kontrowersyjnej jak i nietuzinkowej - Andrzeja Żuławskiego. Docierając do tych, którzy go kochali i tych nienawidzących go, ukazuje całą złożoną osobowość bohatera.

Żuławski to typowe "resortowe dziecko" w wieku siedmiu lat znajduje się we Francji, która staje...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
404
47

Na półkach:

Solidna biografia. Bez lukru ale i bez złośliwości. Mnóstwo ciekawostek i wypowiedzi ludzi z otoczenia reżysera. Warto.

Solidna biografia. Bez lukru ale i bez złośliwości. Mnóstwo ciekawostek i wypowiedzi ludzi z otoczenia reżysera. Warto.

Pokaż mimo to

3
avatar
1107
786

Na półkach: , ,

Niesamowita biografia niesamowitego człowieka. Kontrowersyjnego reżysera, scenarzysty, narcystycznego pisarza, złośliwego twórcy. Przyciągającego do siebie niezwykłych ludzi, by po chwili ich zrazić, odepchnąć.

Szczególnie na kobiety działającego niczym światło wabiące ćmy. Czy bardziej pociągała je olbrzymia charyzma, intelekt, czy wygląd mężczyzny? Co dojrzała w nim młodziutka Sophie Marceau? Bez względu na powód zauroczenia, przebywanie w jego pobliżu kończyło się boleśnie. Nie zważał na uczucia bliskich osób, ranił je. Zawsze najważniejszy był on, jego geniusz, przerośnięte ego.

Na planie potrafił wydobyć z ludzi to co najlepsze i jednocześnie wywołać najgorsze emocje. Jego filmy zna chyba większość z nas, książki pewnie mniej. W moje ręce nie trafiła dotychczas żadna z jego książek, teraz pewnie sięgnę z czystej ciekawości.

Biografia opisuje kulisy powstawania jego dzieł, ale na pierwszy plan wysuwa się Andrzej Żuławski - człowiek.

Czy wzbudzi w czytelniku podziw, odrazę, czy współczucie? A może wszystkie te emocje?

Mocna, szczera, wnikliwa i bardzo zajmująca biografia pokazująca Andrzeja Żuławskiego takiego, jakim był naprawdę. Brawa dla autorki za rzetelność i bezstronność.

Niesamowita biografia niesamowitego człowieka. Kontrowersyjnego reżysera, scenarzysty, narcystycznego pisarza, złośliwego twórcy. Przyciągającego do siebie niezwykłych ludzi, by po chwili ich zrazić, odepchnąć.

Szczególnie na kobiety działającego niczym światło wabiące ćmy. Czy bardziej pociągała je olbrzymia charyzma, intelekt, czy wygląd mężczyzny? Co dojrzała w nim...

więcej Pokaż mimo to

59
avatar
603
12

Na półkach:

daję ocenę bardzo dobrą, bo bohaterem jest człowiek arcyciekawy.
dotychczas pobieżnie tylko znałam biografię i twórczość Żuławskiego, tymczasem okazał się mieć niezwykłe, acz w zasadzie koszmarne życie. o co nietrudno, z tak ciężką osobowością.
język autorki pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia, nie mówiąc o pracy redaktorów. dawno nie wyłapałam tylu błędów w tekście!
niemniej trzeba oddać honor, jeśli chodzi o zdobycie informacji, przeprowadzone rozmowy, wywiady z bliższymi i dalszymi reżysera.

daję ocenę bardzo dobrą, bo bohaterem jest człowiek arcyciekawy.
dotychczas pobieżnie tylko znałam biografię i twórczość Żuławskiego, tymczasem okazał się mieć niezwykłe, acz w zasadzie koszmarne życie. o co nietrudno, z tak ciężką osobowością.
język autorki pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia, nie mówiąc o pracy redaktorów. dawno nie wyłapałam tylu błędów w...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
121
81

Na półkach:

Dobra książka, ale mnie trochę nudziła i sama nie wiem dlaczego. Długo ją czytałam i bez szczególnej ekscytacji, choć Żuławski to człowiek fascynujący i mroczny. Jakoś chyba za mało tej mroczności i fascynacji.

Dobra książka, ale mnie trochę nudziła i sama nie wiem dlaczego. Długo ją czytałam i bez szczególnej ekscytacji, choć Żuławski to człowiek fascynujący i mroczny. Jakoś chyba za mało tej mroczności i fascynacji.

Pokaż mimo to

1
avatar
2167
853

Na półkach: , ,

"Bufon, kabotyn, wizjoner, skandalista, grafoman, czarujący uwodziciel, bon vivant, arbiter elegancji – określenia można by mnożyć. Jaki był naprawdę Andrzej Żuławski?"Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na to pytanie, musicie koniecznie przeczytać jego najnowszą biografię. "Żuławski. Szaman" to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiej kinematografii. Precyzyjna, dokładna, szczera i bezkompromisowa. Polecam! Cała recenzja już na blogu :-) Zapraszam :-)
https://mufloneks.blogspot.com/2019/11/zuawksi-szaman.html

"Bufon, kabotyn, wizjoner, skandalista, grafoman, czarujący uwodziciel, bon vivant, arbiter elegancji – określenia można by mnożyć. Jaki był naprawdę Andrzej Żuławski?"Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na to pytanie, musicie koniecznie przeczytać jego najnowszą biografię. "Żuławski. Szaman" to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiej kinematografii. Precyzyjna,...

więcej Pokaż mimo to

48

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żuławski. Szaman


Reklama
zgłoś błąd