Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego

Okładka książki Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego
Alisa StatmanBrie Tate Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Restless Souls: The Sharon Tate Family's Account of Stardom, the Manson Murders, and a Crusade for Justice
Znak Horyzont
2019-08-12
2019-08-12
Anna Sak

Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Ocena 7,0
Manson. CIA, n... Tom O’Neill, Dan Pi...
Okładka książki Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego Mark Langthorne, Matt Richards
Ocena 8,1
Somebody to Lo... Mark Langthorne, Ma...

Fatalna sprawa, nie umiem się powstrzymać i to będzie bardzo długa wypowiedź.
Ta książka ma swoje plusy i minusy. Zacznę od plusów.
W temacie tej ohydnej zbrodni jestem już od lat. Niewiele jest polskojęzycznych publikacji na ten temat. Wiele lat temu pojawiło się "Helter Skelter" Bugliosiego, potem długo, długo nic i "Manson, CIA, narkotyki...", która jest bardziej zbiorem teorii spiskowych. I wreszcie jest publikacja z punktu widzenia rodziny Tate. Książka dociera do roku 2012, bo wtedy została wydana w USA. Wiele lat temu po raz pierwszy przeczytałam "Helter Skelter" i oczywiście pojawiały się pytania - i co dalej? Wyszli czy nie wyszli? Że Manson siedział, wiadomo, a co z resztą? Tylko amerykańskie strony internetowe donosiły o ich losach, polskie bardzo rzadko. Teraz wiemy, że Manson i Atkins dokonali żywota za kratami, co nie zmienia faktu, że pozostali wciąż tam tkwią i wciąż domagają się uwolnienia. Książka kończy się w roku 2012 - więc Manson jeszcze żył, ale stan na dzisiaj jest taki, że już smaży się w piekle, a Leslie Van Houten uzyskała zgodę na warunkowe zwolnienie. Czekamy na podpis gubernatora, który nie wiadomo czy się tam znajdzie.
Choć w USA głos pokrzywdzonych był stale obecny, w Polsce sprawa ta zawsze była traktowana po macoszemu. W 1969 r. podano, że w willi Polańskiego zamordowanono (m.in.) jego żonę w 9 miesiącu ciąży. Widać nawet władze komunistyczne były tym obrzydliwym faktem poruszone. Niemniej szybko dodano, że narkotyki, podejrzane celebracje, no i te obleśne filmy Polańskiego...
No i teraz spotykam polskojęzyczną opowieść o uczuciach, traumie, o nieprzerwanym cierpieniu rodziny Tate. O ich walce o sprawiedliwość. O walce, która wydawałoby się spisana byłą na straty, a jednak udało się osiągnąć wiele. Powstrzymać wypuszczenie na wolność bezdusznych zabójców. Doprowadzić do zmiany prawa stanu stanu Kalifornia. Z wielkim zdumieniem czytałam, że ci mordercy mogli wyjść na wolność już po kilku latach. Koślawe prawo bardziej chroni przestępców niż ofiary. Bo ofiarą morderstwa jest nie tylko osoba zamordowana, ale też jej rodzina, przyjaciele, bliscy. Z takiej traumy trudno się podźwignąć. I o tym jest ta książka. Przepełnione więzienie - czy to jest argument, żeby wypuszczać złoczyńców?
Doris, matka Sharon Tate wytoczyła samotną krucjatę o dobre imię swojej córki i o słuszną karę dla zbrodniarzy. Poruszający jest fragment, kiedy zarzucono jej, że Bóg przebaczyła Watsonowi, to czemu ona nie może? Cóż, jest to sprawa między nim a Panem Bogiem, ona wybaczać nie musi.
Cała książka to nieprawdopodobny zapis odczuć, emocji najbliższej rodziny kobiety zamordowanej z zimną krwią. Kobiety 26 letniej, która przygotowywała się do porodu swojego pierwszego dziecka.
Jestem odporna, czytuję przeróżne rzeczy, ale płakałam jak bóbr, kiedy czytałam, jak jej ojciec zmywał krew z dywanu i sofy, bo właściciel domu pozwał go o straty...
Serio? No żesz serio...
I teraz przejdę do minusów.
Sharon Tate miała dwie siostry. W książce przedstawiono punkt widzenia Patty, co jest oczywiste, skoro współautorką jest jej córka. Debra wspomniana jest na początku, jako nastolatka w dniu śmierci Sharon i pod koniec w bardzo nieprzychylnych słowach. Tymczasem właśnie Debra była tą osobą, która pierwsza poszła do więzienia i spojrzała w oczy Mansona. Zabójcy jej siostry. Przez wiele lat walczyła o sprawiedliwość. Nie wiem, jaki konflikty rodzinne spowodowały wykluczenie Debry z tej książki, a może nie to ona nie chciała w niej występować. W każdym razie to ona wciąż walczy, aby mordercy jej siostry, którzy z uporem maniaka (sic!) składają wnioski o zwolnienie nie wyszli nigcy na wolność.
No i na koniec - nie wiem co kierowało wydawcą, żeby nadać tak idiotyczny podtytuł tej książki. "Historia morderstwa żony Romana Polańskiego". Serio? Wydawca zakłada z góry, że nikt w Polsce nie wie, kim była Sharon Tate? Wydawca nie zauważył, że ta książka to nie jest historia jej śmierci, tylko życia jej rodziny PO jej śmierci?
Oryginalny tytuł brzmi: :"RESTLESS SOULS: THE SHARON TATE FAMILY'S ACCOUNT OF STARDOM, THE MANSON MURDERS, AND A CRUSADE FOR JUSTICE". Proszę sobie przetłumaczyć we własnym zakresie. Wtedy zrozumiecie, o czym to jest.

Fatalna sprawa, nie umiem się powstrzymać i to będzie bardzo długa wypowiedź.
Ta książka ma swoje plusy i minusy. Zacznę od plusów.

Książka jest doskonałym uzupełnieniem wątku Romana Polańskiego i Sharon Tate do filmu "Pewnego razu w ...Hollywood". Gdy u stóp masz cały świat......Piekło rodziny Sharon Tate zaczęło się w raz z jej nieoczekiwanym odejściem. Makabryczna zbrodnia, która została dokonana przez "rodzinę" Mansona do dnia dzisiejszego ciąży na kolejnych pokoleniach rodziny Sharon. Ich walka, pamięć i poświęcenie swojego życia aby nigdy nigdy już taka zbrodnia się nie powtórzyła jest dla mnie bardzo przejmujące. Najgorsze jednak w tej całej historii jest to,że Manson doczekał się kultu, stał się idolem dla innych pokoleń. A piekło rodziny Sharon nadal trwa po dziś dzień .

Oprócz rodziny Tate, niechlubnego Mansona i okrutnej bandy, bohaterem jest tu amerykańskie prawo. Aż chciałoby się wrócić do Hammurabiego.... Nasi rodacy też tu ciekawie wypadają. Brrr....:( No i epoka dzieci kwiatów. Wszystko razem dosyć straszne.

Książka o Sharon Tate to nie tylko historia morderstwa żony Romana Polańskiego ale także wspomnienia o samej zamordowanej. Książka jest zestawieniem krótkiej biografii Sharon, procesu Charlesa Mansona i jego świty oraz starania rodziny Tate, aby oskarżeni pozostali w więzieniu mimo licznych apelacji o skrócenie wyroku.

Miałam pewne oczekiwania wobec tej książki, a autorkom niestety nie udało się ich spełnić. Gdyby była to opowieść niebazująca na jednej z najsłynniejszch masakr XX w. nie wytrwałabym z pewnością do końca.
Ukazanie perspektywy osób bliskich ofiarom Rodziny Mansona jest świetnym pomysłem, ale forma wieloosobowej narracji nie przypadła mi do gustu. Ciekawym wątkiem było ukazanie praw amerykańskiego kodeksu karnego i obowiązujących zasad resocjalizacji karanych po zniesieniu kary śmierci. Zaangażowanie i determinacja rodziny Tate w dążeniu do wymierzenia sprawiedliwości w związku z wieloma nieścisłościami prawa jest godna podziwu.
Opisywane wspomnienia wywołują u mnie jednak mieszane uczucia, ponieważ większość wspomnianych w książce członków rodziny Tate nie brało udziału w opracowywaniu treści książki, co budzi moje wątpliwości względem autentyczności opisywanych wydarzeń.
Temat pozostaje dla mnie niewyczerpany i przy najbliższej okazji sięgnę po pozostałe książki o Sharon Tate i teorii Helter Skelter.

Niesamowite, że znam temat bandy Mansona i morderstwa żony Polańskiego od tak dawna, a książka uświadomiła mi jak mało o niej wiedziałam.

Niezwykle istotna perspektywa rodziny Sharon, która pozwoliła mi rozumieć jej historię i to jak ta tragedia wpłynęła na jej otoczenie, ale także na historię wiezięnnictwa i wymiaru sprawiedliwości w Stanach, dzięki determinacji rodziny Tate.

Bardzo przypadło mi do gustu to o czym mówiła mama Sharon w ramach swojej walki o utrzymanie morderców Sharon - Susan Atkins i Texa Watsona - kwestia przebaczenia to sprawa pomiędzy nią a Bogiem, kwestia zwolnienia warunkowego dla morderców to sprawa pomiędzy nimi a prawem ludzkim. Te dwie kwestie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ich kara została zmieniona na dożywocie z kary śmierci. Oni otrzymali swoją drugą szansę na życie - życie w więzieniu. Sharon tej drugiej szansy nigdy nie otrzyma.

Polecam zapoznać się z tym ważnym głosem.

Dzieje pewnego zabójstwa.

Przejmująca opowieść siostrzenicy i przyjaciółki bestialsko zamordowanej Sharon Tate. To również zapis zmagań o ukaranie sprawcy.

Charles Manson, zbrodniarz, który zawładnął umysłami milionów. Inspirator mordu w willi polskiego reżysera. Na fali są narkotyki i inne substancje odurzające.

Lata 60 XX to aktywny czas w historii USA: wojna w Wietnamie, rewolucja seksualna, hippisowska, walka o prawa obywatelskie. W Polsce odczuwalne są reperkusje Marca'68.

Sharon Tate jest u szczytu kariery: małżeństwo z Romanem Polańskim, nominacja do Złotego Globu. W dodatku oczekuje swojego pierwszego dziecka. Jej atutami są młodość i świeżość.

Autorki nie ukrywają swojej niechęci wobec polskiego twórcy.

Zapraszam: tps://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/sharon-tate-dzieje-pewnego-zabojstwa_15.html

Dzieje pewnego zabójstwa.

Lata 60 XX to aktywny czas w historii USA: wojna w...

Polecam bardzo ciekawa biografia .
Pozwala zrozumieć rodzinę aktorki ich ból po stracie córki siostry cioci ale też ich walkę o sprawiedliwy wyrok .

Polecam bardzo ciekawa biografia .

Bardzo dobra książka, merytorycznie informacyjna, czyta się dobrze i przyjemnie, aż do chwili samej zbrodni i później jej następstw. Jak wszyscy możemy się domyślać straszna śmierć Sharon zaważyła na dalszym życiu kilku pokoleniom: jej bliskich, przyjaciół, wielbicieli. Dokładny opis rzezi, jaką ta bezbronna kobieta i jej przyjaciele przeszli przed śmiercią, jeży włos na głowie, wywołuje ciarki. Człowiek zdaje sobie sprawę, że w życiu nigdy nic nie wiadomo, że trzeba się cieszyć tym co tu i teraz, bo jutro tego może nie być. Fakt, że istnieje tak niewyobrażalne zło na świecie i nie ma na nim sprawiedliwości by takie potwory miały prawo do oddychania i zakładania rodzin w więzieniach, budzi pytanie czy kara śmierci nie powinna być stosowana w przypadkach takich jak ten. Ja wiem, że o Sharon Tate i jej historii nigdy nie zapomnę, tak jak i o jej rodzinie i ich cierpieniu. Za każdym razem kiedy będę miał gorszy dzień, pomyślę o prawdziwej tragedii i jej następstwach i od razu docenię to co mam: życie, zdrowie i spokojny sen. Niektórym niespokojnym duszom nie jest to niestety dane.

Mam niemały problem z oceną tej książki. Jest to związane z wątpliwościami, jakie są efektem mojego "grzebania" w dostępnych informacjach na temat historii zabójstwa Sharon Tate i jej przyjaciół przez członków Rodziny Mansona. Ale od początku.

Na wstępie dowiadujemy się, że informacje zawarte w książce pozyskane są od bliskich zamordowanej aktorki. Pojawia się przy tym jasna sugestia, że Alisa Statman weszła w ich posiadanie jako zaufana i bliska osoba. Kolejne rozdziały pisane są z punktu widzenia Doris Tate - matki Sharon, Paula Tate - jej ojca i Patti Tate - najmłodszej siostry. Pod koniec pojawia się także głos Brie Tate - siostrzenicy aktorki, której niestety nigdy nie miała szansy poznać. Mamy tu do czynienia z dokumentem, ale fabularyzowanym. Narratorami są wyżej wymienione osoby. Nie brakuje wiadomości o emocjach, jakie towarzyszyły każdej z nich po śmierci córki i siostry przez kolejne lata po traumatycznym sierpniu 1969 roku, choć wszystko to przeplata się z informacjami o tym, jak prowadzono śledztwo w sprawie zabójstwa, a także jak wyglądał i jak zmieniał się system prawny i karny w Kalifornii. Warto tu powiedzieć, że rodzina Sharon Tate, a przede wszystkim matka, z ogromną determinacją walczyła o to, by mordercy aktorki i jej przyjaciół nie wyszli na wolność. Skazani na karę śmierci, dostali potem dożywocie, jednak mogli liczyć na przedterminowe zwolnienie ze względu na dobre sprawowanie. Bliscy ofiar musieli stawiać się co kilka lat na posiedzeniach w tej sprawie, patrzeć na zabójców bliskich i przekonywać komisję, że resocjalizacja w przypadku tak brutalnych bandytów może być przeprowadzana tylko w murach więzienia, a nie na wolności. Był to dla mnie bardzo ciekawy wątek. Rodzi on rzecz jasna całkiem sporo pytań o to, w jakim stopniu oskarżeni mogą się zmienić, jak powinien wyglądać system karny i w jaki sposób uchronić społeczeństwo przed ewentualnym zagrożeniem ze strony ludzi wychodzących z więzień i będących sprawcami morderstw, gwałtów, napadów. W niewielkim stopniu, na samym początku, poczytać możemy o samej Sharon Tate, jej karierze i małżeństwie z Polańskim.

Pojawia się teraz pytanie, dlaczego mam wątpliwości co do oceny książki. Zdziwiło mnie, że nie udzielono głosu drugiej siostrze Sharon Tate. Ze strzępków wcześniej zdobytych przeze mnie informacji wynikało, że Debra Tate angażowała się w sprawę zatrzymania zabójców siostry w więzieniu. Podobnie jak matka włączała się też w akcje społeczne, które pomagać miały innym rodzinom i ofiarom zmagającym się z podobnymi traumami. Jej pominięcie wydało mi się dziwne. A sama książka momentami pisana w taki sposób, by grać na emocjach. Czasem niektóre fragmenty były dla mnie mało wiarygodne, wręcz naciągane. Udało mi się znaleźć opinię Debry na temat tej książki. Okazało się, że miała do niej wiele uwag. Oceniła ją wręcz jako w wielu miejscach kłamliwą, opartą na fałszywych danych i jasno dała do zrozumienia, że autorka wcale nie bazowała na sprawdzonych informacjach od członków rodziny, na które powołała się we wprowadzeniu. Cóż innego można tu powiedzieć, jeśli nie to, że sprawa jest kontrowersyjna, a Statman jawi się jako osoba nie całkiem wiarygodna, która być może chciała wykorzystać tragedię, by zaistnieć? Zapewne prawdę znają osoby najbardziej zainteresowane, nam pozostają domysły.

Książkę warto przeczytać ze względu na ciekawe informacje dotyczące prawa i walki o zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Należy jednak mieć margines zaufania do niektórych treści i wyraźnego ubarwiania faktów.

Dodaj cytat z książki Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego