King! Autobiografia

Okładka książki King! Autobiografia Rafał Księżyk, Muniek Staszczyk
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki King! Autobiografia
Rafał KsiężykMuniek Staszczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska wspomnienia rozmowa muzyka
Inne

Okładka książki Idę tam gdzie idę. Dalej. Autobiografia. Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Ocena 7,9
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 /październik 2018 Andrzej Andrysiak, Rafał Bryndal, Martín Caparrós, Don DeLillo, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Mariusz Janik, Bożena Keff, Barbara Klicka, Rafał Księżyk, Jakub Majmurek, Jędrzej Malko, Dariusz Rosiak, Wojciech Szymański, Marcin Wicha, Nina Witoszek-Fitzpatrick, Agnieszka Świętek
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Andrzej Andrysiak, ...

Dużo o muzyce, życiu, kontaktach międzyludzkich. Dużo historii zespołu. Muniek szczery i otwarty. Bardzo polecam.

T. Love to historia polskiego rock’n’rolla, a „King!” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana dobrej muzyki. Zwłaszcza tej polskiej 🙂
Warto poznać historię zespołu od strony jej lidera, który mam wrażenie że w tej rozmowie z Rafałem Księżykiem niczego nie ukrywa. I właśnie ta szczerość Muńka stanowi o wysokim poziomie książki. MUSISZ TO PRZECZYTAĆ!!,

W jakimś momencie swojego życia pewnie każdy z nas natknął się na piosenki T.Love z charakterystycznym, lekko sepleniącym Muńkiem Staszczykiem. Książka „King! Muniek Staszczyk”, która ukazała się w 2020 roku jest podsumowaniem działalności artystycznej lidera tego zespołu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak jego postać jest wielowymiarowa. Autobiografia jako gatunek bardzo często wzbudza pewną rezerwę ze strony odbiorcy. Twórca może tworzyć własną legendę, być subiektywny i naginać fakty. Jednak kiedy przybiera formę wywiadu rzeki może odkryć najintymniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Wywiad-rzeka przeprowadzony przez Rafała Księżka może wzbudzać w czytelniku skrajne emocje. Z jednej strony jest on bardzo szczery. Staszczyk momentami przytłacza swoim eksbicjonizmem emocjonalnym. Wypowiada się podwórkową gwara, dorzuca często przekleństwa, chociaż polonista z wykształcenia. Nie ukrywa niczego: hulanek, zażywania narkotyków, alkoholizmu, depresji czy zdrad małżeńskich. Ta odwaga w mówieniu o swoich porażkach, grzechach i zakrętach życiowych wzbudza jednak zachwyt, że można sobie z tym poradzić. Muniek Staszczyk nie kreuje się na gwiazdę rocka. Pokazuje swoją prawdziwą twarz – Zygmunta Sztaszczyka, niedoskonałego męża, ojca, członka zespołu, zwykłego człowieka. Czytając tę książkę zdaję sobie sprawę, że niewielu rockmanów stać byłoby na takie wyznania, tym większy szacunek że mimo burz udało się utrzymać rodzinę.

Chociaż wywiad prowadzony jest linearnie to punkty milowe w postaci wydawania kolejnych płyt nie są najważniejszym wyznacznikiem poszczególnych rozdziałów. Owszem, wspominane są ważniejsze utwory, skąd wzięła się inspiracja, jak wyglądały przygotowania do sesji nagraniowych i tras koncertowych. Co ciekawe, Muniek chętniej opowiada o utworach spoza głównego nurtu, co zachęca do ich ponownego przesłuchania („Banalny”, „Klaps”, „Stokrotka”, „Lucy Phere”). Zaskoczyła mnie np. niechęć Staszczyka do śpiewania piosenki „Stany”, która w końcu jest jednym z hitów zespołu.

Duży szacunek należy się Księżkowi za takie prowadzenie rozmowy, które skupiało się głównie na Muńku i jego relacjach z rodzicami, kolegami z podwórka, zespołu, związkami itd. Nie przytłacza nadmierną dociekliwością, nie potępia i nie komentuje. Pomaga Staszczykowi w uporządkowaniu chronologii i myśli, ale sam nie stawia się w roli znawcy, obrońcy lub oskarżyciela. Dzięki temu Muniek może się „wygadać”. Otwiera umysł i serce przed dziennikarzem oraz czytelnikiem jak przed najlepszym psychoterapeutą lub spowiednikiem w konfesjonale. Ilość osób o których lider T.Love wspomina może początkowo przeszkadzać w odbiorze tekstu. Jednak po pewnym czasie nie zwraca się na to uwagi.

Czytając warto wrócić lub odświeżyć sobie repertuar zespołu. Jest to niezły kawał historii nie tylko muzyki, ale i Polski lat 90. XX wieku i początków XXI wieku.

King szczerości popartej doświadczeniem.

King szczerości popartej doświadczeniem.

Super. Prawda czasu, prawda ekranu, rock and rollowej i punkowej estrady, prawda Muńka.

Dobra książka, chociaż za dużo jest nazw zespołów i szczegółów dotyczących muzyki z czasów młodości Muńka. Dla mnie druga połowa książki lepsza od pierwszej. Po przeczytaniu książki o Muńku myślę, że jest egoistą, egocentrykiem i szczerze współczuję i podziwiam jednocześnie żonę Muńka- Martę. Jednocześnie nie sposób nie zgodzić się ze spostrzeżeniami Muńka na temat otaczającego nas świata, są one bystre i wyważone.

bardzo dobra książka. jestem fanem, lecz odnalazłem tam oprócz Muńka i historii z zespołem, Zygmunta Staszczyka zwykłego człowieka z jego dylematami i codziennością.

Naprawdę bardzo dobra, najlepsza ze wszystkich biograficznych, jakie czytałem. Świetnie prowadzona rozmowa, ciekawe wątki, choć nie wiem czy na pewno zaciekawią wszystkich. Mnie, wychowanego na muzyce lat 90. - tak.

Na półkach: , , , , ,

Umiejętność prowadzenia dialogu to sztuka. Ideałem jest zadawanie pytań w taki sposób, aby interlokutor sam rozwijał zagadnienie. Podręcznikowy tego przykład znajdziemy w „Kingu.” Rafał Księżyk zadaje zwięzłe pytania, które stanowią odpowiedni zaczyn do snucia opowieści przez bohatera książki. Muniek lubi opowiadać, jest urodzonym gawędziarzem. Czytając ten wywiad-rzekę czuję, jakbym był na miejscu prowadzącego rozmowę, a wokalista swym charakterystycznym, nieco sepleniącym głosem kierował wypowiedzi bezpośrednio do mnie. Jest przy tym niezwykle szczery, mówiąc o swoim życiu prywatnym, nałogach, światopoglądzie, konfliktach w zespole. Myślę, że niewielu rockmanów stać byłoby na takie wyznania, tym większy szacunek że mimo burz udało się utrzymać rodzinę.
Konstrukcja książki ciekawa, bo chociaż w czasie przemieszczamy się linearnie, to punkty milowe w postaci wydawania kolejnych płyt nie jest najważniejszym wyznacznikiem poszczególnych rozdziałów. Owszem, wspominane są ważniejsze utwory, skąd wzięła się inspiracja, jak wyglądały przygotowania do sesji nagraniowych i tras koncertowych. Co ciekawe, Muniek chętniej opowiada o utworach spoza głównego nurtu, co zachęca do ich ponownego przesłuchania („Banalny”, „Klaps”, „Stokrotka”, „Lucy Phere”). Inna rzecz, że prywatnie wydaje mi się, że płyty są dość nierówne (z czego lider zdaje sobie sprawę), może poza znakomitymi „Model 01” oraz „I hate rock’n’roll.”
Ale rozmowa bardzo często zbacza na tematy poboczne: osoby związane z rockiem, przyjaciół, mniej lub bardziej zabawne wydarzenia. Sporo miejsca zajmują czasy częstochowskie, niepowtarzalny klimat tworzenia zespołów w latach 80-tych XX wieku, eksplozja kapitalizmu lat 90-tych - moim zdaniem to najciekawsze partie tej książki. Może dlatego, że byłem świadkiem tamtych czasów i mam podobne spostrzeżenia jak rozmówcy.
Sporo miejsca Muniek Staszczyk poświęca napięciom i konfliktom w zespole. Jak zwykle rzecz dotyczyła pieniędzy i wpływów, co może burzyć nieco wyidealizowany obraz muzyków-przyjaciół z T. Love. Cóż takie jest życie, tym bardziej nie dziwi decyzja o stopniowym wygaszaniu działalności estradowej tej grupy. Z perspektywy obecnego stanu zdrowia artysty – książka został wydana w idealnym momencie, jako bardzo wartościowe podsumowanie rock’and’rollowego życia.

Jarocin, Odjazdy, Żarnowiec, natapirowane włosy, pogo pod sceną i intelektualne nocne rozmowy fanatyków rocka, reggae i punka wymieszanych w muzycznym, festiwalowym kotle. Takie migawki z życia pojawiały mi się podczas czytania tej książki. Przypominałam sobie dawno zapomniane zespoły (Variete! ), słowa ( fanzin!). Choć T.Love był gdzieś poza zasięgiem moich ówczesnych muzycznych fascynacji, Muniek zawsze ciekawił mnie jako człowiek. Inteligentny, wrażliwy, zbuntowany- tak go odbierałam i wywiad to potwierdza. Choć artysta, nie jest postacią ze spiżu, bliżej mu do brata - łaty, Muńka się po prostu lubi. Uwielbiam ludzi, których mimo wieku średniego ( lub mocno średniego) stać na nutę rebelii i dystans do siebie. W trakcie czytania na chwilę przestałam być pańcią, a stałam się szaloną nastolatką w czarnych martensach...

Rafał Księżyk King! Autobiografia Zobacz więcej
Rafał Księżyk King! Autobiografia Zobacz więcej