Świat Andrzeja Fidyka

Znak Literanova
2017-01-23
2017-01-23
literatura polska

Filmy Pana Andrzeja uwielbiam, tak samo jak cykl publicystyczny prezentowany kiedyś w telewizji. Książka niestety mnie nie porwała w takim stopniu jak reportaże.

1964

Świat widziany oczami Pana Andrzeja Fidyka, niektórzy z nas mieli możliwość zobaczyć dzięki Jego filmom dokumentalnym. Dbający o detale, starający się pokazać nie tylko swoje spostrzeżenia, ale też jak widzą daną rzeczywistość ludzie, których spotyka.
W swojej książce Autor przybliża nam swój warsztat pracy i rozwój kariery filmowca.

Z filmów Pana Fidyka, obejrzałem tylko "Defiladę" i "Historie z Yodok." Pora sięgnąć po pozostałe. Książka z pewnością mnie do tego zachęciła. A biorąc pod uwagę warsztat i drobiazgowość autora, nie będę miał czego żałować. Polecam (kto nie widział Defilady, ten nie widział niczego - zwłaszcza wy droga młodzieży)

Andrzej Fidyk należy do najzdolniejszych twórców filmów dokumentalnych w naszym kraju. Jego pierwszy film Defiladę widziałem jako nastolatek i wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Inne jego filmy to była czysta magia. Świat Andrzeja Fidyka jest książką opisującą poszczególne filmy Andrzeja Fidyka.To książka o procesie twórczym, o tym jak ,absurdalny z pozory pomysł ,może być genialnym tworzywem dla twórcy. W tej książce ,wraz z autorem, udajemy się do różnych krajów świata, tak odległych od siebie jak Kazachstan ,Brazylia czy Suazi. Dużo anegdotek i ciekawostek o tym co zdarzyło się na planach jego filmów ,jakich ludzi reżyser tam spotkał..Film dokumentalny wydaje się być ubogim krewnym ,w stosunku do filmu fabularnego. Dlatego duże wrażenie wywarł na mnie opis jaki to żmudny i czasochłonny proces jest stworzenie dokumentu. Kilka dni zdjęć, a montaż takiego filmu trwa rok. Zaletą książki jest to,że opisuje na tyle szczegółowo filmy Andrzeja Fidyka ,że czytelnik nie musi widzieć jego dokumentów ,by zanurzyć się w „Świecie Andrzeja Fidyka”

Książka nie tylko mądra, ale i piękna. Nie trzeba oglądać wcześniej dokumentów, by ją zrozumieć, ale właśnie bardzo zachęca ona do ich obejrzenia. Polecam!

Kupiłem tę książkę całkowicie w ciemno, wybierając książkę która miała "zapełnić zamówienie" i w tematyce podróży. Nawet nie wiedziałem kto to jest "Andrzej Fidyk", ani o czym opowiada. Byłem wielce zdziwiony, że to reżyser i to ceniony! No i muszę przyznać, że to był strzał w 10. Podróż do Warszawy czyli 4,5 godziny w pociągu przebiegła bardzo sympatycznie i książka po prostu zniknęła... Cieszę się, że ją mogłem poznać bo na pewno rozszerzyło moje perspektywy i na nowo zaszczepiły chęć poznawania Polski i świata. Przy okazji skuszę się pewnie na filmy :)

Autorom udało się napisać tę książkę w taki sposób, że można ją przeczytać zarówno jako zachęcające preludium do dokumentalnego świata filmów Fidyka, ale również jako uzupełnienie i za kulisy już po obejrzeniu jego twórczości. W końcu wiele scen nie zostało zawartych w filmach po wykonaniu długiego procesu montażu, ale przede wszystkim możemy poznać motywy i przedstawiony świat oraz jego problemy jeszcze bliżej. A te są naprawdę ważne.

Dla Fidyka jego filmy są ważniejsze niż on, a ponad to stoją jeszcze bohaterowie, których oczami opowiada on historie. Nigdy nie było innej kolejności i właśnie dlatego to wszystko (mimo formy dokumentu) jest tak emocjonalne dla widza, jednocześnie zachowując cechy reportażowe: świat i jego problemy społeczne i polityczne przedstawione takimi jakie są, aby widz został na nie uświadomiony.

"Pokażcie mi taki kraj,
Oprócz tego fatalnego,
W którym nie żyjecie,
NIE żyjecie,
Bo to nie jest życie."

"- Powiesili Białorusina. Wisi jeden dzień. Drugi. Ludzie myślą: 'Trzeba zdjąć, bo będzie śmierdzieć'. Zdjęli go, położyli na trawę, a tu truposz nagle przytomnieje i zaczyna kaszleć. Pytają go: 'Jak to możliwe? Przecież tyle czasu wisiałeś?!'. Odpowiada: 'Wiecie, ciężko było, mówi, ale się przyzwyczaiłem'."

,,Świat Andrzeja Fidyka" to bardzo ciekawa lektura traktująca o najważniejszych filmach tytułowego dokumentalisty.
Podczas jej czytania dowiemy się o powodach, dla których Fidyk tworzył oraz zapoznamy się z jego radami dotyczącymi procesu twórczego.
Książka ta może być też odebrana przez nas jako swego rodzaju reportaż, wprowadzający nas do poszczególnych tematów (upadek ZSRR, sytuacja w Korei północnej, itd.)
Podsumowując, jest to bardzo ciekawa pozycja, napisana przyjemnym językiem, którą bardzo szybko się czyta. Polecam

Warto przeczytać, warto obejrzeć:)

Warto przeczytać, warto obejrzeć:)

Świetnie to się czyta i przynosi to wielką wiedzę o świecie. Pasjonujące

Świetnie to się czyta i przynosi to wielką wiedzę o świecie. Pasjonujące