Energiewende. Nowe niemieckie imperium

TS Wydawnictwo Tomasz Szukała
2019-07-18
2019-07-18
Niemcy ; energetyka

Okładka książki Układ Sił 28/2021 Marek Budzisz, Marek Aleksander Cichocki, Witold Repetowicz, Jakub Wiech, Jan Wójcik
Układ Sił 28/2021 Marek Budzisz, Mare...
Okładka książki Układ Sił 24/2020 Witold Repetowicz, Hugh White, Jakub Wiech
Układ Sił 24/2020 Witold Repetowicz, ...

Chciałby traktować tą książkę jako poważne źródło wiedzy, lecz ciężko jest nie mieć z tyłu głowy tego, że Pan Wiech, nie jest żadnym autorytetem w branży, a jedynie "domorosłym" specjalistą, który swojej wiedzy nie ma potwierdzonej. Mało tego z wykształcenia ma mało wsólnego z ekologią, środowiskiem itd. bo jest on niepraktykującym prawnikiem, który pracuje jako dziennikarz energetyczny w firmie/platformie sponsorowanej przez koncerny naftowe.

Boli mały zasób bibliografii, śmiałe i ciekawe tezy, dużo ciekawych informacji, polecam!

Dobra broszura informacyjna na niezwykle ważny temat, a przy tym krótka. Mimo iż w 2023 r. Niemcy już nie są czołowym producentem i konsumentem węgla brunatnego na świecie (zostały wyprzedzone przez Chiny),przytoczony przez Wiecha fakt historyczny, jak również wypadki związane z Lasem Hambach, unaoczniają klimatyczną hipokryzję Niemców. Ciekawa była też sama historia miksu energetycznego w Niemczech - od boomu na węgiel kamienny w latach 50. i 60. XX wieku poprzez wzmożoną eksploatację złóż węgla brunatnego w latach 80., aż do współczesnych eksperymentów z OZE - choć wciąż przy znacznym udziale węgla brunatnego (20% w 2022).

Wady: autor niestety często cytuje sam siebie, mimo, że nie jest żadnym autorytetem w dziedzinie energetyki. Jako źródła występują głównie linki do popularnych gazet. Ponadto pisze z retorycznym zadęciem charakterystycznym dla niektórych osób z prawniczym wykształceniem, a prawie każdy rozdział opatruje cytatem z którejś z piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Najpierw o plusach książki. Temat ciekawy, przez opinie publiczną niezauważony, zebrane zagadnienia sensownie składają się w całość. Niemniej moim zdaniem zagadnienie jest trochę rozdmuchane, choć może właśnie taki był cel książki. To by było na tyle z plusów. Niestety ale książka wygląda jakby była napisana na kolanie - z jednej strony przydługie cytaty, z drugiej masa błędów typograficznych. Słabo się to czyta, jakieś rzucone hasła które proszą się o rozwinięcie, brak jakiś sensownych podsumowań. Der facto książka to rzucone kilka zagadnień, krótko opisanych cytatami.

Szkoda czasu, teoria spiskowa na potrzeby polityczne. Masa bledow az bola oczy od czytania. Bajka dla laikow.

Warto przeczytać dla liczb, Ale sam pomysł z że ocieplenie klimatu służy RFN do umacniania władzy jest oczywiste, tak samo jak to , że samo ocieplenie klimatu też jest dla nich po prostu wygodną okazją

Książka średnia, ale fakty i liczby powinny niezorientowanym dać do myślenia. No chyba, że fakty nie pasują do światopoglądu, wtedy tym gorzej dla faktów i trzeba ocenić na 1 i napisać: bzdury, teoria spiskowa, Macierewicz.
Można też napisać w komentarzu ewidentne kłamstwa o tym, jak to Niemcy zmniejszyły w ciągu ostatnich 5 lat produkcję prądu z węgla o 85% i 50%.

Przepis jak prowadzić politykę energetyczną w 21 wieku. Szkoda że Polska tak nie potrafi.

Czasami autor brzmi jakby miał pretensję że RFN dba o swoje interesy :)

Czasami autor brzmi jakby miał pretensję że RFN dba o swoje interesy :)

Jestem pod wielkim wrażeniem osoby Jakuba Wiecha i jego działalności. Autor niniejszej książki nie tylko udowadnia, że dziennikarstwo ma przyszłość, ale też jest niemalże apostołem rozsądku w kraju, gdzie polityką określane jest nieustanne przerzucanie się guanem przez rząd i opozycję.

Wiech wie jak korzystać z social mediów i nie boi się wejść w otwarty spór ze swoimi przeciwnikami. Podziwiam i gratuluję odwagi.

Akurat za "Energiewende" Wiech zebrał jeszcze oklaski od prawicy, gdyż sporo dostaje się tu Niemcom. Napakowaną liczbami, faktami i analizami książkę redaktora energetyki24 przeczytałem w dwa wieczory. Lekki styl autora, imponujący research i waga opisywanych tematów sprawiają, że w.w. pozycję powinien przeczytać każdy, kto choć trochę szerzej interesuje się otaczającą nas rzeczywistością.

Bardzo dobra książka,polecam z całą odpowiedzialnością wszystkim.Jeśli ktoś miał jakieś złudzenia co do polityki Berlina wobec np.Polski lub miał jakieś wątpliwości o co chodzi z tą zieloną energią,to ta książka rozwieje mu wszelkie niewiadome.

• Reportaże

Dodaj cytat z książki Energiewende. Nowe niemieckie imperium