Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów

Nominacja w plebiscycie 2019
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
literatura polska kobiety wojna Żydzi pomoc historia wspomnienia
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
literatura polska kobiety wojna Żydzi pomoc historia wspomnienia
Inne

Cały czas podczas czytania "Dziewczyn sprawiedliwych" miałam wrażenie jakbym siedziała z kobietami, które mi te historie opowiadają. Historie bardzo poruszające, wstrząsające, wzruszające i czasami nawet nieprawdopodobne. Cały czas byłam poruszona. Każda historia w pewien sposób rozkładała mnie na łopatki. Były też momenty kiedy musiałam na chwilę książkę odłożyć. Za dużo...

Takie książki zostają w sercu na zawsze...Prawdziwe historie, których scenariusz napisało samo życie. Wiele razy czytając rozmyślałam, co ja bym zrobiła w takiej sytuacji i w takich czasach jak Bohaterki tej książki... Nie każdego stać na taką odwagę, poświęcenie, ryzykowanie życia swojego i bliskich.. Te opowieści bardzo wzruszają i nie raz, nie dwa łza się w oku kręci..

Pisałam to już tutaj nie raz: kocham serię książek autorstwa Anny Herbich-Zychowicz opowiadającą o zwykłych-niezwykłych kobietach. Każdą z nich czytam z zapartym tchem i nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po następną. Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam, kiedy okazało się, że ta poświęcona Polkom ratujących Żydom dostępna jest w formacie pdf.
Tym razem w książce...

Jak większość książek z tej serii - bardzo dobra. Często w książkach historycznych mam tak, że po prostu mnie nudzą. Nie jedną, określoną rzeczą ale każdą po trochę. Np. natłok informacji i wędrowanie 3 pokolenia przed i opisywanie je z najmniejszymi szczegółami - takie problemy mam właśnie z książkami Barbary Wachowicz. A tu czyta się książkę dobrze, mimo że temat jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Dziewczyny sprawiedliwe” to siedem historii kobiet i ich rodzin, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów. Za pomoc uciekinierom groziła śmierć. Rodziny te musiały stawić czoło donosicielom i szantażystom. Przez nieprzychylność sąsiadów Niemcy urządzali rewizje, czego konsekwencją było życie w ciągłym strachu i niebezpieczeństwie, że zostaną zdemaskowani i zabici....

Pełna ciekawych i wzruszających opowieści książka o bohaterkach, które ryzykowały swoim życiem, aby pomóc Żydom przetrwać wojnę. Interesujące historie opowiedziane przez wiekowe dziś panie wzbudzają emocję, a wszystko okraszone dodatkowymi zdjęciami z dawnych lat sprawia, że wspomnienia czyta się z ciekawością i emocjami. Opłaca się przeczytać, jeżeli chcemy poznać tamte...

Bardzo ciekawe historie kilkunastu Polek, które w czasie II wojny światowej nie zawahały się pomagać Żydom, choć ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Historie prawdziwe, przejmujące, a niekiedy aż nieprawdopodobne. Warto przeczytać.

Świetna historia o tym, jak czasem niewiele trzeba zrobić, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Historie o tym, że życie nie jest czarno-białe, a bycie dobrym człowiekiem nie oznacza braku strachu, tylko – działanie pomimo strachu i lęku.

Bardzo piękne i wzruszające historie ludzi, którzy żyli w strasznych czasach wojny. Warto przeczytać tę książkę.

interesuję się tą tematyką dlatego przeczytałam. książkę szybko się czyta do tego posiada ilustrację. historię bohaterek mają cechy wspólne więc gdyby było ich więcej nie byłaby aż taka ciekawa

Dyskusje

• 2020
  • 2019
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • 2021
  • Historia

Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Zobacz więcej