Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów

Nominacja w plebiscycie 2019
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
literatura polska kobiety wojna Żydzi pomoc historia wspomnienia
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
literatura polska kobiety wojna Żydzi pomoc historia wspomnienia
Inne

Uwielbiam Annę Herbich i to, że potrafi uchwycić esencję historii, których słucha. Wiele razy mówiłam, że nie wiem, o czym mogłaby jeszcze pisać, ale o ile ja takich pomysłów nie mam, o tyle ona, chwała Panu, najwidoczniej ma ich jeszcze mnóstwo. I dobrze, bo każdą taką publikacją stawia pomnik cichym bohaterom, o których mało kto wie.
"Dziewczyny sprawiedliwe" skupiają się...

Książki Anny Herbich uwielbiam i biorę w ciemno!
"Dziewczyny sprawiedliwe" to kolejne opowieści kobiet, które przeżyły piekło wojny. Tym razem wspomnienia z tego okresu opowiadają Sprawiedliwe wśród Naród Świata: Jadwiga Gawrych, Łucja Jurczak, Irena Senderska - Rzońca, Jadwiga Wolf, Wanda Kołomijska, Marianna Krasnodębska i Władysława Słowińska.
Ukrywanie Żydów było dla...

Bardzo cenię książki Pani Anny, napisane prostym językiem opowiadają o bardzo trudnych, wręcz traumatycznych wydarzeniach.
Miedzy innymi dzięki takim książkom przypominamy sobie ile wśród nas, zwykłych ludzi żyje bohaterów, tych "zwykłych" bez pomników, czy wierszy na ich temat, skromnych i dobrych.

Przeczytałam w jeden dzień. Chyba lepszej rekomendacji nie trzeba.

Bardzo ciekawa książka, która w obecnych czasach daje dużo przemyśleń. Myślę, że sięgnę po kolejne pozycje z tej serii.

Jak zwykle autorka stanęła na wysokości zadania. Doskonale przeprowadzone i zredagowane wywiady ze wspaniałymi kobietami. To ogromna przyjemność czytać takie książki. Nie mogę doczekać się następnej.

Jak dotąd nie zawiodłam się na książkach spod pióra pani Herbich i tak też jest w tym przypadku. Pani Anna pisze bez zbędnych komentarzy, oceniania, potrafi przelać na papier najbardziej niezwykłe, lub bolesne wspomnienia swoich rozmówców, bez nawet najmniejszej straty na emocjach, które pewnie tym rozmowom towarzyszyły.
Polecam z czystym sumieniem.

Lubię książki Herbich, są dobrze napisane, wzruszające, ta dodatkowo wydaje mi się bardzo obiektywna-przy tak drażliwym temacie. W czasach okupacji istnieli szmalcownicy, zdrajcy, kanalie i wspanialli ludzie, którzy ratowali życie, Książkę polecam.
Ale dlaczego około 40% książki to lista nazwisk? Poczułam się rozczarowana.

Ciężko się ocenia książki, które traktują o tak poważnych przeżyciach. Każda historia jest bardzo poruszająca, zmusza do myślenia i napełnia ogromnym smutkiem.
Żałuję, że książkę pochłonąłem bardzo szybko, w dwa dni zaledwie. Powinienem każdej historii poświęcić więcej czasu.
Wystawiłbym 10 gdyby nie jedno zastrzeżenie jakie mam do autorki - mianowicie dobrze by było gdyby...

Na półkach: , , , , , ,

Książki z tego cyklu zawsze są dobrym wyborem. Mimo dość podobnej do siebie konwencji, jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Tym razem moja ulubiona autorka tworząca "Prawdziwe historie" rozmawia z kobietami, które ratowały Żydów podczas II wojny światowej. Albo raczej - których rodziny ratowały, nie da się bowiem ukryć, że bohaterki wówczas były młodziutkie i to ich rodzice...

Dyskusje

• 2019