Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów

Okładka książki Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Anna Herbich-Zychowicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów
Anna Herbich-Zychowicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Znak Horyzont
2019-09-16
2019-09-16
literatura polska kobiety wojna Żydzi pomoc historia wspomnienia
Inne

Najbardziej poruszyły mnie dwie ostatnie historie.
Łzy same płynęły...

Najbardziej poruszyły mnie dwie ostatnie historie.
Łzy same płynęły...

Mój dziadek przekazał mojej mamie: Gdyby Polacy nie donosili Niemcom w czasie okupacji (1939-1945) nie byłoby tylu polskich ofiar. Usłyszał takie zdanie od Niemca - żandarma. Gdzieś przeczytałam, że Żydzi nie bali się rozpoznania przez Niemców, tylko polskich szmalcowników. Podobne opinie wybrzmiewają w reportażu historycznym Anny Herbich-Zychowicz. Znakomite źródło historyczne - bezpośrednie wywiady z uczestniczkami ratowania Żydów w Generalnej Guberni (co za zbieżność nazw niemieckiej i rosyjskiej pod panowaniem carów, gdzie jednostkami administracji terytorialnych były właśnie gubernie i władze gubernialne) oraz pozostałych ziemiach polskich podbitych przez Niemców w 1939 r.

2047

Kolejna znakomita książka Anny Herbich. Tym razem o Polkach, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie wojny wiedząc, że grozi za to kara śmierci. "Dziewczyny Sprawiedliwe" to prawdziwe, wzruszające, chwytające za serce historie, bo jak wiadomo prawda jest często ciekawsza od fikcji. Zdecydowanie przedkładam takie książki nad popularnymi w ostatnich latach powieściach, w których niewiele jest prawdy o czasach wojny. Sporo jest obecnie na rynku książek, które opisują prawdziwe historie, często opowiedziane przez osoby, które same przeżyły tę gehennę i sięgajmy raczej po takie pozycje niż po książki o tatuażystach, czy skrzypaczkach z Auschwitz, gdzie niewielka ilość prawdy miesza się z fikcją.

Powieść historyczna, II wojna światowa, dokument, biografia, na faktach, reportaż.

” Kto ratuje jedno życie –
ratuje cały świat ’’
Treść poświęcona bohaterkom , ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Świadectwo dają i są narratorkami byłe dziewczyny , dziś starsze kobiety w podeszłym wieku , które uratowały Żydów przed zagładą. Książka wydana w 2019 roku.
Anna Herbich odnalazła siedem bohaterek , które opowiedziały siedem różnych odrębnych historii.
Daje im prawo głosu. Wszystkie te kobiety mają jeden wspólny mianownik należą do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Oto imiona bohaterek : Jadwiga, Łucja, Irena, Wanda, Marianna, Władysława, druga Jadwiga.
Trzeba było odwagi , by z narażeniem własnego życia i rodziny posiadać odruchy serca i robić codziennie to , czemu się poświęciły . Dla nich samych nie było to bohaterstwo, normalna ludzka rzecz, człowieczeństwo, uczucia do drugiego człowieka, empatia.

Wszystkie historie czyta się z łezką w oku o utalentowanym żydowskim skrzypku Abramie, przyjaciółce Beli, czy trzyosobowej rodzinie i inne.

Mamy wśród ówczesnego społeczeństwa polskiego trzy rodzaje postaw: ci , którzy walczyli o ludzkie życie , narażając własne ; ci, którzy nie robili nic, obojętni , przycupnięci na skraju strachu; ci najgorsi , podli, którzy donosili do Niemców, szantażowali Żydów, hieny.

Książka udokumentowana licznymi fotografiami bohaterek oraz członków ich rodzin, fotografiami sprzed wojny Żydów i Polaków razem na ulicach, zdjęcia z getta.

Znajdziemy również rozdział poświęcony Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, indeks osób i źródła ilustracji.

Książka trudna, ale napisana lekkim językiem, biografia bardzo wartościowa , bo prawdziwa, autentyczna, na faktach.
Chwyta za serce, emocje sięgają zenitu, pozostanie w pamięci na zawsze.
Trzeba czytać i nie zapominać!

Polecam tę kolejną książkę Anny Herbich, jak i całą serię.

” Kto ratuje jedno życie –
ratuje cały świat ’’
Treść poświęcona bohaterkom , ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Anna...

Każda z tych historii jest wręcz niewiarygodna, wstrząsająca, straszna. Chwała Bohaterom!

1975

Przepięknie opowiedziane historie,które wzruszają i zapadają w pamięci na zawsze.
Tym razem Pani Anna przedstawiła nam siedem historii kobiet,które podczas II wojny światowej ratowały Żydów z narażeniem własnego i całej swojej rodziny życia.
Książka ta,jak z resztą wszystkie pozostałe powieści autorki jest ogromną dawką emocji,każde opowiadanie poruszyło mnie do głębi ,a nawet nie jednokrotnie poleciała łezka.
Czytając takie książki i poznając tak nieprawdopodobne przeżycia naszych bohaterek jestem dumna z naszych rodaków i z ogromnym wrażeniem podziwiam ich bohaterstwo.

Bardzo trudne do opowiedzenia historie, o bohaterstwie i człowieczeństwie, oraz o niewyobrażalnej krzywdzie. Jest coś szczególnego w ludziach z tamtych czasów. Niby prości, niby biedni, ale zwróćcie uwagę jacy to mądrzy ludzie o pięknych wnętrzach. Język, styl wypowiedzi... Potrafią opowiadać o rzeczach strasznych jakby to były postaci z książek, a nie upiorne fakty. Potrafią snuć anegdoty i znajdywać szczęście i piękno w tak małych rzeczach, że dla nas współczesnych to nie do pomyślenia (a przecież nie minęło wcale tak wiele lat od wojny!). Coś pięknego.
Niestety mimo, że lubię styl pisania Anny Herbich to czegoś mi brakło w narracji. Brakło mi pytań. O tak wiele rzeczy chciałabym zapytać. Mam niedosyt informacji. Spodziewałam się też, że będzie jednak więcej o samych "Dziewczynach Sprawiedliwych", tymczasem opisane są losy całych rodzin co trochę psuje mi pogląd na sam tytuł.
Niemiej książka jest warta przeczytania, a głosy Sprawiedliwych powinny być usłyszane. Za mało się mówi o tym w szkołach i w domach.

W literaturze zawsze najbardziej poruszają mnie prawdziwe historie. Zostają one w czytelniku na zawsze. Wzruszają i zapadają w pamięć.
Anna Herbich przedstawia opowieści kliku kobiet, które wraz z rodzinami pomagały Żydom podczas drugiej wojny światowej. Niezwykłe, pełne dramatycznych wydarzeń, losy ludzi, którzy bez wątpienia zdali egzamin z człowieczeństwa.

Niesamowity zbiór przeżyć i odczuć kobiet, które podczas II wojny światowej niosły bezinteresowną pomoc Żydom. Po latach ich trud i ryzyko zostało docenione poprzez najwyższe odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Osobiście byłam wzruszona po każdym opowiadaniu/ rozdziale. Kolejna książka autorki, której nie mogę przeczytać "na raz" z powodu emocji towarzyszących przy czytaniu. Jestem pełna podziwu dla bohaterek i ich rodzin.

Polecam!

Bardzo ważna książka, jako lekcja historii z pierwszej ręki, z ust bezpośrednich świadków a nie z suchych, moderowanych zgodnie z aktualnie obowiązującą polityką historyczną, podręczników. Możemy się przejrzeć w tych historiach, jak w lustrze. Zawsze byliśmy i nadal jesteśmy , jak nasza flaga, podzieleni na dwa skrajne kolory. Jedna sąsiadka ratowała a drugiej nie sprawiało trudności wybrać się na posterunek i bezmyślnie? złośliwie? z premedytacja? chlapać ozorem. Efekt - pięć śmierci, pięć ludzkich istnień. Zastanawiam się, czy jak na Stasiową przyszedł jej czas, to czy oni wszyscy stali u wezgłowia jej łoża śmierci i mam taką cichą nadzieję, że żadna spowiedź nie dała jej ukojenia.

Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów Zobacz więcej