Dobranoc, Punpunie #1

Okładka książki Dobranoc, Punpunie #1 Inio Asano
Okładka książki Dobranoc, Punpunie #1
Inio Asano Wydawnictwo: Kotori Cykl: Dobranoc, Punpunie (tom 1) komiksy
komiksy
Dobranoc, Punpunie (tom 1)
Oyasumi Punpun
Kotori
2019-09-27
2019-09-27
2007-03-15
Tomasz Molski
Wydanie 2 w 1 Dramat Okruchy życia Romans Seinen Uczniowie/studenci Japonia Współczesność Kotori

Proszę dajcie mi tego więcej.

Proszę dajcie mi tego więcej.

Trochę już czasu minęło odkąd przeczytałem tę mangę ale wciąż wracam o niej myślami. Dla mnie jest to dzieło kompletne i nie wyobrażam sobie żebym mógł kiedyś przeczytać, w tej kategorii, coś lepszego. Opowieść o dorastaniu Punpuna idealnie wstrzeliła się w mój gust, a hiperrealistyczna kreska tylko spotęgowała to wrażenie. Asano potrafi świetnie rysować emocje, wręcz fenomenalnie. Oczywiście Punpun to "dziwaczny stworek przypominający ptaka" przez co można zapomnieć, że w rzeczywistości jest człowiekiem, ale to tylko potęguje emocje, które dostajemy w kolejnych tomach. Cały czas mam w głowie kadry z pewnych kluczowych wydarzeń oraz twarze bohaterów, mimo, że to są przecież "tylko" rysunki. Nie jest to łatwa pozycja ale dla czytelników lubiących trudne tematy wręcz obowiązkowa. Ode mnie dycha, bo, moim zdaniem, mamy do czynienia z komiksowym arcydziełem.

Jeśli długo myślę o przeczytanej już książce to dla mnie znak że zasługuje na co najmniej 9 gwiazdek.

Nie sądziłam, że ten komiks aż tak mi się spodoba, jest dziwny, niepokojący, groteskowy a jednak pełen uroku (głównie za sprawą Punpuna, który jest rozczulający)

Trudno się ocenia tę mangę w oderwaniu od całości, bo poszczególne tomy stanowią zwarty cykl. Można nazywać serię o Punpunie typową historią o dojrzewaniu i wchodzeniu w dorosłość, ale nic w zasadzie tu nie jest typowe. Asano nie boi się jechać po bandzie i czyni to co chwila zarówno w warstwie fabularnej, jak i wizualnej. Od strony wizualnej dostajemy styl, który balansuje między twardym realizmem a równie twardą karykaturą, z metaforycznym przedstawieniem głównego bohatera i jego rodziny jako duszków-ptaszków-cokolwiektomabyć. Do tego autor lubi zdzierać tę zasłonę, ukazując nam, że te śmieszne stworki to tylko metafora, mająca na celu złagodzenie historii, opowiadanie o poważnych tematach z przymrużeniem oka. Zresztą stanowi to świetne uzupełnienie warstwy fabularnej, która właśnie taka jest - mocno psychologiczne wątki (ciężaru co niektórych się powiem szczerze nie spodziewałem przed lekturą) i tematy przeplatają się tutaj z odpowiednio dawkowaną groteską i humorem. Cała ta wybuchowa mieszanka łączy się w jedną z ciekawszych mang (komiksów?) jakie czytałem. W momencie gdy to piszę jestem dopiero na trzecim tomie, a już wiem, że doczytam serię do końca.

Punpun mnie rozczula, a fabuła zaskakuje. Już od pierwszym stron wiedziałam, że będę zakochana

polecam każdemu, KAŻDEMU!

polecam każdemu, KAŻDEMU!

Są chwile, gdy nie da rady oddać słowami tego, co siedzi w głowie. Gdyby jednak udało się odzwierciedlić nasze obawy i podświadome lęki, wyglądałyby dokładnie tak jak świat widziany oczami Punpuna.

Pierwszy tom tej serii mnie zachwycił. Skromna graficznie okładka, z tytułowym bohaterem, kreślonym jako ptakopodobny stwór, nie zapowiada bogactwa, które niesie historia ukryta w tej mandze. To świadomy zabieg autora, który Punpuna, nastoletniego chłopca, nieco wycofanego, zdystansowanego, który chwilami zdaje się być niewidoczny, czasem jakby niedojrzały do swojego wieku, zakompleksiony i skryty, graficznie wyjmuje z otoczenia, bo tylko on i jego rodzina mają takie kształty i pewną płaskość, dwuwymiarowość wobec bogatego otoczenia, realistycznych postaci i tła tworzonego z wykorzystaniem przerabianych graficznie zdjęć, dających efekt szczegółowej kreski.
Takie zabiegi rysunkowe idą w parze z samą fabułą, pozwalają się postawić w roli Punpuna i jego miejscu w tej historii. A to poważna opowieść o młodości, zderzeniu ze światem dojrzałym, przejawami tej dorosłości, w okowach chęci, pragnień i natłoku średnio rozumianych uczuć. Wspaniałe wejście w historię o dojrzewaniu w trudnym świecie, z traumatycznymi wydarzeniami w rodzinie, z pierwszymi miłościami, chłopięcymi wygłupami, z radością i dojmującym smutkiem. A uczucia w tej mandze pisane są bardzo umiejętnie i realistycznie. Zapowiada się piękna rzecz. Na pewno przeczytam całość.

dziwna i ekscentryczna

dziwna i ekscentryczna

Dobranoc, Punpunie •⁠ө⁠•

Panie Boże, czy mnie słyszysz?
Nazywają mnie Punpun i mam dziesięć lat.
Sam już nie wiem, czy to prawda, dlatego postanowiłem z tobą porozmawiać, odmawiając ten jakże krótki paciorek.
Pochodzę z problematycznej rodziny, choć usiłuję unikać tego tematu jak ognia.
Wolę nikomu o tym nie mówić.
Moja mama cały czas podnosi na mnie głos, a tata topi smutki w alkoholu.
W domu panuje nieprzyjemna atmosfera.
Świat jest dziwny.
Nie umiem nikogo zrozumieć.
Tęsknię za wujkiem Yuichim, który jako jedyny mnie chyba jeszcze rozumie.
Czy moi rodzice nareszcie się ze sobą pogodzą?
Mam dość ciągłych kłótni, więc daj mi jakiś znak, bym wiedział, że kiedyś ujrzę światełko nadziei...

Chciałbym Cię o coś jeszcze poprosić -
NIE ZOSTAWIAJ MNIE SAMEGO!

„Panie Boże, Panie Boże,
dzyń, dzyń, hej!”

„Dobranoc, Punpunie” to bez wątpienia dobra pozycja dla tych, którzy chcą przeczytać coś innego, bardziej skomplikowanego.

Manga porusza wiele kontrowersyjnych tematów, które mogą mocno odbić się na psychice czytelnika, więc jest to pozycja dla osób powyżej szesnastego roku życia.

Oczywiście jestem świadoma, że każdy czyta na swoją odpowiedzialność, ale zanim ją zakupicie, to radzę dobrze to przemyśleć.
Kieruje te słowa zwłaszcza do młodszych czytelników, ponieważ wiem i widzę, że coraz częściej nikt nie zwraca uwagi na takie ostrzeżenia, a jest to bardzo istotne.

„Nie rozumiem, nie rozumiem ♪”.

Surrealistyczna wizja autora, nietypowa mimika twarzy oraz karykaturalny wygląd niektórych postaci wzbudzał we mnie niejednokrotnie niepokój.

Z niewyjaśnionych przyczyn,
Inio Asano przedstawia całą rodzinę Punpuna jako ptaki.
Czy ten zabieg miał na celu wytrącić nas z równowagi?
Wydaje mi się, że tak, choć w sumie wolę nie zagłębiać się w myśli autora po tym, co tutaj zobaczyłam.

„No to...ja też Cię kocham”.

Główny bohater to dziwny dzieciak.
Ogólnie wszyscy, którzy przybywają w towarzystwie Punpuna są osobliwi.
Uczniowie w wieku dziesięciu lat interesują się tematami, które nie powinny być im jeszcze znane.
Zakładają kółko, w którym czytają niedozwolone magazyny oraz oglądają w telewizji sylwetki nagich kobiet.

Kompletnie nierozumiejący jeszcze wielu rzeczy Punpun, wyznaje bez zawahania swoje uczucia nowej koleżance z klasy, Aiko, która beztrosko przyjmuje jego propozycję.

Dla chłopaka to miłość od pierwszego wejrzenia, lecz jeszcze oboje nie rozumieją prawdziwego znaczenia słów "kocham Cię".

W tej mandze nie ma osób, które bym osobiście polubiła.
Z początku wydawało mi się, że najfajniejszym gościem jest wujek Yuichi, ale później moje zdanie na jego temat diametralnie się zmieniło.

„Ty byś mnie nie okłamał, prawda Punpunie?”

Ciekawi mnie ciąg dalszy, ale boję się, że na ten moment nie podołam. Mój pierwszy ilustrowany dramat, który raczej szybko nie zapomnę.

To naprawdę trudna , acz też poniekąd wartościowa w odbiorze treść...przeznaczona wyłącznie dla starszego widza.

„Ale pamiętaj, że jeśli złamiesz swoją obietnicę, jeśli jeszcze raz mnie zdradzisz...to naprawdę Cię zabiję”.

„Bóg nie istnieje!”.

TW! maltretowanie, przemoc psychiczna i fizyczna,  traumatyczne przeżycia, stany lękowe

Dobranoc, Punpunie •⁠ө⁠•

Panie Boże, czy mnie słyszysz?
Nazywają mnie Punpun i mam dziesięć lat.
Pochodzę z problematycznej rodziny, choć usiłuję unikać tego tematu jak ognia.
Wolę nikomu o tym nie mówić.
Moja mama cały czas podnosi na mnie głos, a tata topi...

Solidna manga. Kreska przyjemna, rysunki wyraźne, tła odpowiednio szczegółowe. Natomiast na razie nie potrafię zrozumieć, co skłoniło autora, aby przedstawić Punpuna i jego rodzinę jako ptakokształtnych. Po całym tomie już do tego przywykłem, ale dalej nie rozumiem.
Historia dobrze napisana, dość ciężka (choć, póki co, nie aż tak, jak się spodziewałem po innych opiniach). Postacie autentyczne, z krwi i kości, o wiarygodnych motywach i idących za nimi działaniach.
Zaczęło się nieźle, mam nadzieję, że kolejne tomy będą tylko lepsze.

• Manga
  • Mangi