Ostatni kojot

Okładka książki Ostatni kojot Michael Connelly
Okładka książki Ostatni kojot
Michael Connelly Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Harry Bosch (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 4)
The Last Koyote
Sonia Draga
2019-07-24
1996-01-01
1995-01-01
Tomasz Wilusz
literatura amerykańska tajemnica śledztwo śmierć władza zbrodnia

Z początku książka sprawiała wrażenie mało interesującej. Z czasem jednak się rozkręciła, a zakończenie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.
Z pewnością plusem tej książki jest prosty język, ponieważ przyjemnie się ją czyta oraz dość szybko.

Wciągająca i zagmatwana historia

Wciągająca i zagmatwana historia

Spokojniejsza niż wcześniejsze tomy, wolniejsza akcja, za to zakończenie "z przytupem". Sięgam po kolejny tom.

Powrót do przeszłości Harry’ego. Początek się ciągnie i wydaje się, że nie ma zadatku na ciekawą intrygę, ale warto poczekać bo pod koniec robi się naprawdę nieźle.

Jak narazie seria cały czas trzyma poziom💪 Tym razem Harry jest na przymusowym urlopie no niestety nie umie trzymać nerwów na wodzy. Nie wie co ma zrobić z czasem wolnym więc postanawia wkońcu wyjaśnić śmierć swojej matki sprzed ponad 30 lat. No Harry jako rasowy detektyw nie usiedzi spokojnie nawet na przymusowym urlopie i dobrze bo znowu jest w akcji mimo, że poza kulisami policji jednak w niczym mu to nie przeszkadza tak samo pakuje się w kłopoty to chyba jego drugie imię. No wciągające są te tomy z nim nie można się oderwać a jak się już skończy to chce się czytać dalej. Takie serie uwielbiam💪

Connelly ma nieźle poukładane pod kopułą, ponieważ książka jest tak zakręcona, jeśli chodzi o całe śledztwo, że tak po prawdzie, to naprawdę trzeba się nieźle napracować, żeby stworzyć tak dobrą książkę. Niby zaczyna się spokojnie, wszystko powoli się układa, po czym zaczyna się karuzela, a my śledzimy poczynania niezrównanego Boscha.

Tym razem powieść nieco bardziej stonowana, mniej dynamiczna i bardziej skupiona na samym Harrym. Stąd pewne fragmenty, które nie popychają znacząco sprawy - bardzo osobistej dla Boscha, ale też mniej skomplikowanej i mimo jednego solidnego twistu, finał jej łatwo przewidzieć - sprawiają, że lektura bywa nużąca.

Jakkolwiek charakter bohatera, jego bezkompromisowa postawa, kontrowersyjne zachowania i decyzje są wciąż imponujące. To zdecydowanie jeden z najbardziej wiarygodnych i interesujących literackich detektywów, postać w stylu oldskulowych twardzieli rodem z klasyki czarnego kryminału, więc mimo niezbyt zawiłej intrygi, czyta się "Ostatniego kojota" choćby dla samej przyjemności obcowania z Harrym Boschem. Tak więc, pomimo moich drobnych pretensji względem tempa akcji i skomplikowania fabuły - polecam!

Jakkolwiek charakter bohatera, jego bezkompromisowa postawa,...

Pierwszy raz spotkałem się z tą serią książek - o Harrym Bosch’u - i bardzo mi się spodobała ta opowieść. Bohater jest pokręcony, ale w sposób naturalny, można domniemywać, że sporo wynika z jego przeszłości i z wychowania w sierocińcu. Mimo tych zaszłości wygrywa, jako człowiek i to mi się bardzo spodobało. Nie jest jakąś alkoholiczną gnidą, która na przykład bije żonę lub robi coś podobnego, negatywnego, co często eksponują liczne kryminały z policyjnymi bohaterami. Nie posuwa wszystkiego, co się rusza i na drzewo nie ucieka. Jak daje komuś w ryj, to jego emocje są zrozumiałe i uzasadnione, wynikające z jego silnego poczucia sprawiedliwości.
Książka nie jest zmarksizowana, co jest dla mnie przyjemnym zaskoczeniem. Fabuła wciągająca. Negatywnymi postaciami są gnidy ze świata przestępczego biznesu i tak zwanej „wielkiej polityki”, co jakoś zgadza się z moimi spostrzeżeniami, gdyż są to środowiska przyciągające najgorszych i najbardziej leniwych psychopatów, szukających jak najwygodniejszego życia ekstremalnie minimalnym wysiłkiem.
Tym razem powstrzymam się od innych refleksji natury ogólnej, a książkę wielbicielom kryminałów – polecam.

Po "Betonowej blondynce" , która była nieco słabsza "Ostatni kojot" zasługuje na miano rasowego kryminału .
Tym razem Hieronymus Bosch po scysji z przełożonym został wysłany na przymusowy urlop i terapię . Nie zdradzam wiele bo dowiadujemy się o tym w pierwszych zdaniach książki . Ma teraz dużo czasu wolnego i postanawia zająć się starą sprawą , która dotyczy jego również osobiście . To co z tego wynikło stanowi główny wątek tej powieści . Oczywiście są również inne ; trochę z życia osobistego bohatera , trochę romansu i tego co dzieje się w wydziale zabójstw . Jednak Conneli znakomicie panuje nad proporcjami skupiając się głównie na śledztwie , włączając czasami śmieszne scenki , krótkie opisy lub erotykę . Czytając tę powieść nawet przez chwilę się nie nudziłem i mimo prawie czterystu stron przeczytałem ją w ciągu jednego dnia . Sprawiła to głównie ciekawa historia , którą poznajemy z kolejnymi etapami dochodzenia prawdy , ciekawe postaci poznawane wraz z głównym bohaterem no i oczywiście sam detektyw Bosch budzący sympatię gliniarz z zasadami .
Ta powieść często zaskakuje , nieraz zmusza do refleksji a czasami wzrusza . Mnie się podobała i polecam ją wszystkim .

Czwarty i najlepszy tom jak do tej pory o Harrym Boschu jednak jestem bardzo zawiedziony wydawnictwem Sonia Darga gdyż kolejnych tomów nie mają w ofeecie dopiero od siedemnastego .Jeśli ktoś może mi pomóc gdzie kupić piąty tom i kolejne proszę o wiadomość

Michael Connelly Ostatni kojot Zobacz więcej
Michael Connelly The last coyote Zobacz więcej