Dzieła dramatyczne Tom VI. Tragedie Tom II

Okładka książki Dzieła dramatyczne Tom VI. Tragedie Tom II William Shakespeare
Okładka książki Dzieła dramatyczne Tom VI. Tragedie Tom II
William Shakespeare Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Józef Paszkowski, Leon Urlich

"Słowa, słowa, słowa". Na zadane mi pytania: "Co jest w tej książce?" albo "Co czytałeś?", mógłbym odpowiedzieć niczym Hamlet w przytoczonym cytacie. Tak, w tej książce słów jest wiele (ponad 1100 stron),ale nie liczy ilość, ale ich jakość i sposób ich ułożenia. A do jakości i owego sposobu ich zestawienia trudno jest się doczepić lub cokolwiek poważnego zarzucić.
W książce zestawiono następujące tragedie Szekspira: "Hamlet" ("The Tragical History of Hamlet, Prince of Denmark"),"Król Lir" ("The Tragedy of King Lear"),"Otello" ("Ohello, the Moor of Venice"),"Antoniusz i Kleopatra" ("Antony and Cleopatra"),"Cymbelin" ("Cymbeline"),"Perykles" ("Pericles"). Wszystkie świetne, wspaniałe, wyjątkowe. Dodatkowymi atutami tej książki są przypisy Anny Staniewskiej, które są znakomite oraz długi, niezwykle interesujący i wartościowy aneks "Szekspir w Polsce" autorstwa Stanisława Helsztyńskiego, który gorąco polecam. Na końcu książki znajdziemy także indeks postaci występujących w dramatach Szekspira (zestawiła Wiesława Schaitterowa).
"Być albo nie być, to wielkie pytanie". Takie zdanie także wypowiada Hamlet na kartach książkowych. Ktoś mógłby zadać pytanie następujące: "Czytać czy nie czytać tejże książki?" Ja odpowiem takiej osobie od razu i wykrzyknę wręcz w celu zachęcenia do lektury jedno słowo. Czytać! Książka pod każdym względem zasługuje na miano arcydzieła i niewątpliwie godna jest przeczytania.

W...

Hamlet
Król Lir
Otello
Antoniusz i Kleopatra
Cymbelin
Perykles
Czyli jedne z najbardziej znanych dramatów Szekspira. Co ty dużo mówić. Geniusz, mistrz teatru et cetera. Czytanie dramatów to jedno, ale ponadto wydanie PIWa jest bardzo dobre. Wprawdzie zdarzają się pomyłki edytorskie w przypisach (zmiana nazwiska Paszkowskiego na Ulricha, co wywołuję małą konsternację),ale pomijam takie drobnostki. Można znaleźć ciekawe informacje o tłumaczach Szekspira, historii teatru szekspirowskiego w Polsce, stosunku do niego na przestrzeni wielu lat. Są nawet oryginał i dwadzieścia tłumaczeń słynnego monologu "to be or not to be" jak i zestawienia różnych tłumaczeń innych fragmentów. A na koniec wiersze polskich poetów inspirowane twórczością Szekspira.
Jestem zachwycona.

Hamlet