Fajka komisarza Maigret 3

1980-01-01
8320702267
Anna Węgrzyn

"Na ulicy"
W Lasku Bulońskim, trwa właśnie wizja lokalna do zabójstwa znanego lekarza. Przypadkowy? Przechodzeń i obserwator zwraca uwagę śledczych. Szybko odchodzi z miejsca zdarzenia, a jeden z inspektorów rusza za nim.
Tak zwyczajnie rozpoczyna się sprawa Maigreta, która zapisze się w annałach śledztw i dochodzeń jako wzorcowy przykład przenikliwości, uporu, zdecydowania i Przebiegłości. Stanie się niejako wizytówką późniejszego Maigreta i podręcznikiem szkoleniowym dla adeptów tego wymagającego zawodu.
Mężczyzna wie, że jest śledzony, jak się okazuje robi wszystko, żeby nie zdradzić swojej tożsamości i miejsca zamieszkania. Ta jawna obserwacja trwa nieustannie 5 dni i nocy. Maigret, który jest aniołem stróżem nieznajomego przez ostatnie doby coraz lepiej go poznaje, rozumie i analizuje, aż wreszcie...
Znów opowiadanie krótkie niezwykle, ale naładowane niezwykłą energią.
To opowiadanie to moment kiedy Maigret osiąga szczyt profesjonalizmu. Później jedynie zachwieje się kilka razy, ale będzie na nim trwał, jednak z należytą dla siebie dozą pokory. 8/10
„Sąsiad z przeciwka”
Kiepsko, kiedy sąsiad z przeciwka jest wrednym, złośliwym i kłótliwym typem, Gorzej kiedy może być seryjnym zabójcą...
Armeński krawiec dochodzi do wniosku, że kapelusznik z naprzeciwka może być odpowiedzialny za śmierć sześciu przypadkowych staruszek. Galopada myśli w jego głowie powoduje u niego paraliżujący strach na przemian z euforią – bo nagroda wyznaczona przez policję jest astronomiczna. Które uczucie weźmie górę, skoro zabójca jest na wyciągnięcie ręki, a jego zachowanie wskazuje, że przejrzał myśli krawca? Ta iskierka nadziei na to, że nagroda zmieni życie krawca popycha go do... myślenia. Nie przychodzi mu to łatwo, więc ostatecznie nagroda z rąk się wymyka jednak pozostaje coś ulotnego. Coś co ciężkie życie krawca czyni mniej ciężkim, choć tylko w wymiarze psychologicznym.
Kolejne doskonałe opowiadanie z umiejętnie oddanym podłożem psychologicznym, aż czuje się przez skórę myśli krawca, a napięcie rośnie z każdym akapitem. 8/10

"Na ulicy"

Dwa opowiadania Georges'a Simenona, przy czym jedno dotyczy śledztwa prowadzonego przez komisarza Maigreta, a drugie nieoczekiwanego odkrycia dokonanego przez ubogiego ormiańskiego krawca Kachoudasa (oczywiście z wątkiem kryminalnym). Oba opowiadania mają ciekawą fabułę i zaskakujące zakończenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Fajka komisarza Maigret 3