Siedmiu przeciw Tebom

Okładka książki Siedmiu przeciw Tebom Aleksander Krawczuk
Okładka książki Siedmiu przeciw Tebom
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Interart historia
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Interart
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8370603416
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Prof. Krawczuk raczy tutaj swoich czytelników sporą dawką mitologii. Jak zawsze, główny wątek (a tutaj wątki, z uwagi na kilka wypraw "Siedmiu przeciw Tebom") przeplata się z licznymi dygresjami, a w tym pasjonującymi anegdotami, błyskotliwymi spostrzeżeniami oraz kąśliwymi uwagami ("Lubię śpiew, lubię też mądrą rozmowę, ale taką, która nie dotyka drażliwych spraw polityki. Cóż to za obłęd -zajmować się bez konieczności owym kłębowiskiem ponurych intryg i brudnych interesów, skoro można żyć spokojnie wśród słodkich przyjemności"). Jakże aktualnie brzmią następujące słowa Profesora: "Zupełnie słuszne jest stare powiedzenie: nic osobliwszego i nic wstrętniejszego nad starca u władzy. Choćby nawet bezpośrednio i osobiście nie doznawało się krzywdy, to przecież wystarcza sama ta skostniałość, żeby znienawidzić władzę, która łamie prawo, przed nikim nie czuje się odpowiedzialna, rozsądnych zaś argumentów nawet nie usiłuje zrozumieć".
Czytając "Siedmiu przeciw Tebom" odnosi się wrażenie, że mitologiczno-historyczna tematyka jest dla autora tylko pretekstem do krytycznej refleksji odnośnie pewnych postaw ludzkich oraz cywilizacyjnych zjawisk. Łącząc w sposób mistrzowski zagadnienia z zakresu religii, kultury i polityki, daje prof. Krawczuk lekcję nie tylko antycznej historii, ale przede wszystkim pokazuje jak należy rozumieć sens i rolę humanistyki jako nauki ("Powie ktoś, że wszystko to jest tylko hipotezą, i to nazbyt śmiałą. Oczywiście. Ale nauka rozwija się tylko dzięki śmiałym hipotezom. Bo jeśli nawet nie utrzymują się one same, to przynajmniej zmuszają obrońców atakowanych pozycji do dalszego czuwania i doskonalenia swoich umiejętności").
"Siedmiu przeciw Tebom" jest lekturą wyśmienitą. Spojrzenie na dzieje starożytnej Grecji poprzez jej pryzmat daje prawdziwą intelektualną satysfakcję.

Prof. Krawczuk raczy tutaj swoich czytelników sporą dawką mitologii. Jak zawsze, główny wątek (a tutaj wątki, z uwagi na kilka wypraw "Siedmiu przeciw Tebom") przeplata się z licznymi dygresjami, a w tym pasjonującymi anegdotami, błyskotliwymi spostrzeżeniami oraz kąśliwymi uwagami ("Lubię śpiew, lubię też mądrą rozmowę, ale taką, która nie dotyka drażliwych spraw polityki....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1109
340

Na półkach: ,

Jest to połączenie utworu literackiego (1/4 objętości tekstu) poprzeplatanego z notatkami historycznymi i hipotezami naukowymi (pozostałe 3/4).

Dla mnie to bardziej pozycja paranaukowa niż beletrystyka.

Jest to połączenie utworu literackiego (1/4 objętości tekstu) poprzeplatanego z notatkami historycznymi i hipotezami naukowymi (pozostałe 3/4).

Dla mnie to bardziej pozycja paranaukowa niż beletrystyka.

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Książkę "Siedmiu przeciw Tebom" A. Krawczuk niezwykle umiejętnie uplótł z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest mitologiczna wyprawa Siedmiu przeciwko tebańskiemu grodowi, drugim zaś działania spisku mającego na celu obalenie prospartańskiej oligarchii w Tebach w 379 r. p.n.e. Oba wątki splatają się wielokrotnie: spiskowców, którzy z Aten wyruszyli do Teb też miało być siedmiu! Obok tych tematów pojawiają się w książce i inne: Grecja mykeńska, pismo linearne B, śmierć Sokratesa, czy tragedie opowiadające o cyklu tebańskim. Całość jest bardzo dobrze zakomponowana, zmienność "scenerii" ożywia narrację. Mi osobiście najbardziej podobały się te strony, na których Autor opowiadał o niezachowanych tragediach greckich, które znamy tylko z fragmentów. Zawsze w takich sytuacjach żal mi tylu zaginionych arcydzieł literatury!

Tomasz Babnis

Książkę "Siedmiu przeciw Tebom" A. Krawczuk niezwykle umiejętnie uplótł z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest mitologiczna wyprawa Siedmiu przeciwko tebańskiemu grodowi, drugim zaś działania spisku mającego na celu obalenie prospartańskiej oligarchii w Tebach w 379 r. p.n.e. Oba wątki splatają się wielokrotnie: spiskowców, którzy z Aten wyruszyli do Teb też miało być...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
62

Na półkach: ,

Bardzo fajnie skonstruowana opowieść o rewolcie w Tebach na tle mitów i legend Greków.

Bardzo fajnie skonstruowana opowieść o rewolcie w Tebach na tle mitów i legend Greków.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    128
  • Chcę przeczytać
    56
  • Posiadam
    55
  • Historia
    8
  • historia
    5
  • Starożytność
    3
  • Starożytność
    3
  • Ulubione
    3
  • 2014
    2
  • Wymienię/Sprzedam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedmiu przeciw Tebom


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne