Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

literatura polska historia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Miłość w czasie powstania warszawskiego

569 76 445

Dla mnie za dużo tu dopowiedzeń autorki, domniemywań. Jakiejś takiej beletrystyki w ckliwym guście.
I piszę to z żalem, bo uważam autorkę za prawdziwą znawczynię tematyki Powstania Warszawskiego.

A już tak całkiem osobiście...krew się we mnie burzyła, gdy czytałam o losach mojej ukochanej Moniki Żeromskiej (zainteresowanych odsyłam do drugiego tomu wspomnień Moniki, córki pisarza).

Pary, które potrafiły walczyć... piękne pokolenie...
Uważam, że pokolenie młodych ludzi, z
których pochodzę, wybrałoby bierność, aby wrogowie światłowodów internetowych nie zniszczyli. Mam nadzieję, że się mylę

Pary, które potrafiły walczyć... piękne pokolenie...
Uważam, że pokolenie młodych ludzi, z

Tym razem opinia niezbyt pozytywna. Nie jest to opinia na temat ludzi, o których opowiada książka, a jedynie o samej formie książki. Słuchałam audiobooka, bardzo mało zostało mi w głowie, wiele informacji gdzieś mi umknęło już w trakcie słuchania.

Historii tu opisanych było 44... Za dużo. Naprawdę wolałabym 10, ale konkretnie przedstawionych, emocjonalnie i z większą uwagą niż te 44 po łebkach. Nie przemówiła do mnie ta forma. Poza tym miałam wrażenie, że te historie dużo się nie różnią od siebie. Poznają się, zakochują, udaje im się lub nie, przeżyją walki o Warszawę lub niestety nie. Ilość osób i relacji przytoczonych przez autorkę bardzo spłyciła te niewątpliwie fascynujące losy bohaterów.

Tym razem nie polecam..

Książka bardzo dobrze napisana. Podczas jej czytania niejednokrotnie miałam łzy w oczach. Bardzo gorąco polecam tę książkę wszystkim nie zależnie czy dana osoba interesuje się historią czy też nie

Ciężko ocenić książkę, która jest na faktach i opisuje losy bohaterów którzy przeżyli tak straszną historię.
Poznajemy dość szczegółowo 44 historie powstańczej miłość oraz kilka krótszych.
Autor pokazuje nam jak w tych trudnych czasach była ważna bliskość, uczucia oraz małżeństwo.
Wzruszająca i pełna emocji

Poznajemy dość szczegółowo 44 historie powstańczej miłość oraz kilka krótszych.
Wzruszająca i pełna emocji

Prawdziwe historie powstańczej miłości , cóż więcej pisać trzeba przeczytać. Mnie wzruszyła bardzo

Nigdy chyba nie przestanę chcieć czytać o Powstaniu Warszawskim. Nigdy nie zrozumiem, jak mogło do niego dojść. I chyba nigdy nie przestanę żałować tych pięknych, młodych ludzi, którzy oddali podczas niego życie. Każdy z nich jest dla mnie bohaterem. Każda z tych historii to czyjeś prawdziwe życie. Całe życie przeżyte w 16 - 17 - 18 lat.

Słaba, naprawdę bardzo słaba publikacja. Spodziewałam się po niej czegoś lepszego, konkretniejszego. Dostaliśmy tu zbiór kilkudziesięciu, niedopracowanych opowieści o miłości w trakcie trwania Powstania Warszawskiego (i nie tylko). Tekst w głównej mierze jest opracowaniem przygotowanym na podstawie bogatej bibliografii. Szalenie męczące były przypisy umieszczone na końcu książki. Kto to wymyślił, by dawać je w tym miejscu?!
Pomysł na publikację super, wykonanie średnie. Bardzo zmęczyła mnie jej lektura.

Spojrzenie na PW z trochę innego punktu. Z punktu który wielokrotnie jest wspominany, lecz nie rozwijany. Który czasami jest nawet tępiony: ,,Po co tam tyle ślubów było? Nie wiadomo po co oni się wtedy pobierali". Tak, wiele razy już słyszałam takie opinie, jednak zawsze obstawałam przy swoim. A moja opinia była całkowicie przeciwna do ich. Uważałam, że jeśli ludzie czuli, że kochają tą osobę i są gotowi wziąć z nią ślub to niech go wezmą. Tym bardziej, że na każdej ulicy, w każdej minucie i sekundzie czyhała na nich śmierć. Po przeczytaniu tej książki tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że moja opinia jest dobra, trafna. Książka nieziemsko smutna, pomimo, że niektóre historie kończą się szczęśliwie. Historie m.in. Ireny Kowalskiej-Wuttke ps. Irka, która była tą Irką z Kamieni Na Szaniec, która zgubiła numer rowera, gdy wraz z dwoma osobami próbowała ściągnąć hitlerowską flagę z budynku Czerwonego Krzyża. Jest historia również Basi Baczyńskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który napisał m.in. ,,Elegię o... (chłopcu polskim)" oraz przepięknej Basi Rankowskiej, która jest jedną z piękniejszych dziewcząt pw, zmarłą niestety w 1944 w strasznym cierpieniu. Tych historii jest wiele więcej, każda jest wyjątkowa, inna. Każda na swój sposób naznaczona jakimś bólem, tragedią, śmiercią powstańczej miłości lub innej bliskiej osoby. Jedna z ciekawszych książek historycznych jakie czytałam.

1972

Ach te powstańcze miłości. Podobno w Powstaniu śluby zbiorowe i nie tylko były normą. Pod ostrzałem kul młodzież chciała używać życia, poślubiało się towarzyszy broni, odczuwało mocniej potrzebę kochania, bliskości, bo jutro było niepewne.
Oprócz reporterskiej dokładności, wnikliwej analizy, co prawda w niektórych przypadkach za dużo sobie autorka pofolgowała z domniemywaniami, dodatkowym atutem są kroniki powstania w formie licznych zdjęć, faksymile gazet, dokumentów, odezw. Można z czasem znudzić się formułą" jak się poznali", co rozbili, jakie padły deklaracje, czy uświęcili swój związek i co się działo po upadku powstania (o ile przeżyli). osławiona historia małżeństwa Baczyńskich tonie w zalewie innych historii.
Często to chwile euforii, zauroczenia, ot przypływ namiętności dyktowany chwilą. Z 6-7 przypadków to udane zgodne małżeństwa, zaś większość po prostu zginęła tragicznie. sanitariuszki, żołnierze, łączniczki, opiekunki rannych. Wielu padło ofiarą gołębiarzy. masowe egzekucje, mordowanie cywilów, dantejskie sceny z umierającymi dziećmi czy krwawa hekatomba bo wybuchu czołgu- pułapki.
Drogi Topoli i Rudego, poety Jusińskiego SIĘ ROZESZŁY, ale już Anna Celińska w piekle wojennym znalazła sobie męża.
Często Jak jedno umierało, lub donoszono o jej/jego zgonie, drugie zostawało na śmierć, jak Jeremi ni Nina. Znalazło się też miejsce na zagadkowe n=losy przedwojennej gwiazdy Iny Benity. Mamy też szczegóły takich powstańczych ślubów, przebiegu ceremonii i opisy niewielu uczt weselnych skrojonych z tego, co akurat było pod ręką.

Agnieszka Cubała Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości Zobacz więcej