Warszawskie Dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2021-07-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-07-27
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382342017
- Tagi:
- literatura polska historia
Książka "Warszawskie dzieci ’44" pozwala spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na udział najmłodszych mieszkańców miasta w Powstaniu Warszawskim. To nie opowieść o bohaterskich walkach małych żołnierzy ani dyskusja o tym, czy wolno było im dać broń do ręki albo wysłać z butelką zapalającą na barykady. Po raz pierwszy ukazuje, jak dzieci uczyły się żyć w zupełnie nowej dla nich powstańczej rzeczywistości. Jak szybko musiały dorosnąć, by "wielka przygoda" nie zakończyła się śmiercią. Jak radziły sobie z przerażeniem, bólem, cierpieniem oraz koszmarnymi doświadczeniami, których były uczestnikami bądź świadkami. A także jak z traumą wyniesioną z powstańczej Warszawy musiały zmagać się do końca życia. Skłania do refleksji, jak doświadczenie Powstania Warszawskiego były przekazywane kolejnym pokoleniom. Spojrzenie na to wydarzenie oczami dziecka, poznanie jego emocji i dramatów odsłania prawdę o walce pozbawionej heroizmu oraz cenie, którą przyszło za nią zapłacić, by móc żyć dalej.
O tym wszystkim dowiemy się, poznając wspomnienia m.in.: Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Magdaleny Zawadzkiej, Jarosława Abramowa-Newerlego, Jacka Fedorowicza, Krzysztofa Zanussiego, syna komendanta Armii Krajowej - Adama Komorowskiego, i syna "warszawskiej Niobe" - Mścisława Lurie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Powstanie Warszawskie oczami dzieci
„Rzeczywistość widziana oczami dziecka wygląda inaczej niż ta opisywana przez dorosłych. Ukazuje grozę i koszmar wojny bez cienia patosu. Obezwładnia prostotą, szczerością, ale i celnością spostrzeżeń i komentarzy. Dziecko odbiera otaczającą rzeczywistość bardzo intensywnie wszystkimi zmysłami”.
„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój” śpiewamy każdego roku 1 sierpnia, w kolejną rocznicę wybuchu Powstania. Przejmujący jest pomnik Małego Powstańca. Każdy wzrusza się na myśl o najmłodszych warszawiakach, którzy w tym strasznym czasie wojny i okupacji, a potem walki zostali brutalnie wyrwani ze swojego dzieciństwa. W ich wieku należy bawić się lalkami czy samochodzikami. Oni każdego dnia drżeli o życie. W ich wieku dzieci chodzą na lody i zajadają się słodyczami – oni marzyli o kromce chleba i szklance mleka. W ich wieku dzieci chcą zostać strażakami, policjantami czy odkrywcami – oni chcieli po prostu przeżyć kolejny dzień.
To właśnie im poświęciła swoją najnowszą książkę Agnieszka Cubała. Publikacja „Warszawskie dzieci ‘44” ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Autorka jest znaną pasjonatką historii Powstania Warszawskiego. Napisała wiele książek mu poświęconych, w tym „Miłość ‘44” oraz „Kobiety ‘44”. „Warszawskie dzieci ‘44” to niejako trzecia część serii – świadczy o tym choćby okładka, wyraźnie nawiązująca do dwóch przywołanych przeze mnie tytułów.
Agnieszka Cubała po raz kolejny udowadnia, że potrafi o Powstaniu pisać jak mało kto. Obok jej książek naprawdę trudno przejść obojętnie. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim autorka dotyka ważnych tematów, o których nie myślimy na co dzień. Dzięki niej mogliśmy przeczytać o kobietach czy miłości w czasie Powstania. Teraz opisuje los warszawskich dzieci. To bardzo ważny, a zarazem bardzo trudny i wzbudzający emocje temat. Autorka nie unika kontrowersji, nie boi się także dotykać pewnego tabu. Wszystko to sprawia, że jej książka jest prawdziwie fascynującą lekturą.
Powstanie Warszawskie dla dzieci było czymś niewyobrażalnym. Zwykły dzień okazał się początkiem czegoś strasznego, co na zawsze zmieniło życie najmłodszych. W jednej chwili stali się żołnierzami, zostali odcięci od najbliższych, musieli toczyć dramatyczną walkę o przetrwanie. Jak dziecko odbiera wojnę, ciągły strach i wszechobecną śmierć? Mówią o tym liczne relacje, jakie zebrała w swojej książce autorka. Pełne są one bólu, cierpienia i braku nadziei. Dziecięca naiwność i niezrozumienie świata dorosłych zderzały się z otaczającą je rzeczywistością. Była to rzeczywistość wypełniona głodem, śmiercią, strachem i niewyobrażalnym wręcz okrucieństwem. Powstanie było czymś, czego my nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Relacje ocalałych są chłodne, rzeczowe i oddające cały bezmiar zła, jakie wtedy miało miejsce. Dzieci były w samym centrum tych wydarzeń. Musiały patrzeć na śmierć najbliższych, padały ofiarą tortur i gwałtów ze strony żołnierzy. Po upadku Powstania ich los również był nie do pozazdroszczenia. Wiele z nich zostało sierotami. Wszyscy nosili w sobie niewyobrażalną traumę. Wielu do dziś boi się munduru.
„Warszawskie dzieci ‘44” to kolejna bardzo ważna i bardzo dobra książka Agnieszki Cubały. Zwraca naszą uwagę na niezwykle istotny aspekt Powstania – los warszawskich dzieci. Autorka stara się spojrzeć na problem całościowo. Opisuje nie tylko aspekty militarne, ale także socjologiczne i psychologiczne. Nie boi się dotykać tematów tabu – gwałtów popełnianych na dzieciach i traumy, jaka stała się ich udziałem. Siłą tej książki są relacje ocalałych z Powstania. Dzieląc się swoimi przeżyciami, ciągle apelują o pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Polecam waszej uwadze tę ważną książkę.
Wojciech Sobański
Oceny
Książka na półkach
- 141
- 91
- 22
- 8
- 8
- 3
- 3
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka „Warszawskie Dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie” Agnieszki Cubały zabiera nas do reportażu, który wstrząśnie najtwardszym sercem.
Po książkę sięgnęłam w ramach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Historia dzieci, które uczyły się żyć, aby przetrwać. Codzienna trauma, ból, cierpienie, przerażenie, koszmary, dramaty dni codziennych i mnóstwo emocji.
O tym wszystkim dowiemy się z relacji: Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Magdaleny Zawadzkiej, Jarosława Abramowa-Newerlego, Jacka Fedorowicza, Krzysztofa Zanussiego, Adama Komorowskiego, Mścisława Lurie.
Książka ciekawa, przytłaczająca, momentami chaotyczna, jednak warta uwagi.
Autorka poświęciła mnóstwo czasu na zgromadzenie tak ogromnej ilości materiału.
Książka „Warszawskie Dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie” Agnieszki Cubały zabiera nas do reportażu, który wstrząśnie najtwardszym sercem.
więcej Pokaż mimo toPo książkę sięgnęłam w ramach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Historia dzieci, które uczyły się żyć, aby przetrwać. Codzienna trauma, ból, cierpienie, przerażenie, koszmary, dramaty dni...
Mocna! Nie da się jej przeczytać szybko. Zdecydowanie należy ją dawkować,gdyż jest tak bardzo wstrząsająca. Bardzo polecam.
Mocna! Nie da się jej przeczytać szybko. Zdecydowanie należy ją dawkować,gdyż jest tak bardzo wstrząsająca. Bardzo polecam.
Pokaż mimo toKsiążka "Warszawskie dzieci 44" Agnieszki Cubały jest książką, która pozwala spojrzeć na powstanie warszawskie z trochę innej perspektywy - perspektywy dziecka. Pokazuje jak dzieci radziły sobie z bólem, cierpieniem i przerażeniem. Temat poruszany przez autorkę jest bardzo trudny. O powstaniu warszawskim czytałam jedynie relacje kobiet, które brały w nim udział jako sanitariuszki, łączniczki czy walczące, w publikacji Anny Herbich "Dziewczyny z Powstania". O relacjach dzieci, które były uczestnikami bądź świadkami dramatu rozgrywającego się na ulicach Warszawy nie miałam okazji wcześniej czytać. Dlatego bardzo chciałam przeczytać reportaż pani Cubały. Ponieważ interesuję się historią drugiej wojny światowej przeczytałam również inne książki m.in. Anny Herbich. Ale książki, która zawierałaby wojenne wspomnienia dzieci już dawno nie czytałam. Uważam, że jest to pozycja naprawdę warta uwagi. Polecam każdemu, zwłaszcza osobom interesującą się historią drugiej wojny światowej i postaniem warszawskim.
Książka "Warszawskie dzieci 44" Agnieszki Cubały jest książką, która pozwala spojrzeć na powstanie warszawskie z trochę innej perspektywy - perspektywy dziecka. Pokazuje jak dzieci radziły sobie z bólem, cierpieniem i przerażeniem. Temat poruszany przez autorkę jest bardzo trudny. O powstaniu warszawskim czytałam jedynie relacje kobiet, które brały w nim udział jako...
więcej Pokaż mimo toTo jest straszne co te niewinne dzieci przeżyły wtedy w tym piekle, z jakimi traumami i strasznym bagażem doświadczeń szły później przez życie.
To jest straszne co te niewinne dzieci przeżyły wtedy w tym piekle, z jakimi traumami i strasznym bagażem doświadczeń szły później przez życie.
Pokaż mimo toTrudno pogodzić się z tym, że dzieci, którym bezpieczeństwo przysługiwało jak psu miska, musiały przeżyć wojnę.
Trudno pogodzić się z tym, że dzieci, którym bezpieczeństwo przysługiwało jak psu miska, musiały przeżyć wojnę.
Pokaż mimo toPełna wspomnień zdjęć książka o dzieciach / dzieci Powstania. Poszerzony aspekt psychologiczny, traum, dziedzictwa emocjonalnego.
Pełna wspomnień zdjęć książka o dzieciach / dzieci Powstania. Poszerzony aspekt psychologiczny, traum, dziedzictwa emocjonalnego.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka, która nie tylko opisuje tragizm dzieci w czasie powstania, ale także pokazuje psychologiczne aspekty dzieci, które przeżyły powstanie, urodziny się w trakcie powstania, albo są dziećmi powstańców.
Bardzo dobra książka, która nie tylko opisuje tragizm dzieci w czasie powstania, ale także pokazuje psychologiczne aspekty dzieci, które przeżyły powstanie, urodziny się w trakcie powstania, albo są dziećmi powstańców.
Pokaż mimo toW książce sa zdjęcia, dokumenty. Jest inaczej napisana. Niż np dzieci wygnane.
Serce mi się łamało i napewno będa mi się pewne rzeczy śnić, a przecież literaturę np obozowa bardzo dobrze znam.
Brakowało mi jednego lub dwóch zdań o dalszych losach dzieci
W książce sa zdjęcia, dokumenty. Jest inaczej napisana. Niż np dzieci wygnane.
Pokaż mimo toSerce mi się łamało i napewno będa mi się pewne rzeczy śnić, a przecież literaturę np obozowa bardzo dobrze znam.
Brakowało mi jednego lub dwóch zdań o dalszych losach dzieci
Zawartość w zdjęcia, cytaty, wiersze… no i tak lekko to się czyta pomimo tak brutalnego wydarzenia i przeżyć.
Zawartość w zdjęcia, cytaty, wiersze… no i tak lekko to się czyta pomimo tak brutalnego wydarzenia i przeżyć.
Pokaż mimo toKsiążka bardzo ważna, wspomnienia osób które przeżyły powstanie a były tylko dziećmi. Smutne ,szokujące historie takie książki powinny być czytane dzieciom w szkole aby bohaterskie czyny naszych rodaków nie poszły w zapomnienie. Ważne fakty które powinien znać każdy Polak.
Książka bardzo ważna, wspomnienia osób które przeżyły powstanie a były tylko dziećmi. Smutne ,szokujące historie takie książki powinny być czytane dzieciom w szkole aby bohaterskie czyny naszych rodaków nie poszły w zapomnienie. Ważne fakty które powinien znać każdy Polak.
Pokaż mimo to