Wolność'44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?

Okładka książki Wolność'44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie? Agnieszka Cubała
Agnieszka Cubała Wydawnictwo: Agnieszka Cubała Moje Książki reportaż
reportaż
Agnieszka Cubała Moje Książki
2023-07-27
2023-07-27

Wiele jest opinii za i przeciw wybuchowi powstania w Warszawie. Co by było gdyby było albo nie było? Jak należało postąpić?
Spór będzie się jeszcze długo długo toczyć bez rozstrzygnięcia.
Chciałbym zwrócić uwagę na wątek dotyczący kolejnej zdrady aliantów, podobnie jak w 1939 roku.
Brak pomocy militarnej, brak zgody na wysłanie brygady spadochronowej i ta uległość wobec Stalina. Tak zwyczajnie nas sprzedali. I wyciągnijmy wnioski.

Spór będzie się jeszcze długo długo toczyć bez rozstrzygnięcia.

Wolność jest jedną z największych wartości. Jest podstawą gwarantującą zachowanie godności i człowieczeństwa. To, dlatego powstańcy warszawscy pierwszego sierpnia 1994 sięgnęli po broń. Pragnęli wywalczyć wolność własnymi rękoma. Nawet za cenę swoje życia.
Niecały miesiąc temu przeżywaliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W całej Polsce a w szczególności w Warszawie odbywały się liczne uroczystości związane z tym dniem. Jak zwykle przy okazji kolejnej rocznicy rozgorzały dyskusje o sens wybuchu powstania… Tymczasem odpowiedz na to pytanie wcale nie jest łatwa. Łatwo mędrkować po fakcie ,mając wiedzę, jaką posiadamy prawie osiemdziesiąt lat od tamtych tragicznych wydarzeń.
Od lat sięgam po książki dotyczące powstania warszawskiego. Pragnę jak najwięcej dowiedzieć się o zrywie z 1944 roku. Każda kolejna książka pozwala mi zobaczyć pełniejszy obraz powstania warszawskiego. Jestem świadoma, że to, czego się o tym wydarzeniu dowiedziałam to tylko niewielki procent całej wiedzy. Niestety nie dowiemy się o nim wszystkiego, ale wiem, że warto zagłębiać się w ten temat. To było z jednym z powodów, dla którego sięgnęłam po Wolność 44. Jaką lekcję przynosi nam dziś powstanie warszawskie?.
Szczerze powiedziawszy byłam zaskoczona treścią książki Wolność 44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?. Tym razem autorka nie skupiła się stricte na wspomnieniach powstańców i cywili z 63 dni walk, ale zajęła się międzynarodowymi, politycznymi i psychologiczno-socjologicznymi aspektami powstania. To niecodzienne podejście do tematu powstania pozwoliło nam spojrzeć na zryw z 1944 roku z całkiem innej perspektywy i uświadomić sobie, że w historii nic nie jest czarno-białe.
Wolność 44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie? zawiera w sobie wiele ciekawych i ważnych informacji, często pomijanych w innych opracowaniach. Autorka w obiektywny sposób starała się odpowiedzieć na pytanie o zasadność wybuchu walk w Warszawie, podejścia naszych ,,sojuszników’’ do powstania, szans na zwycięstwo oraz potencjalnych scenariuszy na wypadek innego przebiegu walk niż to miało miejsce.
Wolność 44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie? to ogromna porcja faktów, która pozwoli lepiej zrozumieć tematem niełatwy dla naszych rodaków czas. Niniejsza pozycja książkowa bez wątpienia zasługuje na naszą uwagę.

Nadzieja na wolną Polskę
„Przedmiotem niniejszej pracy są międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty powstania warszawskiego, a także próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką lekcję przynosi nam dziś, w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej, to wystąpienie. Zryw stolicy nadal stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych i nie w pełni wyjaśnionych wydarzeń II wojny światowej”.
Wydawać by się mogło, że o Powstaniu Warszawskim napisano już wszystko. Książkami na jego temat można by wypełnić całą bibliotekę. Tymczasem temat ten jest ciągle poruszany przez historyków i publicystów. Ciągle wywołuje żywe spory i emocje. Można wręcz zaryzykować tezę, że spór o Powstanie Warszawskie to tak naprawdę spór o Polskę, o podejście do państwa i jego niepodległości.
Mając to wszystko na uwadze z zainteresowaniem przyjąłem najnowszą książkę Agnieszki Cubały pod tytułem „Wolność '44”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa „Moje Książki Agnieszka Cubała”. Autorka jest dobrze znana czytelnikom i wszystkim intersującym się Powstaniem. Napisała na jego temat wiele bardzo dobrze przyjętych książek, pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego i śmiało można powiedzieć, że po prostu żyje tym tematem.
Muszę przyznać, że mając w pamięci swoistą trylogię o Powstaniu Warszawskim, jaką autorka napisała dla wydawnictwa Prószyński i S-ka, po tej książce spodziewałem się czegoś innego. Zakładałem, że po raz kolejny Agnieszka Cubała skupi się na codzienności Powstania, tym razem pod kątem upragnionej wolności właśnie. Tymczasem otrzymujemy bardzo solidnie przygotowane „kompendium wiedzy” na temat Powstania. Publikacja napisana jest prostym i przystępnym językiem, skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Autorka stara się zachować obiektywizm – ani nie stawia tezy, że Powstanie było „obłędem” ani, że było „świętą ofiarą dla Ojczyzny”. Spogląda na nie pod różnymi aspektami, dochodząc przy tym często do pesymistycznych wniosków.
Książka składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich dotyczy genezy Powstania. W tym celu przypomniana zostaje sytuacja Polski do roku 1944. Wiele miejsca zajmują uwarunkowania międzynarodowe, które były szalenie ważne (a przez ówczesnych często błędnie oceniane). Omówione zostają różne plany powstania a także okoliczności podjęcia decyzji o jego wybuchu.
Druga część publikacji to stosunek Wielkiej Trójki do Powstania Warszawskiego. Jest to najbardziej pesymistyczny fragment książki. Tak naprawdę bowiem nasi „sojusznicy” często nawet w sferze werbalnej nie starali się pomóc Polsce i Powstańcom. W 1944 roku los naszego kraju został już przesądzony. Powstanie – nawet hipotetycznie zwycięskie – nie mogło tego zmienić.
Trzecia część to próba oceny powstania i jego skutków. W tym miejscu pozwolę sobie na dygresję. Otóż kwestia ta zawsze wywoływać będzie spory. Niemniej jednak trzeba zachować elementarny zdrowy rozsądek. Wszyscy krytycy Powstania podają jeden argument – nie było szans na zwycięstwo. Zapytajmy się jednak uczciwie, czy była szansa na zwycięstwo w wojnie z III Rzeszą? Czy nie lepiej byłoby po prostu 2 września 1939 roku skapitulować wobec miażdżącej przewagi wroga? Wszak to są te same argumenty – niszczone były miasta i wsie, ginęła ludność cywilna. Niemcy prowadziły bowiem od pierwszego dnia wojnę totalną.
Z tym wiąże się druga ważna kwestia. Warto, aby ona wybrzmiała. Za zrównanie z ziemią Warszawy, za okrutne rzezie cywilów, za ludobójstwo na Woli, za każdą zniszczoną kamienicę odpowiedzialni są Niemy. Wyłącznie Niemcy. Nie Powstańcy czy dowództwo Armii Krajowej. Tylko Niemcy. Często w publicystyce ta oczywista prawda umyka. Wielu się wymądrza – gdyby nie Powstanie, Warszawa nie zostałaby zniszczona. Przenosić odpowiedzialność za hekatombę stolicy z kata na ofiary to rzecz doprawdy kuriozalna.
W mojej ocenie najsłabszy jest ostatni rozdział, w którym autorka na siłę wprowadza wątek wojny na Ukrainie. II wojna światowa i Powstanie Warszawskie było czymś zupełnie innym i nie za bardzo rozumiem, czemu mają służyć takie porównania.
W podtytule Agnieszka Cubała stawia także pytanie: jaką lekcję przynosi nam dziś powstanie warszawskie? Moja odpowiedź będzie prosta i być może niepopularna – że najważniejsze jest niepodległe państwo polskie. To jest jedyna lekcja, którą możemy wziąć dla siebie. Tymczasem jak to wygląda w praktyce? Dla ilu Polaków obojętne jest, gdzie żyją? Mówią o sobie, że są „obywatelami świata”. Za biało-czerwoną opaskę na ramieniu można było zostać rozstrzelanym przez Niemców. Jak my dziś traktujemy polską flagę? Czy mamy do niej szacunek? Czy jesteśmy z niej dumni? Powstańcy szli walczyć i umierać za Polskę. Wieszali biało-czerwone barwy. Dlaczego dziś dla wielu ważniejsze są inne, może bardziej kolorowe flagi? Jakimi Polakami dziś jesteśmy?
„Wolność '44” to „pigułka wiadomości” o Powstaniu Warszawskim, o tym jak do niego doszło i jakie były jego skutki. Jako recenzent muszę jednak odnotować, że w książce zdarzają się drobne literówki. Błędnie została podana data manifestu PKWN, który ukazał się 22 lipca, a nie 24 lipca. Poza tym Franklin Roosevelt był prezydentem USA, a nie premierem (w książce jest tak nazwany co najmniej dwukrotnie – tymczasem w Stanach nie ma takiego stanowiska).
Po skończonej lekturze utwierdziłem się w przekonaniu, że Agnieszka Cubała pisze dobre i ciekawe książki. Docenić należy to, że są one skierowane do szerokiego grona odbiorców i dotykają tematu Powstania Warszawskiego pod wieloma aspektami. Wiersz ks. Jana Twardowskiego, dwukrotnie przywołany w książce przez autorkę jest świetnym podsumowaniem nie tylko całej publikacji, lecz także jej osobistego stosunku do Powstania. Polecam lekturę.
Wojciech Sobański

Nadzieja na wolną Polskę

• - Ostrowiec
  • __Poczekalnia historia, reportaż, felieton

Dodaj cytat z książki Wolność'44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?