Niedźwiedzi bóg

2019-10-29
2019-10-29
Beata Kubiak Ho-Chi

Dwie krótkie baśnie o dużej mocy ❤️

Prosty, wręcz surowy styl i ta sama historia: spacer z niedźwiedziem nad rzekę - przed trzęsieniem ziemi i katastrofą w Fukushimie i po tych wydarzeniach - opowiedziana dwukrotnie, różniąca się niewielką liczbą słów.

Książka o niepozornej objętości, ze wstępem i słowem od tłumacza, w wersji dwujęzycznej, potrafi wstrząsnąć do głębi i zachęcić do refleksji. Czy rozwój technologiczny i odkrycia naukowe usprawiedliwiają ingerencję człowieka w przyrodę? Czy doceniamy siłę i piękno natury? Czy umiemy korzystać z zasobów Ziemi? Czy potrafimy cieszyć się życiem?

Dwa cytaty, które mnie urzekły:

"Jeśli przyjmiemy, że bóg uranu istnieje, co sobie o tym wszystkim myśli? Co zwykle dzieje się w baśniach, gdy ludzie schodzą z dobrej drogi i wykorzystują bogów nieba i ziemi?"

"Bo przecież życie, samo w sobie, to wielka radość.".

Czuję, że ta książka będzie jednym z moich literackich odkryć w tym roku ❤️💚

Dwie krótkie baśnie o dużej mocy ❤️

Czasami żeby dobrze odczytać daną książkę potrzebujemy kontekstu, tak jak dla innych form sztuki - tutaj został on w pełni zrozumiale dla polskiego czytelnika dodany jako wstęp pani Karoliny Bednarz.
Idealny przykład, że krótka nowela potrafi wzbudzić wiele emocji i dodać nowe spojrzenie do zrozumienia tragedii i jej skutków dla społeczeństwa. Baśniowy krajobraz przedstawiony w pierwszym opowiadaniu zderza się gwałtownie z brutalnością świata przedstawioną w drugim. W mojej pamięci z pewnością pozostanie na długo.

Bardzo dobra miniatura literacka poruszająca się w obrębie symboliki i sugestii.

Po wstępie spodziewałem się czegoś bardziej metaforycznego. Pierwsze opowiadanie, mimo że samodzielne, zyskuje najwięcej po przeczytaniu drugiego. Choć I tam zmiany zostały aż zbyt łopatologiczne przedstawione, to jednak przez pandemię zyskują bardziej uniwersalny walor, zarówno przyczynowy jak i kulturowo-terytorialny, bowiem pandemia umożliwia lepszy odbiór czytelnikom z całego świata. I gdzieś za rogiem już czyha trzeci wymiar, bo obostrzenia, "nowa normalność", gdzieś zniknęły a dwuletnie "tylko dwa tygodnie" zlały się w jakiś nieokreślony czas w przeszłości na granicy snu i marazmu. Także całość taka sobie, ale wysoka ocena ze względu na wymuszenie pewnych emocyj i przemyśleń na odbiorcy, jakiekolwiek by były.

Mam lekki niedosyt po przeczytaniu tych opowiadań – chyba nie do końca wychwyciłam to drugie dno, o którym we wstępie do książki wspomina Karolina Bednarz. Może to z braku większej wiedzy o japońskim społeczeństwie? Mimo wszystko opowiadania podobały mi się, ich prostota, ktorą tak lubię w japońskiej literaturze. Wydanie jest piękne, dwujęzyczne, a oprócz samych opowiadań znajdziemy również wspomniany wstęp, posłowie i słowo od tłumaczki. Rysują one tło powstania nie tylko samych opowiadań, ale i wydania książki w języku polskim (super inicjatywa zaangażowania studentek i studentów japonistyki!).

"Niedźwiedzi bóg" to książka która mimo małej ilości stron. Ma w sobie wiele znaczącej i pięknej treści. Ludzie wątpią raczej. W to że 34 stronowa nowela może wywołać u ludzi jakieś emocje lub wprowadzić czytelnika w przedstawiony świat. Jednak jest to możliwe. "Niedźwiedzi bóg" zawiera 2 opowiadania przed, i po. Opowiadania opowiadają o spacerze narratorki z niedźwiedziem którego do końca tożsamości nie znamy każdy może inaczej odebrać jego postać.. Nigdy nie spodziewałem się że książka która ma tylko 34 strony potrafi mnie wzruszyć. Przepięknie napisana historia. Zdecydowanie polecam. Po skończeniu myślałem jeszcze bardzo długo o 2 opowiadaniu które stało się po 2011 roku 11 marca. Dla niewiedzacych. 11 marca trzęsienie ziemi spowodowało wielka fale tsunami która zalała elokrownie w Fukashimie. Jest to bardzo wartościowa pozycja naoewno warta sięgnięcia. Zwłaszcza dla osób które chcą się trochę dowiedzieć o Japonii. {współpraca z wydawnictwem tajfuny}🌊

Spodziewałem się jednak, że różnice pomiędzy dwoma opowiadaniami będą bardziej subtelne, a tak wszystko jest jednak ukazane dosyć wprost. Sama historia bardzo prosta i ładnie łączy się z wierzeniami japońskimi, zestawienie z jej „poprawioną” wersją również mocno działa na podświadomość, tym mocniej po fali pandemicznych obostrzeń. Na pewno warto przeczytać samemu, choć na każdego czytelnika będzie działać inaczej.

Chyba najkrótsza "podwójna" książka w moim czytelniczym dorobku. Mimo takiej objętości, porównanie obu tekstów daje do myślenia. Ciekawe, jak brzmiałby trzeci wariant - po pandemii.
Natomiast samo opowiadanie - abstrahując od kontekstu - mocno przeciętne, bez pogłębienia.
Plus za piękne wydanie.

Plus za piękne wydanie.

"Niedźwiedzi bóg", jest przykładem książki, która mimo swych małych gabarytów, ma w sobie wiele znaczącej treści.
Mieszczą się w niej dwa opowiadania - "Niedźwiedzi bóg 2011" oraz jej pierwowzór.
Po ich przeczytaniu czytelnik może poczuć nostalgię, pustkę, niepewność jak i współczucie do całej rasy ludzkiej - w tym siebie.

#niedźwiedzibóg w ebooku na @czytamzlegimi ma 34 strony. Czy można na tych kilkudziesięciu stronach wprowadzić czytelnika w wykreowany świat, poruszyć go i zamknąć historię?

Można. Jak najbardziej można, o ile wszystko jest spójne, nic nie jest pozostawione samemu sobie, dostajemy skoncentrowaną historię, a każde użyte w książce słowo ma rację bytu.

"Niedźwiedzi Bóg" to dwie nowelki. Pierwsza dzieje się przed katastrofą w Fukushimie, natomiast historia drugiej jest przedstawiona w nowej rzeczywistości, po tej katastrofie. To są takie same opowiadania, jedynie pewne elementy je dzielą, różnicują, wskazują na tragedię jaka rozegrała się w Japonii i jak ona wpłynęła na ludzi i środowisko.

Te nowelki dotyczą wyjścia na spacer, odpoczynku na "świeżym" powietrzu, na kontakcie z drugim człowiekiem, na doświadczeniu obcowania z przyrodą. Po ich przeczytaniu przychodzi wiele refleksji, wiele pytań: Czy doceniamy świat, w którym żyjemy? Czy czerpiemy z niego pełnymi garściami? Czy dbamy o środowisko? Czy cieszymy się zwykłym wyjściem na spacer?

"Niedźwiedzi Bóg" to...

• Literatura japońska