Muzeum ciszy

Anna Horikoshi
literatura japońska proza japońska

Non omnis moriar

2020 52 51

Pozytywnie mnie zaskoczyła ta książka. Nie wiem czy to było zamiarem autorki, ale dla mnie "Muzeum ciszy", oprócz dosłownego, ma jeszcze drugie dno; a właściwie interpretacje pewnie mogą być różne.

Książka, która ma swój, wciągający klimat. Wydarzenia mają miejsce w dziwnym, onirycznym miejscu. Trudno mi zrozumieć do czego dąży ta historia. Może ukazuje, że:
- życie pojedynczego człowieka sprowadza się do jednej wybijającej cechy?
- potęgę pamięci?
- ulotność egzystencji?
- słowa nie są ważne?
W każdym razie całość układa się tak, że czyta się ją z przyjemnością. Co jakiś czas przypomina mi się ta historia, więc "coś" w niej jest.

- życie pojedynczego człowieka sprowadza się do jednej wybijającej cechy?
- potęgę pamięci?
- ulotność egzystencji?
- słowa nie są ważne?
W każdym razie całość układa się tak, że czyta się ją z przyjemnością. Co...

"Muzeum ciszy" - ta książka jest dokładnie taka jak tytuł.
Jest w niej muzeum. Muzeum jak muzeum, kwestia wrażliwości.
Jest spacja. Spacja jak to spacja długa i nie bez znaczenia. Czasem się przytnie, czasem nie zadziała a czasem kliknie za dużo razy.
Jest i cisza. Tak jak w tytule tak i w książce, cisza pojawia się na końcu. Trochę szkoda, bo spodziewałem się usłyszeć finałowy okrzyk a cisza dała mi wyraźne poczucie braku satysfakcji, co postanowiłem uczcić minutą ciszy.

"Muzeum ciszy" - ta książka jest dokładnie taka jak tytuł.
Jest w niej muzeum. Muzeum jak muzeum, kwestia wrażliwości.

Kolejna książka Yoko Ogawy za mną. Muszę przyznać, że ciężka w odbiorze. Może przez temat, może przez tą tytułową ciszę, albo przez mroczność, którą wyczuwałam podczas czytania. Pomimo tych "ciężkości", które wymieniłam, nie żałuję czasu spędzonego na zapoznanie się z powieścią.

Do tej książki trzeba mieć odpowiednie nastawienie. Temat nie jest łatwy - śmierć. A co jeśli, ktoś ma obsesję, by kolekcjonować pamiątki po zmarłych ludziach? Nie po cioci... po obcych ludziach. Zdobywać je jak trofea, nawet narażając się na przyłapanie? Ma klimat, mroczna opowieść o niekonwencjonalnym podejściu do kolekcjonerstwa.

Świetny klimat, ale czegoś mi zabrakło w tej historii.

Świetny klimat, ale czegoś mi zabrakło w tej historii.

Jednym z największych uroków bibliotek jest możliwość dotarcia do książek, których nakład dawno się wyczerpał i nie sposób ich kupić. Właśnie w ten sposób udało mi się przeczytać drugą wydaną w Polsce powieść Yoko Ogawy, która jest zarazem moją drugą lekturą autorki, "Muzeum ciszy".

Książka opowiada o losach kustosza muzealnego, który przybywa do tajemniczej wioski, by na prośbę ekscentrycznej staruszki stworzyć muzeum. Miejsce to ma być nietypowe. W skład kolekcji muzealnej nie wchodzą bowiem ani dzieła sztuki, ani historyczne artefakty, a zwykłe, codziennie przedmioty — pamiątki o zmarłych członkach lokalnej społeczności. Mężczyzna zostaje pochłonięty pracą oraz zdobywaniem kolejnych pamiątek i powoli traci kontakt ze światem poza miasteczkiem. W miejscowości z czasem dochodzi do drastycznych zdarzeń.

Przed lekturą nie wiedziałam wiele więcej od tego, że historia będzie dotyczyć tematu muzeum. Sięgnęłam po nią ze względu na fabułę, a postać autorki. Jej poprzednia czytana przeze mnie książka, "Miłość na marginesie" bardzo mi się podobała, liczyłam więc na równie ciekawą lekturę. Na szczęście i tym razem Ogawa dała radę.

"Muzeum ciszy" charakteryzuje nastrój tajemniczości i mroku, co bardzo mi się spodobało. Bohaterowie oraz miejsce akcji nie mają nadanych imion i nazw. Koniec końców dowiadujemy się o nich stosunkowo niewiele. Nie wszystkie ich motywacje zostają wyjaśnione, co w przypadku jednego z wątków okazało się nieco irytujące. W innych przypadkach budowało jednak atmosferę tajemnicy oraz pewne napięcie.

Szczególnie podobała mi się scena, w której mieszkańcy miasteczka oddawali się obrzędom Święta Płaczu. Opis rytuału mocno podziałał na moją wyobraźnię. Klimat owej sceny skojarzył mi się trochę z filmem "The Wicker Man" (oczywiście mam na myśli wersję z lat 70.),który uwielbiam.

Trudno pisać mi o tej książce, bo nie fabuła jest w niej najlepsza (tę można by streścić w formie krótkiego opowiadania),a właśnie atmosfera. Ta przypadła mi do gustu i sprawiła, że jestem ciekawa kolejnych pozycji autorki.

Lubię jak historia zamyka się w sposób nieoczywisty, gdy mimo wyraźnie zarysowanego końca ma się poczucie, że jest więcej, jest inaczej, jest dalej. Powieść “Muzeum Ciszy” podszyta jest nieokreślonym niepokojem, oniryczną atmosferą.

Wyjątkowość tej książki tkwi nie tylko w symbolice ciszy, odejścia, ale przede wszystkim w nieszablonowym budowaniu miejsca, w którym toczą się losy bohaterów. Postacie w książce, wydają się być jedynie koniecznością, wyraźnie zarysowanym ale nie najistotniejszym elementem.

Ta książka zawiera, jak dla mnie, tyle opisów obrzydliwości, że doczytałam tylko dlatego, że chciałam dowiedzieć się, jakie zakończenie tej historii. Okazało się ono jednak bardziej niż rozczarowujące.
Część wątków urwana - lubię opowieści w opowieściach, nawet jeśli są tylko częścią opisywanego doświadczenia postaci, ale tutaj większość w ogóle nie miała sensu.
Więc nie polecam, skutecznie zniechęciła mnie do autorki.

Więc nie...

Na początku byłam nią oczarowana, ale ostatecznie przeleciała przeze mnie jak woda i niczego po sobie nie zostawiła.

• Japonia
  • Literatura japońska