The night Olivia fell

Christina McDonald Wydawnictwo: Gallery Books kryminał, sensacja, thriller
Gallery Books
2019-02-05
2019-02-05

"Ostatnia noc Olivii" to poruszający thriller psychologiczny autorstwa Christiny McDonald, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Autorka snuje opowieść o stracie, bólu i żalu, a jednocześnie ukazuje siłę matczynej miłości.
Powieść skupia się na tragicznej historii Abi, której córka Olivia ulega wypadkowi. W wyniku obrażeń dziewczyna zapada w śpiączkę, a jej życie podtrzymuje jedynie aparatura. Zrozpaczona matka stara się odkryć prawdę o wydarzeniach tamtej nocy i dojść do tego, co pchnęło Olivię do tak desperackiego kroku.
Jednocześnie poznajemy historię Olivii z jej perspektywy. W retrospekcjach dziewczyna ujawnia sekrety, które skrywała przed bliskimi, rzucając nowe światło na jej życie i relacje z rodziną.
McDonald umiejętnie buduje napięcie, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem mroczne sekrety i zaskakując zwrotami akcji. Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się dalej, co sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.
"Ostatnia noc Olivii" to nie tylko wciągający thriller, ale również poruszająca historia o matczynej miłości i sile, jaką można odnaleźć w obliczu tragedii. Autorka wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty żalu i straty, dając czytelnikowi wiele do przemyślenia.
Książka warta jest polecenia wszystkim miłośnikom thrillerów psychologicznych oraz powieści obyczajowych z głębią. Nie pozostawi nikogo obojętnym.
Jeśli szukasz książki, która trzyma w napięciu do samego końca i skłania do refleksji, to "Ostatnia noc Olivii" z pewnością Cię nie zawiedzie.

Książka jest solidna, dobrze skomponowana, pozbawiona irytujących przypadkowych zdarzeń czy naciąganych postaci. Niemniej jednak, nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Fabuła jest dynamiczna, choć momentami trochę przeciągana. Może brakowało mi trochę więcej głębszych emocji...

Jakoś nie jestem zachwycona, ale też muszę przyznać, że czytam dosyć mało thrillerów psychologicznych, więc nie jestem super znawcą. Mam wrażenie, że mogłoby być lepiej, gdyby nie fakt, że momentami autorka wciskała sceny niczym z ckliwego romansidła i to spychało historię Abi i Olivii na dalszy plan.
Sam koniec całkiem dobry, ale też przewidywalny. Autorka nie zdołała zaskoczyć mnie zakończeniem, bo wpadłam na rozwiązanie zagadki sama już jakoś w połowie. Ogólnie książka do przesłuchania na raz i do zapomnienia o niej.

Sam koniec całkiem dobry, ale też przewidywalny. Autorka nie zdołała...

"Ostatnia noc Olivii" Christina McDonald.

"Ostatnia noc Olivii" Christiny McDonald, to wciągający thriller psychologiczny opowiedziany w relacji dwóch głównych bohaterek - matki Abi Knight oraz jej córki - Olivii.
Wczesnym rankiem Abi Knight budzi telefon, z którego dowiaduje się, że jej córka Olivia spadła z mostu i doszło do śmierci mózgu.
Abi jedzie do szpitala, gdzie leży jej córka i tam dowiaduje się, że chociaż Olivia nigdy się już nie wybudzi, to jednak nie można jej odłączyć od respiratora, ponieważ prawo stanu Waszyngton zabrania tego w przypadku kobiet ciężarnych. Abi jest zszokowana i mimo, że bardzo blisko była ze swoją córką, to jednak niczego o jej ciąży nie wiedziała.
Policja uważa, że był to wypadek, niemniej rozpoczyna śledztwo. Abi po śladach na ciele córki nie wierzy w wypadek i sama próbuje dojść do prawdy.
Od tego momentu historia toczy się dwutorowo. Olivia opowiada nam jak doszło do jej tragedii, Abi natomiast relacjonuje nam wydarzenia po wypadku Olivii.
Powieść jest bardzo wciągająca, i nie tylko przedstawia bardzo skomplikowane relacje siedemnastoletniej Olivii (uczennicy ostatniej klasy szkoły średniej, która przygotowuje się do collegu) z jej szkolnymi przyjaciółmi, chłopakami, matką, ale też stosunek samotnej, nadopiekuńczej matki do swojego jedynego dziecka, jej błędy wychowawcze, jej miłość, nadzieje. Szczerze polecam.

"Ostatnia noc Olivii" Christina McDonald.

Abi jedzie do szpitala, gdzie...

Ostatnia noc Olivii wciągła mnie od pierwszych stron. Jedyne czego żałuję to fakt, że brakowało mi czasu, by pochłonąć ją na raz. Zakończenie tej książki to była istna wisienka na torcie. Pewnych elementów w książce domyślałam się, ale ostateczne rozwiązanie historii Olivii do końca pozostawało dla mnie zagadką. Samo zakończenie zaskoczyło mnie również własną reakcją, bo nie spodziewałam się, że wyleje takie morze łez. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać Ostatniej nocy Olivii, to koniecznie nadróbcie tę lekturę.

Trudno mi ocenić tę książkę, bo z jednej strony bardzo ciekawa, intrygująca i wciągająca fabuła, z drugiej wyciskacz łez, momentami trącający o tanie romansidło. Był potencjał, ale moim zdaniem nie wykorzystany odpowiednio.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony szybko się czyta, a z drugiej moje uczucia do Olivii są co najmniej sprzeczne. Olivia - niby grzeczna dziewczynka, która nie chce nikomu robić przykrości - sama namotała i stworzyła sytuację, która doprowadziła do jej śmierci. Okay, nie powinno się to tak skończyć, ale jednocześnie - miała wokół siebie bliskich ludzi, mogła ich prosić o pomoc, a podejmowane działania, aby wszystko pogarszały.

Fani gatunku mogą poczuć się zawiedzeni, gdyż nie jest to thiller psychologiczny a bardziej dramat obyczajowy. Samą książkę oceniam pozytywnie, ale przyznam szczerze, że nie wciągnęła mnie jakoś wybitnie, nie znalazłam w niej również niczego odkrywczego. Rozwiązanie zagadki w sumie łatwe do przewidzenia także finał nie zaskakuje jakoś specjalnie. Doceniam dość oryginalną fabułę, oraz ukazanie relacji matki z córką, oraz trudnej przeszłości bohaterki. Polecam, ale bardziej fanom dramatów psychologicznych i niekoniecznie jako must have...

Olivia była wychuchaną jedynaczką. Abigail wychowała ją sama. Mało powiedzieć, że dbała o córkę. Ona żyła jej życiem. Z nikim się nie spotykała, nie miała przyjaciół. Liczyła się tylko Olivia.

Pewnej nocy Olivia nie wróciła z grilla. Jej ciało zostało znalezione w rzece. Dziewczyna nie była ani żywa ani martwa.

Diagnoza lekarska: śmierć mózgu.

Już to było dla Abigail szokiem.
Druga rzecz: ślady na ciele jej córki sugerowały udział osób trzecich w "wypadku".

Policja niechętnie przyjmuje zgłoszenie i jakoś się nie spieszy z rozwiązaniem tej sprawy.

Abigail powiedziała córce, że jej ojciec nie żyje. Czy tak jest naprawdę?

Historię poznajemy na przemian z perspektywy nadopiekuńczej matki i córki, która chciała wyrwać się spod jej skrzydeł.

Dowiadujemy się kim był ojciec dziewczyny. Zależało mu na utrzymaniu ich pokrewieństwa w tajemnicy. Czy mógł mieć coś wspólnego ze śmiercią nastolatki?

Kolejną szokującą informacją dla Abi jest fakt, że Olivia jest w ciąży. Czas teraźniejszy, bo pomimo śmierci mózgu jej ciało zachowuje funkcje życiowe. Szpital dba o ich podtrzymanie, aby uratować dziecko. Z chwilą jego narodzin Olivia umrze.

To kolejny cios dla matki. Jej córka wygląda jak żywa choć to tylko pozory. Nie może nawet się cieszyć, że zostanie babcią, bo pojawienie się kolejnego dziecka oznacza odłączenie od urządzeń jej córki.

W powieści roi się od tajemnic. Możemy zgadywać kto źle życzył słodkiej i miłej, ogólnie lubianej dziewczynie. Kto przesyłał jej groźby?
Co się stało w ostatnią noc Olivii?

Książka zaczyna się w chwili gdy Abi otrzymuje wiadomość o wypadku. Następnie cofamy się do wspomnień Olivii i zdążamy w stronę feralnej nocy. Jednocześnie Abi prowadzi własne śledztwo z pomocą policjanta odsuniętego od sprawy. Czekamy do końca na rozwiązanie zagadki.

Diagnoza lekarska: śmierć mózgu.

Już to było dla Abigail...

EDIT: po roku kompletnie nie pamietam tej książki…
Nie spodziewałam się tak dobrej książki! Na prawdę wciągająca fabuła, zarysowani, charakterni bohaterowie. Świetnie prowadzone historie rownolegle historie, z których trudno stwierdzić która lepsza. Chociaż zbrodnia została dobrze przemyślana, to jednak dużo uwagi autorka poświęca psychologii bohaterek. Opisy wzruszające i poruszające. Na prawdę emocjonalna pozycja!

EDIT: po roku kompletnie nie pamietam tej książki…

• Audiobooki