Seryjni mordercy

reportaż
Wydawnictwo Aktywa
2017-05-22
2008-01-01
kryminologia prawo psychologia medycyna sądowa kryminał literatura faktu

To moja pierwsza książka tego autora oraz tego wydawnictwa. Książka składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym, autor po krótce wyjaśnia podstawowe kwestie zwiazane z seryjnymi mordercami takie jak: różnice pomiędzy zabójstwem a morderstwem, dzieciństwo, typologię i zaburzenia seryjnych morderców. W drugiej mamy doczynienia z ogólną charakterystyką ofiar oraz ich oprawców. Są to w większości suche dane liczbowe i statystyczne. W trzeciej autor przechodzi już do meritum i opisuje ponad 200 sylwetek seryjnych morderców, w podziale na poszczególne kontynenty. Niektóre opisy są bardzo krótkie i ogólne, niektóre są dłuższe i bardziej szczegółowe (ale tych akurat jest raczej niewiele). Jak autor zauważa na samym początku jest to książka dla początkujących i tu się w pełni zgodzę. Większość sylwetek opisana została w sposób syntetyczny. Pan Stukan nie koncentruje się nad analizą modus operandi sprawców choć w niektórych przypadkach podaje nawet sporo szczegółów i przedstawia motywy działania sprawców. Ta książka to bardziej podręcznik niż literatura faktu. To co mi się nie spodobało (poza nudnymi statystykami) to to, że ksiazka została tandetnie wydana. Wydrukowano ją na białym papierze (będąc na studiach dokładnie w taki sam sposób drukowaliśmy nasze prace magisterskie). I takie było moje pierwsze wrażenie, tzn. że czytam jakiś studencki wydruk, a nie profesjonalną książkę. Szkoda, bo moim zdaniem gdyby wydrukowano ją na normalnym kremowym papierze publikacyjnym, ta pozycja miałaby swój charakter i pewnie ocena byłaby wyższa (choć zaznaczam, że to moja prywatna opinia). Podsumowując, lektura warta przeczytania.

Seryjni mordercy-te dwa słowa od lat budzą emocje, przerażają i intrygują ludzi na całym świecie. Właśnie tym osobnikom poświęcona jest książka Jarosława Stukana "Seryjni mordercy", a ponieważ mnie ten temat bardzo ciekawi widziałam, że będę chciała ją przeczytać.
Książka wydana została po raz pierwszy w 2001 roku i sam autor we wstępie infomuje, że nie jest to poważne studium przypadków, a raczej krótkie opisy sprawców.
Podzielona jest ona na trzy części.
Pierwsza to wprowadzenie, w którym autor uświadamia nam jakie są różnice między zabójstwem i morderstwem. Analizuje po krótce cechy charakterystyczne dla seryjnych morderców, ich motywację i sposób działania.
Druga część to podsumowanie i ogólna charakterystyka morderców, których zbrodnie opisano w części trzeciej. Przyznaję, że tą część czytało mi się opornie.
Natomiast rozdział trzeci to kronika seryjnych morderców. Są to mniej lub bardziej szczegółowe opisy sprawców ze wszystkich zakątków świata.
Przyznaję, że ja po lekturze czuję lekki niedosyt. Nie tego spodziewałam się po tej książce. Za dużo tu suchych faktów bez odrobiny refleksji nad tematem. Zgadzam się z opiniami, że książka ma wady, które przeszkadzają w czasie czytania. Miały one miały wpływ na to jak odebrałam tę książkę.
Interesuję się tą tematyką i zawsze z ogromną ciekawością sięgam po tego typu literaturę, niestety tym razem jestem trochę rozczarowana.

Bardzo dobra pozycja jako wstęp do tematu seryjnego zabójstwa. Duża ilość przykładów, o których nie miałem pojęcia. Opisani seryjni mordercy również z Afryki, Ameryki Południowej, Australii. Temat bardziej rozwija kolejna książka tego autora Polscy seryjni mordercy, którą polecam jako następną w kolejności do przeczytania.

• True crime
  • Literatura faktu
  • 52 książki w 2019 roku
  • 🔫 Seryjni mordercy, kryminologia, tortury itp.
  • Szukam
  • Reportaż, literatura faktu

Dodaj cytat z książki Seryjni mordercy