Stulecie chirurgów

Okładka książki Stulecie chirurgów
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Znak Cykl: Stulecie chirurgów (tom 1) reportaż
reportaż
Stulecie chirurgów (tom 1)
Das Jahrhundert der Chirurgen
Znak
2019-03-25
1989-01-01
Karol Bunsch
Karol Bunsch anestezjologia chirurgia anesteza medycyna

Bardzo ciekawa historia 100 pierwszych lat rozwoju chirurgii.

Bardzo ciekawa historia 100 pierwszych lat rozwoju chirurgii.

Ciekawe i pouczające. Kawał historii medycyny

Ciekawe i pouczające. Kawał historii medycyny

Ciekawa pozycja, momentami mialem wrazenie, ze zbyt duzo szegolowych informacji przez co zaczynalem sie gubic, mimo to, czytalo sie swietnie. Ksiazka warta polecenia!

Fascynująca, wciągająca. I pokazująca ogrom cierpienia ludzi gdy medycyna wykuwała sobie drogę do pionierskich rzeczy jak np. aseptyka, antyseptyka, znieczulenie, operacje.

Druga książka tego autora i druga genialna.
Już wiem, że przeczytam wszystko co wyszło spod jego pióra.
Nawet nie wiem ktora pozycja lepsze: stulecie detektywów, czy stulecie chirurgów.
Przerażające jest to ilu ludzi ginęło nawet nie z niewiedzy, nawet nie z braku aktualnie dostępnego sprzętu, ale z powodu ludzkiej dumy, zadufania, czy z tak prozaicznych przyczyn jak np. Brak elokwencji, prezencji ludzi z genialnymi umysłami. Wystarczyło, że stary zadufany lekarz (kolokwialnie mówiąc) ,,miał gadane" i potrafił publicznie wysmiać nowe pomysły...to starczyło, żeby skuteczne metody ratowania życia były zapomniane na całe dziesięciolecia a tysiące ludzi było z automatu skazene na śmierć.
Ta książka niesamowicie uświadamia jaką drogę przeszliśmy w naprawdę stosunkowo niedługim czasie. Nie zrozumiecie tego jeśli nie przeczytacie. Co bym nie napisał-nie zrozumiecie. Przeczytajcie tę książkę!
Najbardziej mną wstrząsnęły losy jednego młodego lekarza, który na sobie testował środki znieczulające....odkrył tak wiele a tak marnie skończył. Szok!
CZYTAJCIE!

Druga książka tego autora i druga genialna.
Już wiem, że przeczytam wszystko co wyszło spod jego pióra.

Fascynująca książka do której warto wrócić po latach. Na ten moment najbardziej utkwił mi w głowie rozdział o kamicy nerkowej i ogromnej torbieli w brzuchu pewnej kobiety

Fascynująca opowieść o historii medycyny, nie tylko chirurgii. Lekko fabularyzowana, ale przez to zapadająca w pamięć i wciągająca. Z pewności a przeczytam jeszcze niejedną książkę tego autora.

Po tej lekturze jestem szczęśliwa, że urodziłam się już w kolejnym stuleciu.
Książka zaczyna się w 1846 roku. Większość operacji przeprowadzana była bez użycia narkozy, aseptyka była w powijakach. Nie ma się co dziwić że śmiertelność była bardzo wysoka. Opowieść o początkach i dziejach chirurgii jest czasami drastyczna, ale warto ją przeczytać.

Po tej lekturze jestem szczęśliwa, że urodziłam się już w kolejnym stuleciu.

Widzę tu duży związek z książkami o superszpiegach - nieustannie kogoś gonią, uciekają, odkrywają gdy tymczasem, w realu, są to wielomiesięczne czy wieloletnie działania gł. analityczne z różnym skutkiem.
Każdy medyk wie, że wprowadzenie leku czy procedury to właśnie takie mozolne analizowanie, szukanie, sprawdzanie działania prozdrowotnego jak i skutków ubocznych.
Gdyby autor chciał udokumentować faktycznie przebieg zmian w chirurgii (anestezjologii) to mielibyśmy lekturę w stylu podręcznika dla studentów medycyny czyli interesującą pozycję dla grupki ludzi z takim wykształceniem a usypiankę dla reszty.
Tak więc J.Thorwald opisał kilka ważnych odkryć ubierając to w opakowanie osobistych przeżyć, związków rodzinnych dodając "czasoprzyspieszacz".
Czytając było ciężko się oderwać by po chwili trafiać, jak żaglówka we flautę, z trudem hamując ziewanie.

Gdyby ...