Profil mordercy

Znak Literanova
2018-07-02
2010-10-04
Przemysław Kiliński
Przemysław Kiliński psychologia sądowa śledztwo policja profilowanie kryminalne

Dlaczego?

1978 ocen

Książka zawiera wiele treści z prywatnego życia autora co dla niektórych może być zniechęcające natomiast mnie bardzo to pasowało, powoli rozwijająca się akcja i dokładne wyjaśnienie co z czego wynika a także dokładny opis jak Paul Britton znalazł się w miejscu z którego mógł czerpać dalsze informacje zawarte w książce.

W porządku, ale bez szału, momentami drobny chaos.

W porządku, ale bez szału, momentami drobny chaos.

5/10

W połowie stycznia pierwszy raz sięgnęłam po Profil mordercy. Przez 10 dni przeczytałam 130 stron, które okazały się dla mnie okropną katorgą. Nie potrafiłam przejść przez ten drobny druk i niestety często nie interesującymi fakty z życia Paula Brittona. Rozumiem zamysł ich opowiadania, ale można byłoby je opisać zdecydowanie bardziej treściwiej i ciekawiej. Bardzo się przez to zniechęciłam i na 3 miesiące odłożyłam książkę na bok. Będąc na urlopie przeczytałam dwie książki, które zabrałam ze sobą, bądź co bądź została mi tylko ta. By się nie nudzić zaczęłam ponownie ją czytać. I tu ku mojej radości w końcu akcja ruszyła. Autor w końcu opisywał czego dotyczy profilowanie, jak wykorzystywał je w pracy, opisywała często bardzo brutalne zdrobnię, dość dokładnie ale dzięki temu Czytelnicy mają całkowity ogląd na temat profilowania morderców.

Fabuła sama w sobie nie jest zła, momentami rozdziały bardzo ciekawe i wciągające ale ciągle z tyłu głowy miałam myśli kiedy się ona skończy. Bardzo nużąca, mega długa, często z nie istotnymi szczegółami. Dla zwykłego laika jak ja momenty te były zdecydowanie nie potrzebne.

Dzisiaj poświęciłam cały wieczór by móc ją w końcu skończyć i odłożyć.

5/10

Ta książka mnie zaskoczyła i to pozytywnie. Myślałam, że będzie to książka pełna suchych faktów, której lektura oczywiście będzie bardzo wartościowa, ale będzie mnie odpychać. Jednak okazało się, że książka jest bardzo dobrze napisana, nie brakuje w niej dialogów czy scen z życia codziennego Paula Brittona czy jego historii z zakresu psychologii klinicznej. Autor wprowadza czytelnika w swoje życie i daje mu wgląd w swoją pracę zawodową, nie tylko jej plusy ale również minusy.
Jeśli kogoś interesuje praca psychologa przy czynnościach operacyjno-śledczych zwłaszcza na konkretnych przykładach to ta książka na pewno przypadnie mu do gustu. Autor opisuje swoje działania co do budowania profilu sprawcy i ofiary na podstawie spraw przy których brał udział. Wskazuje, na co zwraca uwagę przy tworzeniu profilu i jak wyciągać cechy charakteru sprawcy ze sposobu popełnienia przez niego zabójstwa. Pokazuje też jak rozwijała się świadomość i użyteczność profilowania w trakcie śledztw w Wielkiej Brytanii.
Świetna pozycja dla osób, które chciałyby trochę zajrzeć za kulisy działania policji, ale bez zasypania się dużą dawca wiedzy teoretycznej i przepisami prawa. 😉

Dużo przykładów, wiarygodne opisy, świetna dawka wiedzy!

Dużo przykładów, wiarygodne opisy, świetna dawka wiedzy!

Bardzo dobra książka. Autor opisuje różne historie, podaje dużo przykładów profilowania, typów mordercy jego modus operandi. Dla mnie lepiej by tylko było jakby jedna historia to jeden rozdział, bo napisane to było trochę zbyt chaotycznie.

Wśród literatury kryminalnej istnieją takie tytuły, które koniecznie muszą przejść przez ręce każdego sympatyka tego gatunku. Nie inaczej jest z przedstawioną powyżej pozycją. Jednak książkę tę od standardowego kryminału odróżnia to, że zdarzenia w niej opisane wydarzyły się naprawdę - okrutne zbrodnie nie są fikcją literacką, a ofiary w niej przedstawione zostały pozbawione życia w rzeczywistości.

Paul Britton to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych prekursorów profilowania kryminalnego. W książce jego autorstwa zaprezentowane zostają nam sylwetki najbardziej skrzywionych i wynaturzonych sprawców, z jakimi miał do czynienia podczas swojej kariery. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to książka licząca już 22 lata, jednak informacje w niej zawarte wcale nie tracą na aktualności. Jedyne co uległo zmianie to podejście ludzi do tego zagadnienia. Dawniej profilowanie kryminalne powszechnie uznawano za szarlatanerię, natomiast dziś stanowi ono przedmiot zainteresowań nie tylko ludzi nauki, ale także zwykłych zjadaczy chleba, pragnących zrozumieć motywację sprawców, którzy dopuścili się skrajnie brutalnych czynów. Możliwość wskazania cech przestępcy i odpowiedź na nawarstwiające się pytania to główne powody, dla których warto sięgnąć po spis zawodowego dorobku Brittona. "Profil mordercy" nie jest pozycją, gdzie znajdziemy wartką, pełną sensacji fabułę. Jednak z całą pewnością natkniemy się w niej na ogrom informacji o zdeprawowanych umysłach najbardziej zwyrodniałych przestępców w dziejach Wielkiej Brytanii.🇬🇧
Co przesądza o wyborze konkretnej ofiary? W czym należy upatrywać przyczyny ich bestialstwa? Czy jest sposób na to, by ich powstrzymać?
Britton nie tylko odpowie nam na powyższe pytanie, ale wskaże kolejne, które sami powinniśmy sobie zadać, chcąc wniknąć w umysł przestępcy.

Autor w "profilu mordercy" niezwykle umiejętnie szkicuje swoim czytelnikom psychologiczne portrety morderców, obnażając tym samym najciemniejszą stronę ludzkiej natury, której po przeczytaniu tej książki wolałoby się nigdy nie poznać...

1933

Zajmująco napisana rzecz o pracy zawodowej i pracy nad sobą. Autor z pewnością mógłby wystawić sobie laurkę, lecz to skromny człowiek z innej epoki - w odróżnieniu od tych, którzy grają przede wszystkim na siebie, nawet kosztem zrujnowania śledztwa.

O, matko i córko..! Jestem bardzo zadowolona z książki Brittona. Cieszę się, że do niej w końcu udało mi się dotrzeć i wreszcie ją przeczytać! Książka wspaniale przedstawia pracę profilera a sam autor pisze tak przyjemnym językiem, że nie w sposób się pogubić. Trudne i skomplikowane zwroty prawie nie występują, a jeżeli już się jakieś pojawią, to są odpowiednio dobrze wytłumaczone, że nie trzeba szukać ich definicji.
Co tu znajdziemy? Mianowicie: historie, przykłady, opisy różnych zaburzeń, co jak spróbować z czym połączyć, na jakich podstawach to łączyć...

Książka bardzo dobrze pokazuje jak ważny i odpowiedzialny jest to zawód, oraz jakie brzemię spoczywa na takich ludziach (jak również innych). Czyta się ją błyskawicznie i z wielkim zainteresowaniem. Jeżeli ktoś się interesuje psychologią, kryminologią, kryminalistyką i naukami pokrewnymi, to według mnie musi posiadać tę książkę w swojej biblioteczce.

Bardzo dobra książką pokazująca pracę profilera. "Mocne" obrazy, które pokazują jak chore mogą być umysły psychopatów.

• Literatura faktu
  • Psychologia