Papiernik. Targowisko Opowieści

literatura dziecięca
Wydawnictwo TADAM
2019-05-15
2019-05-15

Okładka książki Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magdalena Cielecka, Agnieszka Czachór, Aleksandra Czachór, Jakub K. Dębski, Marta Falkowska, Paweł Gierczak, Daniel Gizicki, Henryk Glaza, Tomasz Grządziela, Javvie, Maciej Kachel, Tomasz Kaczkowski, Joanna Karpowicz, Paweł Kicman, Berenika Kołomycka, Rafał Kołsut, Tomasz Kontny, Anna Krztoń, Jerzy Łanuszewski, Dawid Longa, Jan Mazur, Aleksandra Motyka, Katarzyna Niemczyk, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Karolina Plewińska, Tomasz Pstrągowski, Mikołaj Ratka, Helena Smołka, Jakub Syty, Marta Szu, Wiktor Talaga, Jakub Topor, Roch Urbaniak, Andrzej Włudecki, Igor Wolski, Zvyrke
Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magd...
Okładka książki Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airis Kamińska, Anna Maria Mazur, Maria Piątkowska, Roch Urbaniak, John Wick
Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airi...

Ta sama sytuacja co w przypadku części pierwszej, czyli śliczne ilustracje, ale same opowieści nie są szczególnie porywające.

W drugie części cyklu "Papiernik" autor skupił się na samych papiernikach, czyli zbieraczach opowieści. Papiernicy do dwa lata zbierają się na targowisku, co daje im okazję do spotkania się, a czytelnikowi do poznania ich losów, a konkretnie - jak stali się papiernikami. Każda opowieść jest inna, osadzona w innej kulturze i tak, jak poprzednia książka, omawiająca w całkowicie nienachalny sposób różne wartości.
Cudowna książka z przepięknymi ilustracjami, z zakończeniem sugerującym kontynuację, na którą bardzo liczę :)

Bardzo cenię Rocha Urbaniaka jako artystę, więc kiedy dowiedziałam się o jego książce, nie mogłam przejść obok niej obojętnie.
Zacznę od ilustracji, które jak dla mnie są jednymi z najpiękniejszych, jakie widziałam w książkach. Przenoszą do innego wymiaru, urzeczywistniając fantazje czytelnika o dalekich światach. Po prostu wielkie wow!

Co do treści. Cała książka jest zbiorem pięciu opowieści, które autor zgrabnie połączył w całość. Bardzo podobało mi się to, że zawierają one jakiś morał. Nie są to tylko ciekawe historie.

Gdybym sięgnęła po tę pozycję jako dziecko, to oceniłabym ją zapewne wyżej. Jest to lektura raczej dla młodzieży niż dorosłych, ale i tak miło spędziłam z nią czas.
Ogólnie bardzo polecam :)))

Co do treści. Cała książka jest...

Najnowsza książka Pana Urbaniaka to niewątpliwie jedna z piękniejszych lektur w mojej domowej biblioteczce. Jestem oczarowana opowieściami jak i bajecznymi obrazami, które w cudowny sposób wzbogacają opisane przez autora przygody.
Poznajemy Papiernika od Ważek, Papiernika z zamarznietego świata, Zagubionego Papiernika, tego od fletow oraz pierwszą Papiernik Chmurogorza.
Barwne, piękne opowieści - nie tylko dla młodszych czytelników. Książka, która na pewno znajdzie się w biblioteczce mojego synka. Oby więcej takich kolorowych historii.

Wbrew temu co możecie pomyśleć, Papiernik to nie jest kolejna książka o składaniu origami. To coś znacznie, znacznie lepszego. To dzieło sztuki, które zawiera nie tylko niesamowite opowieści, ale również piękne obrazy krakowskiego artysty Rocha Urbaniaka. Autor tej niezwykłej lektury postawił nie tylko na treść, ale również na piękno. Te połączenie okazuje się być strzałem w środek tarczy, bo obok tej książki nie da się przejść obojętnie. Poznajmy więc ją bliżej.

Roch Urbaniak jest malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Ilustracje, które znajdują się w książce cieszą oko, również jako obrazy. Są wspaniałym dopełnieniem opowieści autora. Natomiast jego historie, są niepowtarzalne i świadczą o bogatej wyobraźni pisarza. Prawdopodobnie były inspirowane jego podróżami.

W tomie “Papiernik. Targowisko opowieści” mamy okazję poznać osobliwe miejsce, jakim jest Targ Opowieści. Tutaj właśnie zaczyna się magia, jak mówią. Targ jest pełen przedmiotów iście magicznych, ale wyjątkowym produktem, który można nabyć, są historie spisane przez Papierników z odległych zakątków. To właśnie tutaj zjeżdżają się ludzie z całego świata, niezależnie od rangi i pozycji, którzy mocno spragnieni nowych opowieści, grzecznie czekają na swoją kolej.

Książka adresowana jest do nieco młodszych czytelników niż ja, ale odnalazłam w niej część siebie. Chyba jestem jedną z tych osób zażarcie spragnionych nowinek. Historie w niej zawarte, są wciągające i ciekawe. Aby się w nich nie pogubić, oprowadza nas po nich Papiernik. Dzięki niemu poznamy innych osobników jemu podobnych oraz ich osobliwe opowieści. Wszystkie postacie są iście baśniowe, mają dziwne imiona i idealnie wpasowują się w te historie. Przecież na Targowisku opowieści, nic nie może być oczywiste i przewidywalne.

Powtórzę się pewnie, kiedy stwierdzę, że Wydawnictwo TADAM kolejny raz wydało coś niezwykłego. Ale faktycznie tak jest. To co powstaje w ich progach, zawsze zachwyca, a przede wszystkim niesie ze sobą, wartościową i wyjątkową treść. Co więcej “Papiernik. Targowisko opowieści“, to już druga pozycja o tak niesamowitej fabule. Poprzedni tom “Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści“, trafił na rynek wydawniczy już jakiś czas temu. W związku z tym, jeśli jeszcze nie znacie tych tytułów, nie poznaliście tego nietuzinkowego świata, to czas sięgnąć po obie te książeczki. Młodziaki szybko pokochają te historie i kolorowe strony, a najmłodszym możecie poczytać je sami, bowiem potrafią zauroczyć, niezależnie od wieku.

Dziękuję Wydawnictwu Tadam, za to, że zafundowało nam tak niezwykłą, wspólną przygodę.

Piękna!!! Ocena 10/10.
Tym razem autor przybliża nam historie innych papierników w magicznym miejscu zwanym Targowisko Opowieści. Tam wszyscy się spotykają raz na dwa lata i handlują swoimi „towarami”. Poznajemy historie: Papiernika Pamięci - Sarutobiego, Papiernika Iglika, Papiernika kosmonautę , Papiernika od fletów oraz pierwszą Papiernik Chmurogórza.

I tym razem Pan Roch rozpieszcza nas pięknymi obrazami i pouczającymi opowieściami. Są one bardziej rozbudowane, ale napisane w takim bajkowym charakterze, że czytając tego „ Papiernika” czujemy to magiczne Targowisko.
Czekam na „kolejną okazję”, o której wspomina autor w „Zakończeniu”, kiedy być może poznamy honorowych gości Targowiska, czyli Królewskich Opowiadaczy i ich opowieści.
Tylko drogi Autorze, nie każ nam czekać na nie aż dwa lata...😉
Brawa za wyobraźnię oraz talent malarski.
Zdecydowanie polecam👍

Piękna!!! Ocena 10/10.

I tym razem Pan...

Chyba nie myśleliście, że wszystkie opowieści świata rodzą się w wyobraźni tego, który je spisuje? Albo, że przyśnią się w ciemną noc i pokornie pozwolą zapisać na kartce papieru? Podobno jest zupełnie inaczej, o czym przekonuje czytelników Roch Urbaniak w swojej najnowszej książce ,,Papiernik. Targowisko opowieści”, która ukazała się ostatnio nakładem wydawnictwa TADAM. Czy jest to pozycja, która na polskim rynku wydawniczym ma szansę przetrwać dłużej niż czas promocji prowadzonej intensywnie przez blogerów, którzy co rusz zachwycają się ,,Papiernikiem”? Zapraszam do lektury!

Niemal każdy potwierdzi, że są takie historie, które zostają w czytelniku na zawsze. Czasami jest to bajka o dwóch siostrach i piecu, innym razem wspomnienie czytanych przez ojca fragmentów ,,Opowieści z Narni”. Mamy w sobie historie, które nas inspirują, rozbudzają wyobraźnię, albo tak zwyczajnie, w trudnych momentach stanowią pocieszenie. Mogą być słodkim wspomnieniem dzieciństwa lub koluszkiem niezbędnym do wybudowania łańcucha pokoleń, swoistego mostu kulturowego łączącego odmienne wrażliwości. Z ilustracjami jest podobnie i warto temu zagadnieniu poświęcić chwilę.

Wyobraźnia pokolenia

Jeżeli są tutaj osoby wychowane na ilustracjach Jana Marcina Szancera to jest nas więcej. Jeśli jednak niektórzy czytelnicy nie wiedzą o kim mowa, może ilustracja do bajki Jana Brzechwy ,,Akademia Pana Kleksa” pomoże im w odświeżeniu pamięci.

Znalezione obrazy dla zapytania marcin szancer akademia pana kleksa

Szancer to artysta dzisiaj nieco zapomniany, ale jeszcze kilkanaście lat temu znał go niemal każdy. Nic dziwnego, jego ilustracje przez kilkadziesiąt lat zdobiły książki, które czytali wszyscy – od opowiastek dla najmłodszych, przez baśnie Andersena, aż po literaturę dla dojrzałych czytelników. Rysunki Jana Marcina Szancera to nie tylko artystyczny majstersztyk, feeria barw i wizualny rozmach. To także prawdziwy popis wyobraźni. Zmienna perspektywa czy zaskakujące rozwiązania formalne to tylko niektóre z charakterystycznych cech warsztatu rysownika. Dzieła Szancera są mocno zindywidualizowane przez co zapadają w pamięć, poruszają wrażliwość i opowiadają o samym rysowniku niekiedy więcej, niż sam mówił. Myślę, że Roch Urbaniak ma szansę stać się ilustratorem swojego pokolenia. Tylko czy jest to w ogóle możliwe w świecie, gdzie popularność rysunku nie jest uzależniona od talentu jego twórcy?

Znalezione obrazy dla zapytania papiernik targowisko

,,Papiernik. Targowisko opowieści”

W warstwie wydawniczej, a przede wszystkim ilustratorskiej ,,Papiernik” zachwyca. Już okładka sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z opowieścią napisaną z rozmachem. Okładkowy obraz jest chyba najpiękniejszy ze wszystkich zamieszczonych w ,,Papierniku”. Dryfujący okręt powietrzny, wokół którego fruwają morskie potwory, przywodzi na myśl poczucie wolności, jakąś błogość, którą powinniśmy w sobie pielęgnować. Ona ma nam dać bezwarunkowe szczęście. W obrazach Urbaniaka zdecydowanie dominuje ta tematyka. Często ,,akcja” jego ilustracji dzieje się właśnie tam, gdzieś daleko i wysoko – między chmurami, w jakimś zawieszeniu albo kosmosie.

Ilustratorska warstwa jest najmocniejszą stroną ,,Papiernika”. Widać, że Urbaniak opowiada swoje historie zdecydowanie poprzez obraz, a nieco mniej przez słowo. Wyobraźnia malarza, klimat, który tworzy w swoich dziełach, a także zaskakujące barwy, kształty i rozwiązania artystyczne, sprawiają, że obcowanie z jego dziełami to czysta przyjemność. Urbaniak zabiera nas w krainy absolutnie surrealistyczne, gdzie to, co znamy albo co ,,przecież już kiedyś widzieliśmy” miesza się z jego własną wizją świata i tym samym dowiadujemy się, jak ubogie może być nasze myślenie i jak wiele ,,przestrzeni” (dzięki takim ilustracjom) może się jeszcze w nas odnaleźć.

Znalezione obrazy dla zapytania papiernik targowiskoW warstwie narracyjnej opowiadania Rocha Urbaniaka zasługują na duży plus. Czytając ,,Targowisko…” można odnieść wrażenie, że opowieści snują się niespiesznie, zupełnie tak, jakby opowiadający zdecydował, że ofiaruje nam swój czas i skłoni byśmy i my znaleźli dłuższą chwilę na to, aby wysłuchać jego historii. Musze jednak przyznać, że Urbaniak bardziej dotarł do mnie poprzez swoje ilustracje aniżeli stricte opowiadania. W tekstach brakuje lekkości w kreowaniu przestrzeni. Obrazy literackie przypominają mi (mówiąc językiem sztuki) raczej szkice aniżeli dokończone dzieła. W związku z tym po lekturze pozostaje lekki niedosyt – brak mi tego rozmachu, tej wirtuozerii, którą uraczył mnie malarz w swoich dziełach, ale to dla nas, czytelników wcale nie musi być zła wiadomość. Nic tylko oczekiwać, aż Urbaniak dogoni słowem to, co tworzy farbami, bo obrazów to ja poproszę jeszcze. W nieograniczonych dawkach najchętniej.Znalezione obrazy dla zapytania papiernik targowisko

Bardzo oryginalny jest zamysł koncepcyjny ,,Papiernika”. Oto czytelnik dowiaduje się, że raz na kilka lat do małego miasta położonego gdzieś na pustyni przybywają Papiernicy, czyli osoby, które zbierają opowieści rozsiane po całym świecie. To tam, na targowisku u Papierników zaopatrują się (za rozsądną cenę) poeci i pisarze. To tam wszystkie nazbierane przez wieki historie mogą znaleźć nowego właściciela. Pomysł wspaniały, rozbudzający wyobraźnię. Fascynujące jest to, że gdyby przyjąć słowa Papiernika, na swoich odbiorców czekają setki, tysiące historii, które zdarzyły się naprawdę i jeszcze nikt o nich nie usłyszał. Czekamy zatem, żeby je usłyszeć!

Właściwie trudno powiedzieć, czy Roch Urbaniak będzie w stanie dotrzeć do Was poprzez swoje opowiadania i nie jestem pewna, czy nie zginą one w gąszczu opowieści dla dzieci. Z drugiej strony nie do końca są historie tylko dla najmłodszych. Dla wszystkich mogą być wspaniałą lekcją, że nie należy zrezygnować z wolności i marzeń.Znalezione obrazy dla zapytania papiernik targowisko

Nie mam za to wątpliwości, że Roch Urbaniak trafi do Was przez obrazy. Pod tym względem jego książka to arcydzieło.

[autor: Agnieszka Winiarska]

"Czy pamiętacie, skąd się biorą opowieści?
Są wszędzie dookoła i dzieją się cały czas, choć bywają ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Trzeba je najpierw odnaleźć, a potem złapać."

Myślicie, że można handlować opowieściami tak jak egzotycznymi towarami?
Zbierać, magazynować, a potem oddawać je osobie, która zaproponuje nam najwięcej za nie?
Tak.
A człowiekiem, który się tym trudni jest Papiernik. I jak to w każdych zawodach bywa - istnieje wielu Papierników, a opowieści tysiące, miliony... i wciąż czekają na to aż ktoś je odnajdzie i przekaże dalej.
A gdzie najlepiej poszukiwać takich to postaci i historii, które ze sobą niosą ?
Na Targowisku Opowieści. To specjalny jarmark skupiający wszystkich przedstawicieli zawodu w jednym miejscu, wyjątkowych miejscu, by mogli wyeksponować swoje towary. Papiernicy Mórz, Ognia, Ziemi - i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, bo tak jak wiele jest opowieści, tak wielu jest papierników - rozstawiają swoje cuda, układają legendy, byś Ty podróżniku mógł znaleźć to co szukasz. Może błądzisz latami, a właśnie w tym miejscu czeka na ciebie upragniona odpowiedź? Serce zabije szybciej, a wyobraźnia zaszaleje w najcudowniejszym tańcu płomieni. Obiecuję Ci to.

Łatwo jest się rozmarzyć i poddać niesamowitemu klimatowi książki. Nie dość, że jest fantastycznie wydana, to mami oczy najpiękniejszymi kolorami i słowami. Początkowo zakupiłam ją, bo mi się po prostu podobała - lubię kolekcjonować porządnie wydane książki, by latami cieszyły oko. Poza tym kocham baśnie/bajki/opowieści. I mogę je czytać bez wytchnienia, bo nic nie pobudza tak dobrze wyobraźni, jak piękne słowa.
Po skończonej lekturze stwierdziłam, że ...
Jestem bezwarunkowo, totalnie zakochana w "Papierniku".
Jeśli kiedyś będę miała dziecko, to pierwszą książką, która mu przedstawię będzie to książka, a raczej książki Pana Rocha Urbaniaka.

"Targowisko opowieści" to magia w czystej postaci. Jest namacalna, widoczna na każdej stronie i płynie wraz z naszymi myślami.
Niesamowite ilustracje pokazują nam jak głęboka i niezbadana jest ludzka świadomość i jak cudne rzeczy potrafi stworzyć.
Opowieści prześcigają się w swej świetności - nie ma złych historii, każda kolejna jest piękniejsza od poprzedniczki.

"Jedną z najwspanialszych ludzkich cech jest ciekawość. I choć mówią o niej, że jest pierwszym stopniem do piekła i czasami trzeba się z nią obchodzić ostrożnie, to gdyby nie ona, świat stałby w miejscu, ponieważ niemal każde wielkie odkrycie zaczynało się właśnie od niej. "

Uwielbiam cudowne i mądre sentencje zawarte w opisywanej przeze mnie książce. Niemal każda strona ma w sobie własnie takie słowa warte zapamiętania.
Dla mnie czytanie "Papiernika" było ucztą dla zmysłów.
Komu chciałabym polecić książkę ?
Wszystkim.
Chorym marzycielom wiecznie zamkniętych w wymyślonym świecie.
Ciekawskim awanturnikom, spokojnym gawędziarzom, znudzonym podróżnikom, poszukiwaczom niewiadomo czego.
Wszystkim tym, którzy wierzą w rzeczy niezwykłe i chcą przeżyć szaloną przygodę.
Macie swoje ulubione wydawnictwo?
Bo ja mam.
TADAM!
Niezły żarcik co?
Dość już tego gadania, pora na opowiadania.

"Czy pamiętacie, skąd się biorą opowieści?

Myślicie, że można handlować opowieściami tak jak egzotycznymi towarami?
Tak.
A człowiekiem,...

Całość opinii na LADYMARGOT.PL

(...)

Raz na dwa lata, w miejscu, które znają tylko nieliczni, odbywa się niezwykły Targ. Targ Opowieści, na którym oprócz najróżniejszych magicznych przedmiotów, kupić można przede wszystkim niesamowite historie spisane przez Papierników z całego świata. Na targowisko, spragnieni magii i złaknieni nowych baśni i bajeczek, zjeżdżają ludzie z najdalszych zakątków globu: zwykli wędrowcy stoją u boku samych królów, którzy bez skargi cierpliwie czekają na swoją kolej.

Abyśmy się nie zgubili, pod opiekę bierze nas, znany z poprzedniej części, Papiernik i to on oprowadza nas po tym niezwykłym miejscu. Za jego pośrednictwem poznajemy innych Papierników i ich niesamowite historie. Jest Sarutobi od Ważek, który swoje historie zamyka w bambusowych ważkach. Jest Papiernik Iglik z Krainy Mrozu. Spotkamy także komandora Kala, Zagubionego Papiernika. Trafimy również na Papiernika od Fletów, Sankara, który opowieści niesione wiatrem zamyka w czarodziejskich fletach. Czy Papiernikiem może zostać kobieta? Też pytanie! Chodźcie na spotkanie z Avem, Pierwszą Papiernik Chmurogórzą.

Na Targowisku nie tylko opowieści są niezwykłe, ale i sami Papiernicy. Poznajcie ich bliżej :)

Całość opinii na LADYMARGOT.PL

(...)

Niezwykłe opowieści, wspaniałe ilustracje i magia... poruszająca wyobraźnię.

Niezwykłe opowieści, wspaniałe ilustracje i magia... poruszająca wyobraźnię.

• Dla dzieci
  • Przeczytane wielokrotnie;)