Zaginiona księgarnia

2018-11-19
2018-11-19
Ewa Kleszcz

Okładka książki Długa wędrówka Emilia Dziubak, Martin Widmark
Długa wędrówka Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2 Francesca Cavallo, Elena Favilli
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Czym dla dziecka kochającego książki jest księgarnia? Czy regularne odwiedziny w miejscu pełnym książek jest w stanie sprawić, że przywiąże się ono do księgarki tam pracującej?

Ta pozycja to urocza historia o małej Milly oraz starszej pani Minty, które połączyła niewielka księgarnia oraz miłość do książek. To opowieść dla dzieci, które kochają czytać i które nie wyobrażają sobie dnia bez lektury.

„Zaginiona księgarnia” ujęła mnie swoją prostotą, ciepłem i przesłaniem. Piękne, kolorowe ilustracje idealnie wzbogaciły tekst, przez co lektura wylądowała w moich ulubieńcach. Na pewno kupię sobie własny egzemplarz, aby móc kiedyś wrócić do tej historii.

Milly jest miłą i kochającą książki dziewczynką.Uwielbia uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach ,,Godzina z bajkami''w księgarni pani Minty.Księgarnia jest dla Milly najlepszym miejscem na świecie mogłaby tam spędzać wiele godzin,a jej właścicielka jest dla niej autorytetem.
Czuje wielki smutek gdy pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta.

,,Zaginiona księgarnia''to opowieść do przywiązania do pewnego miejsca i rzeczy które się w nim znajdują.Jest to opowieść również o tym że dzieci też odczuwają lęk,niepokój.

Opowieść została przepięknie zilustrowana,niemal można poczuć klimat księgarni pani Minty poprzez co czytelnicy bardziej utożsamiają się z emocjami bohaterów.

Książka napisana jest prostym i łatwym językiem.Idealna do samodzielnego czytania przez najmłodszych.Gorąco polecam tę książkę każdemu młodemu czytelnikowi który chce zacząć swoją przygodę z książkami. Powieść w piękny sposób pokazuje jak mocno można kochać książki.

Czuje wielki smutek gdy pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta.

,,Zaginiona księgarnia''to...

Ależ ja lubię książki dla dzieci. Z jednej strony te dobrze napisane niosą radość, dają tematy do rozmowy i mnóstwo frajdy. Jeśli do tego dołoży się piękną szatę graficzną, to mamy rarytas i mnóstwo przyjemności. I tak też było w przypadku "Zaginionej księgarni". Ech... książka o miłości do książek, o dziecięcej trosce o innych, o przywiązaniu do dobrego. O tym, że dobro zostaje zauważone, że relacje są ważne, o dziedzictwie mentalnym. Cudo! Czytajmy dzieciom. I sobie :)

Cudowny klimat tej książeczki tworzą wyjątkowe ilustracje. Aż chce się poszukać gdzieś w swoim sąsiedztwie księgarni podobnej do tej, która prowadzi niezwykła pani Minty.

Mała dziewczynka, Milly uwielbia cotygodniowe odwiedziny w księgarni, w której odbywa się "Godzina z bajkami". Jej właścicielka, pani Minty siada w bujanym fotelu i czyta młodym słuchaczom swoje ulubione książki. Milly martwi się, że właścicielka traci siły, nie jest już najmłodsza i niedługo będzie jej trudno samodzielnie prowadzić księgarnię.

Pewnego dnia złe przeczucia Milly się sprawdzają: widzi zamknięte drzwi księgarni. Dziewczynka tęskni za właścicielką, za miejscem, za atmosferą miejsca, cosobotnimi spotkanimi z książkami, dziećmi, za rekomendacjami pani Minty co do tego co warto przeczytać.

Z rozpaczy wieszcza na drzwiach księgarni rysunek wyrażający swoje tęsknoty. Po jakimś czasie do jej pracy dołaczają kolejne rysunki. Okazuje się, że więcej dzieci pragnie otwarcia księgarni. Wytwarza się wspólnota, której wspólne pragnienie jest tak silne, że może zdziałać cuda.

Urzekająca opowieść o sile marzeń, o trochę może już niszowym zachwycie nad kameralną maleńką księgarenką, gdzie nastrój tworzy kreatywna, kochająca swoją pracę właścicielka.

Książka - spełnienie marzeń o dobrych, potrzebnych w świecie miejscach, jakie budują wrażliwość, powiększają kreatywność i czynią rzeczywistość znośniejszą.

Plus te wspaniałe ilustracje.

Sama radość płynąca z obcowania z lekturą.

Bohaterką jest mała Molly, która dużo czyta i razem z mamą regularnie odwiedza księgarnię. Pracująca w niej Pani Monty organizuje wspólne czytanie książek i Molly chętnie bierze w tym udział. Pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta do odwołania. Co się stało z Panią Monty ? Jaki będzie los tej księgarni? "Zaginiona księgarnia" to pięknie ilustrowana, niezwykle wzruszająca opowieść o tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią książki. Ona uzmysławia, że księgarnia to przytulne i magiczne miejsce i że księgarnie oraz biblioteki, to nie tylko miejsca, w których można kupić czy wypożyczyć książkę. Obecnie organizowane są w nich różne spotkania, czy to z autorami książek, czy też samych czytelników. Są to tak zróżnicowane imprezy, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Książkę czytałam mojemu młodszemu dziecku i muszę powiedzieć, że był zachwycony. Polecam każdemu, bez wyjątku.

Są takie nieliczne wolne chwile, kiedy odpalam stronę z ukochaną netową księgarnią i gdy podnoszę wzrok - mija trzecia nad ranem. No, bywa. W koszyku mam milion naj pozycji, które potem przez kilka dni przetrawiam, wyrzucam, by w końcu i tak do nich wrócić. Tak robiłam z "Zaginioną księgarnią" dwa lata temu, ale dziś, kiedy zerkam na książkę stojącą bezpiecznie na półce - dziękuję, że jednak do niej wróciłam zupełnie jej nie znając.
Jest z tych, które mają dla nas ogromną wartość - moja córka uwielbia ją za treść i do dzisiaj wspomina, jak mama chlipała czytając o dziewczynce, która postanowiła uratować ulubioną księgarnię, gdzie odbywały się poniedziałkowe "Godziny z bajkami". Ja z kolei świetnie pamiętam, że od tej właśnie lektury rozpoczęła się nasza przygoda z wieczornym, systematycznym czytaniem. Pierwsza poważna książka i od razu o tym, jak ważną rolę pełnią książki w naszym życiu.
O tym, jaką pasją może stać się czytanie. I o wrażliwości, która tkwi już przecież w małym dziecku i odkrywa się z każdym dniem. Zachwyca treścią, ilustracjami i stylem. Zmiana wielkości czcionki i przeróżne napisy sprawiają wrażenie lekkości czytania i zachęcają do odwiedzin na kolejnej stronie. I kolejnej..i kolejnej ;-) Do samodzielnego czytania, jak najbardziej się nadaje. Byłaby świetną lekturą szkolną, zapewniam.
Urzekła nas jeszcze strona tytułowa, która strukturą przypomina płótno. Ta inność jeszcze bardziej sprawia, że odbiera się ją magicznie i zupełnie inaczej.
Jeśli gdzieś tam rzuci wam się w oczy - kupujcie bez wahania. Warto, ja wam to mówię

Bardzo pięknie ilustrowana ciepła opowieść o książkach i miłości do nich, o ludziach, którzy choć obcy stają się bliscy i o próbie ratowania tego co przemija.
Autorka swoją opowieścią zachęca do bliskich spotkań z książkami, pokazuje jak są ciekawe i mogą stać się ważne dla ludzi w różnym wieku. Katie Clapham daje wiarę w ludzi i ich naturalną potrzebę bycia z innymi. Unaocznia też siłę ich wspólnego działania. Pokazuje bardzo wymownie całą paletę emocji, które udzielają się młodym czytelnikom. Bardzo pozytywna i wymowna książka.

Pani Minty właścicielka księgarni prowadziła cotygodniowe spotkania dla dzieci pod tytułem "Godzina z bajkami". Dziewczynka o imieniu Milly uwielbiała te spotkania i co tydzień stawiała się na nie z taką samą ciekawością. Milly dzięki pani Minty pokochała książki, zaś sama księgarnia stała się dla niej oazą spokoju i magii, a sama właścicielka jej mentorką. Po jakimiś czasie Milly zobaczyła i usłyszała zmiany w księgarni, które przypominały o upływie czasu. Pani Minty choć wiedziała nadal wszystko o książkach nie była już taka żwawa i silna jak kiedyś, zaś księgarnia traciła koloryt. Zasmuciło ją to, zapytała nawet mamę "Co się robi, jeśli coś jest stare i trzeszczące", na co usłyszała odpowiedź: "Cóż, trzeba się z tym obchodzić bardzo ostrożnie, żeby się nie zepsuło. Ale ostatecznie pewnie trzeba będzie to wymienić na coś nowego." (str. 17) To było wstrząsające dla Milly, bo odniosła tą informację do osoby Pani Minty. Była bardzo smutna, ale w następny poniedziałek poszła ponownie na spotkanie. Niemniej jej niepokój pozostał, aż pewnego dnia przerodził się w rzeczywistość, bo księgarnia została "Zamknięta z powodu nieprzewidzianych okoliczności", a po jakimś czasie pojawiła się kartka, że jest na sprzedaż. Milly była zrozpaczona, postanowiła narysować księgarnię marzeń i powiesić ją na drzwiach księgarni pani Minty, nie przeczuwała zapewne jakie to będzie miało znaczenie dla rozwoju sytuacji i dalszych losów księgarni.
Historia kończy się zaskakująco.

Milutko przeczytać, bo chodzi o małej dziewczynce, która kocha książki. A przecież my wcześniej kochamy ksiązki i lubimy czytać. Polecam. Bardzo ważne dla przeczytanych ludzi w ksiązeczkach :) I dla małych i dla dorosłych. :)

Bardzo fajna książka. Szczególnie dla młodych czytelników :)

Bardzo fajna książka. Szczególnie dla młodych czytelników :)

• Biblioteka
  • Rok 2019
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Zaginiona księgarnia