Papiernik. Bajki tygrysa

literatura dziecięca
Dwukropek
2023-10-25
2023-10-25

Okładka książki Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magdalena Cielecka, Agnieszka Czachór, Aleksandra Czachór, Jakub K. Dębski, Marta Falkowska, Paweł Gierczak, Daniel Gizicki, Henryk Glaza, Tomasz Grządziela, Javvie, Maciej Kachel, Tomasz Kaczkowski, Joanna Karpowicz, Paweł Kicman, Berenika Kołomycka, Rafał Kołsut, Tomasz Kontny, Anna Krztoń, Jerzy Łanuszewski, Dawid Longa, Jan Mazur, Aleksandra Motyka, Katarzyna Niemczyk, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Karolina Plewińska, Tomasz Pstrągowski, Mikołaj Ratka, Helena Smołka, Jakub Syty, Marta Szu, Wiktor Talaga, Jakub Topor, Roch Urbaniak, Andrzej Włudecki, Igor Wolski, Zvyrke
Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magd...
Okładka książki Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airis Kamińska, Anna Maria Mazur, Maria Piątkowska, Roch Urbaniak, John Wick
Twarzą w Twarz Paweł Jurgiel, Airi...
Okładka książki Legendy Marcin Bałczewski, Recenzje Bułek, Piotr Burzyński, Roman Gajewski, Marta Gulińska, Konrad Guliński, Kyosuke Hikan, Radosław Kamiński, Mateusz Kluska, Paweł Koller, Anna Kucharska, Marcin Kułakowski, Mateusz Kurczoba, Krzysztof Leszczewski, Edward Lutczyn, Paweł Majka, Tomasz Mering, Michał Olech, Marcin Opiłowski, Katarzyna Poterek, Mateusz Smoter, Adam Święcki, Bartłomiej Sztobryn, TOMXYZ, Roch Urbaniak, Katarzyna Witerscheim, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński, Zvyrke
Legendy Marcin Bałczewski,&...

Małe w formie głębokie w treści opowieści z morałem papierowych ptaków. Cudowna rzecz dla najmłodszych.Prace Rocha Urbaniaka uświetniają całość.Wyborne dla duszy i oka❤️

Chodź opowiem Ci bajkę...
Żył sobie w dawnych czasach Papiernik, znany jako zbieracz opowieści. Z pomocą swoich małych papierowych ptasich wysłanników kolekcjonował te najbardziej wyjątkowe, najcenniejsze. Teraz drogi czytelniku masz szansę skorzystać z dobrodziejstwa poczynionego przez Papiernika i sam zanurzyć się w świat bajek, o jakich nikt jeszcze nie słyszał.

A wszystko zaczęło się od pewnego tygrysa, co spadł z nieba na miasteczko i wielkiego rabanu tym narobił. Na szczęście poznał tam flecistę Ariego. Od tego spotkania zaczęła się ich wielka przygoda, którą przypieczętowali wielką przyjaźnią. Gdy po latach rozłąki ich ścieżki znów się splotły, Ari poprosił tygrysa o odrobinę historii z tych wypraw, które odbył. Lecz tygrys opowiedział mu coś lepszego. Opowiedział mu zasłyszane w odległych krainach bajki. Chodź posłuchaj teraz Ty...

---
Jedenaście bajek o rzeczach w naszym życiu ważnych. Czasami niedocenianych, w których każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie, sam stając się jej bohaterem. O pozorach, które mogą nam zamydlić oczy. O bezinteresowniej trosce i niosącej dobroć łagodności. Czasami po prostu ku przestrodze.

Każda inna i równie wyjątkowa. Przywodzą na myśl opowieści, którymi tuliła mnie do snu moja babcia w długie zimowe wieczory. Opowieści, które na zawsze zostały w dziecięcym sercu. Kto wie, czy jedna z nich nie trafiła do kolekcji Papiernika. 😉

Autor tej książki, Roch Urbaniak, nie tylko słowem, ale i pędzlem włada jak rycerz szpadą. Tym orężem wyczarował strony pełne barwnych i niezwykłych ilustracji.

Chodź opowiem Ci bajkę...

A...

Wspaniały powrót do bajkowego języka i przepięknych kolorowych obrazów Pana Rocha😍 No cudowne były te opowieści. A obrazy😍istne dzieła sztuki. W tej części powracają bohaterowie pierwszej odsłony Papiernika. Tym razem Tygrys Radża opowiada bajki które są - jak zawsze- piękne, mądre i z morałem.
Szczerze polecam , dla młodych i trochę starszych czytelników 👍❤️
Ocena 10/10.

Szczerze polecam , dla młodych i trochę starszych czytelników 👍❤️
Ocena 10/10.

Jeśli kiedyś będę bogata i stać mnie będzie na dzieła sztuki, powieszę sobie na ścianie jeden z obrazów Rocha Urbaniaka. Uwielbiam oniryczną estetykę jego prac i charakterystyczny styl i byłabym przeszczęśliwa, gdybym mogła pozwolić sobie na jedną z nich. Na razie jednak do bogactwa droga daleka, jednak mogę mieć Urbaniaka w domu, tyle że w książkowej postaci. A to całkiem mi odpowiada, tym bardziej że to jego książka przyczyniła się do powstania tego bloga. To Papiernik zachwycił mnie na tyle, że zapragnęłam go lepiej zaprezentować. Później dodałam tom drugi - Targowisko opowieści, a trzecią książkę - Zaklinacza tygrysów - objęliśmy wyczekanym patronatem. Kocham każde z dzieł Urbaniaka ogromnie, toteż nie mogłam nie objąć patronacką opieką także najnowszą część - Papiernika. Bajki Tygrysa.

Po raz kolejny dajemy się uwieść historiom opowiadanym przez Papiernika, niezwykłego zbieracza opowieści. Papiernik nie wymyśla opowieści, bo przecież one wymyślają się same! On je tylko zbiera. Zresztą nie sam, lecz z pomocą papierowych ptaków, które codziennie rano wypuszcza w świat, aby uważnie szukały czy gdzieś przypadkiem nie dzieje się jakaś wspaniała historia. Jeżeli na taką trafią, wieczorem przynoszą ją Papiernikowi zapisaną na papierze, z którego są zrobione. Papiernik potem te opowieści porządkuje, wybiera najcenniejsze i zawozi na Targowisko Opowieści gdzie pisarze, artyści i wszyscy zajmujący się snuciem historii, mogą je zdobyć.

Ta książka nie jest tylko jedną z takich opowieści. To książka o… opowiadaniu bajek! Papierowy ptak wysłany przez Papiernika spotkał bowiem na swej drodze dwójkę starych przyjaciół, którzy po długiej rozłące mieli sobie dużo do opowiedzenia – Radżę, władcę zaginionego plemienia tygrysów, oraz flecistę Ariego.

Po raz kolejny Roch Urbaniak stworzył książkowe dzieło sztuki, dopracowane zarówno pod względem wizualnym, jak i literackim. Książkę, która będzie perłą w domowych zbiorach i która zachwyci tych młodszych oraz tych sporo starszych czytelników. Obiekt westchnień, powód wzruszeń, książkę, która warta jest każdej złotówki.

Dla wszystkich, którzy znają wcześniejsze książki autora, nie będzie zaskoczeniem oniryczno-liryczny styl narracji i baśniowość prezentowanej opowieści. Ta historia jest jak sen, z którego nie chcesz się obudzić, przesycony melancholią, o niespiesznej i poruszającej fabule. Można nawet powiedzieć, że jest jak seria snów, z których każdy rozgrywa się w innym miejscu i jest odrębną opowieścią, ale zawsze taką, która karmi duszę czytelnika fabułą, słowem i obrazem.

Jak pozostałe książki autora - także ta jest przepięknie zilustrowana. Prace autora mają swój własny, wyrazisty styl, który łączy w sobie baśniowość i liryzm, doskonale współgrające z bijącą z tekstu melancholią. Niesamowite graficzne kreacje, nasycone, świadomie stosowane kolory zdają się wciągać czytelnika w głąb snu, który urzeka. Niepowtarzalny styl autora podkreśla klimat bijący z tekstu i współtworzy jego aurę.

Ta książka idealnie łączy w sobie wszystko co najlepsze zarówno w pierwszych Papiernikach, jak i w nieco późniejszym Zaklinaczu tygrysów. Jednak jej największą siłą jest uniwersalność i ponadczasowość. Te historie będą równie czytelne teraz, jak i za sto lat, a i sto lat temu Urbaniak mógłby trafić do grona czołowych i uwielbianych bajkopisarzy. A nie licząc czasu, historie te będą jasne dla czytelników na każdej szerokości geograficznej. Bo oniryczno-liryczny świat, w którym rozgrywają się opowieści autora, jest z jednej strony wyjęty poza nawias rzeczywistości i czasu, a jednocześnie przesłanie każdej z historii jest wartością możliwą do przełożenia na dowolny czas i rzeczywistość.

W tym tomie mamy opowieści o tworzeniu opowieści oraz te niosące w sobie przesłanie, które niczym perły możemy nanizać na nić własnej wrażliwości. Znajdziemy tu bowiem historie o sile uprzejmości, o potędze troskliwości i życzliwości, przestrogę przed tyranizowaniem słabszych, o prawdziwej równości i o tym, że wszyscy jesteśmy najważniejsi. Zaklęte w pięknych słowach wartości będą dla młodszych i starszych czytelników niczym zbroja chroniąca przed upadkiem i oręż do walki z niegodziwością świata. A przede wszystkim zestawem narzędzi dla wszystkich empatycznych i mądrych młodych ludzi. A że książka łączy w sobie przepiękną poetykę języka, bezgraniczną wyobraźnię, czułość narracji i typowy dla bajek kojący rytm z ilustracjami, które są dziełami sztuki, możemy powiedzieć, że dostajemy do ręki prawdziwe arcydzieło. I uwierzcie mi, ja bardzo rozważnie korzystam z tego określenia.

Będę wielbić twórczość Rocha Urbaniaka na każdym kroku, bo gra on na strunach mojej wrażliwości, emocji i poczucia estetyki niczym wytrawny harfista. A samą książkę, choć skierowaną pozornie do dzieci, polecić mogę każdemu. Bo każdy z nas potrzebuje opowieści, która obudzi dziecięcą, zdolną do pełnego zachwytu część jego natury.

W świecie, w którym wydawać by się mogło, że bajki odchodzą w zapomnienie raz na jakiś czas pojawia się książka, która przywraca w nie wiarę. Nie tylko kompozycją zmyślnych słów czy morałami, które zostają w naszych sercach na długo.
Okazuje się, że często ta największa magia tkwi w połączeniu ilustracji z historią i właśnie taką książkę, genialna w przekazie i wykonie stworzył Roch Urbaniak (@rochurbaniak ).

✨️Recenzja patronacka ✨️
Poznajcie jedną z najpiękniejszych książek, jakie niewątpliwie trzymałam w dłoniach.
"Papiernik. Bajki tygrysa" to opowieści, które ukołyszą w zgiełku prędkich dni, oswoją w największej życiowej burzy, przywrócą nadzieję tam gdzie jej zabrakło i sprawią, że to co wydawało się pospolite, zostanie docenione i okaże wyjątkowym.

Zapraszam Was do doświadczenia ulotności opowiadanych historii, które spisuje w książce Papiernik- powiernik najbardziej wartościowych historii. Nie zachowuje ich jednak w sercu, a wypuszcza w świat przy pomocy Targowiska Opowieści, aby wzajemne opowiadanie sobie kolejnych spośród nich odmieniało i ubarwiało życie każdego do którego dotrą.

Czy potraficie docenić sposób, w jaki opowiadane są bajki?
Potraficie wychwycić ten najpiekniejszy ton, nostalgiczne myśli, melancholijne drżenie głosu?
Opowieści zapisane w tej książce właśnie takie są.

I nie musicie absolutnie znać poprzednich części, aby poczuć tą magię. Wystarczy szczypta chęci.🤍

Wtedy spojrzycie na świat z wdzięcznością.

Książka dopracowana jest w każdym calu, wypełniona całostronicowymi obrazami autora oraz mniejszymi pojedynczymi ilustracjami. Każdy z nich dopasowany jest tematycznie do klimatu opowieści, której dotyczą.
Ton wypowiedzi nawiązuje najpiekniej do bajek, które możecie kojarzyć z dzieciństwa jako te najpiękniejsze, pełne empatii i czułości.
Każda z nich wywoła w Was dobre emocje.
Czasem rozbawi, czasem ukoi.

Jedno jest pewne.
To książka o której nie zapomnicie.
Tutaj fantazja nie zna żadnych granic, nie ma jej też świat w niej.

Przed Wami prawdziwe dzieło sztuki.

Tak, celowo nie wspomniałam, że książkowe, ponieważ każdą ilustrację tej przepięknej opowieści, moglibyście oprawić i powiesić nad łóżkiem. Nie tylko dziecięcym, choć w głównej mierze do dzieci skierowana jest ta przepiękna pozycja.

A mowa o kolejnym cudeńku autorstwa Rocha Urbaniaka, krakowskiego artysty malarza, który skradł moje serce już przed laty właśnie historiami o Papierniku, kolekcjonerze bajek: „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” oraz „Papiernik. Targowisko opowieści”. Wszystkie te książki Was oczarowały. Wiem, ponieważ je dla Was recenzowałam :)

A teraz czas na trzecią książkę z Papiernikiem w roli głównej. Zachwyciła mnie od pierwszego spojrzenia. Roch Urbaniak to, jak już wspomniałam, krakowski artysta, który z wyróżnieniem (zrozumiecie, kiedy zobaczycie te ilustracje) ukończył Akademię Sztuk Pięknych, a swoimi pracami pragnie, podobnie zresztą jak tytułowy Papiernik, opowiadać historie. A robi to najpiękniej na świecie!

To pozycja, która musi znaleźć się na półce każdego wrażliwego na piękno dziecka.

Magiczna.
Zapierająca dech.
Niezapomniana.

„Papiernik. Bajki tygrysa” proszą o Waszą uwagę.

A ja oceniam: 10/10!

Przed Wami prawdziwe dzieło sztuki.

Jak każda poprzednia książka R. Urbaniaka, tak i ta jest prawdziwym skarbem. Mądrość w przepięknej oprawie. Czego chcieć więcej?

• Dla dzieci
  • (2) - Do kupienia