Skąd przyszedł pies?

Okładka książki Skąd przyszedł pies? Dorota Sumińska
Okładka książki Skąd przyszedł pies?
Dorota Sumińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska zwierzęta

Psia (nie)dola

Bardzo mądra i smutna była dla mnie ta książka. Stawiająca nas-ludzi w niezbyt przychylnym świetle. Ale trzeba stawić czoła prawdzie: tylko człowiek zniewala i zmienia wszystko na swą korzyść (a przynajmniej tak mu się wydaje). To pozycja wywołująca wiele refleksji nad odpowiedzialnością jaką jest posiadania zwierzęcia, szczególnie psa. Naprawdę warto ją przeczytać, zarówno sobie jak i starszym dzieciom. Polecam!

Fajna, ciekawie napisana książka, z ciekawostkami np. na zajęcia z dziećmi. Pani Dorota jak zawsze wspaniała.

Książka, która jest napisana przez jedną z moich ulubionych autorek. Zna zwierzęta jak rzadko kto. Potrafi zrozumieć ich naturę, a jej książki są wspaniałe. Tylko ta książka choć dla dzieci (od I klasy) to wywoła u Was nie raz łzy ... chyba, że jesteście odporni. Ja nie... Mamy dwie części w tej książce. Pierwsza to wyjaśnienie "skąd wziął się pies"? Druga to któtkie opowiadania o psach. Polecam !!!

Bardzo cenię p. Dorotę Sumińską, ale ta książka jest ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Króciutka, z wybranymi opowiastkami z historii i teraźniejszości, przez co zabrakło jej spójności.

Łatwo mi ocenić tą pozycję jako rewelacyjną ale zarazem trudno mi ocenić dla kogo jest ona adresowana. Napisana jest językiem powiastek dla dzieci ale zawiera mnóstwo wiedzy oraz sporo bardzo przygnębiających informacji o niedoli psów. Jaki jest "odpowiedni" wiek na tą książkę? Doprawdy nie wiem, nawet dorosłego może zdołować, choć rozumiem, że w budowaniu empatii trzeba też pokazać dzieciom konsekwencje złych decyzji i postępowania. Jednocześnie to wszystko prawda i na pewno te historyjki zwiększają uważność na psie (i nie tylko) uczucia.

Zaskakująca książka. To jakby próba odpowiedzi na pytanie: "Wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa?" I mówiąc szczerze okazuje się, że nie wywiązujemy się z tej roli najlepiej. Książka jest napisana w formie atrakcyjnych fabularyzowanych historyjek, przy okazji których przemycane jest mnóstwo informacji. I to równocześnie największa zaleta tej publikacji, jak i jej największa wada. Mamy tu ogrom łatwo przyswajalnej wiedzy z różnych dziedzin, w tym z genetyki, ewolucji, zagadnień społecznych i psychologii zwierząt. Równocześnie znajdziemy tu wyjaśnienie mechanizmu postępującej ślepoty spowodowanej głodzeniem psa, sugestywny opis przeżyć bitego czworonoga, a nawet szczegółowy opis budowy jego penisa. To wszystko powoduje, że nie potrafię odgadnąć, jaki jest "odpowiedni" wiek na tę literaturę. Poniżej dziesiątego roku życia raczej nie z uwagi na mocno przygnębiający nastrój wielu opowieści plus drastyczność części opisów. Wiek 11-13? Raczej nie, bo wówczas niepotrzebne byłyby wstawki o okrucieństwie wojny czy męczeniu zwierząt dla rozrywki (walki psów, corrida itp.). O jeszcze starszych odbiorcach nie wspomnę, bo dla nich fabularyzowane opowieści także nie byłyby już konieczne. A zatem to dobra, ale nieprzemyślana pozycja. I trochę żal niewykorzystanego w pełni potencjału.

Po przeczytaniu tej książki bardziej rozumiem psa, który nazywany jest "najlepszym przyjacielem człowieka". Mam większą świadomość tego jaką musiał on przejść wędrówkę przez wieki, epoki, pokolenia, aby być tu i teraz między nami. Aby wyglądać i zachowywać się tak, a nie inaczej.
Więcej w recenzji:

Więcej w...

Ode mnie, starej psiary, 10 gwiazdek za tę świetną książeczkę dla dzieci, która nie tylko tłumaczy, skąd przyszedł pies, ale także co czuje, czego potrzebuje (przede wszystkim miłości, ale i pełnej miski dobrej karmy),jak rozumuje – jednym słowem jest to znakomita pomoc w wychowywaniu dzieci na przyjaciół przede wszystkim psa, ale i innych zwierząt. Przy okazji autorka przemyca w przypisach wiele ważnych informacji. Nawet ja dowiedziałam się czegoś nowego – że istnieje coś takiego, jak ślepota psa, będąca następstwem głodu. Ciekawe historyjki o losach różnych psów rozluźniają ilość informacji fachowych i sprawiają, że nie znudzi dziecka. Do tego piękne, kolorowe ilustracje, niestety brak nazwiska grafika w ebooku (copyright by Wydawnictwo Literackie). Książeczka dla własnych dzieci, wnuków, dzieci sasiadów i przyjaciół w wieku 8-12 lat, jako prezent na każdą okazję. Ogromnie polecam.

2041

Pani Dorota Sumińska kolejny raz zabrała mnie na wycieczkę w krainę zwierząt. Tym razem głównym bohaterem był pies, czyli moje najulubieńsze zwierzę.
Historia niby dla dzieci (raczej nie małych dzieci),ale ja też dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy. Bardzo polecam wszystkim "psiarzom", nie tylko tym najmłodszym.

Książka merytorycznie nie jest zła, ale pod kątem literackiego kunsztu bardzo słaba, wręcz męcząca. Bardzo lubię panią Dorotę, ale niestety ta książka nie wyszła jej najlepiej. Złe wrażenie zrobiły na mnie również ilustracje Joanny Żero, są dla mnie po prostu brzydkie.

• Psy
  • Dla dzieci