21 milionów

Okładka książki 21 milionów Przemysław Załuska
Okładka książki 21 milionów
Przemysław Załuska Wydawnictwo: Assertio publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Assertio
2019-03-15
2019-03-15

Świetna książka, która w kompleksowy sposób przedstawia problem polskiej demografii. Książka została wydana na początku 2019 roku, więc autor nie mógł przewidzieć wpływu pandemii czy wojny na Ukrainie, jednakże treść jest uniwersalna i wciąż, po 4 latach od wydania, ma aktualną treść.

"Na początek trzeba przestać przytakiwać i łykać jak tuczona gęś frazesy o zaletach różnorodności, wieloetniczności i wielorasowości. Naszą siłą i bogactwem jest nasz spójność rasowa, etniczna i światopoglądowa. Jest ona najlepszą gwarancją osobistego bezpieczeństwa każdego z nas, a w wymiarze gospodarki naszą olbrzymią przewagą konkurencyjną nad obciążonymi kosztami multi-kulti sąsiadami. Broniąc jej, całkiem dosłownie chronimy samych siebie i nasze rodziny. Utrzymanie owej jednorodności i spójności jest w naszym najlepiej pojętym zarówno wspólnym, jak i osobistym interesie."

"Powróćmy jeszcze do pytania o celowość mieszania kultur. Jak wykazaliśmy w poprzednim rozdziale ostatecznym wynikiem polityki otwartych drzwi będzie konwergencja, czyli zrównanie krajów przyjmujących migrantów z krajami ich wysyłającymi. Produktem finalnym tego tego eksperymentu będą społeczeństwa rasowo mieszane, przy czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one zdominowane przez muzułmanów. Jedno jest pewne: kraje europejskie zatracą swą tożsamość, a ich rdzenni mieszkańcy staną się ofiarami przemocy lub chłodnego fanatyzmu swoich gości. Jednocześnie nastąpi umiędzynarodowienie nędzy, która zostanie zaszczepiona w krajach bogatych przez kraje zacofane i biedne. Inspiratorzy tych zmian musieli zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Trudno posądzać specjalistów od inżynierii społecznej o brak kompetencji. Ktoś, kto inspirował takie prawa, kto puszczał w ruch tę całą machinę taką właśnie wizję - jeżeli jakąkolwiek - musiał mieć."

"Thomas Brocklehurst [...] w 1876 roku zdecydował wypuścić na wolność parkę szarych wiewiórek, które przywiózł z podróży służbowej do Ameryki. [...] Ponad sto lat później ocenia się, że w lasach Wielkiej Brytanii żyje do 5 milionów szarych, ale, jak twierdzą ekolodzy, ich sukces jako "obcego" gatunku odbył się kosztem rodzimej wiewiórki rudej. Jeśli populacja szarych nie zostanie szybko i radykalnie zmniejszona, to populacja rudych wiewiórek w Wielkiej Brytanii wyginie w ciągu 20 lat. [...] "Jeśli chcemy mieć rude, musimy zabić szare. Takie są fakty" - stwierdza Natasha Collings."
"Oddajmy głos doktorowi Wojciechowi Solarzowi z Instytutu Ochrony Przyrody PAN:
Gatunki obce inwazyjne to drugie po niszczeniu siedlisk zagrożenie dla przyrody. Najbardziej zagrożone są unikalne ekosystemy, w których nagle pojawia się obcy gatunek, jednak gatunki obce inwazyjne mogą mieć destrukcyjny wpływ na każdy ekosystem."

Napisana z pasją, polemiczna, ale jednocześnie oparta o konkretne dane. Trzy części dotyczą kryzysu demograficznego, krytyki masowej imigracji a ostatnia jest pochwałą etnicznej jednorodności. Bardzo ciekawe rozważania o IQ i różnicach między różnymi narodowościami i rasami. Nie jest to lektura ‘poprawna’ za to ciekawa, warto do niej wracać.

Książka wybitna, zabrakło może trochę szerszego kontekstu historycznego (można by dla przykładu omówić Imperium Rzymskie). Nie zgadzam się też w kwestii ukraińskiej i potencjalnego zagrożenia banderowskiego, banderyzm być może dotyczy jedynie małej nadreprezentowanej części tego narodu, chodzi pewnie o wspieranych stypendiami przez polski rząd studentów o nastawieniu antyrosyjskim. Większość Ukraińców - 99% jakich poznałem zrobiła na mnie dobre wrażenie, jako dobrych pracownikach i dobrych ludziach. Ich asymilacja jest jak najbardziej realna. Problemem jest kwestia ilości. Milion, może dwa połkniemy ale czy więcej?

Bardzo dobrze napisana i w ciekawy sposób pokazana historia Europy na przykładzie imigracji i tak zwanej różnorodności . Czy Polska może się przed tym uchronić i czy powinna?

• Współczesne problemy
  • Chcę kupić