Wojenne losy przedwojennych gwiazd

Okładka książki Wojenne losy przedwojennych gwiazd Iwona Kienzler
Okładka książki Wojenne losy przedwojennych gwiazd
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2019-04-25
2019-04-25
31945554
II wojna światowa wspomnienia

Ciekawie opisane wojenne losy gwiazd polskiego przedwojennego kina i teatru. Następne wydanie warto by uzupełnić o nowe odkrycia na temat gwiazd. Książkę bardzo dobrze się czyta.

Książka całkiem niezła, aczkolwiek kolejne jej wydania należałoby zaktualizować o najnowsze ustalenia co do życiorysów niektórych bohaterów książki. Trzeba przy tym sprawiedliwie oddać autorce , że wersje co do wojennych losów przedstawionych w książce artystów podawane przez ich oficjalnych biografów bywają nierzadko sprzeczne . Trudno więc w tej sytuacji o ukazanie do końca wiarygodnych faktów. A ponieważ koncepcje co do niektórych okoliczności z życia przedwojennych gwiazd bywają czasem różne warto przeczytać też innych autorów, by mieć szerszy ogląd . Zwłaszcza warto zajrzeć do opracowań autorów którzy podjęli nawet pewne badania w celu zweryfikowania niektórych z podawanych historii. W internecie polecane są zwłaszcza ostatnio wydane książki Marka Telera . Nie mniej pozycji Iwony Kienzler nie uważam za czas stracony, ponieważ książka przedstawia nie tylko te wojenne losy, ale także biografie artystyczne , życie prywatne i liczne anegdoty związane z przedwojennymi artystami takimi jak: Eugeniusz Bodo, Igo Sym, Hanka Ordonówna, Mieczysława Ćwiklińska, Mira Zimińska, Kazimierz Junosza Stępowski, Aleksander Żabczyński i Fryderyk Jarosy. W sumie więc polecam.

,,Biografie" to może za dużo powiedziane, ale ,,minibiografie" to na pewno, choć tutaj rzeczywiście szczególnie uwypuklone są wojenne losy przedwojennych gwiazd. Dowiemy się, co spotkało słynnego Eugeniusza Bodo, Hankę Ordonównę, Mieczysławę Ćwiklińską czy Adolfa Dymszę.

Powielone informacje i błędy dotyczące Iny Benity.

Powielone informacje i błędy dotyczące Iny Benity.

1965

Bardzo przyjemna lektura, choć za wiele nowych faktów nie poznałam. Tak to jest, gdy czyta się książki różnych autorów, dotyczące tych samych postaci. Niewątpliwie odniosłam pewną korzyść: powróciłam do oglądania przedwojennych komedii.

Nadchodzi wojna która przerywa karierę wielu polskich gwiazd kina. Jedni radzą sobie trochę lepiej, inni gorzej, zdarzają się także zdrajcy. Książka opowiada ciekawe i nieznane fakty z życia gwiazd, opowiada co się z nimi działo w trakcie wojny, o ich poświęceniu.

Czytając książkę dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o przedwojennych gwiazdach. Jak dobrze, że są osoby które interesują się ich losem i piszą o nich książki. Dzięki temu tak wartościowi artysci, którzy stanowią część kultury polskiej nigdy nie zostanią zapomnieni. Ja osobiście mam słabość do aktorów z tamtych lat i chętnie sięgam po informacje artystach miedzywojennych.

2047

Miałam pewne obawy czy po nią w ogóle sięgać z uwagi na niską ocenę na LC, ale nie żałuję, że przeczytałam. Nie jestem może do końca obiektywna, bo uwielbiam nasze przedwojenne kino, ówczesne gwiazdy i mogłabym o nich czytać w nieskończoność.
Najbardziej podobały mi się rozdziały o Mieczysławie Ćwiklińskiej, Mirze Zimińskiej i Aleksandrze Żabczyńskim (znajoma pani, pamiętająca czasy przedwojenne opowiadała mi jaki był szał w kinach jak grali filmy z Żabczyńskim),bo o tych osobach najmniej wcześniej czytałam.
Największą wadą tej książki jest to, że raczej niewiele w niej nowych, zaskakujących rzeczy, szczególnie w rozdziale o Bodo. Ponadto niedawno czytałam, że Ina Benita nie zginęła w Powstaniu Warszawskim, ale uciekła za granicę i tam wiodła bardzo bujne życie. Być może autorka pisząc książkę nie znała jeszcze tych faktów, albo nie są one prawdziwe.
Książka jest lekka, przyjemna i czyta się ją bardzo szybko. Polecam pomimo pewnych niedociągnięć.

Kienzler nie umie interesująco pisać. Umie popsuć najciekawszy temat, choć tym razem aż tak tragicznie nie było. Jednak niewiele w tej książce znalazłam intrygujących - nowych! - informacji.

Bardzo ciekawe opracowanie, ukazujące sylwetki najbardziej znanych przedwojennych aktorów. Z uwagi na niezbyt dużą obiętość książki autorka, jak wskazuje tytuł, główny nacisk położyła na losy wojenne bohaterów, a także powojenne, jeśli udało im się przeżyć czas okupacji.
Losy bohaterów ukazują jak wszystko w życiu bywa ulotne. W czasach świetności, życie wielu było istną bajką. Wojna zaś pozbawiła ich wszystkiego.
Bardzo dobrze się czyta. Polecam !

• Biografie
  • Przeczytane w 2019
  • Rok 2024
  • Typ D: Gatunek: Biografia

Dodaj cytat z książki Wojenne losy przedwojennych gwiazd