Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie

Okładka książki Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie
Monika Rzepiela Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Dwór w Czartorowiczach (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dwór w Czartorowiczach (tom 2)
Szara Godzina
2018-02-20
2018-02-20
dwór Polska

Wracamy na Podole. Ewa i Iga dorastają. Zakładają rodziny i doświadczają uroków i trosk dorosłości. W ich życiu jedne osoby odchodzą, pojawiają się nowe. Jedne życzliwe, przyjazne, inne wprowadzają zamęt, rozczarowują. Rodzi się nowe pokolenie i o nim jest duża część tej powieści. O jego dzieciństwie, wczesnej młodości., przyjaźniach, pierwszych "serc drżeniach" i dojrzewających uczuciach.
Okładka w pełni nawiązuje do treści powieści i okresu historycznego, w którym spotykamy się z bohaterami.

Dalsze losy panienek Igi i Ewy, które wyszły za mąż i zmagają się z kolejnymi problemami. Ich dzieci Adelajda i Leonard mają się "ku" sobie... Są wesela i śmierci... Szkoda, że nie ma kolejnego tomu,a losy późniejszych pokoleń są tylko wspomniane na końcu tomu.

zdecydowanie mniej mi się podobała niż cześć pierwsza.
mam wrażenie, że napisana pobieżnie, jakoś tak "szybko" . Nawet sześć lat gimnazjum zmieściło się w dwóch rozdziałach.
Jednak to co najgorsze, to w tej części nie odnalazłam spokoju i klimatu życia w dawnym polskim dworze, który zachwycił mnie w pierwszej części.
Chyba bym pokusiła się o stwierdzenie, że lepiej było zakończyć tę historię na jednej książce :)

zdecydowanie mniej mi się podobała niż cześć pierwsza.
Chyba bym pokusiła się o stwierdzenie, że lepiej było...

Książka opowiada o dalszych losach Ewy Jabłońskiej i Igi Branickiej.W majątkach na Podolu dorasta kolejne pokolenie.Po raz kolejny poznajemy jak wygląda codzienne życie na początku ubiegłego stulecia.Tak jak poprzednią część fajnie się czyta

Zauroczona poprzednią sagą Pani Moniki, z przyjemnością zabrałam się za kolejną jej autorstwa. Bardzo polubiłam pióro autorki, jej łatwość opisywania zdarzeń sprzed wieków. Jej książki czyta się, jak książki naszych najlepszych klasyków. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, będzie bardzo zadowolony. Ja byłam. Ida w swojej recenzji dotyczącej pierwszej części sagi wspomniała o swoim wrażeniu, że autorka musiała być zafascynowana Elizą Orzeszkową i jej powieścią "Nad Niemnem". Przyznaję, że takie uczucie towarzyszyło mi od początku przygody z tą sagą. I nie jest to broń Boże zarzut. Pani Monika świetnie poradziła sobie z tematem. Przyznać muszę, że część pierwsza była, w mojej ocenie, ciekawsza. Druga część troszkę przewidywalna, ale wciąż bardzo dobra.
Bardzo nostalgiczna historia, w sam raz na tę porę roku.
Polecam wielbicielom dobrych sag historycznych.

Przeczytałam tylko i wyłącznie dlatego, żeby mieć z głowy całość. Czas spędzony na tej lekturze do najlepiej wykorzystanych nie należał, bo książka jest napisana byle jak. Na początku mamy noc poślubną Ewy i Marcina, po 270 stronach zahaczamy o 11 listopada 1918 r., w trakcie same skróty i taki pośpiech, jakie nie widziałam w powiastce żadnej. Szkoda.

Język jak z Pollyanny, infantylny i pensjonarski w po chwili wstawka " Popatrzyła na jego genitalia". Poległam. Zero akcji, zero emocji, zeto fabuły. Co to było???

Podobna do pierwszej części. Dobra, chociaż szkoda że, wszystko opisane tak pobieżnie

Druga cześć sagi. Zdecydowanie gorsza.

Druga cześć sagi. Zdecydowanie gorsza.

Swietnie sie czyta.Bardzo mi sie podobała. .

Swietnie sie czyta.Bardzo mi sie podobała. .

Dodaj cytat z książki Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie