Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP

Okładka książki Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP Iwona Kienzler
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira historia
historia
Lira
2019-11-13
2019-11-13
historia Polski dwudziestolecie międzywojenne lata 20. lata 30.

Okładka książki Albert Speer. „Dobry” nazista. Część I. Architekt Hitlera (1905-1941) Agnieszka Ogrodowczyk, Bartłomiej Ważny
Albert Speer. ... Agnieszka Ogrodowcz...
Okładka książki Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza Andrzej Klim, Cezary Łazarewicz
Morze i ziemia... Andrzej Klim, Cezar...
Okładka książki Polscy szpiedzy Arkadiusz Biedrzycki, Sławomir Koper
Polscy szpiedzy Arkadiusz Biedrzyck...

Widać, że ogromna praaca została wykonana przy wyszukiwaniu ciekawostek i skandalików, które burzą idealny obraz epoki znany z piosenek typu "Lata 20ste, lata 30ste", jednak dalej irytuje mnie ciągłe "bohater/ka naszej opowieści" (nie tak nagminne jak przy biografiach pojedynczych postaci, więc przy zabawie w drinking game nie ryzykuję dużo).

Sporo interesujących informacji podanych w ciekawy, czasem zabawny, sposób.

Sporo interesujących informacji podanych w ciekawy, czasem zabawny, sposób.

Fach w rekach do zrobienia szybkiej kariery i bogactwa.
Zawód złodziej miał różne nazwy i różne metody. Kto co lubił, jedno motto nie dać się złapać.
Książka opowiada o ludziach pod ciemnych gwiazd, którzy zasłynęli kradzieżach. Autorka umieściła tych, którzy się mocno wyróżnili.
Jakoś książka nie wzbudziła mojego zainteresowania
Nazwy slangowych zawodów zbudza ciekawość tylko.
Przeczytałem do końca, bo miałem nadzieję na lepsze rozdziały. No czasami tak się zdarza. Trzeba autorom się wykazać do końca.

Fach w rekach do zrobienia szybkiej kariery i bogactwa.
Jakoś książka nie wzbudziła mojego zainteresowania
Nazwy slangowych zawodów zbudza...

Bardzo fajna ksiazka, pokazująca historie II RP w innym kontekście.

Bardzo fajna ksiazka, pokazująca historie II RP w innym kontekście.

Uwielbiam takie historie, uwielbiam wchodzenie w życie ludzi z historycznego punktu patrzenia. Jedna z lepszych książek tego roku.

Tak jak autorka wspomina - idealizujemy II RP. Wydaje nam się, że były to piękne czasy i wspaniali ludzie. Tu zderzamy się z rzeczywistością, gdzie Warszawa ma tylko piękne centrum, a reszta to slamsy. Czasy są ciężkie więc nie brak oszustów i złodziei, którzy nawet ministra oskubią.

Dzięki Juliuszowi Machulskiemu mam bardzo romantyczny obraz przestępczości w dwudziestoleciu międzywojennym. Taki Kwinto i jego kamraci są przecież niczym Robin Hood i jego faceci w rajtuzach. Uwielbiam obie części Vabanku i ta sympatia skłoniła mnie do sięgnięcia po książkę Iwony Kienzler o podtytule: „Przestępczy półświatek II RP”. Autorka ma niesamowicie lekkie pióro i swobodnie prowadzi opowieść o wybranych głośnych sprawach kryminalnych tamtego czasu. Jest to oczywiście subiektywny wybór pisarki, ale trzeba jej przyznać, że z urywków doniesień prasowych, posiłkując się współczesnymi blogami pasjonatów historii, stworzyła interesujące czytadło, które tematu co prawda nie wyczerpuje, ale odbrązowuje obraz tamtego świata Ordonki. Nie do końca satysfakcjonuje mnie ta książka. Temat jest zaledwie muśnięty, a nie dogłębnie poruszony. Ale w końcu ma być to pozycja popularyzująca historię, więc ma przede wszystkim czytelnika nie zmęczyć. Pod tym względem Kienzler osiągnęła cel.

Nigdy nie ukrywałam, że uwielbiam czytać o XX-leciu Międzywojennym. Początkowo okres ten fascynował i zachwycał swoim klimatem, rozmachem, poczuciem zupełnie innego świata oraz nietuzinkowymi postaciami. Wtedy widziałam tylko pęd ku nowoczesności pomieszany z powoli odchodzącym światem kindersztuby, dumną arystokrację, zaradnych mieszczan, rodzącą się współczesność. Stopniowo jednak im więcej wiem o tym okresie, tym bardziej dostrzegam jego ciemne, trudne i złe strony. Nie wszystko było wtedy takie piękne jak na sepiowych fotografiach. Wcale wtedy nie żyli tylko dżentelmeni i damy. Praca Iwony Kienzler zbiera i prezentuje kolejne ciemne karty XX-lecia.

Autorka prześledziła wiele zachowanych doniesień prasowych z okresu II Rzeczpospolitej by wyciągnąć z nich kilka powtarzających się schematów zachowań przestępczych. Przybliża to bym fascynowali i emocjonowali się nasi dziadkowie. Mówi o szokujących zbrodniach, bezczelnych napadach, przestępcach, którzy czasami byli dżentelmenami a czasem przebiegłymi i bezwzględnymi draniami. Mówi o kasiarzach wysadzających kasy pancerne, o całym wachlarzu złodziei wszelkiego kalibru, o napadach, oszustwach i zabójstwach. Z tej perspektywy pokazuje świat trudny, niebezpieczny, pełen pułapek i chociaż tak podobny do współczesności to zupełnie inny, bardziej mroczny ale posiadający swój niepowtarzalny klimat.

Iwona Kienzler pisze książki popularyzujące XX-lecie i historię. Jest świetną gawędziarką, skupiającą się bardziej na tym co fascynujące i przykuwające uwagę ale dzięki temu jej prace czyta się lekko i szybko. Prosty, trochę tabloidowy styl pisania przybliża świat, który już odszedł a o którym trudno zapomnieć. Nawet o zbrodniach, tragediach i dramatach mówi w taki sposób, że nie odbiera im nostalgicznej otoczki. Ten mroczny świat nadal ma swój niepowtarzalny klimat. Z pewnością nie jest to praca naukowa. Daje jednak mocny posmak historii, zachęca do dalszych dociekań i w prostej, przejrzystej formie dostarcza wielu barwnych historii. Polecam!

Najkrócej przegląd przedwojennej prasy na odcinku tematyki kryminalnej, cytat artykułu goni cytat. Miłośnikom napisanej z zębem literatury faktu o tym profilu zdecydowanie odradzam, szanse, iż się pożywią są bowiem naprawdę niewielkie. Ciekawych historii tu jak na lekarstwo, a i styl autorki jest zupełnie bez polotu. Taka bajdurka zupełnie pozbawiona werwy o niespecjalnej również wartości merytorycznej. Generalnie pozycja do zapomnienia, lub pamiętania by do niej nie wracać, a i inne książki autorki raczej omijać szerokim łukiem.

1964

Zawód kasiarza oraz jego specyfika w okresie Drugiej Rzeczypospolitej zostały nam przybliżone w znakomitych polskich komediach filmowych. W literaturze dotyczącej okresu międzywojennego temat ten rzadko był podejmowany.
Jednak dzięki Pani Iwonie Kienzler możemy nadrobić swoje zaległości poznawcze w tym zakresie. Autorka - jak zwykle w sposób zajmujący, z dużą swadą opowiada o dziejach naszego kraju i o naszych przodkach. Analizie poddaje mniej interesujący miłośników historii obszar życia ówczesnego społeczeństwa polskiego. Temat zazwyczaj pomijany w podstawowych opracowaniach dotyczących obyczajowości Drugiej Rzeczypospolitej.
Autorka umiejętnie łączy dane statystyczne, dane ekonomiczne, ciekawostki na temat: uzależnień, przestępczości, dewiacji, handlu używkami czy innych sposobów pozyskiwania ich. Ukazuje indywidualne i wielorakie uwarunkowania czynów przestępczych, profesjonalizacji tej formy aktywności naszych rodaków.
Przypomina głośne sprawy, wskazuje na „wychowawcze” aspekty ówczesnych rozpraw. Tworzy zajmujące opisy zdarzeń, barwne charakterystyki osób z półświatka oraz z tzw. wyższych sfer wchodzące w konflikt z prawem. Przedstawia rzeczywiste postaci i ich historie.
Wskazuje międzywojenne czasopiśmiennictwo dotyczące podejmowanej tu tematyki oraz jego cele wychowawcze (oficjalne) oraz rozrywkowe (nieoficjalne).

• Audiobooki
  • Historyczne