Blizny

YA!
2019-04-24
2019-04-24
Joanna Dyła-Urbańska

Bardzo słaba książka. Bohaterowie byli tak głupi, że ciężko się to czytało. Fabuła naiwna i nierealna. Strasznie się męczyłam.

Pierwsze spotkanie wypadło według mnie bardzo dobrze,autorki pióro lekkie,dobre,warsztat jej ciekawy.
Dostałam wspaniałą,interesującą i świetną lekturę naprawdę książka młodzieżowa wzruszyła mnie do głębi serca,poruszyła historia,bohaterowie ciekawi,świetnie wykreowani w powieści.
Mądra,refleksyjna powieść młodzieżowa.

Mądra,refleksyjna powieść młodzieżowa.

Mocno naciągana.

Mocno naciągana.

Fabuła jest nawet ciekawa, gdyby nie fakt, że oparta jest o bardzo naiwne, nieco odrealnione pojęcie miłości, przesadne wahania nastroju bohaterki, aż nazbyt toksyczne relacje z jej rodziną i znajomymi oraz niebezpieczną przygodę, w którą trudno uwierzyć. Z treści ciągnącej się przez ponad 360 stron, dowiemy się niewiele więcej, niż z tekstu zamieszczonego z tyłu okładki. Jedyne, co mnie w jakiś sposób urzekło, to przemycone przez autorkę frazy z języka norweskiego i opisy skandynawskich fiordów.

Książka bardzo intrygująca . Pokazująca że Nell od samego początku musi być dzielna i silna . Ma trudne dzieciństwo wychowuje się bez matki . Mieszka z chora na raka siostrą i z ojcem alkoholikiem . Nell poznaje na swojej drodze Lucasa na początku wydaje jej się dziwny , chodzi specyficznie ubrany na inny styl i sposób bycia . Lucas rozkochuje ją w sobie . Nell jest przy nim szczęśliwa, może robić co tylko chce . Lucas sprawia że Nell chce uciec z domu od swoich problemów . Wszystkiego się zmienia gdy Lucas każe jej porwać dziecko. Zaczynają się manipulacje i kłamstwa. Jest członkiem nie do poznania. Nie w tym człowieku się Nell zakochała . Jak się okazało od początku wiedział kim jest . Chciał zniszczyć jej życie i jej rodzinie i jak się później okazało jej braciszkowi . Z całych sił Wilczka ratowała przed Lucasem . Dzięki jej determinacji i silę wygrała tą walkę . Polecam przeczytać tą książkę, choć ona nie jest dla wszystkich nie każdy ją zrozumie i jaki jest jej sens . Bo może się komuś wydawać że Nell ślepo ufała . Ale moim zdaniem jak kochasz to ufasz . Nawet nie pomyślisz sobie że ktoś mógł by w stanie Cię skrzywidzić. Niestety osoby które kochamy nas często krzywdzą . Dlatego my musimy to rozróżnić i czasem trzeba od takiej miłości toksycznej odejść bo nas niszczy i w pewnym stopniu zabija .

Jak dla mnie beznadziejne. Pusta miłość w którą nawet 10 latek by nie uwierzył. Niektóre zdania tez były strasznie puste. Fabuła jest nierealna i po prostu dziwna. Bohaterzy tez nie są jacyś super. Nell mnie strasznie irytowała. Jej zachowanie i reakcje w niektórych momentach były bardzo nienaturalne. Jedynie Lucas byl fajną ciekawą postacią.

Ach. Chłopaku z oczami w kolorze morza i szkła. Zawróć mi w głowie.

Czytając opis 𝘉𝘭𝘪𝘻𝘯, uznałam, że to będzie pewnie taki melodramatyczny, niezbyt angażujący romans. Tajemniczy chłopak z mroczną przeszłością, bla bla bla... Ale ozdobą fabuły miały być wilki i górskie lasy, więc zaryzykowałam. Poza tym - widzicie tę okładkę? Przecież to stuprocentowo moja paleta!

Pierwszy rozdział trochę zbił mnie z tropu, bo nie zapowiadał typowego romansu, a niebezpieczną historię przetrwania, pełną niezrozumiałych elementów, których na tym etapie nijak nie dało się ze sobą połączyć. Jednak od następnego fragmentu (trzy miesiące wcześniej) jest już tak, jak przewidywałam. Przyjemna w lekturze, rozwijająca się historia, w której w pewnym momencie pojawia się wątek romantyczny. Z jakimś nawiedzonym, jak się później okazuje, typem...

Ta historia zdecydowanie nie jest zwyczajna. Zaczęłam to sobie uświadamiać, im bliżej końca byłam. I tak jak czasem jest tak, że zakończenie rozczarowuje, tutaj było wręcz odwrotnie. Utrzymuje się wrażenie odrealnienia, niewiarygodności, ale im dalej w las, tym 𝘉𝘭𝘪𝘻𝘯𝘺 i ich specyficzny klimat coraz bardziej się czuje.

Momenty fascynacji zrównały się częstotliwością z momentami zażenowania, a może je nawet przebiły. Ale nadal twierdzę, że Lukas to wielce nieudana postać, bo chyba (chociażby) na początku powinno się go lubić, a mnie irytował nieustannie. Było mi głupio za główną bohaterkę, która zakochała się w nim bez pamięci. Często nie mogłam zrozumieć, dlaczego robi, to co robi? Dlaczego mówi do niego w ten sposób? Przecież to jakiś nawiedzony typ! Teraz wiem, że wszystkie wydarzenia sprowadzały się do jedynego słusznego finału. I akceptuję to.

Ach. Chłopaku z oczami w kolorze morza i szkła. Zawróć mi w głowie.

Pierwszy...

Szczerze przeczytałam tą książkę i szczerze nie rozumiem jej sesnu. Może gdzieś jest on ukryty i ktoś go znalazł/znajdzie, ale mi się nie udało. Podczas czytania nieustanie towarzyszyło mi poczucie odrealnienia, a słowem, które według mnie najlepiej opisuje te historie jest ,,dziwna". Niby bohaterka przeszła przemianę pod wpływem zdarzeń, które sama na siebie sprowadziła, ale więcej jasnych punktów tej histori nie widzę.

Nell Lamb nie ma najłatwiejszego życia. Jej ojcem jest alkoholik, jej siostra jest chora na raka., a matka opuściła rodzinę dawno temu. Dziewczyna jest poniekąd opiekunką swojej siostry, ponieważ jej ojciec jest zbyt pochłonięty religią i alkoholizmem, żeby spełniać funkcję głowy rodziny. Nell na co dzień towarzyszy tęsknota za matką, coraz trudniej także przychodzi jej zmaganie się ze swoimi codziennymi obowiązkami i opieką nad siostrą. Nastolatka czuje, że jej życie nie jest naprawdę jej... Ojciec zabrania jej naprawdę wielu rzeczy.

Pewnego i przypadkowego dnia Nell poznaje tajemniczego Lukasa. Chłopak od samego początku wydaje jej się bardzo zagadkowy, dziwny, ale także i bardzo intrygujący. Dzięki niemu dziewczyna zaczyna marzyć o ucieczce ze swojego dotychczasowego życia, a także wierzyć, że może coś jeszcze ją dobrego w życiu spotkać. Lukas jednak skrywa wiele niebezpiecznych tajemnic...

Akcja w książce "Blizny" osadzona jest w mroźnej Norwegii. Ten fakt zdecydowanie dodaje dużo klimatu i uroku tej powieści. Dzięki temu zdecydowanie też ta pozycja wyróżnia się na tle innych tego typu pozycji. Lucy van Smit stworzyła historię z nietuzinkową fabułą, podobnej jeszcze nie zdarzyło mi się czytać. Sama idea wmieszania wilków w fabułę tej książki, a także kilka innych aspektów fabularnych uczyniło ją naprawdę ciekawą książką na kilka wieczorów. "Blizny" jest bowiem powieścią mroczną i tajemniczą, zdecydowanie wyróżniającą się na tle innych pozycji młodzieżowych. Ponadto kunszt pisarski Lucy van Smit jest lekki, przez co czytając "Blizny" czułam wręcz jakbym "sunęła" po zapisanych słowach na kartkach powieści.

"Blizny" to tytuł idealny na jesiennie, a także nieuchronnie zbliżające się zimowe wieczory. Autorka w interesujący i obrazowy sposób opisuje piękno oraz dzikość natury. Czytelnik w czasie czytania czuje się, jakby to on sam został wyrzucony w środek opuszczonego i tajemniczego lasu.

Bardzo wciągająca książka chociaż były momenty nierealne książka bardzo ciekawa

Bardzo wciągająca książka chociaż były momenty nierealne książka bardzo ciekawa