Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne

Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Zapiski osobiste

[ 11 ] Link do recenzji

Niektóre eseje są interesujące, inne z kolei przeczytałam z lekkim znużeniem. Mimo wszystko warto sięgnąć. Zdecydowanie jednak wolę Ursulę K. le Guin jako autorkę fantasy.

Myśli zebrane Ursuli LeGuin. O kotach, o listach i na odpisywaniu na nie, o rysiu, o św. Mikołaju, o feminizmie i o dobroczynności i wiele wiele innych.

Pytanie brzmi co może mieć do powiedzenia ciekawego kobieta po dziewięćdziesiątce na swoim blogu? Jeśli to Ursula Le Guin to bardzo wiele. W krótkiej formie przebija się jej mądrość, inteligencja, humor i doświadczenie. Książka jest na tyle krótka, że większość powinna chociaż spróbować poznać geniusza.

Mistrzyni od kuchni. Nieco o starzeniu się, ciut o polityce. Całość o życiu oczami wspanialego człowieka. Polecam.

Nie ma czasu to bardzo dobre uzupełnienie twórczości Ursuli Le Guin. Dla jej fanów to właściwie lektura obowiązkowa, która pozwoli lepiej zrozumieć autorkę i docenić jej powieści.

Cała opinia:

Niestety - nie znalazłem w tej książce nic szczególnie przejmującego. Kilka rozdziałów było trafnych i interesujących, ale całość wypada blado.

Trochę o wszystkim i o niczym. Jednak warto przeczytać jeśli ktoś szanuje twórczość autorki

Podczas rozmyślań nachodzą mnie czasy, kiedy zastanawiam się, po co istnieją książki? Nie dlaczego są tworzone a czemu czytam je? Dlaczego poświęcam nie mało czasu na ich lekturę? Nie jestem jedynym zadającym te pytania. Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Spotykam się z dość powszechną odpowiedzią, że książki (ale też inne media) istnieją dla rozrywki, dla możliwości odprężenia...

Po przekroczeniu osiemdziesiątki człowiek raczej nie ma oczekiwań – jedynie nadzieje i obawy. U Ursuli Le Guin dominują te drugie: zaprzepaściliśmy szansę na szczęśliwe życie naszych dzieci, niszcząc środowisko i zaprzedając się „spekulacyjnemu industrializmowi z horyzontem czasowym rzędu kilku miesięcy w przyszłość”. Nasza zachłanność, usprawiedliwiana ideą nieustannego...

Na półkach: , , , , ,

Zabrałam z sobą książkę w miejsce gdzie miałam czekać. Chciałam się jej przyjrzeć, gdyż z dużą ostrożnością podchodzę do zapisów z bloga. Jednak jak zaczęłam czytać, to nie potrafiłam już od niej się oderwać. Le Guin zaczęła pisać bloga po ukończeniu osiemdziesiątki, pod wpływem tekstów jeszcze starszego blogera Jose Saramago. Pani Fowler we wstępie określa te wpisy jako...

• 2019
  • 2020