Okładka książki Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa. Prawdziwe śledztwo twórcy Sherlocka Holmesa Margalit Fox
Margalit Fox Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Poznańskie
2019-10-02
2019-10-02
Maciej Miłkowski

O morderstwie Marion Gilchirst mówiło się, że zostało jedną z najgłośniejszych zbrodni epoki edwardiańskiej. Biorąc pod uwagę kulturę, moralność i obyczaje dwudziestowiecznego społeczeństwa uwięzionego w okowach pruderyjności, pamiętającego doskonale lata panowania królowej Wiktorii, a jednocześnie rozdartego poprzez nagły postęp nauki oraz industrializacji – trudno myśleć o nim inaczej, niż w kategoriach sensacyjnych. Nieprawość popełnionego czynu musiała zresztą wzbudzać tak skrajne emocje.

Zabójstwo starszej damy, dobrze sytuowanej, ogólnie poważanej i wyjątkowo bogatej, to okrucieństwo samo w sobie; ale szczegółowo zaplanowane, dokonane z premedytacją, w celach czysto rabunkowych, to wręcz świętokradztwo. Wrzawa, która wybuchła kiedy odkryto zwłoki panny Gilchirst w mieszkaniu przy West Princes Street 49, była uzasadniona. Wieść lotem błyskawicy obiegła całe Glasgow, zaś wszystkie ‘smaczki’ (bezwzględność sprawcy, kradzież diamentów, brawurowa ucieczka i policyjny pościg) towarzyszące tamtym zdarzeniom, do granic możliwości rozpaliły wyobraźnię publiki.

Czy dziwi więc fakt, że w tę nadzwyczajną sprawę wmieszał się nie kto inny, jak sam Arthur Conan Doyle? Lekarz, pisarz, spirytysta, wreszcie – twórca jednej z najwybitniejszej postaci literackiej – autor cyklu opowieści o utalentowanym detektywie Sherlocku Holmesie?

****

Margalit Fox przeczy powyższemu pytaniu. Zainteresowanie przez Conan Doyle’a ówczesną sprawą, nie było niczym szczególnym; można nawet powiedzieć, że była to dla niego rzecz absolutnie oczywista i właściwa. Rozwój nowych metod śledczych, badania nad naturą zbrodni, eksperymentalne czynności oraz – jak się z czasem okazało – daleko idące, lecz bezzasadne wnioski w kwestii postępowań danych jednostek, fascynowały wielu, a naturalnie i kogoś, kto ‘na co dzień’ zajmował się zbrodnią. Choć działania Doyle’a w głównej mierze opierały się na pracy umysłowej, czyli - głębokiej analizie, dedukcji oraz drobiazgowej obserwacji – miały w rzeczywistości okazać się dużo bardziej przydatnymi, niż zbiór poszlakowych dowodów; angażując się bowiem w przypadek Oscara Slatera, A.C. udowodnił wyższość żelaznej logiki nad pozornie jednoznacznymi zarzutami.

W swojej książce Fox porusza cały wachlarz tematów znamiennych dla początków XX wieku. Morderstwo Gilchirst i proces sądowy Slatera przez znaczną część historii znajdują się na pierwszym planie, jednak momentami usuwają się we własny cień; to doskonały zabieg, który umożliwia nakreślenie właściwego tła społeczno – obyczajowego, jednocześnie stwarzając pretekst do sięgnięcia po niemniej istotne aspekty. Ma się zresztą wrażenie, jakby Margalit wcale nie tworzyła publikacji faktograficznej, a po prostu snuła zajmującą opowieść, pełną ciekawostek i różnorakich odniesień ważnych przy zrozumieniu ogólnego kontekstu wydarzeń z 1908 roku.

Autorka rzuca światło na szereg zmian przebiegających w zagadnieniach z dziedziny kryminologii, psychologii i prawa; przywołuje sylwetki postaci odpowiedzialnych za fundamentalne odkrycia; obala wszelkiego rodzaju mity i szalone teorie; wreszcie – odnosi się do samej postaci szkockiego pisarza, jego życia i twórczości.

,,Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa’’ to rozległy pejzaż przełomu epok wiktoriańskiej i edwardiańskiej; malowniczy fresk dwóch ścierających się światów, dwóch różnych nurtów stających przeciwko sobie; niedwuznaczny opis prawdziwego skoku w przyszłość, momentu rozwojowego; tryumfu nauki nad zabobonem; zarysu pierwszych prób podjętych na rzecz walki w imię sprawiedliwości i moralności. Iście pasjonująca przygoda!

W zasadzie nie jestem pewna, jak powinnam ocenić tę książkę. Merytorycznie na pewno zasługuje na 9 gwiazdek, ale językowo jest dość sucha i nie porywa. Trudno się dziwić, bo to w zasadzie rekonstrukcja nie tylko relacji ACD z niesłusznie oskarżonym Oscarem Slaterem, ale też bogaty obraz angielskiego i szkockiego społeczeństwa z przełomu XIX i XX wieku.

Z tej książki możemy dowiedzieć się nie tylko wielu rzeczy o samym pisarzu, który okazuje się postacią szalenie interesującą, ale też o systemie prawnym, (niepisanych) zasadach społecznych, uprzedzeniach (często można je wyłapać u innych pisarzy z epoki, np. Agathy Christie) i ścisłym systemie klasowym. Ogromnie ciekawa lektura dla każdego, kto jest zainteresowany historią społeczną.

Widać ogromną sympatię i serce autorki wobec sir Arthura Conan Doyle'a i ogrom pracy włożony w research. Dlatego też daję 8 gwiazdek, bo w efekcie tego dostajemy pozycję solidną, wiarygodną i rzetelną, do tego oryginalną w tematyce.
********

Z tej książki...

Myślę, że mało osób wie że jeden z najsłynniejszych pisarzy kryminałów, czyli Arthur Conan Doyle naprawdę pomagał policji przy śledztwach, a więc po części był detektywem jak jego bohater Sherlock Holmes. Doyle był bardzo wyczulony na niesprawiedliwość i dlatego postanowił pomóc człowiekowi niesłusznie oskarżonemu o morderstwo. O tym właśnie jest ta książka. Margalit Fox w bardzo ciekawy sposób przedstawia dążenie sławnego pisarza do prawdy mimo wielu przeciwności. Książka jest bardzo ciekawa i przedstawia wiele aspektów głośnej sprawy. Jeśli chcecie poznać szczegóły zapraszam na mojego bloga :

Szokująca dzisiaj sprawa urasta w tym reportażu do rangi, na jaką zasługiwała na początku XX wieku. Niepojęte "śledztwo" w sprawie Slatera kpi sobie ze sprawiedliwości. Conan Doyle dostaje swoją część uwagi, ale autorka trochę za dużo obiecuje tytułem.
Tym niemniej książka warta uwagi

Tym niemniej książka warta uwagi

"Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa" to książka opowiadająca historię prawdziwego morderstwa z 1908 roku, w wyjaśnienie której zaangażował się sam twórca słynnego Sherlocka Holmsa czyli sir Arthur Conan Doyle. Ofiarą jest bardzo zamożna, ponad 80-letnia mieszkanka Glasgow, a skazanym imigrant z ówczesnych Niemiec (urodził się w Opolu, a mieszkał w Bytomiu) Oscar Slater. Tylko czy aby na pewno skazano winnego?
Reportaż ten napisany jest bardzo starannie - widać, że autorka spędziła mnóstwo czasu (chyba trwało to kilka lat!) na rzetelnym zgromadzeniu wszystkich danych. Bardzo spodobało mi się to, że książka nie skupia się na samym morderstwie i procesie, ale również doskonale zarysowuje nam ówczesną epokę i mentalność ludzi, żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Dodatkowo poznajemy historię samego Conan Doyla - skąd pochodził, co studiował, jak powstał słynny detektyw Holmes. Jakby tego było mało jest też kilka stron poświęconych sposobom prowadzenia śledztwa w tamtych czasach, a także rozwojowi kryminalistyki w takim ujęciu, w jakim obserwujemy ją dzisiaj. I chociaż może się wydawać, że będzie to misz masz, to w mojej opinii wszystkie te wątki rozwinięte są w wystarczającym stopniu i to jest dokładnie to, a nawet więcej, o czym chciałam przeczytać.

Książka nie była jakoś szczególnie wciagajaca, natomiast na pewno zaskakująca. Spodziewałam się jedynie opisu prawdziwego śledztwa Doyla, natomiast otrzymałam również charakterystykę samego twórcy oraz czasów, w których tworzył. Z jednej strony wydaje mi się to dużą wartością dodaną, z drugiej jednak, samo morderstwo schodziło często na dalszy plan, co wybijało z historii. Osobiście to właśnie opisane tło tych zdarzeń wydawało mi się najciekawsze, a samo morderstwo postrzegam głównie jako pretekst do poruszenia tego tematu.

Ciekawa historia, przede wszystkim dla fanów Conan Doyla, chociaż nie tylko. Przybliża nam nieco biografię pisarza, jego życie w Szkocji przełomu wieków i osoby, które miały wpływ na jego i jego twórczość (w tym osoba będąca pierwowzorem Sherlocka Holmesa!). Zarówno tematyka książki (pomoc udzielona przez Conan Doyla niesłusznie skazanemu za morderstwo) jak i obszerna bibliografia mogłyby spokojnie posłużyć za kanwę do rozprawy naukowej. Tymczasem autorka nadała ksiązce formę powieści i dzięki temu bardzo dobrze się ją czyta. Natomiast jeśli ktoś oczekuje kryminału w tradycyjnej formie może się roczarować, bo tutaj kwestia winy oskarżonego jest czytelnikowi znana od początku. Nie wpływa to jednak na przyjemność z czytania. Polecam fanom Sherlocka Holmesa, Conan Doyla, kryminału i true crime. Dodatkowo wisienką na torcie jest dobrze opisany klimat i zwyczaje społeczne mieszkańców Szkocji przełomu XIX i XX wieku.

📖
W 1908 roku zostaje zamordowana w swoim domu, starsza kobieta. Za zabójstwo zostaje skazany żydowski imigrant Oscar Slater. Własne dochodzenie w sprawie skazańca wszczyna Doyle. Odkrywa On manipulację policji i wchodzi w środowisko skazańca by znaleźć jak najwięcej dowodów, które ukażą niesprawiedliwość względem Slatera.
Kto z Was wiedział, że pisarz przed wieloma laty podjął się sprawy prawdziwego morderstwa ? Jeśli jesteście ciekawi tej historii to sięgajcie po książkę Margalit Fox.

📖
Kto z Was wiedział, że pisarz przed wieloma laty...

"Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa" Margalit Fox to znakomita, niezwykle ciekawie napisana historia śledztwa, którego podjął się twórca Sherlocka Holmesa.

W 1908 roku została zamordowana bogata mieszkanka Glasgow. Za tą zbrodnię, został osądzony i skazany na śmierć - Oscar Slater, niemiecki Żyd i hazardzista. Stało się to po zaledwie godzinnej naradzie ławników. Z powodu wątpliwości opinii publicznej, jego wyrok został zmieniony na dożywocie ciężkich robót. Skazany nie mógł się odwołać od wyroku, bo w tamtych czasach, nie istniały sądy apelacyjne.
Jednak kilka osób nie wierzyło w winę Oscara Slatera, w tym Sir Arthur Conan Doyle, który był pisarzem, lekarzem, człowiekiem wykształconym. Widział jak dużo błędów zostało popełnionych podczas procesu i ta sprawa długo nie dawała mu spokoju. Po wielu latach, pisarz, dzięki podstępowi, otrzymał list od Slatera z prośbą o zbadanie jego sprawy.

Z książki Margalit Fox dowiemy się jak u schyłku epoki wiktoriańskiej prowadzono śledztwo, jak wyglądała sala sądowa, poznamy zeznania świadków. Przyjrzymy się jak w czasach Conan Doyle'a można było zostać zatrzymanym i skazanym za zbrodnie której się nie popełniło, szczególnie jeśli nie należało się do klasy uprzywilejowanej.

Oscar Slater został wytypowany na winnego, bo był Żydem i obcokrajowcem o złej reputacji. Policja robiła wszystko, by został skazany, nie zależało im na prawdzie. Naginała fakty, wpływała na zeznania świadków.

Z książki dowiemy się jakie metody dochodzenia zastosował pisarz, by można było uniewinnić niesłusznie skazanego. A swoje prywatne śledztwo prowadził z wielką determinacją. Bardzo chciał, by prawda wyszła na jaw. Zapoznamy się z innymi sprawami, które rozwiązał Arthur Conan Doyle i dowiemy się o wielu ciekawych faktach z jego życia.

Autorka w ciekawy sposób nakreśliła w swojej powieści to jak wyglądało życie skazanego Oscara Slatera w więzieniu. Przez wiele lat, listy od matki dodawały mu otuchy i nadziei.

"Nie ma nic równie mylącego jak "oczywisty fakt"" to cytat z Przygód Sherlocka Holmesa, który świetnie pasuje do sprawy niesłusznego skazania niewinnego Oscara Slatera. A historia opisana w książce "Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa" wciąga i czyta się ją jak najlepszy kryminał.

Artur Conan Doyle znany jest głównie jako twórca kultowej już postaci Sherlocka Holmesa oraz doktora Watsona, lekarz, humanista. Mało kto wie, że pisarz obdarzony był niesamowitą inteligencją, którą wykorzystywał w niezwykły sposób, bronił ludzi przed niesprawiedliwą segregacją i klasyfikacją. Najgłośniejszym przypadkiem było śledztwo w sprawie morderstwa bogatej starszej pani, a w całej tej machinie pochopnie skazany człowiek - żyd, obcy, przybysz - idealny potencjalny morderca. Artur Conan Doyle poprzez drobiazgowa analizę tropów, rekonstrukcję zdarzeń oraz trzeźwe spojrzenie na sprawę, doprowadza do uwolnienia skazanego Oscara Slatera. Książka jest obrazem schyłku epoki wiktorianskiej, ze wszystkimi jej szaleństwami i absurdami.

• Przeczytane w 2019

Margalit Fox Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa. Prawdziwe śledztwo twórcy Sherlocka Holmesa Zobacz więcej