Lisy. Historia miłości i odrazy

2019-10-09
2016-05-19
Adam Pluszka
ekologia przyroda lis drapieżnik

Czy to kolejny wspaniały reportaż z zakresu fauny na moim czytelniczym koncie? Być może... 🦊
Zdecydowanie najlepsza jak do tej pory część serii EKO. Zawiera właściwie wszystko, czego oczekiwać można od solidnego tekstu reporterskiego - pełen przekrój stanowisk, nienużący styl, idealne wyważenie pomiędzy przekazywaną wiedzą, a anegdotami o zabarwieniu popularnonaukowym. Niesamowicie doceniam odgórne "określenie się" autorki ze swoimi poglądami, które to nie stanowiło najmniejszej przeszkody w trzeźwym osądzie racji najróżniejszych grup głównych zainteresowanych - począwszy od bezimiennych mieszkańców, przez weterynarzy, na myśliwych kończąc.

Uwielbiam lisy i chyba za bardzo liczyłam na coś w stylu Sekretnego życia drzew, na książkę pełną ciekawostek o tych magicznych zwierzętach. Tymczasem to pozycja bardziej o nas, ludziach, naszym stosunku do lisów (czy ogólnie dzikich zwierząt),zmieniającym się przez lata obrazie lisa w litaraturze, mediach. Jest w niej dużo o polowaniach, autorka opisuje nawet swój udział w sabotażu, ale skupia się tylko na Wielkiej Brytanii, więc dla mnie jako czytelniczki z Polski pozostaje trochę niedosyt.

Trochę mało lisa w "Lisie". Bardziej jest to książka o polowaniach na nie oraz walce z tym procederem. Duży plus za to, że książkę szybko się czyta. Jeśli komuś odpowiada główny temat książki, to na pewno będzie bardziej zadowolony niż ja.

Jestem tą książką bardzo pozytywnie zaskoczona - spodziewałam się 'ot, książeczki o lisach', a dostałam dużo rzetelnych informacji, dane oparte na tekstach źródłowych, prześledzenie różnych punktów widzenia, ogólnie bardzo rzeczowe i szerokie podejście do tematu. Na plus!

„Lisy” to reportaż, w którym autorka oddaje głos różnym grupom społecznym. Odwiedza myśliwych, azyle, obrońców zwierząt czy gospodarzy wiejskich. Pod tym względem pozycja bardzo przypomina mi „Instynkt” o wilkach, autorstwa Anny Maziuk. Jeśli tamta książka się Wam podobała – ta też będzie fajna. 🦊
W książce znajdziecie wiele ciekawych informacji o postrzeganiu lisów w przeszłości. Szczególnie interesujące wydało mi się średniowiecze i lisy w kulturze, bajkach. Poza tym książka dość brutalnie opisuje lisią rzeczywistość. Są opisy polowań i zabijania.
Reportaż jest świetny, co prawda pokazuje tylko brytyjską rzeczywistość, ale chyba nie różnimy się tak bardzo. Polecam!

W książce znajdziecie wiele ciekawych informacji o postrzeganiu lisów w...

Czy popkulturowy lis to to samo zwierzę co lis z krwi i kości pomykający po naszych lasach? Udana próba oddzielenia naszych wyobrażeń od faktów.

Spodziewałam się więcej informacji na temat lisów. Owszem, książka mi się podobała,ale czytałam ją bardzo długo przez pewne rozczarowanie. Ostatecznie dowiedziałam się wiele ciekawych informacji, ale to nie to…

Cóż, książka miała być o lisach i teoretycznie jest - o tym jak wyglądają w literaturze, tradycji brytyjskiej oraz jak wygląda kwestia polowań na nie w Wielkiej Brytanii. Bardzo mało informacji o samych "lisich" zachowaniach i zwyczajach. Jestem rozczarowany.

Bardzo interesująca książka. Większość książki stanowi temat polowań na lisy, co może czasem być męczące (dlatego ocena 8/10),ale jest to na tyle ważny problem, że nie można go pominąć ani lekceważyć. Wszystkim zainteresowanym lisim życiem polecam gorąco.

Bardzo ciekawy reportaż o postrzeganiu lisów w Wielkiej Brytanii. Autorka powołuje się na wiele źródeł, i barwnie przedstawia opinie wielu osób o tych niezwykłych zwierzętach. Nie jest to typowa książka o biologii czy fizjologii lisów, a o ludzkim nastawieniu do nich i tego jak lis funkcjonuje obok nas. Pozycja warta przeczytania, ale nie dla każdego będzie satysfakcjonująca.

• Zwierzęta
  • Przyroda