DziwakLiteracki

Profil użytkownika: DziwakLiteracki

Tarnów Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
388
Przeczytanych
książek
388
Książek
w biblioteczce
337
Opinii
3 583
Polubień
opinii
Tarnów Kobieta
Dodane| Nie dodano
Strony www:
INSTAGRAM/ GOODREADS -> DZIWAKLITERACKI

Opinie


Na półkach: , ,

Madeline Miller aranżując na własne potrzeby mit o Pigmalionie – rzeźbiarzu, który poślubił posąg kobiety – w istocie wykreowała opowieść różną od tej, jaką znał cały świat. Osadzając główną oś utworu w bliżej nieokreślonym miejscu i na bliżej niesprecyzowanej płaszczyźnie czasowej, nadała swojemu tekstowi cech anonimowości oraz uniwersalności.
Odmienna perspektywa ukazana tym razem - nie za sprawą męskiego bohatera poszukującego niewieściego ideału cnót wszelakich, a - kobiety postawionej w charakterze cennego artefaktu, pozwala na dostrzeżenie szerszego kontekstu. Tytułowa Galatea, powołana i uformowana podług kaprysu jej stworzyciela, stanowi u Miller pretekst do przedstawienia historii zgoła dalekiej od miłosnego mitu; mitu zupełnie odartego z romantyczności, sentymentalności, ułudnej wizji błogostanu absolutnego. Symbolika rzeźby jest tutaj więc aż nadto dosadna; personifikacja martwego przedmiotu, przydanie mu ludzkich atrybutów i fizjonomii, potem zaś odwrócenie ów procesu przez sprowadzenie jednostki posiadającej rozum, uczucia, duszę, do roli rzeczy – obrazuje ciemną stronę prawdziwej natury Pigmaliona i oprawcy Galatei.
W teorii powyższy koncept brzmi nęcąco, w praktyce wypada niestety nieco gorzej. Bo pomimo, że autorka sięgnęła po ciekawe wątki, intrygujące zabiegi literackie i językowe, całość ubrała jednak w miałką otoczkę ni to współczesnej baśni, ni to wariacji osławionego mitu, które – choć pozornie zmuszają swego odbiorcę do refleksji - w rzeczywistości objawiają mu prawdy boleśnie… Oczywiste. Feministyczny aspekt owszem, mógłby ,,Galateę’’ zasadnie uatrakcyjniać, lecz pobieżny szkic wątków, czyni z niej przeciwieństwo; piękną wydmuszkę, mającą niewiele wspólnego z historią kobiety silnej, odważnej, dążącej do pełni wolności i miłości.

Madeline Miller aranżując na własne potrzeby mit o Pigmalionie – rzeźbiarzu, który poślubił posąg kobiety – w istocie wykreowała opowieść różną od tej, jaką znał cały świat. Osadzając główną oś utworu w bliżej nieokreślonym miejscu i na bliżej niesprecyzowanej płaszczyźnie czasowej, nadała swojemu tekstowi cech anonimowości oraz uniwersalności.
Odmienna perspektywa ukazana...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Coś w sam raz dla pasjonatów literatury kryminalno – sensacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem tła epoki oraz zdarzeń zapisanych na kartach historii. Powieść Erica Fouassiera łączy bowiem wszystkie powyższe elementy, wzbogacając je o upragnione smaczki; podczas lektury ,,Biura spraw tajemnych’’ doprawdy trudno oprzeć się urokowi osiemnastowiecznego Paryża skąpanego w jesiennej aurze, i równie trudno oderwać się od perypetii charyzmatycznego Valentina Verne’a, który wpada na ślad pieczołowicie zadzierzgniętego spisku.
W cieniu lipcowej rewolucji, kiedy Francja powoli podnosi się z kolan, jej wrogowie nie śpią; ich oczy pozostają czujne, a buńczuczne umysłu otwarte; na przełomie wieków, w oparciu i rozwój medycyny, i nauki, łatwo w końcu sięgnąć po bardziej radykalne i… Bardziej wyrafinowane rozwiązania wszelkich konfliktów. Przekonuje się o tym właśnie Verne – wycofany i omotany tajemnicą z przeszłości – młody inspektor policji. Gdy najpierw w niewyjaśnionych okolicznościach samobójstwo popełnia syn szacownego dyplomaty, zaś chwilę później na swoje życie targa się kolejny członek elity, Valenitne postanawia podjąć rzucone mu wyzwanie.
Karkołomna szarada rozgrywa się więc w iście teatralnej scenerii - ciemne zaułki, ciasne uliczki pogrążane w mglistej nocy, deszczowe wieczory, opuszczone kamienice... Paryż tonie w oparach mroku, trącając goryczą krwawej vendetty. Obok medycznych eksperymentów i ezoterycznych sztuczek, prawo do pierwszoplanowej roli roszczą sobie głęboko skrywane sekrety oraz zawiłe intrygi. To właśnie one w książce Fouassiera ubarwiają fabułę, nadając jej charakterystycznego posmaku. Całość z miejsca hipnotyzuje, emanuje magnetyzmem, przyciąga; atmosfera niepokoju narasta ze strony na stronę, rozbudzając wyobraźnię czytelnika do granic możliwości. Przygód i mocnych wrażeń nie brakuje - gorączkowy pościg trwa. W akompaniamencie z wolna postępującego napięcia, brawurowych potyczek, misternych mistyfikacji i szczypty nienachalnego romansu, ,,Biuro do spraw tajemnych’’ stoi u piedestału jednych z najbardziej barwnych, plastycznych, lecz i również emocjonujących utworów w stylu retro.

Coś w sam raz dla pasjonatów literatury kryminalno – sensacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem tła epoki oraz zdarzeń zapisanych na kartach historii. Powieść Erica Fouassiera łączy bowiem wszystkie powyższe elementy, wzbogacając je o upragnione smaczki; podczas lektury ,,Biura spraw tajemnych’’ doprawdy trudno oprzeć się urokowi osiemnastowiecznego Paryża skąpanego w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

,,Żyję. Pracuję, rozmawiam z ludźmi, czasami nawet żartuję, ale nic nie jest już takie samo. W środku czuję, jakby umarł mi kawał serca. Nadzieja każe wierzyć do końca. Trwamy więc zawieszeni pomiędzy dwoma światami…’’

****

28 lat temu zaginęła Ania Jałowiczor, wracała ze szkolnej zabawy; do dzisiaj czeka na nią rodzina. W 2011 roku zniknęła 25-letnia Sabina Kondrat, po raz ostatni była widziana przez sąsiadkę; siostra bardzo za nią tęskni. Joanna wyszła w góry, ale nie wróciła; jej ciało odnaleziono parę miesięcy później. Bliscy Krzysztofa Dymińskiego, 16-latka spod Warszawy, nie ustają w poszukiwaniach; mimo upływu długich tygodni, starają się pozostać przy dobrej myśli. Ślad po Pawle, Brunie i Vladzie, urywa się nagle; gdzie są i co się teraz z nimi dzieje?
Takich i podobnych historii jest wiele. Przewijają się wszędzie. W mediach, gazetach, telewizji, internecie. Ale po upływie kilku miesięcy cichną i blakną. Społeczeństwo zapomina, życie toczy się dalej. Czas zatrzymał się jedynie dla trwających w oczekiwaniu; na list, na wiadomość, jeden telefon, choćby krótki sms – ‘jestem, będę za chwilę’.

****

Na Portalu polskiej Policji opublikowano dane statystyczne z przełomu dwóch dekad. Jeszcze w 2014 i 2015 zanotowano rekordową ilość zgłoszeń (ponad 20 tys.), która w porównaniu z 1997 (12 tys.) wypada zatrważająco. Wydawałoby się więc, że 2022 rok - najbardziej zbliżony pod względem liczb do 97’ – może stanowić zapowiedź poprawy; jednak na jak długo? Analiza przeprowadzanych badań wykazuje tendencję spadkową, lecz jest to raczej sytuacja krótkotrwała. Po okresie wyciszenia następuje nagły wzrost; ludzie w dalszym ciągu znikają.
Gdzie należy upatrywać przyczyn tego zjawiska? Z czego wynika dobrowolne opuszczenie aktualnego miejsca pobytu przez konkretną jednostkę? Dlaczego odbywa się ono w określonych – lub przeciwnie – okolicznościach?


Szymon J. Wróbel szuka właściwych odpowiedzi na stawiane pytania. Z różnym skutkiem. Okazuje się bowiem, że jednoznacznych wyjaśnień nie ma; temat zaginięć osób, choć w ostatnim czasie chętnie podejmowany, nie jest łatwy. Każdy przypadek ma indywidualne źródła, powiązane z czynnikami społecznymi, rodzinnymi, zdrowotnymi bądź kryminalnymi; często to splot nieszczęśliwych zdarzeń, stojących u podstaw tragedii. Nie pomaga szablonowe podejście do problemu, nie pomaga niewydolność służb, nie pomaga również prawo skonstruowane tak, aby – pozornie ułatwić rozwiązywanie spraw zniknięć, w rzeczywistości zaś - nie na tyle elastyczne, by móc dostosować je odpowiednio do incydentu.
W ,,Zawieszonych. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają’’ autor relacjonując prawdziwe historie, odnosi się do im pokrewnych motywów. Przedstawione opowieści nie są więc jedynym elementem składowym publikacji – stanowią raczej jej podwaliny oraz pretekst do kompleksowego opracowania wybranych zagadnień; zagadnień, które – być może – nie dla każdego odbiorcy będą oczywiste. Zakulisowa praca policji, działania zespołów ratowniczych, akcje organizacji pomocowych, wszelkiego rodzaju inicjatyw prowadzonych przez wolontariuszy, odgrywają tutaj niebagatelną rolę i zostały zasadniczo omówione. Należyte pogrupowanie, przejrzyste rozdziały, uporządkowana chronologia i podstawowa charakterologia wyszczególnionych aspektów, ułatwiają lekturę, niosąc za sobą współczynnik edukacyjny. Pierwsza część ,,Zawieszonych’’, choć emocjonalna, głęboko poruszająca, prezentuje realny obraz zmagań nie tylko z nagłą utratą bliskiej osoby, ale także z samym systemem i jego wadliwymi częściami.

,,Żyję. Pracuję, rozmawiam z ludźmi, czasami nawet żartuję, ale nic nie jest już takie samo. W środku czuję, jakby umarł mi kawał serca. Nadzieja każe wierzyć do końca. Trwamy więc zawieszeni pomiędzy dwoma światami…’’

****

28 lat temu zaginęła Ania Jałowiczor, wracała ze szkolnej zabawy; do dzisiaj czeka na nią rodzina. W 2011 roku zniknęła 25-letnia Sabina Kondrat, po...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika DziwakLiteracki

z ostatnich 3 m-cy
DziwakLiteracki
2024-04-18 11:12:57
DziwakLiteracki oceniła książkę Galatea na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 11:12:57
DziwakLiteracki oceniła książkę Galatea na
6 / 10
i dodała opinię:

Madeline Miller aranżując na własne potrzeby mit o Pigmalionie – rzeźbiarzu, który poślubił posąg kobiety – w istocie wykreowała opowieść różną od tej, jaką znał cały świat. Osadzając główną oś utworu w bliżej nieokreślonym miejscu i na bliżej niesprecyzowanej płaszczyźnie czasowej, nadał...

Rozwiń Rozwiń
Galatea Madeline Miller
Średnia ocena:
6.5 / 10
1085 ocen
DziwakLiteracki
2024-04-18 11:10:14
DziwakLiteracki oceniła książkę Biuro do spraw tajemnych na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 11:10:14
DziwakLiteracki oceniła książkę Biuro do spraw tajemnych na
7 / 10
i dodała opinię:

Coś w sam raz dla pasjonatów literatury kryminalno – sensacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem tła epoki oraz zdarzeń zapisanych na kartach historii. Powieść Erica Fouassiera łączy bowiem wszystkie powyższe elementy, wzbogacając je o upragnione smaczki; podczas lektury ,,Biura spraw tajem...

Rozwiń Rozwiń
Biuro do spraw tajemnych Éric Fouassier
Średnia ocena:
7.6 / 10
72 ocen
DziwakLiteracki
2024-04-18 11:08:44
DziwakLiteracki oceniła książkę Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 11:08:44
DziwakLiteracki oceniła książkę Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają na
7 / 10
i dodała opinię:

,,Żyję. Pracuję, rozmawiam z ludźmi, czasami nawet żartuję, ale nic nie jest już takie samo. W środku czuję, jakby umarł mi kawał serca. Nadzieja każe wierzyć do końca. Trwamy więc zawieszeni pomiędzy dwoma światami…’’

****

28 lat temu zaginęła Ania Jałowiczor, wracała ze szkolnej zabawy...

Rozwiń Rozwiń
DziwakLiteracki
2024-04-03 17:32:18
DziwakLiteracki oceniła książkę Próba sił na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-03 17:32:18
DziwakLiteracki oceniła książkę Próba sił na
6 / 10
i dodała opinię:

Gdy w 2020 roku sięgałam po – jak mi się wówczas wydawało – pierwszą poważną powieść Tomasza Sablika, byłam pewna obaw. Niewiele wcześniej na rynku wydawniczym ukazała się debiutancka ,,Próba sił’; tytuł szumnie omawiany w mediach społecznościowych, lecz nieszczególnie zachęcający do zapoz...

Rozwiń Rozwiń
Próba sił Tomasz Sablik
Średnia ocena:
7.1 / 10
14 ocen
DziwakLiteracki
2024-03-27 16:09:00
DziwakLiteracki oceniła książkę Final Girls. Ostatnie ocalałe na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-03-27 16:09:00
DziwakLiteracki oceniła książkę Final Girls. Ostatnie ocalałe na
6 / 10
i dodała opinię:

Lynnette Tarkington należy grupy ostatnich ocalałych – tzw. final girls; dziewczyn, którym udało się ujść cało z masakry zgotowanej przez seryjnych zabójców. Życie z tak ciężkim doświadczeniem nie należy do najłatwiejszych i chyba nikt, prócz samej Lynette oraz jej przyjaciółek, nie wie te...

Rozwiń Rozwiń
Final Girls. Ostatnie ocalałe Grady Hendrix
Średnia ocena:
6.2 / 10
193 ocen
DziwakLiteracki
2024-03-19 13:52:34
DziwakLiteracki oceniła książkę Syrena i pani Hancock na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-19 13:52:34
DziwakLiteracki oceniła książkę Syrena i pani Hancock na
7 / 10
i dodała opinię:

Kiedy pewnego wrześniowego wieczoru 1785 roku, kupiec Jonah Hancock z niecierpliwością oczekuje wieści na temat swojego zaginionego statku, nie wie jeszcze, że oto nadchodzi przełomowy moment. Szczęście się wreszcie do Pana Hancocka uśmiecha; nietypowe znalezisko, które skutkiem przeróżnyc...

Rozwiń Rozwiń
Syrena i pani Hancock Imogen Hermes Gowar
Średnia ocena:
6.7 / 10
746 ocen
DziwakLiteracki
2024-03-14 18:23:09
DziwakLiteracki oceniła książkę Colorado Kid na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-03-14 18:23:09
DziwakLiteracki oceniła książkę Colorado Kid na
5 / 10
i dodała opinię:

Lata 80., Nowa Anglia, wyspa Moose – Lookit. Na jednej z publicznych plaż para nastolatków natrafia na ludzkie zwłoki. Sprawa od początku wydaje się być oczywista. Ślady, które zostają odkryte na miejscu, jednoznacznie wskazują przyczynę śmierci – niefortunny wypadek jakich wiele. Zagadką ...

Rozwiń Rozwiń
Colorado Kid Stephen King
Średnia ocena:
5.5 / 10
2184 ocen
DziwakLiteracki
2024-03-14 10:31:48
DziwakLiteracki oceniła książkę Dom na wrzosowisku na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-03-14 10:31:48
DziwakLiteracki oceniła książkę Dom na wrzosowisku na
6 / 10
i dodała opinię:

Po śmierci wikarego - w Combehurst, w domu na wrzosowisku - wdowa po mężu wychowuje dwójkę dzieci. Chłopiec i dziewczynka tworzą zgodną parkę, choć trzeba przyznać, że to Edward - będąc faworyzowanym, a jednocześnie temperamentnym i szczególnie ożywionym dzieckiem - góruje nad siostrą. Mag...

Rozwiń Rozwiń
Dom na wrzosowisku Elizabeth Gaskell
Średnia ocena:
6.9 / 10
150 ocen
DziwakLiteracki
2024-03-05 14:04:38
DziwakLiteracki oceniła książkę Ślubna suknia na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-05 14:04:38
DziwakLiteracki oceniła książkę Ślubna suknia na
8 / 10
i dodała opinię:

Życie Sophie Duguet jest idealne. Tak idealne, jak tylko być może życie młodej, atrakcyjnej i dobrze wykształconej kobiety. Sophie ma bowiem wszystko: począwszy od pracy, w której świetnie się realizuje, poprzez wspierających bliskich, na przytulnym mieszkanku w paryskiej dzielnicy skończy...

Rozwiń Rozwiń
Ślubna suknia Pierre Lemaitre
Średnia ocena:
7.4 / 10
862 ocen
DziwakLiteracki
2024-02-05 11:21:43
DziwakLiteracki oceniła książkę Inwazja porywaczy ciał na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-02-05 11:21:43
DziwakLiteracki oceniła książkę Inwazja porywaczy ciał na
7 / 10
i dodała opinię:

Kiedy parę lat temu sięgałam po ,,Inwazję porywaczy ciał’’, liczyłam na przygodę utrzymaną w przyjemnie sensacyjnym nastroju; z odpowiednią dozą ironii, humoru, ale także suspensu; wciągającą, może odrobinę przejaskrawioną, lecz przez to niebanalną. I poniekąd taką lekturę wówczas otrzymał...

Rozwiń Rozwiń
Inwazja porywaczy ciał Jack Finney
Seria: Wymiary
Średnia ocena:
7.1 / 10
464 ocen

ulubieni autorzy [2]

Joe Hill
Ocena książek:
7,0 / 10
34 książki
2 cykle
Pisze książki z:
291 fanów
Stephen King
Ocena książek:
7,0 / 10
169 książek
14 cykli
15876 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
388
książek
Średnio w roku
przeczytane
43
książki
Opinie były
pomocne
3 583
razy
W sumie
wystawione
387
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
2 462
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
52
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]