Pod innym niebem

2019-01-01
2019-01-01
9788381193641
powieść

„Pod innym niebem” to opowieść o Dorocie – kobiecie, która od zawsze walczyła z przeciwnościami losu. Najpierw nieplanowana ciąża i ojciec dziecka, który opuścił ją i wszystkiego się wyparł, potem problemy finansowe i nużąca, obciążająca psychicznie przez szefową praca. I kiedy problemy zawodowe stają się tak duże, że główna bohaterka znajduje się na granicy wytrzymałości, los zaczyna się do niej uśmiechać. Okazuje się, że daleka ciotka zapisuje Dorocie, jako jedynej żyjącej z rodu Van Hof, spadek: posiadłość w RPA i sieć hoteli. Życie kobiety w jednej chwili zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Zamiast pracy w urzędzie musi teraz stawiać czoła dyplomatycznym negocjacjom, a nieznajomość języka angielskiego nie ułatwia sprawy. Przed Dorotą czeka wiele wyzwań, nauczenie się życia w nowej roli, a przede wszystkim – dostosowanie się do realiów i tradycji Republiki Południowej Afryki. Jak sobie z tym wszystkim poradzić, kiedy jedynym wsparciem na obcym kontynencie jest córka?
To lektura lekka i przyjemna w odbiorze, ale nieunikająca ukazania trudów życia i przewrotności losu. Historia na pewno pozostanie długo w myślach i sercu czytelników, ponieważ dotyka zagadnień i problemów, które dotyczą każdego z nas.

Nie zetknąłem się wcześniej z twórczością pani Ewy Lenarczyk, ale postanowiłem sięgnąć po książkę z racji tego, że blisko siebie mieszkamy (w rozumieniu geograficznym). Cóż mogę napisać po lekturze. Na pewno nie można autorce odmówić sprawnego operowania słowem i znajomości warsztatu literackiego. Jednak nie porwała mnie ta powieść.Głównie ze względu na miałką fabułę. Owszem, życie też bywa takie jak losy głównej bohaterki. Zdarza się, że przypadek rzuca nas w otchłań miłości, że zjawiają się duże pieniądze, ale.... to brzmi trochę jak bajka dla panienek z dobrych domów. ale, sądząc po ilości czytelników, takie historie wciąż nieźle się sprzedają. Być może fakt, że skusiłem się na kupienie "Pod innym niebem" jest dowodem na to, że mimo obaw coś w tej prozie kusi? zatem spróbujcie i wy - może wciąż jeszcze niezdecydowani. W każdym razie na pewno jest to lepsza proza od prozy tych autorek, których książki stertami zalegają na dziale z nowościami w sieci Empik, kusząc czytelniczki i frustrując facetów nagimi torsami z okładek. Ale poza tym niczego w nich nie znajdziecie. U Ewy Lenarczyk jest przynajmniej kawałek "innego nieba".

Z dużą przyjemnością wspominam lekturę tej książki. Chciałoby się przeżyć podobną przygodę życia, choć...

"Pod innym niebem" Ewy Lenarczyk to książka, przedstawiająca historię Doroty, dotychczas mieszkanki Gdańska, która od zawsze walczyła z przeciwnościami losu. Jednego dnia, jej życie zmienia się nie do poznania. Okazuje się, że jest ona jedyną spadkobierczynią ogromnego majątku. Kobieta, musi zmienić wszystkie swoje dotychczasowe nawyki, a swoja pracę w urzędzie, na dypromatyczne pogadanki. Myślicie, że Dorotka poradzi sobie z nową sytuacją? Czy córka będzie dla niej wystarczającym oparciem w nowym kraju?
~~~~~
Książka ma zaledwie 290 stron jednak muszę przyznać, że czytałam ją dość długo, sama byłam tym zdziwiona. Pierwszym plusem (jak i zarówno minusem) są naprawdę długie opisy, które z jednej strony przedstawiają nam niemal obrazowo m.in. bogate rezydencje. Z drugiej strony, w pewnych momentach niemalże mnie to przytłaczało, bardzo brakowało mi dialogów.
Kwestią z pewnością wartą zauważenia i docenienia są bohaterowie. Dorotka wkradła się do mojego serca i chyba już na stałe w nim zagości. Jest bardzo prawdziwa, przedstawiona razem ze wszystkimi swoimi wadami. Chyba najbardziej rozbawiły mnie gafy popełniane przez nią już w Afryce, ale sytuacja w której wybuchła w biurze nie pozostaje daleko w tyle. Dodatkowo akcję podkręca też nietypowe uczucie rodzące się między główną bohaterką a zarządcą, w jej nowej rezydencji.
Jeśli lubicie literaturę obyczajową i romanse, jest to zdecydowanie coś dla Was🤗

"Pod innym niebem" Ewy Lenarczyk to bardzo dobrze napisana historia Doroty, która otrzymuje wielki spadek daleko od domu, bo aż w RPA. Kobieta wraz z córką udaje się w podróż do odległego kraju i od razu czuje się nie na miejscu. Brak znajomości języka, nie znajomość etykiety i brak pewności siebie to tylko niektóre z problemów zaprzątających jej głowę. Wielki i bogaty świat jest dla niej przytłaczający, a poznany zarządca domu wywołuje w Dorocie nieprzychylne odczucia.
Cała książka poświęcona jest przystosowywaniu się do nowych zasad i przemianie z prostej kobiety w damę z wyższych sfer. Nie ukrywam czytało się szybko, a lektura była lekka, no ale właśnie ale, nie podobało mi się nastawienie Doroty do zarządcy, a właściwie do wszystkiego. No i zakończenie pozostawia wiele do życzenia. Poza tymi małymi niedogodnościami książka jest bardzo fajna i warta uwagi. Także zapraszam do zapoznania się z tą pozycją.

Dorota, kobieta po czterdziestce wiedzie spokojne, zwyczajne życie u boku swej dorosłej córki Dominiki oraz Pawła, mężczyzny którego zaręczyny odrzuciła i żyją sobie w luźnym związku już parę lat.
W pracy Doroty ciągle panuje chaos i napięta atmosfera przez szefową, która znęca się psychicznie nad swoimi pracownikami.
Życie Doroty, to życie przeciętnego człowieka, gdzie pieniędzy wystarczy prawie na opłacenie rachunków, wyżywienie i małe zachcianki.
Pewnego dnia, kobieta otrzymuje pismo, które zmienia życie matki i córki o 180 stopni.
Okazuje się, że Dorota jest jedyną spadkobierczynią ogromnego majątku po swoich przodkach !
Kobiety stawiają wszystko na jedną kartę i po załatwieniu wszystkich formalności, opuszczają swój rodzinny kraj, tym samym Pawła i ruszają w podróż w nieznane.
Matka z córką muszą szybko nauczyć się życia w luksusie, co wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Nieznajomość języka angielskiego Doroty nie ułatwia sprawy.
Kobieta czuję się adorowana ciągle przez mężczyzn, a pewien adorator z którym jest zmuszona przebywać niemal codziennie, nie ułatwia jej myśleć racjonalnie w tak poważnej sytuacji w jakiej się znalazła.
Czy życie w tak innym świecie w którym żyły dotychczas nie przytłoczy kobiet ? Czy będą potrafiły odnaleźć się w życiu, o którym nawet nie śniły?

Życie Doroty, to życie przeciętnego człowieka, gdzie...

Dorota, kobieta po czterdziestce, wiedzie spokojne, zwyczajne życie u boku swej dorosłej córki Dominiki oraz Pawła, mężczyzny którego zaręczyny odrzuciła i żyją sobie w luźnym związku już parę lat.
Życie Doroty, to życie przeciętnego człowieka, gdzie pieniądzy wystarcza prawie na opłacenie rachunków, wyżywienie i małe zachcianki.
Okazuję się, że Dorota jest jedyną spadkobiercą ogromnego majątku po swoich przodkach! Luksusowa posiadłość w Afryce, własność hotelu w Paryżu, udziały w poważnych firmach i wspólnictwo w Egipcie! Kobiety stawiają wszystko na jedną kartę, i po załatwieniu wszystkich formalności opuszczają swój rodzinny kraj, tym samym Pawła i ruszają w podróż w nieznane. Matka z córką muszą szybko nauczyć się życia w luksusie, co wcale nie jest takie proste. Nieznajomość języka angielskiego Doroty, nie ułatwia sprawy.
Kobieta czuje się adorowana ciągle przez mężczyzn, a pewien mężczyzna z którym jest zmuszona przebywać niemal codziennie, nie ułatwia jej myśleć racjonalnie w tak poważnej sytuacji, w jakiej się znalazła.
Czy życie w tak innym świecie w którym żyły dotychczas, nie przytłoczy kobiet i czy będą potrafiły odnaleźć się w życiu, o którym nigdy nawet nie śniły?

Życie Doroty, to życie przeciętnego człowieka, gdzie...

Po całą recenzję zapraszam na bloga: czytamjakchce.blogspot.com

"Pod innym niebem" to powieść, w której główna bohaterka musi borykać się z licznymi dylematami i wspomnieniami z przeszłości. Jako pięćdziesięcioletnia kobieta w swoim życiu doświadczyła już wielu rzeczy, te doświadczenia wywarły na niej wpływ, który nawet po zmianach które nastąpiły w jej życiu nie zmienił jej całkowicie. Jako kobieta mająca liczne przyzwyczajenia, nawyki, otoczona wysokim murem, wraz z przeprowadzką na drugi koniec Świata otwiera się na nowych ludzi i nowe doświadczenia. Odnajduje się w nowych realiach, w towarzystwie z wyższych sfer, wcielając się w nową rolę, którą zesłał jej los.

Po całą recenzję zapraszam na bloga: czytamjakchce.blogspot.com

OPINIA PRZEDPREMIEROWA
Każdy z nas chce być w życiu szczęśliwy, a do tego zdrowy i choć odrobinkę bogaty, by zwyczajnie łatwiej się żyło. Ewentualnie wystarczy zamożność. A co wówczas, gdy odgórnie nie przyznano nam kompletnego pakietu, a jedynie jego wersję okrojoną i w udziale przypadnie nam tylko zdrowie? Dobre i to powiemy. Racja. Lecz jak żyć bez szczęścia? Jak żyć bez pieniędzy? Poznajcie historię Doroty, której los nie szczędził życiowych kuksańców. Zakochała się na studiach, ale umiłowany zmienił kierunek swych uczuć, gdy tylko dowiedział się, że zostanie ojcem. Cóż, Dorota przełknęła gorzką pigułkę i samodzielnie wychowuje córkę, kryzysy ekonomiczne dają się we znaki domowemu budżetowi, do tego w pracy szefowa ma charakter terrorystki skrzyżowanej z piranią. Dorota dwoi się i troi, by związać koniec z końcem. Zwykła szarzyzna i proza przeciętnego życia. Praca, zakupy, dom. Jak w zaklętym kręgu. Do momentu, gdy otrzymuje spadek i okazuje się, że dotychczas niekompletny pakiet został niespodziewanym zrządzeniem losu zasilony niebotycznymi walorami finansowymi. Tym sposobem mamy i zdrowie, i nie musimy się martwić o pieniądze. Tak rozpoczyna się historia w wersji lux. Jednak odziedziczenie majątku oznacza wejście w zupełnie inną rzeczywistość i sferę społeczną, a na dodatek wyjazd na drugą półkulę. Zupełnie nieoczekiwanie pojawiają się problemy „natury technicznej” ze strony… samej Doroty.
Ewa Lenarczyk na bohaterkę opowieści obrała sobie osobę dojrzałą (blisko pięćdziesięcioletnią),która przez lata szarpiąc się z życiem, od tych zmagań sama już nieco spłowiała i obrosła warstwą kolców. Właśnie ta zahukana i nieobyta kobieta, mająca swoje przyzwyczajenia, nawyki, myśląca trochę stereotypami i wyposażona w uprzedzenia przeróżnej maści, nagle musi odnaleźć się w towarzystwie z wyższych sfer. Co więcej, ma wejść na salony światowej finansjery. Czy zdecyduje się zerwać z przeszłością i wchodząc w nową rolę, zacznie żyć tym, czym dosłownie ozłociła ją krewna?
Nie sposób się zmęczyć czy nudzić „Pod innym niebem”. Autorka pisze bowiem prostym językiem, nierzadko potocznym, a uwagę czytelnika przykuwa obrazowo ukształtowanymi scenami, przez co książki się nie czyta, a ogląda jak film. Wyobraźnia rysuje sceny rodem jak z dużego ekranu, a przed oczami jawi się namacalny wprost obraz, który przenosi nas w sam środek akcji. Ponadto fabuła obfituje w niemało atrakcyjnych wydarzeń. Podróżujemy, odkrywamy nowe miejsca, przebywamy a to w stylowych wnętrzach kolonialnych rezydencji, a to innym razem w eleganckich salonach (przecież uprzedzałam, że zaczyna się wersja lux). A do tego jeszcze Ewa Lenarczyk funduje nam sporo potknięć lub wpadek z udziałem bohaterów, które prowadzą do zabawnych sytuacji spowodowanych najczęściej odmiennością kulturową czy obawami wynikającymi ze zwykłych kompleksów. Żyjemy w takich czasach, że nie może też zabraknąć gry pozorów. I jak w tym wszystkim ma się odnaleźć szara gąska z odległej Polski? Jak zarządzać międzynarodową korporacją, skoro wokół same pułapki? Czy w tym wieku (dla niektórych to prawie dinozaur) warto zaczynać wszystko nie dość, że od nowa, to jeszcze w zupełnie innym miejscu, z obcymi ludźmi i na odmiennych zasadach?
Jako że akcja oscyluje wokół szacownych fortun, Ewa Lenarczyk zdecydowała się podjąć tematykę podejścia do bogactwa i porusza w swojej książce nie tylko kwestie wartości nabywczej pieniądza, który ułatwia życie i daje poczucie wolności, lecz także jego mocy sprawczej w wymiarze czysto niematerialnym. Starożytni Rzymianie mawiali, że „pecunia non olet” (pieniądz nie śmierdzi). Ale jak się z nim oswoić, zwłaszcza w przypadku gdy pieczone gołąbki same wleciały do gąbki? Czy pieniądze są tylko źródłem wszelkiej materialnej żądzy? A może warto je polubić, by nauczyć się z nich korzystać i wydobywać przy ich pomocy to, co prawdziwie cenne?
„Pod innym niebem” to historia o wewnętrznych dylematach i próbach uładzenia się z przeszłością. Dojrzała bohaterka popełniająca błędy jest bardzo realistyczna, a obserwując jej potyczki z samą sobą i własnym poczuciem niższości, sekundujemy jej w zmaganiach o odnalezienie się w nowych realiach. Bo kto by nie chciał, by ta historia nie znalazła szczęśliwego finału? A gdy tę słodko-gorzką atmosferę autorka podsypie szczodrze emocjami, które miejscami aż kipią, to wyłania się obraz zapowiadający cały szereg przyjemnych chwil podczas lektury.

PS. Zapomniałam o jeszcze jednym elemencie pakietu, czyli o szczęściu. Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale mówią też, że odważnym szczęście sprzyja. W sumie jak to jest z tym szczęściem? Zapytajcie Dorotę.

OPINIA PRZEDPREMIEROWA

• E-BOOKi
  • Czekam
  • Rok 2019
  • Samodzielne
  • Literatura kobieca
  • Czekam cierpliwie:)

Dodaj cytat z książki Pod innym niebem