Wystrzegaj się Futury

Karakter
2019-02-19
2019-02-19
dizajn

Spoko. Fajna historia kroju pisma (nie tylko Futury). Dużo ciekawsze, niż się spodziewałam 😀

Bardzo ciekawa lektura dla grafików, designerów i osób zainteresowanych typografią. Brakowało mi jedynie może większej ilości treści, bo książka była napisana dosyć prostym językiem, zawierała dużą ilość obrazków, więc jej lektura szła błyskawicznie,a po jej zakończeniu pozostał spory niedosyt. Nie zmienia to faktu, że mogę ją z całym sercem sercem, szczerze polecić.

Bardzo ciekawa książka, nawet pomimo pozornie nudnej tematyki. Nie przytłacza ilością nazw własnych czy nazwisk. Po jej przeczytaniu zaczęłam inaczej patrzeć na otaczające mnie loga, reklamy itd.
Dobra lektura dla początkujących grafików.

Dobra lektura dla początkujących grafików.

Futura to geometryczny krój pisma bez szeryfowego zaprojektowany przez Paula Rennera i wydany w 1927 roku.
Futura od razu odniosła duży sukces, dzięki połączeniu klasycyzmu z nowoczesnością. Futura pozostaje ważną rodziną krojów pisma i jest używana na co dzień do celów drukowanych i cyfrowych zarówno jako czcionka nagłówkowa, jak i tekstowa. Czcionka jest również szeroko stosowana w reklamach i logo, w szczególności przez IKEA (do 2010 r.),Supreme , Party City , Volkswagen , Royal Dutch Shell. Czemu Tytuł został napisany na opak. Wystrzegaj się futury. Osoby które posługują wiedzą i mają świadomość dlaczego akurat ten font został wybrali.

Dzisiaj to już legendarny font albo rzecz ujmując rodzina fontów.

Wykorzystana:
-> futura została min. W kampaniach politycznych,
-> w filmach min. "the social network",
-> w plakatach niemieckiej partii,
-> w misji apollo 11,
-> w plakatach Michaelem Jacksonem,
-> w elementach poligraficznych tekstyliach.

Plus:
-> spis treści niestandardowy,
-> świetna okładka,
-> efekt nakładania na siebie fontów (wcześniej nie spotykane w innych książkach),

Minus:
-> Cały wydruk mogły by być większy całej książki ponieważ fotografie lepiej wyglądają większe.
-> język nie każdy jest w stanie zrozumieć za pierwszym razem. (Sam miałem aby zrozumieć w niektórych elementów),
-> przypisy moim zdaniem powinny być w stopce danej strony.

Może nie jest to kompendium wiedzy o Futurze, ale ciekawa pozycja: https://onowymodernizm.pl/futura/

Po przeczytaniu książki otaczające nas napisy nigdy nie będą już takie same. Poza sporą dawką informacji na temat tytułowej futury i jej odmian książka nakłania nas do refleksji nad krojami otaczających nas liter sformowanych w różnego typu napisy i slogany. Poza tym ogromnym atutem publikacji jest lekka i ciekawa narracja oraz mnogość ilustracji.

Książka do przeczytania w formie ciekawostki, do snu. Dużo zdjęć.

Książka do przeczytania w formie ciekawostki, do snu. Dużo zdjęć.

1970

Ciekawa, pogłębiająca wiedzę książka o jednym z popularniejszych swego czasu kroju pisma. Choć mam zastrzeżenia (zdarzają się literówki czy nieprawidłowe tłumaczenia na polski - choćby gothic zostało oddane jako gotyk, choć nie jest to to samo),a autorowi zdarzają się wycieczki osobiste niepowiązane z typografią (opowieści związane z jego dzieciństwem czy z jego poglądami politycznymi - coś, co, jasne, można było zawrzeć, ale lepiej powiązać z tematem książki - jego wycieczki osobiste nie biorą się z próżni, ale za daleko w nie brnie),to całość naprawdę warta jest uwagi. Widać wiedzę i pracę, jaką Thomas włożył w jej stworzenie, zaś sposób przekazania informacji sprawi, że i typograficzni laicy odnajdą się w lekturze.

Natknęłam się na tą książkę przypadkowo, ale jestem bardzo z tego zadowolona jako grafik. Niezwykle pouczająca, momentami bardzo śmieszna. Graficy mogą wynieść z niej tonę wiedzy. Czyta się bardzo szybko, ale muszę koniecznie przeczytać drugi raz powoli i analizując. Do jednego mię się przyczepić, że jako książka o grafice, łamanie tekstu w pół zdania, nie jest wygodne w odbiorze, gdy pomiędzy mamy 2 do 4 stron ilustracji i trzeba machać kartkami. Podobnie było z opisami. Pomimo tego, jestem zachwycona tą książką.

Że wszystkie kroje liter z grubsza są do siebie podobne? Że ich kształt nie ma żadnego znaczenia albo i tak nikt go nie zauważa? Że kroje nie mają żadnej historii, a jak mają, to nikogo nie obchodzi?
"Wystrzegaj się Futury" to właśnie książka, która pokazuje, że font potrafi być bronią, symbolem, komunikatem samym w sobie, przedmiotem złożonej gry politycznej, że wreszcie może zacząć żyć swoim życiem, mutować, zmieniać się, replikować, przenikać do niemal każdej sfery życia publicznego i działać.

Przeczytajcie tę książkę. Będziecie zaskoczeni. To tak, jakby ktoś nagle otworzył wam nie oczy, ale uszy na to, jak Futura wokół was szepcze, mówi pełnym głosem, wykrzykuje slogany reklamowe i hasła polityczne, czyta głosem spikerów i wabi w reklamach.

• Projektowanie
  • Design