Zemsta

Okładka książki Zemsta
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Literatura klasyczna - Zielona Sowa utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Literatura klasyczna - Zielona Sowa
Zielona Sowa
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Ocena 8,0
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...
Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Ocena 7,5
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka
Ocena 6,7
Paweł i Gaweł.... Jan Brzechwa, Aleks...

jest to lektura, i powiem szczerze chyba moja ulubiona w klasie 7. Przyjemna, bez nadmiaru krwi jak w "Balladynie" poza tym cytat "jeśli nie chcesz mojej zguby krrrokodyla daj mi luby" mam ciągle w głowie nie wiem czemu, haha.

"Zemsta" nieco nudna, jednak jak na lekturę i tak nieźle.

"Zemsta" nieco nudna, jednak jak na lekturę i tak nieźle.

Bardzo fajna lektura polecam przeczytać całą chętnie wracam do tej książki

Bardzo fajna lektura polecam przeczytać całą chętnie wracam do tej książki

Jedna z nielicznych lektur szkolnych, które lubię i do których wracam regularnie.

Do "Zemsty" wróciłem przy okazji czytania jej na role z koleżanką (świetna zabawa, polecam absolutnie każdemu) i dopiero wtedy naprawdę ją doceniłem.

Co jak co, ale patrząc, że to lektura to mi na serio się nawet podobała.

Co jak co, ale patrząc, że to lektura to mi na serio się nawet podobała.

Lekkie, nieskomplikowane, zabawne. Każda scena jest tak obrazowa i niepoważna, że trudno nie wybuchać śmiechem podczas lektury.

Z dystansem i ogromnym poczuciem humoru Fredro ironicznie, lecz prawdziwie przygląda się ówczesnemu polskiemu społeczeństwu i jego ambicjom w dążeniu do państwowej podmiotowości. Niesamowite jest to, że archetypy bohaterów wcale się nie zmieniły i bez problemu moglibyśmy je przyłożyć do współczesnych realów społeczno-politycznych.

Rozmodlony dewot Milczek a w rzeczywistości obłudny intrygant to idealnie odwzorowanie zgnilizny wspólnoty Kościoła w Polsce. Porywczy i lubiący mocne trunki Cześnik to stereotypowy polski sarmata, bliźniaczo podobny do sienkiewiczowskiego Zagłoby. Jego można byłoby obecnie przyrównać do pseudopatriotów, którzy pojmują miłość do ojczyzny przez pryzmat głoszenia głupkowatych haseł na marginalnych marszach. Konformista i beznadziejny romantyk Papkin to z kolei idealna parafraza rodzimych artystów, z buziami pełnych frazesów.

Rozmodlony dewot Milczek a w...

Strasznie niezrozumiały język, nie da się czytać

Strasznie niezrozumiały język, nie da się czytać

Przyznam się, że ani razu się nie zaśmiałam. Mało tu tej komedii, ale całkiem przyjemnie mi się czytało. Język był, jak dla mnie, bardziej zrozumiały niż przy np. Mickiewiczu, a przecież obydwoje tworzyli w tych samych czasach.