Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem

Okładka książki Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem Weronika Ceynowa
Okładka książki Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem
Weronika Ceynowa Wydawnictwo: Psychoskok fantasy, science fiction
Psychoskok
2019-02-10
2019-02-10
9788381193696
elementy fantastyki fantasy dla młodzieży książki o kobietach opowieść z elementami fantasy przygoda rodzinna tajemnica tajemnica

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, ale czy można ocenić ją po objętości? Cieniutka książka Weroniki Ceynowej „Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem” ma zaledwie sto stron. Czy tyle wystarczy, by wzbudzić w czytelniku zachwyt, rozbudzić jego wyobraźnię i trzymać w napięciu do ostatniej strony? W przypadku tej książki i tak i nie. Spodziewałam się czegoś innego i ze względu na jej objętość przypominała mi bardziej opowiadanie niż książkę z gatunku fantastyka.

Dwie kobiety. Dwie historie. Jeden kamień. Simona to młoda mężatka, która straciła dziecko. Jej mąż zamiast ją wspierać – odsuwa się od niej, sprawia wrażenie, jakby już kobiety nie kochał. Kobieta jednak nie zamierza się poddawać po traumatycznym doświadczeniu, próbuje wrócić do normalności. Wraca do szkoły jako nauczycielka historii i już pierwszego dnia czeka ją przypadkowe spotkanie z tajemniczym mężczyzną o dość niespotykanym imieniu Alfeusz. Jego pojawienie się nieźle namiesza w życiu Simony, kobieta nawet nie przypuszcza, jakie tajemnice odkryje.
Córka Simony – Ala po śmierci matki dokonuje niezwykłego odkrycia. W jej szafie znajdzie pudełko pełne pamiętników, w których spisana została niezwykła historia Simony oraz Alfeusza. Dziewczynka odnajdzie nie tylko pamiętnik, zostanie także właścicielką kamienia o niezwykłej mocy. Ten kamień potrafi powstrzymać zarazę, która panuje w odległej od Ziemi krainie. Czy kamień będzie w stanie zaprowadzić ład i porządek?

„Skrzynię z uśpionym przeznaczeniem” możemy podzielić na dwie części i to właśnie część pierwsza podobała mi się bardziej. Skupia się ona na Simonie, poznajemy jej historię, dowiadujemy się o jej zainteresowaniach – miłości do historii oraz poznajemy Alfeusza. Kobieta zapozna nas także z pewną bardzo ciekawą legendą opowiadającą o skrzyni, wiedźmie oraz dwóch braciach zakochanych w tej samej kobiecie. Czy Simona może mieć coś wspólnego z tą legendą? Wszystko wskazuje na to, że tak! Druga część zaczyna się w momencie śmierci Simony i moim zdaniem taka zmiana tematu i przerzucenie opowieści z jednej bohaterki na drugą, z matki na córkę odbyło się bardzo chaotycznie. Czegoś mi tu zabrakło, choćby zaznaczenia tego w książce. Historia Simony zakończyła się nagle i niestety, ale druga część wcale mi się nie spodobała. Są zwroty akcji, pojawią się także nowi bohaterowie i ma się wrażenie, że ta część jest emocjonalnie lżejsza, może dlatego, że bohaterami są młodzi ludzie. W pierwszej części istotna była skrzynia, tutaj zaś ogromną rolę odegra kamień.

„Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem” to idealna książka dla młodzieży. Odradzam sięgnięcie po nią osobom starszym, bo cała historia okaże się zbyt banalna. Książka jest debiutem autorki i to wyraźnie widać. Jest wiele niedopracowanych kwestii, język jest bardzo prosty, nie ma tutaj za wiele opisów i przeważają dialogi. Nie było tutaj dla mnie żadnego napięcia a cała historia, choć interesująca, pozostanie jedną z wielu historii, o których bardzo szybko zapomnę. Nie mogłam także utożsamić się z żadnym z bohaterem, dla mnie ta książka była po prostu za krótka. Moim zdaniem autorka mogła skupić się tylko na Simonie i rozbudować jej historię.

Weronika Ceynowa stworzyła historię, w której bardzo ważne są wybory między uczuciami a obowiązkami. Obyczajowość i codzienność zostały połączone z elementami fantastycznymi, wpleciona została historia starożytnej Grecji. Książkę polecam czytelnikom młodszym, starsi mogą być zawiedzeni.

"Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem" Weroniki Ceynowej to fajna, licząca zaledwie sto stron lekturka.

***

Simona wraz z Tomaszem tworzą idealne małżeństwo. Kobieta zachodzi w ciążę, gdy kończy się ona przedwczesnym porodem w szóstym miesiącu i śmiercią dziecka, popada w depresję.
Od tej pory w ich małżeństwie zajmuje miejsce monotonia, znużenie. Przez to, że Tomasz coraz częściej wyjeżdża w delegacje, Simona postanawia wrócić do swego zawodu - nauczycielki historii. Pewnego dnia, w kawiarni spotyka Alfeusza - niesamowicie przystojnego mężczyznę, który tak samo jak ona jest zafascynowany wszystkim co związane e Starożytną Grecją.

Alfeusz mimo wszystko zakochał się w kobiecie i wyznaje jej prawdę o sobie.

Druga część książki to życie codzienne Anny, córki Simony.

Piękna historia, fantastyka związana ze Starożytną Grecją. Matka i córka. Magiczny kamień. Prawdziwa miłość i całkowite poświęcenie się drugiej osobie.

***

"Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem" Weroniki Ceynowej od @wydawnictwopsychoskok to bardzo fajna, licząca zaledwie sto stron lekturka 😉 fajnie się czyta, podobała mi się. Cieszę się, że jest taka krótka, ponieważ wszytko było w niej ogólnie opisane, nie było dwustronnych dialogów, tylko wszystko konkretnie i na temat ❤️
〰️
🗒️ Simona wraz z Tomkiem tworzą idealne małżeństwo. Kobieta zachodzi w ciążę i gdy kończy się ona porodem w szóstym miesiącu i śmiercią dziecka, popada w depresję. Od tej pory w ich małżeństwo zajmuje miejsce monotonia, znużenie. Przez to, że Tomasz coraz częściej wyjeżdża w delegacje, Simona postanawia wrócić do swego zawodu - nauczycielki historii. Pewnego dnia, w kawiarni spotyka Alfeusza - niesamowicie przystojnego mężczyznę, który tak samo jak ona jest zafascynowany wszystkim związanym ze Starożytną Grecją.
Ich znajomość w bardzo szybkim tempie zmierza do uczucia, którego Simona nie powinna zaznać, ponieważ jest mężatką. Alfeusz mimo wszystko zakochał się w kobiecie, i wyznaje jej prawdę o sobie.

Druga połowa książki, to życie codzienne Anny, córki Simony.

〰️
🗒️ Simona wraz z Tomkiem tworzą idealne małżeństwo....

Opis tej dość cienkiej książki oraz cudownie klimatyczna okładka zaintrygowały mnie i zachęciły do lektury. Czytając miałam wrażenie, że napisała ją bardzo młoda osoba. Nie znalazłam jednak żadnych informacji o autorce, więc trudno powiedzieć, czy się nie mylę.

Poznajemy dwa pokolenia kobiet, które dzięki ogromnemu uczuciu, mogą mieć wpływ na losy innych osób, a nawet na życie mieszkańców odległej planety. Choć nie są tego świadome, ich przyszłość zapisana została w tajemniczej kamiennej skrzyni znalezionej w morzu.

W opowieści można wyczuć podział na trzy części. Pierwsza jest typowo obyczajową historią pary przeżywającej poważny kryzys małżeński. Czym spowodowane jest dziwne zachowanie Tomka i wzajemny brak zrozumienia?
Druga, nierozerwalnie powiązana z pierwszą, zahacza o prastarą legendę o braciach obarczonych klątwą. Czy to właśnie główna bohaterka, Simona, będzie tą, która pomoże im się od niej uwolnić?
Trzecia część, najbardziej fantastyczna, w której pojawiają się nawet kosmici, również nawiązuje do poprzednich i łączy je jeden wspólny motyw - miłość.

Mimo pewnych niedociągnięć, które można wybaczyć debiutującej autorce, łatwo się wczuć w baśniowy charakter opowieści. Ma w sobie pewien urok i ciekawiło mnie, w którą stronę historia się rozwinie i jak się zakończy.

Wspomnę jeszcze, że imiona większości bohaterów wywoływały mimowolny uśmiech i zastanawiam się, czy był to krok zamierzony.

Powieści fantasy są jednym z najbardziej lubianych gatunków literackich. To one rysują przed nami świat pełen niesamowitych sytuacji, przedziwnych istot, stworów czy bajkowych krain. Mimo, że nie jest to mój ulubiony gatunek, z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę pt.: „Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem“ zaintrygowana opisem redakcyjnym. I nie zawiodłam się, gdyż spędziłam przy niej chwile pełne magii, urokliwej, romantycznej historii wychodzącej poza ramy naszej rzeczywistości.

Począwszy od pierwszych stron autorka trzyma w napięciu, buduje tajemniczy nastrój ujawniając tylko pojedyncze epizody, które kończą się nagle w najbardziej intrygującym momencie. To zasługa przystępnego, zwięzłego języka, fantazyjnej treści i ciekawej konstrukcji fabuły. Napięcie wzmagają naprzemiennie przedstawione sytuacje dziejące się w czasie teraźniejszym i wydarzenia sprzed kilku dni.

Wbrew pozorom nie jest to lektura dla dzieci lecz raczej piękna bajka dla dorosłych z historią z głębszym sensem w tle. Pod przykrywką niezbyt skomplikowanej fabuły kryją się przesłania o wartościach, które są siłą napędową każdego z nas. Motywem przewodnim jest miłość, bez której świat wydaje się szary i smutny. Złość, nienawiść gniew niszczą wszystko co dla nas jest ważne pozostawiając po sobie zgliszcza i pustkę.

„Czas płynie szybko jak wodospad,
Kiedyś woda w nim zniknie tak jak i mój żywot.”

Po burzy zawsze przychodzi czas na słońce. To samo tyczy się nieszczęścia w naszym życiu. Zawsze po trudnym okresie znowu wita nas słońce, radość i szczęście. Simona przeżyła ostatnio wielką stratę – poroniła. W dodatku jej mąż cały czas się od niej oddala, zamiast jej pomóc. Kobieta jednak postanawia stanąć na nogi i pomimo żalu oraz smutku wrócić do normalnego życia. Zatrudnia się w nowej pracy jako nauczycielka historii. Już pierwszego dnia spotyka na swojej drodze intrygującego nieznajomego, który przedstawia się jako Alfeusz. Szybko odnajdują wspólny temat i rozpoczynają pogawędkę o ich wspólnym zainteresowaniu. Poruszając temat starożytnej Grecji, wspominają o legendarnej skrzyni zaklętej przez złą wiedźmę. Według przypowieści miała narodzić się dziewczyna, dzięki której klątwa skrzyni zostanie zdjęta, ale tak jak w przypadku burzy i słońca, tak i tutaj istniały dwa rozwiązania. Wybranka miała albo uwolnić zaklętych braci spod klątwy lub jednego z nich obdarować potężną mroczną mocą. Simona nie podejrzewa, że niewinna rozmowa z nieznajomym mężczyzną może odnosić się do jej życia, w którym już zaczęło dziać się coś niedobrego.

„Młody mężczyzna nie wygrał z miłością i ostatecznie odwzajemnił uczucia kobiety.
Gdy brat się o tym dowiedział, zaplanował zemstę z pomocą złej wiedźmy,
u której wybłagał zły urok na bracie.
W zamian miał służyć u niej przez pięćset lat.
Stworzyli czar, który miał uwięzić brata w czasie, czyli miał żyć przez tysiące lat i nie sta-rzeć się, być wiecznie młodym.
Gdyby kogoś pokochał, jego karą byłoby patrzeć, jak jego ukochana starzeje się i umiera.
Kobieta była bardzo niegodziwa i starszego brata ukarała tak samo,
Oczywiście po upływie lat służby.”

Tę krótką książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza połowa opowiada o przygodzie Simony, natomiast druga rozpoczyna się w momencie śmierci kobiety. Rozpoczyna się nowa historia, której bohaterką jest jej córka. Tak jak w pierwszej części historii główną rolę odgrywała skrzynia, tak na kolejnych stronach główne skrzypce odgrywa tajemniczy kamień, który pojawił się pewnego dnia przy główce Ali. Zaniepokojona Simona wpierw go wyrzuciła, lecz kiedy kamień znowu się pojawiał, kobieta zdecydowała się go schować, aż do właściwego momentu.
Podczas tego w równoległym świecie Portnolów panuje epidemia choroby, która zbiera krwawe żniwo wśród mieszkańców. Jedyną nadzieją dla nich jest tajemniczy kamień Ali. W tym celu przez specjalny portal na Ziemię zostaje przeniesiony następca trony Portnolów – Mixan. Młody książę musi znaleźć nieznajomą, kamień, a czas ucieka.

„— Nigdy nie ocenia się ludzi,
jeśli nie znamy ani ich samych, ani ich problemów.”

Zarówno w pierwszej i drugiej części historii nie da się nie polubić bohaterów, a przynajmniej było to tak w moim przypadku. Autorka świetnie wykreowała zarówno Simonę, Alfeusza, Tomka, Alę oraz Mixana. Dzięki dojrzale przedstawionych Simonie oraz Ali doświadczamy jako czytelniczy problemów kobiet, które pozbywają się typowego dla ludzi egoizmu i stawiają dobro innych nad swoje. Obie, zarówno matka i córka stawiają wszystko ponad swoją wygodę.
„Dla niego jesteś nadzieją,
Dla mnie szansą na zdobycie tego, co mi się należy.”

Szczerze to sama nie wiem, co myśleć, o tej krótkiej opowieści. Z jednej strony bardzo mi się podobało. Czytając nie mogłam uwierzyć, że to tylko jest sto stron, bo tyle się tam dzieje! Po przeczytaniu byłam usatysfakcjonowana fabułą, autorka wszystko ładnie opisała i zręcznie zakończyła historię. Dzięki prostemu stylowi oraz niewielką ilością stron książkę dosłownie się połyka. Pomimo motywów fantastycznych autorka porusza poświęcenie, dążenie do celów, ochronę bliskich, walka o uczucie, a także trudność podczas wyborów. Myślę, że osoby młod-sze, nastolatkowie mogą być zadowoleni po lekturze tej historii. Szczególnie polecam „Skrzy-nię z uśpionym przeznaczeniem” do przeczytanie przed snem, jest to krótka, ale bardzo intere-sująca pozycja.

„Niby szczere i prawdziwie kochamy raz, ale ile w tym prawdy?
Czasem możemy kochać kilka osób na nasz własny sposób.
Czas płynie szybko, rok za rokiem, miesiąc za miesiącem, tydzień za tygodnie,
aż zamkniemy oczy i nastanie czas tych, których zostawiamy.”

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Psychoskok <3

„Czas płynie szybko jak wodospad,
Kiedyś woda w nim zniknie tak jak i mój żywot.”

Dostałam możliwość współpracy z wydawnictwem Psychoskok. Wiecie co? Nazwa tego wydawnictwa była bardzo przemyślana, gdyż czytając książkę „Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem” to był właśnie psychoskok, skok do przeszłości, skok do własnego „JA”, skok do poznania prawdy o swoim przeznaczeniu. Zerkając na tytuł założyłam, że to będzie po prostu romantyczna książka, napisana na podobieństwo pamiętnika, jednak byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, gdy z każdą kolejną stroną poznawałam niebanalną historię. Ku mojemu zdziwieniu literatura zawierała elementy fantazy, jak również opisywała sytuacje z życia codziennego, które można umiejscowić w dzisiejszych czasach. Co więcej, postacie są tak wspaniale scharakteryzowane, że można bardzo szybko się z nimi utożsamić. Autorka używa bardzo prostego języka, dialogi pozwalają na zwizualizowanie danej sytuacji, jak również dzięki nim szybciej się czyta książkę, co nie zmienia faktu, że zabrakło mi trochę bardziej rozbudowanych opisów, aby móc jeszcze bardziej się zagłębić w fabułę. Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie ilość stron, gdyż już dawno nie miałam styczności z „książką do kawy” lub jak kto woli „książką do poduszki”.
Nie przepadam za tym, aby w recenzjach opisywać fabułę, gdyż jest to moim zdaniem spoilerowanie mniej lub bardziej dokładne, jednakże w nawiązaniu do fabuły, mogę jedynie rzec, że urzekły mnie poruszone kwestie tj. trudność wyborów, poświecenia siebie ponad innych, walka o ukochane osoby, jak również próba zrozumienia wielu kwestii. Nie jestem zwolennikiem książek o tematyce fantastycznej i kojarzą mi się one tylko z wampirami czy czarodziejami, jednakże w tej literaturze, element fantastyki jest po prostu uroczy. Jednocześnie zaznaczam, że po mimo pięknej okładki i wspaniałego tytułu, który brzmi bardzo dojrzale to ciężko jest mi polecić tę książkę osobom starszym, może to ze względu na grzeczny i prosty styl piśmienniczy autorki. Jest to literatura w sam raz dla młodzieży! 😊
BooksFantazja

Świetnie napisana historia, która utrzymuje w napięciu do samego końca. Niesamowite zwroty akcji oraz przenikanie się świata mitycznego, ludzkiego i pozaziemskiego sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury.

„Skrzynia z uśpionym przeznaczeniem” to historia, która łączy w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Opowieść, która zawiera w sobie elementy zarówno mityczne, fantastyczne, jak i obyczajowe. Trzyma w napięciu, wzrusza i zaskakuje Czytelnika na każdym kroku.

Przyjemnie się czyta ;)

Przyjemnie się czyta ;)

Simona to nauczycielka historii. Od pewnego czasu nie układa jej się w małżeństwie. W kawiarni poznaje wtedy Alfeusza, który na początku nie jest tym za kogo się podaje. Odkrywa wtedy tajemnice przeszłości oraz wielką moc.
Ala to córka Simony. Po śmierci matki znajduje wiele pamiętników, których opisana jest historia Simony i Alfeusza. Kim jednak jest nieznajomy? I jaki wpływ ma to na jej życie?

Książka jest ważna i myślę, że każdy powinien ją przeczytać. Opowiada o wielkich wartościach, które teraz trudno spotkać. Zrobić coś dla kogoś? Poświęcić się? To ja nie jestem pępkiem świata i oprócz mnie są inni ludzie?! Ta historia pokazuje, że chociaż nie zawsze się wszystko wie czy rozumie, to jednak właśnie ta życzliwość i chęć pomocy innym- nawet własnym kosztem- jest wspaniała.

Fabuła w książce jest podzielona na dwa etapy, a każdy z nich posiada po dwoje narratorów. Pierwsza połowa należy do Simony. Jest ona narratorem pierwszoosobowym tak jak Alfeusz. W tej części dowiadujemy się o świecie Alfeusza oraz o przeszłości.
Druga połowa należy do Ali. Młoda bohaterka również jest narratorem pierwszoosobowym.

Książkę czyta się bardzo szybko i lekko. Co jest plusem i minusem. Historia nie jest długa, ma 100 stron. A jak zaczniecie czytać to nawet nie zorientujecie się kiedy nastąpi koniec- na który się nie zgadzam. Wyobraźcie sobie, że dostajecie kawałek ciasta. Przez chwilę przemyka Wam się myśl, ale dobrze, że mały kawałek. A jak spróbujecie to okazuje się to najlepsze ciasto na świecie. A więc jecie i jecie.. A w pewnym momencie ktoś wam zabiera talerz. I w tym momencie czujemy niedosyt, rozczarowanie, zaskoczenie. Zakończenie wyjaśnia niektóre sprawy, ale ten koniec nastąpił zbyt szybko! Tam można by tyle dopowiedzieć, dołożyć zdarzeń..

Cała opinia na blogu: https://zlodziejka-zapisanych-stron.blogspot.com/2019/02/41-skrzynia-z-uspionym-przeznaczeniem.html

• Recenzenckie
  • Recenzeckie
  • Z tajemnicą w tle...
  • Fantastyka, fantasy i takie tam
  • E-booki
  • Young adult