Shadow of the Fox

Okładka książki Shadow of the Fox
Julie Kagawa Wydawnictwo: Harlequin Teen Cykl: Shadow of the Fox (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Shadow of the Fox (tom 1)
Harlequin Teen
2018-10-02
Data 1. wydania:
2018-10-02
angielski
mitologia japońska kitsune

Straszna nuda. Książka przypomina rozwleczoną serię anime, która zmierza nie wiadomo dokąd. Zawiodłam się...

Pierwsze wrażenie:
Pierwszy rozdział mnie zaintrygował, a potem się okazało, że występująca w nim bohaterka praktycznie nie występuje w fabule i mogłoby jej praktycznie nie być. Dwójka głównych bohaterów niezbyt przypadła mi do gustu, bo mamy tu do czynienia z pół-youkai (dziewczyna z lisimi uszami i ogonem, których inni generalnie nie widzą) oraz z zabójcą - posiadaczem demonicznego miecza (jak żywcem wyjęty z Ao no Exorcist).

Stopniowe rozczarowanie:
Kolejni bohaterowie z czasem zbliżają się do siebie ale ich powód podróżowania razem i naiwność są tak rażące, że ciężko się nie irytować. Co chwilę jest jakaś 'mała przygoda', która z głównym celem nie ma NIC wspólnego. Książka ta w sumie składa się jedynie z takich 'małych przygód', które są mega nudne i są chyba tylko po to żeby pokazać jakieś to nowe youkai albo wprowadzić nowego towarzysza podróży.

Podsumowanie:
Gdyby ktoś chciał przeczytać pierwsze parę rozdziałów i parę ostatnich, to w zasadzie nic by nie stracił. Środek nie zawiera praktycznie nic ważnego dla całości fabuły, niczym 'fillery' w anime.

Dodatkowy minus:
Słuchałam audiobooka (wersja angielska), a nie czytałam książki. Audiobooka czyta 3 różnych lektorów (na każdego bohatera inny, bo mamy tu zamienną perspektywę co każdy rozdział). Fajny pomysł, ALE... Nikt nie potrudził się, aby wytknąć lektorom błędy w wymowie japońskich słów. I tak mamy np. słowo (przekleństwo) KUSO, które może i zapisuje się jako KU-SO ale czyta się 'KSO', a lektor wymawia pięknie "KUSO" co brzmi idiotycznie. Ogólnie te wstawki "japońskie" uważam za niepotrzebne i dość mocno cringe-owe. Zaraz po nich występuje tłumaczenie słowa na angielski, więc po co tam w ogóle są? Żeby było fajnie, orientalnie, bardziej japońsko?... No sorry, ale po prostu mi się takie coś niezbyt podoba.

Dla kogo jest ta książka?
Hmm... Gdybym miała 12 lat i nie wiedziała nic o Japonii, to może by mi się podobała. Nie polecam książki nikomu, kto wie o Japonii coś więcej niż można dowiedzieć się z anime czy mang.

Pierwsze wrażenie:

Na półkach: , , , ,

Szkoda, że nie została wydana w Polsce do tej pory, bo według mnie miałaby szanse cieszyć się dużym powodzeniem.
Książka ta, za sprawą przedstawienia postaci fantastycznych, potworów z japońskiej mitologi (tzw. yokai) wprowadza powiew świeżości do świata fantastyki, z którym mamy do czynienia czytając anglojęzycznych (i nie tylko) autorów. Książka roztacza wokół siebie klimat dobrej mangi lub ew. ciekawego anime.
Zestawienie bohaterów, którzy mimo głębokich różnic charakterów i światopoglądów (bandyci, zabójcy) potrafią się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi, a z czasem nawet stać się sobie bliscy, co możemy obserwować w miarę rozwoju fabuły.
Bardzo dobrze napisany motyw podróży, który jest jednym z moich ulubionych motywów w fantastyce, a nie jest łatwy do napisania w ciekawy, angażujący czytelnika sposób. Fabuła, która jest raczej spokojna, ale absolutnie nie monotonna czy nudna, pozwala na cieszenie się klimatem i opisami japońskich krajobrazów oraz kultury; swoiste przeniknięcie do świata książki i przeżywanie podróży wspólnie z bohaterami, która sama w sobie ani przez chwilę nie jest prosta, gdyż na bohaterów czeka wiele przeszkód po drodze.
Na duży plus zasługuje zakończenie, którego bałam się w miarę zbliżania się do końca książki, jednak mimo, że nieco przewidywalne, dało radę zaskoczyć, zwłaszcza w ostatnim rozdziale.
Podsumowując, jest to przyjemna, lekka, pozwalająca oderwać się na chwilę od rzeczywistości lektura, odpowiednia na miłe spędzenie wieczoru z książką. Na pewno też sięgnę po 2 tom, gdyż ciekawa jestem co jeszcze czeka naszych bohaterów w czasie ich wędrówki.

Kultura Japonii jest nadzwyczaj ciekawa i barwna. Kiedy natknęłam się na książkę, która opierała się na jej mitologii, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Przeczytałam i przepadłam bez końca, zarówno w opisach przepięknych krajobrazów, jak i przerażających demonów. Kagawa zachęciła mnie, abym dalej odkrywała Japonię i jej skarby.

Najtrudniejszym wyzwaniem w życiu Yumeko była nieustająca walka ze swoją drugą naturą. Dziewczynka, z pozoru zwyczajna, wychowywała się w odosobnieniu w klasztorze mnichów. Podrzucona, nie miała przewodnika, a medytujący mężczyźni stali się jej przyszywaną rodziną. Yumeko miała talent do iluzji, a wszystko dzięki temu, że była pół kitsune, czyli lisem, który mógł przybierać ludzką postać. Dokuczając mnichom i spędzając czas na wymykaniu się do okolicznych lasów, nie wiedziała, jak funkcjonuje świat zewnętrzny. Była zadowolona ze swojej codzienności, gdzie nauczano ją, jak radzić sobie z mocami kitsune, zachowując jednocześnie ludzką naturę

“It is very hard to be human, little fox.
Even the humans themselves don’t do a great job of it.”

Raz na tysiąc lat, potężny smok Kami pojawia się, aby spełnić jedno życzenie. Gdy nadchodzi czas jego powrotu, chciwi i samolubni rozpoczynają walkę o zdobycie zwoju, który zapewni przychylność smoka. Świątynia, w której zamieszkuje Yumeko, zostaje zaatakowana przez nasłane demony, które mają odebrać pilnie strzeżony zwój. Na barkach małej pół-lisicy spoczywa ogromna odpowiedzialność - musi bezpiecznie dostarczyć magiczny zwój do odległej świątyni. Droga usiana jest niebezpieczeństwami, więc gdy spotyka Kage Tatsumi, zabójcę demonów, zawiera z nim pakt. Za zapewnienie obrony przed zagrożeniami w drodze do mnichów, ma on otrzymać zwój. Dziewczyna musi zadbać, aby przed tym nie poznał prawdy. Jeśli młody mężczyzna odkryje, że Yumeko jest kitsune, będzie groziło jej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Książka przedstawia podróż Yumeko i młodego zabójcy, dzierżącego Kamigoroshi, miecz, w którym został zapieczętowany łaknący krwi demon. Choć szybko orientujemy się, że akcja toczy się raczej liniowo i postaci muszą dotrzeć do końca podróży, nie umniejsza to przyjemności z czytania, gdyż na swojej drodze spotykają masę trudności i przeżywają wiele odrębnych przygód. Im dalej udaje się im zawędrować, tym więcej osób przyłącza się do grupy. Dużo wnosi to do utworu, ponieważ każda osoba jest rozbudowana w sposób wyjątkowy i otrzymujemy dodatkową radość z odkrywania ich charakterów.

Głównym powodem, dla którego pokochałam tę serię byli właśnie bohaterowie. Tak od siebie różni, nadal potrafili znaleźć wspólny język, gdy sytuacja od nich tego wymagała. Wraz z trwaniem podróży, zaczęli się coraz bardziej ze sobą zżywać, ucząc się siebie nawzajem. Uwielbiałam momenty, w których sprytna lecz ufna Yumeko, raz za razem nabierała się na sarkazm Okame. Z czasem dziewczyna uczy się roli sarkazmu, staje się odważniejsza i pewna siebie. Zamiast tłamsić lisią naturę, postanawia wreszcie wykorzystać ją do czynienia dobra.

Największą przemianę przeszedł nasz groźny samuraj, Tatsumi. Patrząc wstecz na jego dzieciństwo, niejeden czytelnik uroni łzę. Chłopca wychowywano tak, by całkowicie wyzbył się emocji. Jedyną rolą Kage miało być służenie swojemu Klanu Cienia i władanie Kamigoroshi. Uczucia stanowiły furtkę dla demona, który w ten sposób mógłby zawładnąć duszą swojego pana. Stąd wchodzący w dorosłość mężczyzna, nigdy nie zaznał czegoś tak potrzebnego, jak czułość. Delikatność również nie występowała w jego słowniku. Ból był jedynym, nieustannie mu towarzyszącym kompanem. Robiło mi się ciepło na sercu, gdy oglądałam próby Yumeko, by nauczyć go, jak na nowo odkryć własne emocje.

W tej pozycji pojawiają się japońskie zwroty i tytuły. Nie jest to żaden problem, gdyż z łatwością można domyślić się ich znaczenia z kontekstu. Dodatkowo, zamieszczony jest słowniczek, który ładnie je wyjaśnia.

Zakończenie było straszne. Nie ze względu na jego jakość, a na moment, w którym się urwało. Wydawałoby się, że już prawie dostaniemy tak oczekiwane rozwiązanie. Napotykamy dobrze wykonany cliffhanger. Miałam ochotę natychmiast sięgnąć po część drugą serii (która jeszcze się nie ukazała). Nie mogę się doczekać, żeby odkryć, w jakie zakątki Japonii zabierze nas Julie Kagawa wraz z rozwojem tego wyjątkowego cyklu!

Dodaj cytat z książki Shadow of the Fox