Ziemi tej nie opuścisz

Okładka książki Ziemi tej nie opuścisz Angus Watson
Okładka książki Ziemi tej nie opuścisz
Angus Watson Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Na Zachód od Zachodu (tom 2) fantasy, science fiction
Na Zachód od Zachodu (tom 2)
The Land You Never Leave
Fabryka Słów
2019-06-07
2019-06-07
Maciej Pawlak
bitwa fantasy magia niebezpieczeństwo odwaga przeznaczenie przygoda wojenna pułapka wikingowie

Okładka książki Fantom (5/2018) Michał Gołkowski, Andrzej Pilipiuk, Dave Rudden, Robert J. Szmidt, Dominika Tarczoń, Angus Watson
Fantom (5/2018) Michał Gołkowski,&n...
Okładka książki Creatio Fantastica nr 2 (53) 2016 – Fantastyka i baśń Roman Aleksandrowicz, Magdalena Białek, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Anita Całek, Szczepan Całek, Szczepan M. Całek, Marcin M. Chojnacki, Marcin Chudoba, Jakub Ćwiek, Damian Drabik, Anna Grzanek, Pamela Kalisz, Weronika Kostecka, Łukasz Kowalski, Mateusz Kozieł, Kazimierz Kyrcz jr, Magdalena Łachacz, Kelly Link, Filip Madej, Krzysztof M. Maj, Marcin Majchrzak, Paula Mejsner, Anne-Marie Monluçon, Ksenia Olkusz, Izabela Osiadły, Izabela Osiadły, Charles Perrault, Adam Podlewski, Adam R. Prokop, Anika Radzka-Nowaczewska, Jakub Rebelka, Wojciech Siudmak, Maciej Skowera, Grzegorz Skowyra, Katarzyna Slany, Dominika Staszenko, Magdalena Ithilar Stawniak, Anna Szumacher, Michał J. Walczak, Jacek Wandzel, Angus Watson, Anna N. Wilk, Tomasz Wójcik, Karolina Zastępska, Piotr Zawada
Creatio Fantas... Roman Aleksandrowic...

Świetna kontynuacja przygód Finna, Wulfa, Sassi, Kifa Berserka. Podążają dalej na zachód z misją ocalenia świata. Towarzyszy im coraz mniej owslanek.
Trafiają w niewolę do morderczych badlandczyków.
Zmagają się na arenie jak gladatiorzy z olbrzymimi niedźwiedziami, grzechokondami i innymi niewyobrażalnymi potworami.
Polecam, świetna przygoda. Sięgam od razu po trzeci tom, bo jestem ciekawa kto będzie w stanie dotrwać do końca podróży.
A i najważniejsze - FInn zyskuje nowy przydomek :)

Trafiają w niewolę do morderczych badlandczyków.
Polecam, świetna przygoda. Sięgam od razu po trzeci tom,...

Czy jest tu coś czego nie było w pierwszym tomie? Mnóstwo! Miłość, przyjaźń, zdrada i konspiracje oraz dinozaury, magiczne klonowanie, walki na arenach i wielkie bitwy (co ciekawe dwóch armii którym się raczej nie kibicowało a patrzyło na nie z boku).
Nie jest to wielka literatura. To jest czysta i świetna rozrywka. Uwielbiam humor autora. Nadal jest wiele zabawnych sytuacji choć nie śmiałam się tyle co w pierwszym tomie. Sytuacja bohaterów jest po prostu dużo mniej wesoła. A nawet bardzo poważna - trafili w łapy plemienia dla których mordowanie ludzi to to samo co zadeptanie robaka. Do tej pory ginęli głównie ci irytujący lub po prostu źli bohaterowie. Co gdy zostaną już sami ci w porządku? Kogo następnego będą musieli poświęcić?
Tłumacz świetnie dał sobie radę z oddaniem prostego i prymitywnego języka bohaterów (tak, to jest plus). Brzmi czasem jak język młodzieżowy z przed 20 lat (tak się mówiło w moich czasach szkolnych). Dzięki temu nawet jedno słowo potrafiło wywołać u mnie uśmiech.
O czym tak właściwie jest ta trylogia? Jest to zabawna (czasem brutalna) i pełna przygód opowieść o plemieniu Wotan (wcześniej Harowian) przypominającym Wikingów oraz i plemienia ulepszonych alchemicznie wojowniczek zwanych owslankami. W skrócie: muszą się udać na daleki zachód by mały chłopiec o imieniu Ottar mógł uratować świat. Wiele wątków jest inspirowanych dawną historią, warto przeczytać notę historyczną na koniec pierwszego tomu.
Jest to trylogia którą ogromnie polecam, to świetne oderwanie się od świata codziennego, które mimo prawie 700 stron nie męczy a świetnie bawi.

Patrząc przez pryzmat przeczytanych recenzji spodziewałem się większego wowwww. Książkę czyta się szybko i w mojej ocenie jest trochę lepsza niż część pierwsza tego cyklu.

Na Odyna, co to miało być? Statki do podróżowania po lądzie napędzane wilkami i gołębiami. Dinozaury, wikingowie, coś jakby Aztecy, Bobroczłowiek z wielką pytą, kobiety modyfikowana alchemicznie. Za dużo, za idiotycznie, bez ładu i składu. Dla 12 latków zbyt brutalne, dla dorosłego czytelnika zbyt głupie.

Totalne nierównouprawnienie w budowaniu ważnych/głównych postaci które nikną na tle innych. Trwonienie ciekawie rozwiniętych wątków poprzez banalne rozwiązania.Ogrom wulgaryzmów i nadmiar akcji.Stand-up'owo-abstrakcyne a czasem wręcz ordynarne poczucie humoru...I co z tego.Tak się właśnie robi grubą rozrywkę.Bierzesz książkę pana Angusa z pewnymi oczekiwaniami i nie zawodzisz się. I pod tym kątem ją oceniasz...Dodatkowo,niesamowity jak dla mnie smaczek czyli mini opowieść z Yargiem Homarem.Można było pociągnąć i bardziej wycisnąć ten temat.

Tom drugi zakończony. I cóż, już poprzedni uciął moje wszelkie marzenia o fajnej wikińskiej sadze. "Ziemi tej..." jeszcze dalej od niej odbiega, tom ma znacznie więcej wątków fantasy, pełno tu dziwnej plemiennej magii, potworów, a sam wątek główny już na pierwszych stronach przybiera dość nieoczekiwany obrót. I muszę przyznać, że dzieje się dużo ciekawego. Sposób, w jaki autor buduje napięcie, prowadzi akcję, a nawet wymyśla mocno brutalne sceny, podoba mi się bardzo - tym bardziej, że nawet najbardziej krwawy wątek może zawierać komiczne wtręty. Szaleństwo - oto słowo klucz dla wielu fragmentów! Oczywiście nasz główny bohater dalej jest ciapą i nawet w momencie, kiedy ma okazję ocalić wszystkich przyjaciół, robi to w dość kuriozalny i śmieszny sposób. A do kobiet dalej nie ma szczęścia, biedaczyna.
Przy okazji, sprawdziłem sobie pewne fragmenty w oryginalnej wersji angielskiej i trzeba przyznać, że tłumaczenie książki jest "luźne", tłumacz pozwolił sobie na sporą swobodę niektórych zwrotów, dodając przez to książce więcej humoru i może też kontrowersji, bo niektórzy oburzają się, że wyszedł z tego język z XXI wiecznego blokowiska. Ja nie oponuję, fajnie to jakoś pasuje do całości.

Nie trzeba było urodzić się Sherlockiem, żeby rozszyfrować zagadkę spajającą tomy (dr’a) Watsona. Na kontynencie kształtem przypominającym Australię, kontynuował odprawianie szamańskich rytuałów jarlów, przekształcając je ostatecznie w postapokaliptyczne „Apocalipto”. Dotychczasowych oponentów (Wotan i piękne Owslanki) skazał na odsiadkę – osadzając powieść na Złych ziemiach szalonych No(-)madów. Tipi, czyli takie „Domki na prerii” Badlanczyków nie stały otworem, dlatego pobyt intruzów odpowiadał fabule „Oszukać przeznaczenie”. Pozostając w klimacie filmowym, jeżeli miałbym treść opowieści wkomponować w produkcje kinowe to prezentowałyby mutację „Mad Max pod Kopułą Gromu” z „Milionem lat przed naszą erą” (naturalnie w wersji z Raquel),a w drugiej części książki powróciłyby wątki Mad Maxa, lecz tym razem na (bizoniej) drodze gniewu prowadzącej ku Wielkim Łąkom. Wszystko w klimacie rodem z adaptacji przygód „Winnetou” Karola Maya.
Tak jak w pierwszym tomie, historię prowadzono z perspektywy wielu bohaterów, również drugo-, a nawet trzecioplanowych, co urozmaicało opowieść, czasem tak bardzo, że niektóre plemiona czytelników mogły wytrzeszczać oczy, bo ekstatyczne wizje Pana A. poruszyły tak wiele wątków, że trzeba było dobrze się porozglądać na bezdrożach, by odnaleźć właściwe ślady [Wielkich] stóp. Niektóre rozdziały przypominały, wręcz świąteczne odcinki specjalne seriali anime.
Bohaterowie w niektórych aspektach ewoluowali [np. Finn zaczął nabywać cechy bohatera, ale tylko trochę …], albo umierali. Bez względu na powyższe, inteligencja emocjonalna „współplemieńców” nie dojrzewała, tak jak przedszkolne przekomarzania słowne. Dialogi równie dowcipne, jak wulgarne przeprowadzano w żargonie ubogich paserów, czy jak kto woli złodziei radiów samochodowych. Mimo tego, między wierszami znajdowałem smakowite kąski [pająki, badlandzką kawalerię, czy upadłe bizony, albo indiański Circus Maximus]. Z drugiej strony wyobraźnia [(dr’a) Jekyll’a] Watsona wypuszczała wilczy drakkar tak daleko na nieznane wody, że czułem dezorientację min. otwarciem sezonu polowań na ludzi, bobry, jaszczurki, czy gołębie. Te ostanie bujały, a wraz z nimi zahipnotyzowane „anakondy grzechu”, niczym w „Alternatywach” obywatela Balcerka.
Nie przypadły mi do gusty „przyrodzeniowe” opisy przyrody i narkotyczne ekscytacje autora. Na intensywność powyginanych w konwulsjach ciał i masochistyczne rządze przestałem, w pewnym momencie zwracać uwagę, do tego stopnia, że na koniec tomu musiałem się dobrze zastanowić, który z bohaterów dotarł żywy do następnego.
W sumie nie miało to znaczenia, bo wg Watsona i tak „Umrzesz kiedy umrzesz”… , dlatego planuję dowiedzieć się „Gdzie boją się iść bogowie”…
P.S. Książkę, jak poprzednią część, czytało się wybitnie szybko, a duża czcionka i jeszcze większe marginesy, uczyniły lekturę rozrywkowo-ekspresową.

Ziemi tej nie opuścisz Angusa Watsona to drugi tom cyklu Na zachód od zachodu. Bohaterowie znani z pierwszej części kontynuują swoją podróż, a kolejne zagrożenia czyhają na nich na każdym zakręcie. Tylko co zrobić, gdy napotkany wróg wydaje się niezwyciężony? Wotanie oraz Owslanki wpadają w ogromne tarapaty i tym razem nie można mieć pewności czy uda im się z nich wydostać. Napięcie towarzyszyło mi przez większość książki. Wykreowani przez autora krwiożerczy Badlandczycy dodają historii pewnej ostrości. I choć zazwyczaj nie lubię bohaterów stojących po ciemnej stronie, to tym razem poczułam do nich nić sympatii, a zwłaszcza do ich pokręconego władcy, po którym nigdy nie można było się spodziewać, jaki wykona następny ruch. Już teraz zastanawiam się w jaki sposób Angus Watson przebije Badlanczyków w kolejnym tomie. Wiadomo, że kolejne etapy podróży nie mogą być łatwiejsze. A sposób w jaki zakończył się ten tom sugeruje, że będzie się działo!

Dużym plusem są nakreśleni bohaterowie. Ze względu na to, że jest ich wielu, autor nie mógł pozwolić sobie na szczegółowość i dokładną analizę psychologiczną. Myślę jednak, że w tej historii nie jest to konieczne. Mimo niewielu informacji znamy ich, wiemy czego się spodziewać po Sofii, Eryku czy Bodili. Jest też miejsce na niespodzianki! Nawet Finnbogi będzie w stanie zaskoczyć czytelników i to w sposób pozytywny. Elementem niezmiennym od pierwszego tomu jest humor. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się zaśmiać na głos w trakcie lektury.

Podsumowując bardzo polecam tę historię. Jest to świetna kontynuacja, której nie dotknęła klątwa drugiego tomu. Mam tylko nadzieję, że finałowy tom będzie równie dobry lub lepszy, o ile to oczywiście, jest możliwe.

Kolejna część przygód Wotan i Owslanek. Podobnie jak w poprzedniej części dobre chwile przeplatają się z tymi złymi. Pomimo wszystkiego co się dzieje, bohaterowie uparcie dążą do celu. Niektórzy bohaterowie zaskakują - w sensie pozytywnym.
Mam wrażenie, że pod otoczką humoru i fantasy jest tam drugie dno. Nawet w takiej grupie są osoby starsze, niepełnosprawne i z innymi wadami bardziej lub mniej widocznymi, a mimo wszystko każdy z nich jest akceptowany przez grupę.

„Ziemi tej nie opuścisz” to kontynuacja przygód bohaterów, których poznaliśmy w książce „Umrzesz kiedy umrzesz”. Pierwszy tom mimo że nie był idealny i miałem do niego pewne zastrzeżenia, zdecydowanie zaliczam do ciekawych.

Podróż mieszkańców Harówki oraz drużyny Owslanek od samego początku nie należy do najprostszych. Ciągła, ciężka wędrówka oraz zagrożenie życia to norma. Co prawda w drugim tomie trylogii „Na zachód od zachodu” nasi bohaterowie podróżują znacznie mniej, a akcja przez większość książki rozgrywa się w Badlandach. Nie oznacza to jednak, że ich życie nie jest zagrożone. Wręcz przeciwnie, każda chwila może zakończyć się ich śmiercią. Konwencja ta podoba mi się znacznie bardziej niż to, co oferował pierwszy tom. Autor mógł bardziej się skupić na społeczeństwie i zasadach panujących w nowo poznanej, niezwykłej krainie. Do tego tempo, mimo że nadal szybkie, nie pędzi tutaj tak na łeb, na szyję. Fabuła jest ciekawsza, lokacje nie przemijają nam niczym kolejne stacje w podroży Pendolino. Zdecydowanie jako zaletę przedstawionej historii uznaję fakt, że autor nie boi się uśmiercać głównych bohaterów powieści. Niejednokrotnie czy to w pierwszym, czy też właśnie w drugim tomie spotykamy się z uszczuplaniem drużyny. Śmierć jest tu sprawą naturalną i w każdej chwili musimy być przygotowani na stratę. Urzeczywistnia to przedstawioną historię i podkreśla jak ciężką i niebezpieczną misję mają do wykonania nasi bohaterowie.

W recenzji „Umrzesz kiedy umrzesz” zwróciłem uwagę na brak wyrazistości bohaterów. Tym razem książka oferuje nam wiele nowych interesujących postaci, pełnych tajemnicy i ciekawych historii. Zdecydowanie społeczność Badlandów mocno wzbogaciła różnorodność bohaterów. Trzeba też przyznać, że poznane wcześniej Owslanki oraz plemię Wotan nabiera rumieńców. Przede wszystkim doskonale widać, że wszystkie wydarzenia, które przeżyli do tej pory, każda strata ma na nich wpływ i prowadzi do ewolucji postaci. Postaci dzięki temu zabiegowi nie są już płaskie i „mdłe”, nabywają charakteru, każdy z nich wyróżnia się na tle innych, widać tutaj koloryt i różnorodność bohaterów. Zmiana zdecydowanie na plus, powieść wiele dzięki temu zyskuje.

„Ziemi tej nie opuścisz” bardzo różni się od pierwszego tomu tempem przedstawienia historii, co wyszło zdecydowanie na plus. Autor konsekwentnie rozwija stworzone postaci, nadaje im charakteru i kolorytu. Mimo wolniejszego tempa fabuły nie ma tutaj czasu na nudę. Lektura tej trylogii sprawia mi wiele przyjemności. Czas na trzeci tom, mam nadzieję, że minie nie zawiedzie.

Angus Watson Ziemi tej nie opuścisz Zobacz więcej
Angus Watson Ziemi tej nie opuścisz Zobacz więcej