Tron z żelaza

Okładka książki Tron z żelaza
Angus Watson Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Czas żelaza (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Czas żelaza (tom 3)
Reign of Iron
Fabryka Słów
2016-06-29
2016-06-29
Data 1. wydania:
2015-09-03
czas żelaza żelazo tron powieść fantasy fantazy fantastyka

Dużo lepsza niż część druga. Niby to normalne, że środkowy tom jest tomem przejściowym pomiędzy poznawaniem uniwersum i jego mechanizmu, a kulminacją, w przypadku trylogii. Powraca humor i borsucze jajca. Najbardziej zachwyca sposób w jaki ze skromnych dzienników Cezara autor dopowiada historię, która "mogła" się zdarzyć ponad 2000 lat temu. Fantastyczny opis wojny, jak na mój gust. 9/10 - to za zabicie głównego bohatera w poprzednim tomie... :)

Czas spędzony z Lowa, Wiosną, Atlasem i Chamancą, był świetnie spędzonym czasem. Historia mnie wciągnęła, czarny, sarkastyczny humor autora rozbawił i czuję niedosyt. Zwłaszcza, że zakończenie historii było dosyć szybkie. Całą trylogie oceniam bardzo dobrze, nie było nudy i dawno nie czytałam historii fantasy, która wniosłaby cos nowego, w porównaniu ze wszystkimi książkami z tego gatunku, które czytałam.

Ciekawa trylogia o czasach podbojów Rzymskich pokazana z punktu broniących się pełna przemocy i poczucia humoru

No to koniec! Jaki jest morał (przynajmniej dla mnie)? Jeśli za dużo osób chce Ci zabić to duża szansa, że zaczną sobie wchodzi w drogę!
A z innej beczki - liczyłam na odkupienie pewnego osobnika i bardziej łzawe zakończenie - tyle jeśli, koniecznie, musiałabym się do czegoś przyczepić.
Fabuła i zwroty akcji super, i naprawdę ciężko się było oderwać od połowy książki - wciągnęłam na raz. Pychotka! Zakończenie, totalnie pojechane co mi bardzo odpowiadało. Ciekawe jakby to wszystko opisał sam Cezar? A nie! Przecież wiemy! Wielbię autora za szydercze podejście do tematu obiektywności pamiętników tego nieustraszonego i niepokonanego wodza.
Więc cała seria - i do uśmiechu, i do wzruszeń, i do poduszki, i na chwilę, i na pół nocy. Wypada tylko potrząsnąć prawicą autora!!

W końcu dobrnąłem do końca. Nie tego spodziewałem się po finale całego cyklu. Pierwszy ton był bardzo dobry, drugi niewiele mu ustępował, natomiast tutaj czytanie szło bardzo opornie. To nie jest zła książka, tylko strasznie rozwleczona, przez co brak w niej jakiegoś napięcia czy dramaturgii.
Początek dawał radę, ale z czasem zaczęła mnie strasznie nużyć i tylko starałem się ją skończyć. W końcówce akcja nieco drgnęła, ale i tak zakończenia wypada moim zdaniem blado.
Brakło Duga, który według mnie był najjaśniejszą postacią poprzednich tomów. Żeby nie spoilerować napiszę, że kilka razy się pojawia i są to najlepsze fragmenty powieści, acz bardzo krótkie. Lowa z Wiosną nie udźwignęły całości. Fragmenty z Felixem nic nie wprowadzały, spokojnie można je było pominąć. Przygody Chamanki i Atlasa czytało się przyjemnie, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich tomach.
Generalnie, podoba mi się styl autora, choć niepotrzebnie rozciąga swoje książki. Gdyby je zgrabnie okroić ze zbędnych fragmentów, na pewno zyskałyby na jakości, a ostatni tom w szczególności.
Na pewno nie jest to moja ostatnia przygoda z autorem i dam mu jeszcze szansę w kolejnym jego cyklu.

Watson nie jest może największym mistrzem gatunku, ale cała trylogia, włącznie z jej kulminacją, co bardzo fajne. Akcja wciągnęła mnie na tyle, że całość połknąłem dość szybko i ani razu nie poczułem znużenia.

Trylogia bardzo przypadła mi do gustu. Trzecia część spełniła moje oczekiwania - było trochę magii, niezłe tempo i dobre zakończenie, na które czekałem z zapartym tchem.

Polecam trylogię

Polecam trylogię

Przez pierwszą część książki bardzo powolna i nuda akcja,za to później się bardzo rozkrecila.

Pierwsza część dobra, druga "obleci", a trzecia.... o Przodkowie, jaki gniot. Licznik amerykańskich "prawie-zgonów",kiczowatej epickości, bezsensownych zwrotów akcji i zdarzeń na siłę ciągnących historię do przodu osiągnął masę krytyczną zanim na dobre zacząłem czytać.Im bliżej końca tym gorzej. Lwia część zdarzeń ma miejsce z powodów tak głupich, nielogicznych i naciąganych, że szkoda gadać. Jedyną postacią, jaką polubiłem w tej części był Mal, bo z niego autor nigdy nie zrobił kompletnego idioty, byle popchnąć fabułę do przodu.

Trudno się oderwać.

Trudno się oderwać.

Dodaj cytat z książki Tron z żelaza

Video

Video