Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2

Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2 Francesca Cavallo, Elena Favilli
Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 2
Francesca CavalloElena Favilli Wydawnictwo: Debit Cykl: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek (tom 2)
Good night stories for rebel girls 2
Debit
2018-10-03
2018-10-03
Ewa Borówka

Okładka książki Ja, młoda buntowniczka Francesca Cavallo, Elena Favilli
Ja, młoda bunt... Francesca Cavallo, ...
Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Francesca Cavallo, Elena Favilli
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...

Czy ktoś może zwrócił uwagę na informacje o Wisławie Szymborskiej umieszczone w tej książce? Nie wiem skąd autorki je brały,ale ja nie wiedziałam że W.Szymborska miała takie pochodzenie i że jej rodzina z tego powodu była prześladowana w czasie wojny...a przynajmniej w oficjalnych biografiach nie znajduję takich faktów.

Jak dla mnie jest to jedna z tych książek, które naprawdę potrafią dać niesamowitego kopa do działania. Ta książka to nic innego jak zbiór megamotywacji i inspiracji. I nawet jeśli człowiek chce znaleźć milion i jedną wymówkę, to się nie da. Bo bohaterki "Młodych buntowniczek" udowadniają, że można. Zawsze można, mimo wszystkich możliwych przeszkód czy barier. I pokazują, jak z – wydawałoby się – największej wady zrobić niesamowitą, jedyną i niepowtarzalną zaletę. Nie ma, że się nie da. Totalna miazga.

Zapraszam po więcej: https://czytelniawpustelni.blogspot.com/2023/01/opowiesci-na-dobranoc-dla-modych.html

Kolejna książka z serii opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Świetna, jednak wydaje mi się nieco nudniejsza i monotonna niż poprzednia. Jest mocno podobna do 1 części. Jednak nadal polecam, warto przeczytać. Bardzo inspirująca.

Inspirująca, ośmielająca dziewczynki, że warto być nieustępliwym, wierzyć w swoje marzenia i mimo trudności je realizować.

Ta książka działa na mnie tak samo motywująco jak poprzednia część, jak i kolejne.

"Nie bój się żyć, nie bój się gonić za marzeniami, bój się tylko zastoju"
~~~
Literatura dziecięca ma w sobie to coś, przez co nawet dorosły może z niej wiele wyciągnąć. W prosty sposób przekazuje najważniejsze wartości i udowadnia, że warto biegnąć za marzeniami. Parę tygodni temu miałam okazję przeczytać "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" i zdecydowanie je chwaliłam pod kątem roli jaką spełniają w życiu dojrzewających kobiet. Tym razem przyszedł czas na kolejną książkę z tej serii, czyli tom drugi, o tym samym tytule.
Francesca Cavallo i Elena Favilli po raz kolejny przedstawiają nam sto wyjątkowych kobiet, które osiągnęły sukces, spełniały marzenia i zmieniały świat. W tym wydaniu spotkamy się przede wszystkim z Beyonce, Wisławą Szymborską, Angelą Merkel czy Beatrix Potter, a to tylko cztery przykłady, na dziewięćdziesiąt sześć jakie w tej książce występują. Historia każdej z tych osobistości ma dać dowód, że ciężką pracą, mimo przeciwności losu możemy osiągnąć wiele.
Tak jak w przypadku tomu pierwszego, jestem podobnie oczarowana tą serią. Pomysł na zebranie (już) dwustu kobiet, z różnych dziedzin i o różnych doświadczeniach życiowych jest według mnie naprawdę świetny. To, że w większości bajek dla dzieci jest poruszana ta kwestia i faktycznie wątek dążenia do celu i pracy nad sobą się pojawia, to jednak żywe przykłady mogą dać o wiele lepszy efekt i bardziej wbić się w głowę. W momencie gdy spotykamy się z kimś o kim mieliśmy okazję słyszeć, śledzimy jego drogę do kariery w telewizji, słuchamy piosenek czy kibicujemy na olimpiadzie, a później dowiadujemy się jak znalazł się w danym miejscu, przekaz jest po prostu silniejszy. To nie bajka z wymyślonymi postaciami, a rzeczywistość, gdzie kobiety faktycznie postawiły na swoim i dotarły tam gdzie zawsze chciały. Tak jak i w przypadku pierwszej części, tak i tutaj po prostu powiem, że książki z tego cyklu są jak najbardziej potrzebne i godne polecenia dla małych kobietek, bo pokazują, że płeć nas nie ogranicza i będę na pewno wielokrotnie podrzucać je maluchom!

"Nie bój się żyć, nie bój się gonić za marzeniami, bój się tylko zastoju"
~~~

,,Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” część 2, autorstwa Francesci Cavallo i Eleny Favilli to pięknie wydany (twarda oprawa) i zilustowany zbiór historii o niezwykłych kobietach. Od dawna miałam na oku tę serię, która obecnie ma już trzy tomy. W końcu do niej przysiadłam i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobało. Widzę parę minusów, ale ogólnie sam zamysł i wykonanie świetne.

Co tak bardzo przypadło mi do gustu? Wybór nieoczywistych postaci i ich różnorodność. Trochę się obawiałam, że mogę znać większość osób i się nudzić. Nic bardziej mylnego. Dzięki tej książce odkryłam mnóstwo nieznanych mi wcześniej sylwetek kobiet, które miały naprawdę potężny wkład w nasz obecny świat. Byłam aż zdziwiona, że wcześniej o nich nie słyszałam.
Na plus daję także to, że jest tu dużo młodych osób, z mojego pokolenia, ale też z rocznika dwa tysiące i późniejszych. Myślę, że to jest bardzo ważne by młodzież i dorastające dzieci widziały osoby w swoim wieku i mogły czerpać z nich przykład i inspiracje.

Mamy tu także reprezentację osób z niepełnosprawnościami, czyli Beatrice Vio, florecistkę i Lauren Potter, aktorkę znaną m.in z roli Becky Jackson w Glee.
Wspomniana jest także kwestia autyzmu. Temple Grandin, profesorka zootechniki z USA, która wynalazła urządzenie do przytulania i wniosła wiele do świata zootechniki jako adwokatka humanitarnego traktowania zwierząt hodowlanych.

Kolejna sprawa to feminatywy. Bardzo mi się podoba, że jest ich tyle i są konsekwentnie używane. To pokazuje, że są one ważne, potrzebne, normalne i że to nie żadna fanaberia. Tak częste używanie ich pozwala się z nimi opatrzeć i zaznajomić a potem powoli wcielać w życie.

Istotną sprawą jest poruszanie ważnych i poważnych tematów jak rasizm, kolonializm, przemoc, uprzywilejowanie rasowe, wage gap (luka płacowa),to, że kobiety nigdy nie miały łatwo ponieważ musiały liczyć się z wieloma trudnościami tylko dlatego, że były kobietami i m.in zabieraniem ich osiągnięć czy odkryć i przypisywaniem sobie ich zasług przez facetów. Uważam, że to bardzo ważne by edukować i uczulać młode osoby na takie rzeczy by wiedziały więcej, rozumiały mechanizmy otaczającego ich świata i by mogły być zmianą.

Niestety musi być łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Szeroki i zróżnicowany dobór postaci jest jak najbardziej na plus, jednak myślę, że trzeba uważać na to komu się daje platformę i co ta osoba ma do zaoferowania. Mówiąc wprost, nie podoba mi się, że umieszczono tutaj J.K. Rowling. Wiem, że bez jej twórczości seria Harry Potter nie ujrzałaby światła dziennego (i nie mam nic do osób lubiących te książki i całe uniwersum skupione wokół nich),ale poglądy Rowling i jej działalność jest mocno szkodliwa. Uważam, że nie powinno się dawać (roz)głosu osobie, która otwarcie wyklucza innych tylko dlatego, że są inni i nie pasują do jej wizji świata. Tak po prostu nie można. Jest to szkodliwe i tyle. Nie ma feminizmu bez osób trans i jeżeli wyklucza się kogoś, ale nadal mówi się feministyczne hasła o jedności i solidarności to sorry, ale to nie jest feminizm. Feminizm nie wyklucza nikogo, jest dla wszystkich bo wszystkim jest potrzebny i każdy człowiek jest ważny.

Tyle z minusów. Koniec końców, bardzo mi się ta książka podobała. Ogólny przekaz by być odważną osobą i żyć tak jak się chce nie patrząc na zdanie innych, nie bać się, zaryzykować i odkryć nową ścieżkę jest bardzo ważny.

Polecam szczególnie młodym osobom, ale takim nastoletnim bo jednak poruszane są tam cięższe tematy, ale bardzo ważne. No i tym wszystkim, co chcą się po prostu więcej dowiedzieć.
Czuć tu taki mocny vibe girl power i jest to bardzo pokrzepiające, zwłaszcza, że o osiągnięciach kobiet i ich zasługach w historii świata nadal mówi się (za) mało. Najwyższy czas to zmienić.

Podobnie jak w poprzedniej części książka przedstawia 100 kobiet, a każda biografia składa się z jednej strony tekstu o bohaterce i jednej ilustracji. I niech wolno mi będzie tutaj napisać, że wizualna strona tek lektury ponownie olśniewa! Ilustracje są piękne, staranne i niezwykle różnorodne. Jeśli chodzi o teksty to są one przede wszystkim doskonale przemyślane. Każdy z nich jest ciekawy, wartościowy i doskonale zbudowany. W odróżnieniu od poprzedniej części, tym razem absolutnie każda biografia się broni biorąc pod uwagę tylko to co jest napisane w książce. Jestem tym zachwycona, bo przeczytałam 100 naprawdę dobrych, motywujących do działania, do życia w zgodzie ze sobą, do pielęgnowania ważnych dla nas wartości. To naprawdę się ceni, bo takie lektury nie zdarzają się często!

Językowo jest fenomenalnie. Całość jest napisana bardzo zrozumiale, w taki sposób, że przyjemność z jej lektury będzie czerpał czytelnik w każdym wieku. Jednocześnie nie pomija ważnych dla historii fragmentów, tłumaczy je najlepiej jak to możliwe, a dodatkowo na końcu książki jest też krótki słowniczek. Po raz kolejny doskonałą pracę wykonała także tłumaczka.

Mnie osobiście dobór bohaterek tej książki zachwycił. W pierwszej części pojawiło się bardzo wiele bardzo znanych postaci i kilka bardzo nieznanych. Tym razem jest inaczej, sporo spośród przedstawionych sylwetek to wybory doskonałe, ale wcale nie takie oczywiste. Pomijając bardzo wiele całkowicie nieznanych mi kobiet, nawet część znajomych nazwisk stanowiły wspaniałe, ale mniej znane bohaterki jak chociażby Joan Beuchamp Procter, Isadora Duncan, Beatrix Potter czy Rosalind Franklin. Z drugiej strony pojawiły się tu także Hedy Lamarr czy Gloria Steinem, których biografie nie tak dawno szturmem podbijały rynek książki albo Mary Shelley, do której postaci chętnie ostatnio nawiązują seriale. Oczywiście znajdziemy tu także kilka bardzo znanych postaci - Madonnę, J. K. Rowling, Nefertiti czy Agathę Christie, które nie zaskoczą starszych czytelników, ale młodszych..? Z pewnością. Bardzo mnie cieszy taka mieszanka, od artystek, królowych i pisarek, przez naukowczynie, prawniczki czy lekarki po rewolucjonistki, działaczki polityczne czy mówczynie. Spotkamy w tej książce piłkarkę i matematyczkę, himalaistkę i akrobatkę, sokolniczkę, malarkę i modelkę. Wydaje się, że naprawdę są tu wszystkie profesje i pasje jakie tylko można by sobie wymarzyć - czyż to nie fantastyczne?

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2" to według mnie majstersztyk w swojej kategorii. Mam w ręku bardzo przemyślaną i świetnie napisaną inspirującą lekturę, z której radość będą czerpać czytelnicy w każdym wieku. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, według mnie ma możliwości, aby czytelnik znał wszystkie przedstawione bohaterki. ;)

Historie badaczek, pilotek, piratek, kobiet walczących o prawa mniejszości, arystek. Piękne ilustracje. Świetna lektura dla dziewczynek ale i chłopców od lat 6, która pokazuje jak wiele możliwości daje życia i jak odwaga innych może być dla nas natchnieniem.

Obowiązkowa lektura każdej dziewczyny, bo to do nas należy świat! <3

Obowiązkowa lektura każdej dziewczyny, bo to do nas należy świat! <3