Best Seler i zagadka znikających warzyw

Okładka książki Best Seler i zagadka znikających warzyw Mikołaj Marcela
Okładka książki Best Seler i zagadka znikających warzyw
Mikołaj Marcela Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Best Seler (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Best Seler (tom 1)
Wydawnictwo Literackie
2018-05-19
2018-05-19
literatura polska zagadka warzywa

Świetny warzywny kryminał, który wciąga. Jednak zdecydowanie odradzam czytanie wstępu oraz zakończenia. Przez ten drętwy wstępniak chciałam już po pierwszej stronie odłożyć książkę na półkę. Podobnie nudne jest i zakończenie, bo jedno i drugie z warzywnym kryminałem nie ma nic wspólnego i naprawdę, naprawdę jest okrutnie słabe. Gdyby nie to, to książkę tą oceniłabym o gwiazdkę więcej gdyż sama opowieść o warzywach z Jarzynowa jest bardzo wciągająca. Do tego mamy świetne rysunki Małgorzaty Flis, które pozwalają zobaczyć jak wyglądają bohaterowie opowieści (zwłaszcza ten przystojniak Best Seler ;)

Jeśli sięgacie po tą książkę, to darujcie sobie wstęp i przejdźcie od razu do Jarzynowa!
Niestety w drugim tomie też jest utrzymany ten sam klamrowy schemat :(

Pomysł na fabułę i bohaterów - kapitalny! Ale jeszcze lepsze w tej książce są aluzje literackie i zabawy słowne. Nawet Marcin Jan Seler nie stworzyłby takiego gąszczu znaczeniowego ;-)

Wiadomo kiedy będzie trzeci tom ??? Bardzo mi się spodobał ten cukl.

Wiadomo kiedy będzie trzeci tom ??? Bardzo mi się spodobał ten cukl.

Pomysł na uczynienie bohaterami warzyw bardzo mnie urzekł. Myślę, że i dziecko i dorosły znajdą w tej opowieści coś dla siebie. Ubawiłam się mocno i nabrałam ochoty na więcej.

Zacznę od tego, że najprawdopodobniej nie dowiedziałabym się w ogóle o przygodach Best Selera, gdybym nie poszła na studia. Tak się złożyło, że skończyłam pod opieką Mikołaja Marceli, któremu zawdzięczam powstanie kierunku sztuka pisania. Podczas jednych z pierwszych warsztatów wspomniał o swojej książce, a jej tytuł zdecydowanie zwrócił moją uwagę.

W posiadanie Best Selera weszłam kilka dni temu, a lektura bajki zajęła mi około kilku godzin. Nie mogłam się oderwać! Nie jestem największą fanką dzieci, ale uwielbiam bajki oraz kryminały, więc czerpałam wiele radości z lektury.
Nie trzeba wszakże być dzieckiem, by z radosnym okrzykiem odkryć, że twoje przypuszczenia co do zbrodni są prawdziwe! A ileż satysfakcji dało mi domyślenie się, kto jest tajemniczym potworem...
Bardzo lekka, przyjemna lektura, wciągnęła mnie jak odkurzacz. Polecam przeczytać dziecku, ale i samemu dorosłemu, na rozluźnienie. Radosny, wspaniały autor stworzył dzieło równie przyjazne jak on sam. Pozostaje mi już tylko sprawić sobie drugą część przygód Besta. :>

W posiadanie Best...

Trafiłam na tę książkę przypadkiem: Szukałam czegoś dla mojego 10-letniego bratanka, a na Śląskich Targach Książki pojawił się autor i pan Mikołaj skutecznie przekonał mnie, że jego książka nadaje się dla czytelników w każdym wieku. Dopiero po świętach przekonam się, czy kryminał spodoba się mojemu bratankowi, natomiast wiem, że mnie przypadł do gustu. Panie Mikołaju, dołączam do 30-letnich czytelników, o których Pan wspomniał :)
Przede wszystkim podoba mi się, że kryminał trzyma w napięciu, przez co trudno odłożyć książkę na bok. Do tego zmusza czytelnika do zastanowienia się, czym jest wspomniany potwór i kto za tym wszystkim stoi. Bywa sporo elementów zaskoczenia, a same warzywa (i Ananas, który stał się jednym z moich ulubionych bohaterów, chociaż w rzeczywistości nie znoszę ananasów) są przesympatyczne, przede wszystkim małe Brukselki i Czosnek Hilary. Tylko tytułowy bohater nie zdołał mnie do siebie przekonać, jak i jego koledzy z pracy.
Poza tym, że kryminał trzyma w napięciu, wzbudza wiele emocji i również bawi. Trochę rozbawiło mnie, gdy okazało się, kto jest złym bohaterem (ale jakże trafne!). Przede wszystkim rozbawiły mnie nawiązania do Mickiewicza, głównie inwokacja na początku książki. Fantastyczny pomysł!
Kolejnym plusem jest zastosowana klamra kompozycyjna, gdy dzieci dostają książkę o Best Selerze od dziadka, co świetnie wprowadza, oraz na końcu gdy dzieci zadają pytania, które nasuwają się czytelnikowi. Dobrze wiedzieć, że autor jest świadomy spraw, które byłoby dobrze wyjaśnić w kontynuacji :)
Ja serdecznie polecam tę książkę i mam nadzieję, że spodoba się mojemu bratankowi, ponieważ liczę na to, że będzie chciał poznać dalsze losy warzyw, a ja będę mogła mu je kupić i samej przeczytać ;)

więcej moich opini na www.innaodinnych.com

"To właśnie prawdziwa moc literatury -
zaprasza nas do niezwykłych światów,
które stają się naszymi światami."

Całkiem ciekawy pomysł na warzywny kryminał dla dzieci i młodzieży.

"To właśnie prawdziwa moc literatury -
zaprasza nas do niezwykłych światów,
które stają się naszymi światami."

Całkiem ciekawy pomysł na warzywny kryminał dla dzieci i młodzieży.

Autor po mistrzowsku stworzył warzywno-owocowy świat! Ani przez chwilę nie miałam wątpliwości, co do bohaterów i ich naturalnego środowiska, każdy szczegół został perfekcyjnie dopracowany. To zdrowa jak warzywo opowieść o potędze roślin i słodka niczym owoc historia skrywająca tajemnicę, odwagę, poświęcenie, dużo dobrego humoru i wszystkie elementy nieprzeciętnego, mrocznego i emocjonującego vege kryminału.

Recenzja w całości: https://mamao.pl/best-seler-i-mikolaj-marcela/

Niedawno poznałam Besta Selera, który rozwiązywał zagadkę zaginięcie Wiórki Kokos, zaczęłam więc tą znajomość niejako od końca, bo początkiem działalności śledczej szeryfa w Jarzynowie była zagadka znikających warzyw w jego rodzimej miejscowości. Poprzednia lektura była urzekająca, tym samym musiałam dowiedzieć się, jakie są jej początki. „Best Seler i zagadka znikających warzyw” Mikołaja Marceli miał mi to wyjaśnić.
Spędziłam prześwietne godziny w towarzystwie Brukselek, Besta Selera i innych warzyw próbujących odnaleźć zaginioną Amelkę Brukselkę i ze zgrozą dowiadujących się o kolejnych znikających przyjaciołach: Dżesice Papryce i Czarce Pieczarce. Kto kryje się za tymi dziwnymi wydarzeniami, czyżby to wampij, o którym opowiadał Hilary Czosnek na urodzinach jednej z Brukselek, czy dziwny stwór odnaleziony w strasznym lesie, zwany Ananasem, czy też może inny potwór, który przychodzi z drugiego krańca lasu i nikt nie wiem, czym jest. Best Seler ma twardy orzech do zgryzienia, podejrzewać może każdego. Równolegle młode Brukselki prowadzą swoją akcję poszukiwawczą, gdyż nie mogą się pogodzić ze stratą siostry.
Życzyłabym sobie, żeby książka, ba, cała seria, okazała się hitem. Dawno nie czytałam czegoś tak zabawnego i pomysłowego. Mikołaj Marcela stworzył niezwykłą historię z dreszczykiem i wątkiem kryminalnym, która z pewnością zainteresuje młodych czytelników, a i starszym da sporo frajdy. Młodzi docenią wartką akcję, zawiłe śledztwo prowadzące szeryfa od jednego podejrzanego do drugiego, a dorośli dyskretne aluzje do współczesnego świata, rzeczywistych utworów literackich, choćby wspaniałą inwokację z dzieła Pan Bakłażan, czyli pierwsze wykopki w Jarzynowie, napisane klasycznym trzynastozgłoskowcem.
Ta książka jest doskonała. Dopracowana w każdym calu, świetnie napisana, świetnie wymyślona, zabawna, wciągająca, ekscytująca. Do tego przemyca też odrobinkę informacji o zdrowym odżywianiu, trochę mimochodem, nienachalnie. Życie warzyw może być naprawdę porywające, pełne emocji, tajemnic i chowanym głęboko uraz. Jak się okazuje, warzywka są takie, jak my, młode lubią się bawić, starsze martwią się o swoje dzieci i zabraniają im robić niebezpiecznych rzeczy, mogą też, jak Seler, nie do końca dobrze czuć się w roli, jaką przyszło im pełnić, a w związku z tym robić dobrą minę do złej gry. Książka dostarczyła mi naprawdę miłych wrażeń, dlatego serdecznie polecam wszystkim, przeczytajcie koniecznie, nie będziecie zawiedzeni, niezależnie od wieku.

Męcząca okrutnie...

Męcząca okrutnie...

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Best Seler i zagadka znikających warzyw