Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii

reportaż
Agora
2019-04-10
2019-04-10
Kolumbia literatura faktu literatura polska reportaż wojna domowa FARC

Okładka książki Warszawa nocą Robert Mordal, Maciej Wesołowski
Ocena 8,3
Warszawa nocą Robert Mordal, Maci...

Zbiór ułożony nieco chaotycznie, nie dostrzegam idei kryjącej się za taką kolejnością tekstów (może nie powinienem jej szukać), natomiast same teksty jakościowe, mocne, reporterskie, ale nie literackie, bez językowego polotu i swobody. Dużo głosu oddanego ludziom pochodzącym z wielu stron tamtego konfliktu. Mocna strona książki to myśl, która zostaje po przeczytaniu, że w takich momentach cierpią wszyscy, niezależnie, z kim sympatyzują. Pewne rozdziały wydają się jednak niedokończone, urwane jakby przed ostatnim koniecznym akapitem.

Sięgnąłem po reportaże Macieja Wesołowskiego, aby lepiej zrozumieć historię, mentalność i kulturę Kolumbii. Zamierzam w przyszłym roku wybrać się na urlop aby zwiedzić ten piękny ale bardzo dotknięty przez historię kraj. Książka idealnie odpowiedziała na moje zapotrzebowanie. Podane jak na tacy i pigułce to co najważniejsze. W kilku miejscach książka jest wręcz poruszająca. Skala ludzkiego cierpienia, ilość osób zaginionych, przesiedlonych czy dotkniętych wojną domową jest wręcz nieprawdopodobna i na długie lata będzie oddziaływać na kolumbijskie społeczeństwo.

Dużo faktów z historii Kolumbii, sporo nawiązań do Escobara. Książkę czyta się szybko, godna polecenia.

Gorąco polecam - świetny reportaż, nie mogłam się oderwać od czytania. Przedstawione różne punkty patrzenia na te same tematy, autor stara się obiektywnie przedstawić sytuację w kraju z perspektywy przedstawicieli różnych warstw społecznych i środowisk. Widać przy tym, że Kolumbia jest bliska jego sercu :)

Kolumbia jest przez wiele osób identyfikowana tylko z kawą, kokainą i Pablo Escobarem z Netflixa. Książka Macieja Wesołowskiego, pokazuje Kolumbie i jej najnowszą historię z innych stron. Tak na prawdę to kraj, ciężko doświadczony wojną domową z partyzantami FARC, która trwała ponad 50 lat i zakończyła się dopiero kilka lat temu. W tym wszystkim Escobar był tyko jedną z historii pobocznych. W książce spotykamy wielu bohaterów: partyzantów, wojskowych, polityków, rolników, rodziny osób zaginionych, których Kolumbia ma kilka razy więcej niż osławione pod tym względem Chile w czasach Pinocheta. Autor stara się oddać klimat tego państwa, wyjaśnić mentalność kolumbijczyków i pokazać czytelnikowi wszystkie odcienie szarości tego kraju.

Raczej rozczarowanie. Zbiór historii konfliktów w Kolumbii co oczywiście jest częścią jej historii. Jednak bardzo monotematycznie i smutno. Autor zgłębia temat bardzo głęboko ale niestety wąsko, patrząc tylko przez pryzmat konfliktów.... Trudno się czyta

Niezwykle wciągająca, wielowątkowa i momentami przerażająca książka zawierająca reportaże z Kolumbii, ukazująca graczy i ofiary kolumbijskiej wojny domowej. Książka w sposób klarowny, ciekawy i przystępny pokazuje tło wydarzeń z II połowy XX i początku XXI w. Według mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tym krajem, szczególności dla osób, które mają trudności w zrozumieniu zawiłości kolumbijskiej wojny domowej.

Smutna książka, ciężko się ją czyta. W większości jest to historia nieszczęść Kolumbii, relacji świadków, którzy przeżyli piekło. Warto się z nią zapoznać (dla samej świadomości), aczkolwiek trudno znaleźć jakieś miłe aspekty. Autor stara się unikać głębszego opisu problemu narkotykowego.

Kolumbia to nie tylko kokaina, Narcos (serial polecam!), Pablo Escobar, kawa i salsa. To bieda, oligarchia, najdłuższa wojna domowa, FARC, komunizm, tysiące zaginionych ludzi. To kraj sprzeczności, gdzie ofiary żyją obok oprawców. To wychodzenie z traumy I próba stworzenia nowej rzeczywistości. Polecam!

Raczej słabszy zbiór. Męczące w czytaniu jest podawanie przez autora kolejnych zbrodni bez wyrazistego bohatera. Trochę się czyta jak litanię nieszczęść współczesnej Kolumbii.
Kilka historii świetnych: ucieczka z obozu czy atak na ambasadę Dominikany

Kilka historii świetnych: ucieczka z obozu czy atak na ambasadę Dominikany