Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2019-04-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-10
- Liczba stron:
- 352
- Czas czytania
- 5 godz. 52 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326828065
- Tagi:
- Kolumbia literatura faktu literatura polska reportaż wojna domowa FARC
Cafe Macondo istnieje naprawdę. Nie jest to co prawda magiczna wieś na końcu świata - jak w powieści Marqueza, ale kawiarnia, w której - jak w całym tym kraju - można się spodziewać wszystkiego. Dają tu na przykład sałatkę, na którą składają się sałata, ser, pomidory i truskawki ze śmietaną!
Do Cafe Macondo trafia podróżując po Kolumbii Maciej Wesołowski. Reporter próbuje zrozumieć, dlaczego Kolumbijczycy nie lubią filmu Narcos i ale wielu uważa Pablo Escobara za bohatera narodowego. Jak to możliwe, że w "Tańcu z gwiazdami" rywalizują tam ze sobą była partyzantka i porwany przez partyzantów policjant. Opowiada o odbudowie kraju, przez który przetoczyła się najdłuższa wojna domowa współczesnego świata. I o tym, jak próbują się ze sobą dogadać ci, którzy przez długie lata byli po różnych stronach barykady.
Przedstawia przy tym czytelnikom galerię postaci tak niezwykłych, że równie dobrze mogłyby pochodzić z powieści Marqueza albo obrazów Bootero. Były terrorysta, który został burmistrzem. Najważniejszy karzeł w historii kolumbijskiej partyzantki. Stara Indianka, który umarła pięć razy. Stróż grobu Escobara.
Kolumbia jest daleko, ale bliżej nam do niej, niż mogłoby się wydawać.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Cytaty
Kolumbia nigdy nie porzuci przemocy. My przemoc mamy w genach. To jest spirala, z której nigdy nie wyjdziemy. Ktoś kogoś skrzywdził i nie ma...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Zbiór ułożony nieco chaotycznie, nie dostrzegam idei kryjącej się za taką kolejnością tekstów (może nie powinienem jej szukać), natomiast same teksty jakościowe, mocne, reporterskie, ale nie literackie, bez językowego polotu i swobody. Dużo głosu oddanego ludziom pochodzącym z wielu stron tamtego konfliktu. Mocna strona książki to myśl, która zostaje po przeczytaniu, że w takich momentach cierpią wszyscy, niezależnie, z kim sympatyzują. Pewne rozdziały wydają się jednak niedokończone, urwane jakby przed ostatnim koniecznym akapitem.
Zbiór ułożony nieco chaotycznie, nie dostrzegam idei kryjącej się za taką kolejnością tekstów (może nie powinienem jej szukać), natomiast same teksty jakościowe, mocne, reporterskie, ale nie literackie, bez językowego polotu i swobody. Dużo głosu oddanego ludziom pochodzącym z wielu stron tamtego konfliktu. Mocna strona książki to myśl, która zostaje po przeczytaniu, że w...
więcej Pokaż mimo toSięgnąłem po reportaże Macieja Wesołowskiego, aby lepiej zrozumieć historię, mentalność i kulturę Kolumbii. Zamierzam w przyszłym roku wybrać się na urlop aby zwiedzić ten piękny ale bardzo dotknięty przez historię kraj. Książka idealnie odpowiedziała na moje zapotrzebowanie. Podane jak na tacy i pigułce to co najważniejsze. W kilku miejscach książka jest wręcz poruszająca. Skala ludzkiego cierpienia, ilość osób zaginionych, przesiedlonych czy dotkniętych wojną domową jest wręcz nieprawdopodobna i na długie lata będzie oddziaływać na kolumbijskie społeczeństwo.
Sięgnąłem po reportaże Macieja Wesołowskiego, aby lepiej zrozumieć historię, mentalność i kulturę Kolumbii. Zamierzam w przyszłym roku wybrać się na urlop aby zwiedzić ten piękny ale bardzo dotknięty przez historię kraj. Książka idealnie odpowiedziała na moje zapotrzebowanie. Podane jak na tacy i pigułce to co najważniejsze. W kilku miejscach książka jest wręcz poruszająca....
więcej Pokaż mimo toDużo faktów z historii Kolumbii, sporo nawiązań do Escobara. Książkę czyta się szybko, godna polecenia.
Dużo faktów z historii Kolumbii, sporo nawiązań do Escobara. Książkę czyta się szybko, godna polecenia.
Pokaż mimo toGorąco polecam - świetny reportaż, nie mogłam się oderwać od czytania. Przedstawione różne punkty patrzenia na te same tematy, autor stara się obiektywnie przedstawić sytuację w kraju z perspektywy przedstawicieli różnych warstw społecznych i środowisk. Widać przy tym, że Kolumbia jest bliska jego sercu :)
Gorąco polecam - świetny reportaż, nie mogłam się oderwać od czytania. Przedstawione różne punkty patrzenia na te same tematy, autor stara się obiektywnie przedstawić sytuację w kraju z perspektywy przedstawicieli różnych warstw społecznych i środowisk. Widać przy tym, że Kolumbia jest bliska jego sercu :)
Pokaż mimo toKolumbia jest przez wiele osób identyfikowana tylko z kawą, kokainą i Pablo Escobarem z Netflixa. Książka Macieja Wesołowskiego, pokazuje Kolumbie i jej najnowszą historię z innych stron. Tak na prawdę to kraj, ciężko doświadczony wojną domową z partyzantami FARC, która trwała ponad 50 lat i zakończyła się dopiero kilka lat temu. W tym wszystkim Escobar był tyko jedną z historii pobocznych. W książce spotykamy wielu bohaterów: partyzantów, wojskowych, polityków, rolników, rodziny osób zaginionych, których Kolumbia ma kilka razy więcej niż osławione pod tym względem Chile w czasach Pinocheta. Autor stara się oddać klimat tego państwa, wyjaśnić mentalność kolumbijczyków i pokazać czytelnikowi wszystkie odcienie szarości tego kraju.
Kolumbia jest przez wiele osób identyfikowana tylko z kawą, kokainą i Pablo Escobarem z Netflixa. Książka Macieja Wesołowskiego, pokazuje Kolumbie i jej najnowszą historię z innych stron. Tak na prawdę to kraj, ciężko doświadczony wojną domową z partyzantami FARC, która trwała ponad 50 lat i zakończyła się dopiero kilka lat temu. W tym wszystkim Escobar był tyko jedną z...
więcej Pokaż mimo toRaczej rozczarowanie. Zbiór historii konfliktów w Kolumbii co oczywiście jest częścią jej historii. Jednak bardzo monotematycznie i smutno. Autor zgłębia temat bardzo głęboko ale niestety wąsko, patrząc tylko przez pryzmat konfliktów.... Trudno się czyta
Raczej rozczarowanie. Zbiór historii konfliktów w Kolumbii co oczywiście jest częścią jej historii. Jednak bardzo monotematycznie i smutno. Autor zgłębia temat bardzo głęboko ale niestety wąsko, patrząc tylko przez pryzmat konfliktów.... Trudno się czyta
Pokaż mimo toNiezwykle wciągająca, wielowątkowa i momentami przerażająca książka zawierająca reportaże z Kolumbii, ukazująca graczy i ofiary kolumbijskiej wojny domowej. Książka w sposób klarowny, ciekawy i przystępny pokazuje tło wydarzeń z II połowy XX i początku XXI w. Według mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tym krajem, szczególności dla osób, które mają trudności w zrozumieniu zawiłości kolumbijskiej wojny domowej.
Niezwykle wciągająca, wielowątkowa i momentami przerażająca książka zawierająca reportaże z Kolumbii, ukazująca graczy i ofiary kolumbijskiej wojny domowej. Książka w sposób klarowny, ciekawy i przystępny pokazuje tło wydarzeń z II połowy XX i początku XXI w. Według mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tym krajem, szczególności dla osób, które mają...
więcej Pokaż mimo toSmutna książka, ciężko się ją czyta. W większości jest to historia nieszczęść Kolumbii, relacji świadków, którzy przeżyli piekło. Warto się z nią zapoznać (dla samej świadomości), aczkolwiek trudno znaleźć jakieś miłe aspekty. Autor stara się unikać głębszego opisu problemu narkotykowego.
Smutna książka, ciężko się ją czyta. W większości jest to historia nieszczęść Kolumbii, relacji świadków, którzy przeżyli piekło. Warto się z nią zapoznać (dla samej świadomości), aczkolwiek trudno znaleźć jakieś miłe aspekty. Autor stara się unikać głębszego opisu problemu narkotykowego.
Pokaż mimo toKolumbia to nie tylko kokaina, Narcos (serial polecam!), Pablo Escobar, kawa i salsa. To bieda, oligarchia, najdłuższa wojna domowa, FARC, komunizm, tysiące zaginionych ludzi. To kraj sprzeczności, gdzie ofiary żyją obok oprawców. To wychodzenie z traumy I próba stworzenia nowej rzeczywistości. Polecam!
Kolumbia to nie tylko kokaina, Narcos (serial polecam!), Pablo Escobar, kawa i salsa. To bieda, oligarchia, najdłuższa wojna domowa, FARC, komunizm, tysiące zaginionych ludzi. To kraj sprzeczności, gdzie ofiary żyją obok oprawców. To wychodzenie z traumy I próba stworzenia nowej rzeczywistości. Polecam!
Pokaż mimo toRaczej słabszy zbiór. Męczące w czytaniu jest podawanie przez autora kolejnych zbrodni bez wyrazistego bohatera. Trochę się czyta jak litanię nieszczęść współczesnej Kolumbii.
Kilka historii świetnych: ucieczka z obozu czy atak na ambasadę Dominikany
Raczej słabszy zbiór. Męczące w czytaniu jest podawanie przez autora kolejnych zbrodni bez wyrazistego bohatera. Trochę się czyta jak litanię nieszczęść współczesnej Kolumbii.
Pokaż mimo toKilka historii świetnych: ucieczka z obozu czy atak na ambasadę Dominikany