Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii

reportaż
Agora
2019-04-10
2019-04-10
Kolumbia literatura faktu literatura polska reportaż wojna domowa FARC

Okładka książki Warszawa nocą Robert Mordal, Maciej Wesołowski
Warszawa nocą Robert Mordal, Maci...

Dużo jest o rzeczywistości powojennej i życiorysów ludzi wplątanych w tę wojnę domową, ale o tym kraju chyba nie da się inaczej.

Bardzo dobra książka, pomagająca zrozumieć niełatwą historię najnowszą Kolumbii. Kapitalna też w formie, rozdział-scenariusz filmowy to majstersztyk. Gratulacje!

Rewelacja - to powinna być lektura na studiach dziennikarskich. Jeśli chodzi o kwestie formalne, moim zdaniem niesamowity warsztat, pokazanie problemu z kilku stron, brak oceny, "niewidoczny" autor. No i samo rozpracowanie tematu, widać jaki ogrom pracy został włożony w tę książkę. Nawet, jeśli ktoś nie do końca wie o co chodzi powinien spokojnie się połapać. Czapki z głów dla Pana Macieja Wesołowskiego.

Co wiemy o Kolumbii? Prawdopodobnie niewiele. Większość kojarzy kraj z Shakirą, narkotykami, przemocą, ewentualnie jeszcze Escobarem.
"Cafe Macondo" skupia się na tym, aby pokazać, że skojarzenia te są słuszne, ale coś leży u ich podstaw. Od wyzwolenia przez Bolivara przez próby wprowadzenia komunizmu, aż po współczesne zamachy i biedę poznajemy kraj jakże nam odległy, a jednocześnie w jakimś stopniu bliski. Prawdziwe oblicze państwa figurującego w katalogach turystycznych, jako kraina wysokich palm i kolorowych paciorków.
Świetna lektura odzierająca ze złudzeń tych, którzy popierają podział narodu. Na tym korzystają tylko ci najwyżej. Kropka.

Wspaniale napisana współczesna, prawdziwa historia Kolumbii, z jej unikatową atmosferą, przemocą, dziwactwami i niesamowitościami. Autor, jak sam zaznacza zgłębia i wraca do Kolumbii raz po raz. Ten zbiór reportaży, po mistrzowsku napisanych i zredagowanych pokazuje wysoki poziom warsztatu i wielką, czasem okupione niebezpieczeństwem zainteresowanie, wnikliwość i wrażliwość. Dla ciekawych świata to pozycja, którą warto poznać.

Jeden z lepszych reportaży o Kolumbii, jaki trafił w moje ręce. Dobrze napisany, dość nowy, więc obejmujący też w miarę aktualne wydarzenia. Nie skupia się tylko na Escobarze, narkotykach i kawie, choć oczywiście tych wątków też tu nie brakuje. Wesołowski opowiada o najważniejszych wydarzeniach, które wstrząsnęły Kolumbią w ostatnich kilkudziesięciu latach - o zabójstwie kandydata na prezydenta Jorge Gaitána, o powstaniu FARC, o założeniu Ruchu 19 Kwietnia i jego najgłośniejszych akcjach, o zamachu w El Nogal... Tak, wyłania się z tego reportażu dość negatywny obraz kraju, ale Wesołowski pokazuje też, jak Kolumbia próbuje się zmieniać. Próby rozliczenia prezydenta Uribe, szybko rozwijające się Medellin, chcące zerwać z wizerunkiem miasta Escobara, programy mające wdrożyć z powrotem do społeczeństwa dawnych partyzantów... Tak, przed Kolumbią jest jeszcze długa droga do przyjaznego obywatelom, bezpiecznego kraju, ale autor ukazuje, że dużą część tej drogi naród już przeszedł. Że stereotypy, które od lat tkwią w głowach obcokrajowców, utrwalone przez "Narcos", powoli tracą na aktualności. Warto przeczytać, zwłaszcza, jeśli czyjaś wiedza o Kolumbii opiera się właśnie na tych stereotypach ;).
Oczywiście skądś te stereotypy się muszą brać - i nie mam tu na myśli tych związanych z narkotykową przeszłością kraju. Wesołowski dopuszcza do głosu wielu poznanych Kolumbijczyków i część z nich też nie ukrywa, że kultura macho jest dla nich naturalna, że przemoc czasem jest rozwiązaniem, a Escobar to wcale nie był taki zły. Cóż, warto pamiętać, że Kolumbia to kraj z 50 milionami obywateli, ludzi o przeróżnych doświadczeniach - a ile ludzi, tyle opinii. Podoba mi się, że autor chce w swym reportażu pokazać ten przekrój społeczeństwa, te różne światopoglądy. W efekcie z książki wyłania się fascynujący, różnorodny kraj z tragiczną historią. Do tego historią ciekawie przedstawioną, uporządkowaną, pozwalającą sobie ułożyć w głowie najważniejsze wydarzenia. Wesołowski nie aspiruje ze swoim reportażem do dokładnego wyczerpania kolumbijskiego tematu, ale poszczególne historie są kompletne i poruszające - a tego od tej lektury oczekiwałam.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja.
Kolumbia kojarzy się przeciętnej osobie przede wszystkim z Pablo Escobarem, handlem narkotykami i Shakirą.

Natomiast Maciej Wesołowski buduje bardzo interesujący portret kraju zdefiniowanego przez przemoc. Nie zagłębia się w tematy najbardziej oczywiste, np. nie próbuje prostować nieścisłości z życia Pablo Escobara przedstawionych w serialu Narcos.

Natomiast w bardzo przejmujący sposób przedstawia jak dogłębny podział kraju oraz wieloletni konflikt wewnętrzny wpłynęły na poszczególne grupy obywateli, np. osoby zwerbowane do FARC jako dzieci, członków rodziny którzy stracili bliskich, byłych bojówkarzy którzy po latach mieszkania w selwie próbują reintegrować się ze społeczeństwem.

Chyba najbardziej poruszył i wzburzył mnie temat tzw. falsos positivos. Żeby zrozumieć dlaczego, należy przeczytać ten reportaż. Serdecznie polecam!

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja.

Zbiór ułożony nieco chaotycznie, nie dostrzegam idei kryjącej się za taką kolejnością tekstów (może nie powinienem jej szukać),natomiast same teksty jakościowe, mocne, reporterskie, ale nie literackie, bez językowego polotu i swobody. Dużo głosu oddanego ludziom pochodzącym z wielu stron tamtego konfliktu. Mocna strona książki to myśl, która zostaje po przeczytaniu, że w takich momentach cierpią wszyscy, niezależnie, z kim sympatyzują. Pewne rozdziały wydają się jednak niedokończone, urwane jakby przed ostatnim koniecznym akapitem.

Sięgnąłem po reportaże Macieja Wesołowskiego, aby lepiej zrozumieć historię, mentalność i kulturę Kolumbii. Zamierzam w przyszłym roku wybrać się na urlop aby zwiedzić ten piękny ale bardzo dotknięty przez historię kraj. Książka idealnie odpowiedziała na moje zapotrzebowanie. Podane jak na tacy i pigułce to co najważniejsze. W kilku miejscach książka jest wręcz poruszająca. Skala ludzkiego cierpienia, ilość osób zaginionych, przesiedlonych czy dotkniętych wojną domową jest wręcz nieprawdopodobna i na długie lata będzie oddziaływać na kolumbijskie społeczeństwo.

Dużo faktów z historii Kolumbii, sporo nawiązań do Escobara. Książkę czyta się szybko, godna polecenia.

• Reportaż
  • Podróże