Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii

Agora
Kolumbia literatura faktu literatura polska reportaż wojna domowa FARC
literatura faktu
Kolumbia literatura faktu literatura polska reportaż wojna domowa FARC

Smutna książka, ciężko się ją czyta. W większości jest to historia nieszczęść Kolumbii, relacji świadków, którzy przeżyli piekło. Warto się z nią zapoznać (dla samej świadomości), aczkolwiek trudno znaleźć jakieś miłe aspekty. Autor stara się unikać głębszego opisu problemu narkotykowego.

Kolumbia to nie tylko kokaina, Narcos (serial polecam!), Pablo Escobar, kawa i salsa. To bieda, oligarchia, najdłuższa wojna domowa, FARC, komunizm, tysiące zaginionych ludzi. To kraj sprzeczności, gdzie ofiary żyją obok oprawców. To wychodzenie z traumy I próba stworzenia nowej rzeczywistości. Polecam!

Raczej słabszy zbiór. Męczące w czytaniu jest podawanie przez autora kolejnych zbrodni bez wyrazistego bohatera. Trochę się czyta jak litanię nieszczęść współczesnej Kolumbii.
Kilka historii świetnych: ucieczka z obozu czy atak na ambasadę Dominikany

Ciekawie opisana historia Kolumbii. Autor mówi o wydarzeniach, o których ciężko jest znaleźć informacje w internecie. Polecam każdemu zainteresowanemu Kolumbią.

Ciekawy reportaż, poruszający wiele wątków, na czele z wojną domową, która siłą rzeczy rzutowała (i w dalszym ciągu rzutuje) na wszystkie sfery życia i warstwy społeczne Kolumbii. Dodatkowo szczególnie zainteresował mnie wątek braci Uribe.

Kawał dobrej reporterskiej roboty. Dużo odwagi autora zapuszczającego się w najbardziej niebezpieczne rejony Kolumbii po ty by lepiej zrozumieć ten kraj, jego burzliwą historię, problemy z przestępczością. Dla wszystkich, którym spodobał się Narcos i chcieliby się więcej dowiedzieć o tym fascynującym państwie.

Bardzo dobry zbiór reportaży, z których wiele można dowiedzieć się o Kolumbii. Dla tych, którzy interesują się Ameryką Południową, a w szczególności Kolumbią jest to lektura obowiązkowa. Pierwsza połowa książki to reportaże dotyczące głównie wojny domowej, wojska i polityki. Jednak potem autor podejmuje już inne tematy np. życia codziennego w Bogocie czy też Medellin...

Jak wskazuje podtytuł są to reportaże z Kolumbii.
Kolumbia jest krajem o krótkiej, ale jakże skomplikowanej i tragicznej historii. Z reportaży wyłania się przede wszystkim obraz społeczeństwa, podzielonego, ale umiejącego żyć pod jednym niebem. Pojawia się problem powrotu do życia po traumach, zrozumenia postępowania innych, aż w końcu wybaczenia. Problem radzenia sobie ze...

Obraz Kolumbii "która była krajem pogrążonym w chaosie, brutalnym, skorumpowanym,niesprawiedliwym no i biednym" str.100)

Kraj pogrążony od prawie dwustu lat w wojnie. Najpierw w roku 1819 walka o wyzwolenie spod kolonialnego , hiszpańskiego jarzma, która dała początek niepodległej Kolumbii z jej niekwestionowanym bohaterem narodowym Simonem Bolivarem. Później w roku 1948...

Dyskusje

• 2019