Genialna przyjaciółka

Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna
L'amica Geniale
Alina Pawłowska-Zampino
Sonia Draga
Alina Pawłowska-Zampino XXI wiek literatura włoska kobieta Neapol poszukiwanie przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność
L'amica Geniale
Genialna przyjaciółka (tom 1)
literatura piękna
Alina Pawłowska-Zampino

Z mojej biblioteczki wyciągnęłam książkę Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka” i spędziłam z nią trzy wieczory. Bardzo ciekawa lektura. Z początku czekałam na jakieś spektakularne akcje, wydarzenia, przygody, a potem dałam się uwieść banalnemu życiu dwóch dziewczynek i ich ciasnego świata, z którego próbowały się wyrwać. Autorka zmierzyła się z trudnym zadaniem, bo pisanie...

Historia przyjaźni dwóch dziewczynek w powojennym Neapolu, w dość biednej i pełnej przemocy dzielnicy. W świeży sposób i trzymający w napięciu pokazana jest relacja między dziewczynkami, pełna rywalizacji i napięcia.

Włochy kończą się na Rzymie, poniżej jest już Afryka Północna? "Genialna przyjaciółka" udowadnia, że ten złośliwy stereotyp wymyślony zapewne przez mieszkańców Włoch Północnych jest – jak to ze stereotypami bywa – chybiony. Sama książka udowadnia, że prawdziwa jest teza odwrotna – Włochy, a może i cały świat, mieszczą się w biednej dzielnicy na peryferiach Neapolu…

Książka...

Mnie nie wciągnęła, nie wiem czy dam szansę kolejnej części.

Powieść wciągająca, przyjemnie się czyta.

Pełna emocji i uczuć.
Nie można się od niej oderwać.
Jest to opowieść o przyjaźni Eleny i Lili osadzona w latach pięćdziesiątych w biednej dzielnicy Neapolu.
Ich przyjaźń jest zdecydowanie toksyczna i ja bym jej nawet nie nazwała przyjaźnią a bardziej obsesją Eleny. Dziewczynka jest pod wielkim wpływem magnetycznej, ekscentryczne i zamkniętej w sobie Lili.
Dużo w w tej...

Wciągająca lektura godna polecenia. Po przeczytaniu kilku cięższych reportaży chciałam odpocząć przy czymś lżejszym, ale też nie idiotycznym. I ta książka nadaje się do tego idealnie, przedstawia niebanalną historię, skomplikowane relacje między głównymi bohaterami. Postaci nie są jednowymiarowe. Ktoś teoretycznie pozytywny może w jednej chwili irytować, a w drugiej...

Przyjemna opowieść z dzieciństwa dwóch przyjaciółek mieszkających w Neapolu. Neapol przedstawiony jako trudne środowisko biednych ludzi, którzy za wszelką cenę próbują przetrwać biedne lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Z przyjemnością przeczytam kolejne z 4 tomów tej powieści.

Trochę nie rozumiem zachwytu nad tą książką - historia jak wiele innych. Dosyć ciekawa, ale nie jest to na pewno dzieło.

Bardzo interesująca książka, świetnie napisana.
Historia przyjaźni w latach pięćdziesiątych, we Włoszech.

Dyskusje

4 895