Genialna przyjaciółka

Okładka książki Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 1)
L'amica Geniale
Sonia Draga
2017-10-18
2017-10-18
Alina Pawłowska-Zampino
Alina Pawłowska-Zampino XXI wiek literatura włoska kobieta Neapol poszukiwanie przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność

Coming of age we włoskim wydaniu ubiegłego wieku. Rzecz zaskakująca pozytywnie od samego początku. Rozpoczynając powieść, a raczej cykl, mamy wrażenie przeżywania la dolce far niente. Oczywiście, tak jak i bohaterki niedługo przekonamy się, że życie nie jest bajką i na wszystko trzeba sobie zapracować na różne sposoby. Początkowo miałam bardzo duże obiekcje do głównej bohaterki (zmora cyklu, przecież jak można wytrzymać z bohaterką kilka części, kilka lat, której się nawet nie lubi...ekchem "Zmierzch"), ale z mojej strony wynika to z jej wieku i braku doświadczenia. Jestem przyzwyczajona do czytania książek o #powerwomen, a więc jak tylko Elena zaczyna swoją przygodę z nauką, czyli walkę o coś niezmiernie dla niej ważnego - ale też coś niezmiernie JEJ, coś co należy tylko do niej - zaczynam ją rozumieć i delikatnie się identyfikować. Oczywiście triumfy świeci tu bohaterka/przyjaciółka Lili - genialnie napisana postać, która wciąż przed czytelnikiem ukrywa mnóstwo tajemnic. Trochę ubolewam nad ilością sekwencji włoskich - mamy tu tylko tak naprawdę jedną dzielnice zamieszkaną przez główne bohaterki - pominiętą tak naprawdę w opisach, jedną sekwencje wakacji na wyspie (moment w którym Elena przestaje drażnić) i jedno wyjście na ulice Neapolu - po cichu liczę na więcej w kolejnych częściach!

Na półkach: , , , , ,

Ciekawy pomysł na fabułę - to trzeba przyznać. Pierwsza część - opis dzieciństwa dziewczyn trochę nużący, ale druga połowa - opis czasu nastoletniego był już dużo lepszy. Czytelnik mógł też trochę zastanowić się nad wyborami i decyzjami bohaterek. Urwane oczywiście w ważnym momencie i muszę sięgnąć (z chęcią) po kolejną część :)

Wspaniała powieść. Jest to jedna z tych książek, które pochłaniają bez reszty i które długo się pamięta. Wciągnęła mnie ogromnie historia dwóch przyjaciółek, chociaż tę relację ciężko nazwać prawdziwą przyjaźnią, ponieważ jest wiele w niej toksyczności. Ta książka zawiera w sobie mnóstwo tematów i wywołuje dużo emocji. Jest to też tego rodzaju powieść, w której miasto jest swego rodzaju bohaterem. Neapol tutaj wręcz się czuje i mimo że bohaterki dorastają w biednej, pełnej przemocy dzielnicy ma się ochotę jak najszybciej odwiedzić to miasto. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Polecam ogromnie "Genialną przyjaciółkę" i zabieram się za kontynuację.

Opisuje zaskakujące rewiry przyjaźni.

Opisuje zaskakujące rewiry przyjaźni.

Nie rozumiem zachwytów nad tą serią. Ciekawa historia toksycznej przyjaźni, opisana w wyjątkowo nieciekawy sposób. A można było z tego zrobić majstersztyk. Pierwsza część serii chyba najsłabsza. Opowiadana przez dorosła, 60 letnia kobietę, a czyta się jak pamiętnik 15 latki. Być może to kwestia bardzo słabego przekładu na język polski, ale język był infantylny, nieciekawy i chociaż z jednej strony opowieść przyciągała, gdyż pokazywała Neapol lat 50 i 60, stosunki społeczne, kulturę tamtych lat, można przywiązać się do bohaterów, to jednoczenie konstrukcja książki mnie męczyła i często nudzila. Rzadko się to zdarza, ale serial jest lepszy, bardziej autentyczny.
Tomy 2 i 3 ciekawsze, głównie ze względu na tło historyczne, jednak znalazłam kilka niespójności (być może kwestia tłumaczenia). Ostatni tom znów niestety obniża poziom.

Książka, która wzięła mnie z zaskoczenia!

Tak niepozorna, trafiła w sam środek mojego serca. Kocham za autentyczność.
Nie umiem znaleźć najmniejszej rzeczy, do której mogłabym się przyczepić.
Wszystkie myśli, emocje są bardzo realne i nawet jeśli ktoś nie polubił którejś z głównych bohaterek, to jestem pewna, że każdy może odnaleźć w nich coś z siebie.
Osobiście na zmianę utożsamiałam się raz z Lilą, raz z Leną (w zależności, które zachowania i sytuacje były mi bliższe). Nawet jeśli jestem już o kilka lat od nich mądrzejsza i dojrzewałam w innych czasach i w innych realiach, to nadal dużo myśli i zachowań jest bardzo uniwersalnych dla dorastających dziewczyn. Nastolatek w męskim świecie, samych odkrywających życie, niemających nikogo mądrego za przewodnika, otoczonych "połamanymi" przez czasy dorosłymi.

Świetny przekrój bohaterów na przestrzeni całej książki, każdy ma swój indywidualny charakter. Postaci skonstruowane bardzo konsekwentnie, które tak jak w prawdziwym życiu, albo się rozwijają i dojrzewają pod wpływem wydarzeń, albo wręcz przeciwnie - z czasem ich cechy przybierają na mocy.
Myślę, że każdy może znaleźć w tej małej społeczności osoby/charaktery, które poznał w prawdziwym życiu.

Mogłabym się rozpisać jeszcze na kilka stron, ale i tak każdy czyta tylko początek i koniec recenzji, więc powiem tylko CZYTAJCIE WARTO! 10/10 ⭐️

Książka, która wzięła mnie z zaskoczenia!

Tak niepozorna, trafiła w sam środek mojego serca. Kocham za autentyczność.
Nie umiem znaleźć najmniejszej rzeczy, do której mogłabym się przyczepić.
Osobiście na zmianę...

1989

Nie tak dobra jak się spodziewałam, zdecydowanie za dużo fragmentów o zwykłych błahostkach. Są przebłyski niewątpliwego geniuszu autorki, ale większość to przeciętny opis relacji pomiędzy przyjaciółmi.

Wspaniała, kojąca, bliska. Ta książka jest jak przyjaźń, jak człowiek. Tęsknie za nią.

Genialna wzruszająca, ponadczasowa powieść. Koniecznie!

Genialna wzruszająca, ponadczasowa powieść. Koniecznie!