Girls of Paper and Fire

Okładka książki Girls of Paper and Fire Natasha Ngan
Okładka książki Girls of Paper and Fire
Natasha Ngan Wydawnictwo: Hodder & Stoughton Cykl: Girls of Paper and Fire (tom 1) fantasy, science fiction
Girls of Paper and Fire (tom 1)
Hodder & Stoughton
2018-11-06
2018-11-06
fantastyka YA azjatycka kultura

Kompletnie przypadkowo trafiłem na ten tytuł i nie miałem pojęcia za co się zabieram. Pomimo, że jest to książka głównie dla nastolatków, to książka porusza dość ciężki temat jakim jest gwałt i inne czynności seksualne na kobietach, które są do pewnych rzeczy zmuszane. Co prawda w książce nie jest to napisane wprost, ale można szybko się domyślić. Autorka pisząc tę książkę potraktowała ją jako własną terapię odnośnie rzeczy, które jej samej się trafiły.

O dziwo pojawia się tutaj wątek miłosny dwóch dziewczyn, jednak wątek ten został na tyle dobrze poprowadzony, że kibicowało się bohaterkom. W większości książek, gdzie pojawia się wątek lqbt, jest on na tyle sztucznie zrobiony, że ma się wrażenie iż jest on tam tylko po to aby był. Tutaj natomiast czuć, że oprócz oczywistego uczucia jakie bohaterki czują do siebie, darzą siebie również i przyjaźnią.

Sama fabuła otwiera dość dużo wątków, a zdecydowanie mało ich zamyka i do połowy książki niespecjalnie wiadomo dokąd to wszystko ma zmierzać, natomiast później zostaje to w pewien ukierunkować.

Trochę się zawiodłam. A szkoda, bo książka miała potencjał.

Podobają mi się poruszone tu tematy ale niestety - zostały one tylko poruszone. Akcja jest dość powolna, co mi osobiście nie przeszkadzało.

Z największych plusów:
+ bardzo ładnie napisana relacja dwóch bohaterek. Związek lgbt, który do tego nie jest toksyczny, nie ma żadnych durnych trójkątów miłosnych i romans opiera się nie tylko na fizyczności, ale też przyjaźni. Ze świecą szukać takich związków (zarówno homo, jak i hetero)
+ wreszcie nie mamy tego przenudnego motywu "bohaterka wbrew swojej woli wstępuje do haremu/staje się kochanką króla i zakochuje się w nim. Okazuje się, że tak naprawdę to on jest dobry - po prostu niezrozumiany/skrzywdzony przez los/każda kobieta jest wyrachowana i udaje miłość, a tak naprawdę go nie kocha, ale bohaterka jest inna™ itd."

Z największych minusów:
- książka jest dość chaotycznie napisana. Wątki są rozpoczynane, ale nawet nie wiadomo który z nich jest tak do końca ważny? Niby dzieje się coś znaczącego (np bohaterka jest w mniejszym lub większym niebezpieczeństwie) ale:
a) problem jest niemal natychmiast rozwiązany - i okazuje się że jednak wcale nie było się o co martić,
b) sama autorka chyba zapomina o rozpoczętych wątkach i zamyka je jak się jej przypomni. Sczególnie widać to na sam koniec, który jest jednym wielkim chaosem - niestety jednak nie jest to pozytywny chaos.
- epilog, który jest żałosnym cliffhangerem na siłę. Gdyby nie on, to ocena byłaby o gwiazdkę wyższa. Skutecznie zniechęcił mnie do sięgnięcia po kolejną część. Zresztą uważam, że ta książka wypadłaby o niebo lepiej jako stand-alone. No ale niestety - trzeba wszystko rozbijać na duologie, trylogie etc, bo hajs się musi zgadzać. Przykre.

Trochę się zawiodłam. A szkoda, bo książka miała potencjał.

Z największych plusów:

Czytałam już kilka rzeczy po angielsku i chyba jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim stylem jak tutaj. Może to przez to, że angielski nie jest moim ojczystym językiem i nie znam go aż tak dobrze, ale czasem miałam wrażenie, że brakowało mi jakichś przecinków albo słowa były używane w dziwny sposób. Zresztą sam styl po prostu nie przypadł mi do gustu, bo był tak wolny. Wszystko mocno się ciągnęło i miało się wrażenie, że nie dzieje się zbyt wiele. Zwłaszcza jakieś sto pierwszych stron, bo później zaczęłam być zaintrygowana.

Ogólnie historia wydaje się dosyć oryginalna. Podoba mi się tematyka, jaką podjęła autorka. Chociaż chyba jeszcze bardziej przemówiłaby do mnie historia, gdzie problemy gwałtu i wykorzystania seksualnego, byłyby bez żadnego romansu w tle. Chociaż sam romans był poprowadzony bardzo sprawnie i naturalnie. Nie był na pewno zbyt nagły.

Podobały mi się sceny z królem, gdzie napięcie było po prostu namacalne.

Ogólnie największy problem miałam z wyobrażeniem sobie tych ludzi-demonów. Niby byli opisani, ale jakoś cały czas nie widzę ich w swojej głowie.

Do tego strasznie zawiodło mnie zakończenie. O tym, że w tym świecie każdy nosi naszyjnik z jednym słowem opisującym jego przeznaczenie, wiemy od pierwszych stron. Lei otwiera go na sam koniec książki, w swoje 18 urodziny i wychodzi na to, że coś, na co czekałam całą powieść, okazuje się okropnym zawodem i takim banałem…

Jeśli chodzi o bohaterów, to są oni dobrze wykreowani, ale jednak żadna postać jakoś nie trafiła do mego serca.

Ogólnie książka była w porządku, ale nie na tyle, żebym była kiedyś zainteresowana jej kontynuacją.

• Po angielsku
  • Rtv