rozwiń zwiń

Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie

Okładka książki Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
filozofia, etyka
Znak
2003-01-01
2003-01-01
83-240-0378-9
filozofia Nagroda Klugego

Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część I Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Ocena 7,2
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...
Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część II Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Ocena 7,2
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...

Mistrz Kołakowski i krótkie rozważania o sprawach ważnych. Ale bez zadęcia i patosu. Jakby przy kawie i papierosie, na ogródku, może w ciemnej małej knajpce. Filozof otwiera słowa, błyskawicznie rozkłada je na czynniki podstawowe i zamyka. A czytelnik jest bogatszy. Oczywiście polecam. Jak niemal wszystko profesora.

Książkę przeczytałam drugi raz, po latach i wg mnie niestety trochę się zestarzała. Krótka forma wykładu, to dobry pomysł. Brakuje mi jednak przykładów, anegdot, które bardzo pomagają w zapamiętaniu treści, istoty zagadnienia. Tu były tylko teoretyczne rozważania. Autor niby nie narzuca własnej interpretacji rzeczywistości, ale dziwnie czułam się czytając o młodzieżowej muzyce, jako hałasie, albo młodzieżowym stylu ubierania się, jako czymś nieodpowiednim dla osób starszych. Teraz nikt już tak nie mówi i nie pisze. I dobrze.

Pierwsza książka Kołakowskiego, po którą sięgam i nie ostatnia.

Pomimo krótkiej, eseistyczno-popularyzatorskiej formy z całości można wyciągnąć wspólny mianownik. Autor interpretuje różne wielkie zagadnienia z perspektywy uczestnika cywilizacji judeochrześcijańskiej. Nie narzuca jednak swojego punktu widzenia, wręcz stara się po Arystotelesowsku rozłożyć problem na czynniki i przedstawić argumenty za i przeciw, tym samym zostawiając wykład bez konkluzji, ale z ładną puentą. Wielka pochwała za subtelność i umiejętność klarownego opisywania trudnych tematów.

Pierwsza książka Kołakowskiego, po którą sięgam i nie ostatnia.

Świetne mini wykłady, czytało się to bardzo przyjemnie, proste i fajne.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Świetne mini wykłady, czytało się to bardzo przyjemnie, proste i fajne.

Krótkie ale ciekawe, albo raczej krótkie i ciekawe, albo krótkie , a przez to ciekawe.

Sięgnęłam po tę książkę licząc na interesujące rozważania dotyczące szeroko rozumianej etyki i moralności. Przeczytałam wiele entuzjastycznych opinii i muszę przyznać, że bardzo się zawiodłam.
Sama nazwa sugeruje, że "wykłady" będą mini, więc nie sposób oczekiwać tutaj pogłębionej analizy problemu. Sęk w tym, że tytuł powinien brzmieć "Katolickie mini wykłady o maxi sprawach". Jeśli ktoś uznaje autorytet KK (wyłączny jego autorytet?) w kwestiach moralnych i wyjaśnienie "Bo tak Bóg/Kościół nakazał" jest dla niego wystarczające, to nie ma problemu. Jeśli się jednak nie uznaje nadprzyrodzonego źródła moralności, "wyjaśnienia" autora są dalece niesatysfakcjonujące intelektualnie.
Część wykładów rozpoczyna się od zdefiniowania problemu - i to jest jak najbardziej okej, bo przynajmniej wiemy, w jakiej dziedzinie się poruszamy. Odniosłam jednak wrażenie, że czasem autor "zapomina" zdefiniować omawianie zagadnienie i w wygodny dla siebie sposób opisuje sprawę mocno subiektywnie. Mamy też tutaj "wiecznie aktualny" przypadek, gdzie cudzy zbiór wartości można nazwać "ideologią" (z negatywnymi konotacjami tego słowa), ale własny już oczywiście ideologią nie jest. Wtedy mamy "wartości" ;).
Kilka razy odniosłam także wrażenie, że autorowi brakuje empatii (albo zwyczajnie nie chce mu się spróbować spojrzeć na sprawę z innej strony) -tutaj w szczególności mam na myśli artykuł o tolerancji, gdzie zupełnie nie wziął pod uwagę, że gwałtowna reakcja może być spowodowana niewłaściwym traktowaniem.

Liberałom, którzy chcieliby wyjść ze swojej bańki i spróbować zrozumieć konserwatywny światopogląd polecam "Prawy Umysł" - tam przynajmniej stawiane tezy mają jakieś wyjaśnienie.

Bardzo ciekawy i dający do myślenia zbiór krótkich wykładów poświęconych wielu różnym kwestiom takim jak np. tolerancja, sprawiedliwość, wolność, władza czy sumienie. Polecam.

To, co najbardziej przeszkadza w tej książce, to właśnie fakt, że każdy temat jest tak bardzo mini, ledwo autor wszedł w myśl, a już skończył. Czasem to bardzo irytowało, bo temat ewidentnie wymagał głębszego potratowania, kontynuowania wątku. W III serii momentami pojawiało się nieco chaotycznego, filozoficznego "bełkotu"
Ale generalnie świetny wstęp do rozważań Kołakowskiego.

Ale generalnie świetny wstęp do rozważań...

Tytuł oddaje istotę sprawy. Jest krótko i na poważnie. Dla wielu osób książka ta okaże się prawdziwym przewodnikiem po sprawach wartych przemyśleniach.

Ja miałem większe oczekiwania. Wiele spraw jest tylko zasygnalizowanych, co wymusza konwencja. Część poruszonych zagadnień wydaje się ukazanych jednowymiarowo, na co miały wpływ poglądy autora.

Tak wiele, tak prostych, tak mądrych odpowiedzi. Na pytania, które ciągle nas dotykają.